VIP — 30 Ağustos 2013 at 15:33

HİSARLAR GRUP CEO’SU ZAFER TÜRKER: “FARKIMIZ, YENİLİKÇİ BAKIŞ AÇIMIZ VE AR-GE’YE VERDİĞİMİZ ÖNEMDİR”

Fazlı Türker Zafer TürkerHisarlar; 3 kıtada yaklaşık 30 ana sanayi müşterisi ile Hindistan’dan,  Amerika’ya, Almanya’dan, Fransa’ya kadar birçok ülkeye ihracat yapmaktadır. Tarım makinaları sektörünün ilk Ar-Ge merkezine sahip firma diğer bir üretim konusu traktör kabini imalatı ile Türkiye’deki tüm traktör üreticilerine kabin tedarikçisi olarak çalışarak, 2012 yılı içerisinde bu sektörün kabin ihtiyacının yarısından fazlasını karşılamıştır.

9 farklı sektörde, 3 ana ürün grubuyla üretim yapan makine imalat sanayinin öncü firmalarından Hisarlar Grup, özellikle yurt dışında Eskişehir Markası ile özdeşleşerek, hem ülkemizin hem de Eskişehir’in ismini ve markasını her sattığı üründe, her yaptığı hizmette ön planda tutmaya devam ediyor…

Kent ve ülke ekonomisine önemli katkı yaptıklarını söyleyen Hisarlar Grup CEO’su Zafer Türker, “Şu anda 800 kişi istihdam ediyoruz, fakat aynı zamanda bu bölge içerisinde bulunan yaklaşık on tedarikçimiz mevcut. Tedarikçilerimiz ile birlikte yaklaşık iki bin kişilik bir aileyiz. Hisarlar olarak, günümüzde en değerli kaynağı insan olarak görüyoruz. Grubumuz iddialarını, yaratıcılığını ve yenilikçiliğini güçlendirmeye devam ediyor” dedi.

Hisarlar Grup’un, firmanın kurucu başkanı Fazlı Türker’in önderliğinde yaklaşık 40 yıl önce temeli atılan ve kardeşlerin gücüyle kuvvetlendirilen bir birlik beraberlik işletmesi olduğunu belirten Zafer Türker, “Birlik ve beraberlik her türlü zorluğun üstesinden gelebilecek yegâne düsturdur bizim için. Bu anlayış geçtiğimiz tüm fırtınalı koşullarda bize ışık tutmuş, her kaygan zeminde yol gösterici, yol tutucu olmuştur. Kurucu başkanımız Fazlı Türker tarafından 1974 yılında Eskişehir’de küçük bir tamirat atölyesinin kurulmasıyla başlayan süreç, Türkiye’nin ilk traktör emniyet kabini imalatı ile devam etmiş, 1985 yılında yine Türkiye’nin ilk toprak işleme makinalarının imalatını gerçekleştirmiştir. 1988 yılında ise Hollanda’ya iş makinası kabinleri ile ilk ihracatını yapmıştır” diye konuştu.

Üretim yaptığınız, hizmet verdiğiniz alanlar  ile ürün çeşitleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Yaptığımız işi 3 kategoride ifade edebiliriz. Birinci kategoride, ana sanayi olarak kendi markalarımızı üretiyoruz. Bu grubu tarım makineleri ve TURKAR gibi satış kanallarımızla ifade edebiliriz. İkinci kategori ise, OEM fason makine üreticisi konumundayız. Müşterileri için siparişle makine üretimi yapıyoruz. Son olarak üçüncü kategori de tedarikçi konumundayız.  Ürettiğimiz komponent ve kabinlerle müşterilerimize hizmet veriyoruz. Dünyada ve Türkiye’de ilk defa traktör arkasında çekilebilen Pamuk Hasat makinesini, dünya devleri arasında yer alan John Deere markası için üretiyoruz. Metal komponent üretimimiz içerisinde iş makinaları şasiler, üst taşıyıcı parçaları, asfalt makinaları şasi ve parçaları gibi ürünler yer almaktadır. Kaynaklı imalat konusunda ki uzmanlığı ile dünya devi Bombardier’in Türkiye’deki ilk ve tek kaynaklı imalat tedarikçisi olan firmamız, Lokomotif parçaları, kar kürüyücüleri ve bolster parçaları imalatlarına başlayacaktır. 3 kıtada yaklaşık 30 ana sanayi müşterisi ile, Hindistan’ dan, Amerika’ ya, Almanya’ dan, Fransa’ ya kadar bir çok ülkeye ihracat yapmaktadır. Diğer bir üretim konumuz traktör kabini imalatı ile Türkiye’ de ki tüm traktör üreticilerine kabin tedarikçisi olarak çalışan firmamız, 2012 yılı içerisinde bu sektörün kabin ihtiyacının yarısından fazlasını karşılamıştır. Özetle Hisarlar; 9 farklı sektörde 3 ana ürün grubuyla 3 farklı üretim kategorisiyle üretim yapan bir şirkettir.

Üretim tesisinin yayıldığı açık ve kapalı alan ile tesisin özellikleri nelerdir?

Şu anda Eskişehir’ in Çukurhisar mevkiinde bulunan ana yerleşkemiz yaklaşık 45.000 m2 kapalı 70.000m2 açık alana sahip. Bunun dışında yine aynı yerde yaklaşık 5.000 m2 kapalı 15.000m2 açık alana sahip tarım makinaları fabrikamız bulunmaktadır. Ana yerleşkemiz 3 ana fabrikadan oluşmaktadır; sırasıyla profil kesim/büküm, saç işleme, Şekillendirme, CNC İşleme Merkezi ve robot kaynak teknolojilerinin kullanıldığı ana komponent fabrikası, Kataforez, boyahane tesislerimizin ve kabin montaj hatlarımızın bulunduğu Kabin fabrikası ve son olarak Türkiye’nin ilk 4×4 arazi aracı TURKAR’ın üretildiği alan.

TURKAR’ın tasarımı hakkında bilgi verir misiniz?

Tasarım tamamen yerli, %100 Türk mühendislerinin başarısı. Kurucu başkanımız Fazlı Türker’ in çocukluk hayali olan araç, hiçbir yabancı lisans, yabancı dizayn yada tasarım kullanmadan tasarlanan, fonksiyonlarıyla ve üstün özellikleriyle ön plana çıkan bir araç. Özellikle arazi koşullarına uygun tasarlanan gövdesi ve şasisi aracı rakipsiz yapıyor.

TURKAR’ın üretim adedini artırmayı düşünüyor musunuz?

Evet, ama bunu kamudan gelecek bir talep doğrultusunda yapmamız lazım. Özellikle savunma sanayinde kullanılabilecek çok uygun bir araçtır TURKAR… Şuanda devlet malzeme ofisinin katalogunda bulunan bir araç, her türlü kamu kurum ve kuruluşu bu aracı devlet malzeme ofisinden alabilir ki alıyor da… TURKAR, insanların ihtiyacına yönelik bir araçtır, biz bu ürünle birlikte insanların ihtiyacını istek haline getirmeye başladık. Eskişehir’i bir anlamda otomotiv üssü yapabilecek ve tedarikçi yönetimi ile başlı başına bir merkez olabilecek TURKAR, başta şehrimiz olmak üzere ülkemize çok büyür değer katacaktır.

Eskişehir ile Türkiye ekonomisine katkınız sizce nedir?

Eskişehir’ in modern bir şehir olarak sanayisi ve ticaretiyle farklı bir insan kimliği vardır. Hisarlar olarak günümüzde en değerli kaynağı insan olarak görüyoruz. Dolayısıyla Hisarlar Grup olarak, şehir ve insanlarıyla çok yakın bir etkileşim içindeyiz. Bu Grubumuz iddialarını, yaratıcılığını, yenilikçiliğini güçlendiriyor. Hisarlar’ın vizyonun da küresellik çok önemli. Üretiminin % 45 ini ihracat yapan firmamıza gelen konuklar açısından Eskişehir’in parlaklığı bizlerin de işini kolaylaştırıyor. Biz de bu markalaşmış şehrin bir parçası olmaktan, onun gücüne güç katmaktan her zaman büyük onur duyuyoruz. Eskişehir’ in konumu gereği özellikle sanayide, ülke ekonomisine katkısı azımsanmayacak derecede yüksektir. Sektöründe büyük bir marka olan Hisarlar, özellikle yurt dışında Eskişehir Markası ile özdeşleşerek, hem ülkemizin hem de Eskişehir’in ismini ve markasını her sattığı üründe, her yaptığı hizmette ön planda tutmaktadır. Dolayısı ile Hisarlar; marka algısının Eskişehir Markası ile birlikte anılmasını, konumumuz ve sektörümüz gereği markalaşma çalışmalarımızda hep ön planda tutuyoruz. Özellikle yurt içi ürünlerimizin markası olan Hisarlar isminin çoğu müşterilerimiz tarafından “Eskişehir Hisarlar” şeklinde anılması, Hisarlar’ın şehrimizin önemli markalarından biri olduğunu gösteriyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre 2012 yılının ilk altı ayında Eskişehir ‘den Almanya, Fransa, Norveç, Çin ve ABD gibi ülkelere gerçekleştirilen ihracatın ortalama % 25’ini gerçekleştirdik. Fransa’ya gerçekleştirdiğimiz 7 milyon 300 bin Dolarlık ihracat ile Eskişehir ‘in bu ülkeye olan ihracatının %16’lık kısmını gerçekleştirdik. Yine imalat sanayi olarak Eskişehir’den Almanya’ya gerçekleştirilen 45 milyon 775 bin dolarlık toplam ihracatın %11’ini, Eskişehir’den Norveç’e yapılan toplam ihracatın %42’sini de gerçekleştirdik. En ilginç nokta ise TİM verilerinde yer alan ve Eskişehir’den dünya ihracat şampiyonu olan Çin’e yapılan ihracatın % 45’ini, ABD’ye yapılan ihracatın ise % 12’sini de ürünlerimiz oluşturmaktadır.

Firmanızın üretim kapasitesi, iç ve dış satışları, cirosu ve karlılık durumu hakkında bilgi verir misiniz?

Firmamız, 2003 yılından bugüne %33 lük bir büyüme gerçekleştirmiştir. Geçen yıl içerisinde hazırladığımız iş planına göre ise 2020 yılına kadar %30 luk bir büyüme planlıyoruz. Hem cirosal hem de istihdam anlamında bir büyüme gerçekleştireceğiz. Bunun için koyduğumuz hedefler ve yatırımlarımız mevcut. Üretim kapasitemiz sürekli değişkenlik gösteriyor, Tarım makinalarında yaklaşık %80, komponent üretiminde % 75, Kabin üretiminde ise %90 kapasite ile çalışıyoruz. Mevcut kapasitelerimizi arttırmak, teknolojik anlamda gelişmek ve kaliteli üretim için bu yıl içerisinde 13 milyon euroluk bir yatırım planlıyoruz. 2012 yılı içerisinde gerçekleştirdiğimiz yaklaşık 63 milyon 500 bin euroluk cironun % 45’i ihracattır. İçerisinde bulunduğumuz sektörlerin rekabet koşulları dolayısı ile düşük karlılıkla fakat çeşitli sektörlerde bulunmamızdan dolayı farklı karlılık oranları karşılaşabiliyoruz.

Kalite anlayışınızdan da bahseder misiniz?

Bombardier, John Deere, Terex, Acgo, Tafe, gibi global müşterilere sahip olmamız tabii ki sadece kaliteli ürün ile değil kaliteli üretim ve kaliteli süreçler ile birlikte mümkün olmaktadır. Kalite kontrol edilmez üretilir anlayışı, toplam kalite çalışmalarımız ile anlam bulmaktadır. Bu sene içerisinde başladığımız EFQM Toplam Kalite hareketi ile birlikte bu anlayışımızı taçlandırmak istiyoruz. Ayrıca TURKAR ve Tarım makinaları markalarımız ile TURQUALITY çalışmalarına da başladık. Uluslararası arenada yer alan firmamızın markalarının ön plana çıkması ve daha değerli olması açısından başlatılan çalışmalar bu yıl sonunda tamamlanacaktır.

Teknoloji düzeyiniz nedir?

Ana teknolojilerimiz metal işleme ve montaj kabiliyetlerimizi esas almaktadır. Özellikle her türlü metali işleme şekillendirme ve birleştirmek için kullandığımız teknolojiler; CNC İşleme merkezleri, Lazer kesim, CNC Boru/Profil bükme, Plazma Kesim, Kumlama ve Robot Kaynak gibi temel teknolojilerdir. Ayrıca boya öncesi kaplama olarak kullanılan kataforez tesisimiz bulunmakta. Bunun dışında komple makine üretimine sahip kabiliyetimiz ile farklı kabinleri aynı bantta montaj yapabilme teknolojileri olarak belirtebiliriz.

2012 ve 2013 yılı ile ilgili değerlendirmeleriniz, kısa ve uzun vadeli hedefleriniz, beklentileriniz, önemli projeleriniz ve yatırımlarınız ile ilgili neler söyleyebilirsiniz?

2012, 2011 yılına göre çok daha hızlı büyüme hedefimizin olduğu bir yıldı. Ancak Avrupa ve Amerika’daki hatta daha sonra Uzakdoğu ve Çin’e de sıçrayan ekonomik durgunluk bizim de hedeflerimizde revizyon yapmamıza neden oldu. Bu durumun etkisiyle 4. Ayda revize bütçe hazırladık ve 2012 yılı için hedefimiz olan  %30 büyümeyi %15 oranına çektik. Geçen sene itibariyle gerçekleştirdiğimiz yaklaşık 63 milyonluk euroluk konsoli de cironun 2013 yılında 65-70 milyon euro arasında bir aralıkta olmasını bekliyoruz. Bu yıl için özellikle hedefimiz gelişmekte olan ülkelere tarım makinesi ve TURKAR ihracatı yapmak ve ihracat oranımızı %50’nin üzerine çıkarmaktır. Bu amaçla geçen sene hazırladığımız iş planında da bahsettiğimiz gibi, kısa vadede mevcut sektörlerimizde büyümemize paralel olarak yeni sektörlerde yer almak için yatırımlar yapacağız. 2013 yılı içerisinde 13 milyon Euro luk bir yatırım planlıyoruz.

2012’de verimli, başarılı bir yıl geçirdik 2013’den beklentimiz de çok yüksek. Ülkemizin büyümesi ile paralel olarak biz de büyüyoruz ve bugün geldiğimiz nokta da gelen sipariş miktarı üretim kapasitemizin üzerindedir. Bu durumun bir gereği olarak yeni yatırımlar ve istihdam artışı hedefliyoruz. 5 yıllık bir iş planı oluşturduk. Firmamızın 5 yıllık iş planına göre hedefi 180 milyon euro’dur. Planı hazırlarken Dünya Kalkınma Ajansı’nın hazırladığı raporu referans aldık ve dünyadaki büyüme ve tüketimin geleceğine ilişkin projeksiyonlara göre gelecek 5 yıllık dönem için hedefler belirledik. Bu plana göre, 2016 yılında Türkiye’nin ilk 250 büyük firması arasında olmayı hedefliyoruz. Türkiye’ nin ilk traktör kabini, ilk toprak işleme makinası, ilk 4×4 Arazi aracı gibi öncelikli yerli üretim ile ilkleri gerçekleştiren firmamız bu konuda öncülük yapmıştır. Özellikle yerli malı kullanımı konusundaki hassasiyet doğrultusunda mevcut ürün çeşitliliği arttıracak yatırımlar yapmaktadır.

Bizim en büyük farkımız, yenilikçi bakış açımız ve Ar-Ge’ye verdiğimiz önemdir. Tarım makineleri sektöründe Türkiye’de ilk ve Eskişehir’de kurulmuş 3. Ar-Ge merkezine sahibiz.

Ar-Ge Projeleri ile hem mevcut müşterilerimize hem de yeni müşterilerimize komple çözümler sunmaya devam ediyoruz. Dünyanın en büyük tarım makinaları üreticileri arasında bulunan AGCO ile yürüttüğümüz kabin projelerimiz, yine Hindistan’ ın en büyük traktör üreticileri SONALİKA ve TAFE ile yeni işbirlikleri ve projeler geliştirerek, önümüzdeki yıllarda ürün portföyümüze girecek yeni ürünlerin çalışmalarını yapıyoruz.

Son dönemde uyguladığımız “yalın üretim sistemi”nin de farklılaşma açısından firmamıza çok büyük bir değer kattığı da bir gerçektir.

Firmamız, kendi içinde uyguladığı “sürekli iyileştirme modeli” ve “aksiyon bazlı iş yönetimi” sayesinde elde ettiği kazanımlarını tüm paydaşlarının paylaşımına sunuyor. 2012 yılı içerisinde yaklaşık 550 kaizen ile yaklaşık, 3,5 milyon TL’lik bir iyileştirme sağlandık. Bu iyileştirmeleri önce çalışanlarımızla, sonra da maliyet iyileştirmeleri olarak müşterilerimizle paylaşıyoruz. “Aksiyon Bazlı İş Yönetimi” modelini benimsiyoruz.  Şirket değerlerimizi kullanarak tüm çalışanların katılımıyla, hızlı ve rekabetçi iş sonuçlarına ulaşılabilecek, müşteri ve insan odaklı bir performans yönetim sistemini esas alıyoruz. Bu ise “Sürekli iyileştirme ve sürekli geliştirme” çevriminin bir ifadesidir. Bu sistemin referansını, “Tanımla-planla-uygula kontrol et-önlem al” şeklindeki “Deming Döngüsü” oluşturuyor. Yönetim organizasyonumuzu da aynı mantık doğrultusunda şekillendiriyoruz. Sistemin ana adımları; “önceliklendirme, güçlü yanları ortaya çıkarma, işleri standart olarak yapma ve karar alıp uygulama” şeklinde ilerliyor. Sistem, “İşe olan inanç, dürüstlük, enerjik olma ve yaratıcılık” şiarıyla şirket yönetimimizdeki karar mekanizmalarının hızlı ve etkin işlemesini amaçlıyor. Ana hedefimiz, süreklilik ve sürdürülebilirlik. Bu bağlamda “sürdürülebilir müşteri memnuniyeti birinci hedefimizi oluşturuyor. Genel olarak ise müşteri, çalışan, tedarikçi ve hissedarların; yani tüm paydaşların eş zamanlı memnuniyetini hedefliyoruz. Bu doğrultuda çalışanlarımız sürekli eğitiliyor,  çalışanlarımızın katılımcı olmaları sağlanıyor, performans yöntemiyle de sonuçları çalışanlarımızla şeffaf biçimde paylaşıyoruz.