EKONOMİ — 8 Eylül 2013 at 23:31

2013’ÜN İKİNCİ ÇEYREĞİNDE BANKACILIK-FİNANS EN ÇOK BAŞVURU YAPILAN SEKTÖR!

BURCAK PAK YILMAZ

Yenibiris.com verilerine göre, 2013’ün ikinci çeyreğinde en çok eğitim, yapı-inşaat, gıda, perakendecilik-toptancılık ve turizm-otelcilik sektörlerinde ilan yayınlandı. 2013’ün birinci çeyreğine göre iş ilanlarına başvurular yüzde 57 artarken, bankacılık-finans bu çeyrekte de en çok başvuru yapılan sektör oldu.

İş ve insan kaynakları sitesi Yenibiris.com’un işverenlerin ilanları ve iş arayanların başvuruları doğrultusunda hazırladığı Yenibiris.com İstihdam Raporu’nun 2013 ikinci çeyrek sonuçları açıklandı. Eğitim sektörü, en çok ilan veren sektörler arasında ilk çeyrekte yüzde 9,01’le listenin en üst sırasında yer aldı. Onu izleyen sektörlerse yapı-inşaat (yüzde 5,92), gıda (yüzde 3,81), perakendecilik-toptancılık (yüzde 3,79) ve turizm-otelcilik (yüzde 3,55) oldu.

En çok ilan yayınlayan 10 sektör

Eğitim
Yapı-İnşaat
Gıda
Perakendecilik-Toptancılık
Turizm-Otelcilik
Sağlık-Tıp
Tekstil
Elektrik-Elektronik
Üretim-İmalat
Bilişim

 

Muhasebe elemanı, satış temsilcisi ve sekreter yine en çok aranan üç pozisyon!

İlk çeyrekte olduğu gibi ikinci çeyrekte de en çok adayın arandığı ilk üç pozisyon muhasebe elemanı, satış temsilcisi ve sekreter oldu. Yüzde 12,36 ile ilk sırada yer alan muhasebe elemanı pozisyonunun ardından satış temsilcisi (yüzde 11,18), sekreter (yüzde 7,08), İngilizce öğretmeni (yüzde 3,42) ve yönetici asistanı (yüzde 3,35) pozisyonları listede yer aldı.

En çok aranan 10 pozisyon

Muhasebe Elemanı
Satış Temsilcisi
Sekreter
İngilizce Öğretmeni
Yönetici Asistanı
İnşaat Mühendisi
Makine Mühendisi
Mimar
Kasiyer
Eğitim Danışmanı

 

En çok başvuru yapılan üç sektör: Banka-finans, eğitim ve yapı-inşaat!

Rapora göre ilanlara yapılan başvuru oranı yılın ilk çeyreğine göre yüzde 57 oranında artış gösterdi. Yayınlanan ilan sayısı ise yine ilk çeyrek rakamlarına göre yüzde 139 arttı.

2013’ün ilk çeyreğinde olduğu gibi adayların en fazla tercih ederek başvuru yaptığı sektör banka-finans (yüzde 8,58) oldu. Banka-finansın ardından eğitim (yüzde 8,27), yapı-inşaat (yüzde 5,18), perakendecilik-toptancılık (yüzde 4,66), gıda (yüzde 3,36), turizm-otelcilik (yüzde 2,91) sektörleri adayların en çok başvuru yaptığı diğer sektörler olarak öne çıktı.

En çok başvuru alan 10 sektör

Banka-Finans
Eğitim
Yapı-İnşaat
Perakendecilik-Toptancılık
Gıda
Turizm-Otelcilik
Sağlık-Tıp
Tekstil
Üretim-İmalat
Elektrik-Elektronik

 

Adayların gözde mesleği, ikinci çeyrekte de “Muhasebe Elemanı”

Muhasebe elemanı pozisyonu başvuru oranı (yüzde 10,25) birinci çeyrekle yaklaşık aynı oranı koruyarak istikrarını sürdürdü. Muhasebe elemanının ardından en çok başvuru alan diğer pozisyonlar şu şekilde sıralandı: Satış temsilcisi (yüzde 10,04), sekreter (yüzde 4,01), çağrı merkezi müşteri temsilcisi (yüzde 3,22), yönetici asistanı (yüzde 3,05), inşaat mühendisi (yüzde 2,31), garson (yüzde 2,06), makam şoförü (yüzde 1,75), gişe yetkilisi (yüzde 1,63), İngilizce öğretmeni (yüzde 1,61).

En çok ilan yayınlanan ilk üç il ise ilk çeyrekte olduğu gibi yine İstanbul (yüzde 71,24), Ankara (yüzde 7,12) ve İzmir (yüzde 2,66) olarak sıralandı. Geçen yılın aynı dönemine göre İstanbul’da yayınlanan ilan sayısı artarken, İzmir’deki ilanlarda yaklaşık üçte bir azalma görüldü.

Yenibiris.com Genel Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz, 2013 yılı ikinci çeyrek istihdam sonuçlarını şöyle değerlendirdi: “İkinci çeyrekte Türkiye’de hareketli bir istihdam piyasası yaşandı. İş başvurularında ve verilen ilanlarda bir önceki çeyreğe ve geçen yılın aynı dönemine göre önemli oranda bir artış oldu. Yayınlanan ilanlarda geçen yılın aynı dönemine göre gördüğümüz yüzde 119’luk artış dikkat çekici. Başvurularda ise geçen yılın ikinci çeyreğine göre yüzde 115’lik yükseliş söz konusu. Bir sonraki çeyrekte de benzer ivmenin devam edeceğini düşünüyoruz.”