RÖPORTAJ — 4 Ocak 2014 at 17:26

BİMEKS HIZLA LİDERLİĞE İLERLİYOR!

IMG_0298

 

Mağazalaşma ve e-ticaret kanallarıyla büyümesini sürdüren Bimeks’in Genel Müdürü Arif Bayraktar, Electro World ve Darty satın almalarının büyüme stratejileriyle tamamen örtüştüğünü, böylece 2015 yılı için koydukları sektör liderliği hedefine daha hızlı varacaklarını belirtti.

 

Electro World’den sonra Darty’yi de satın almak için anlaşma imzalayan Bimeks, teknoloji perakende sektöründe hızla büyümeye devam ediyor. Bimeks Genel Müdürü Arif Bayraktar ile Electro World ve Darty satın almalarını ve sektördeki hedeflerini konuştuk.

 

Çok yeni olmakla birlikte kısaca Darty satın almasını konuşalım önce…

İmzaladığımız anlaşmayla Darty mağazaları, stokları, demirbaşları ve personeliyle birlikte Bimeks tarafından devralınacak. Devir süreci, Rekabet Kurumu devir işlemini onayladığı takdirde tamamlanmış olacak. Biliyorsunuz Darty, Fransa’nın en büyük pazar payına sahip markası. Türkiye’de 14 şehirde 28 mağazada, toplam 33 bin m2 satış alanında faaliyet gösteriyor. Bu satın almayla pazar payımızı yüzde 20’lere çıkartmış olacağız.

 

Bimeks’in büyüme stratejisinde, satın alma seçeneğinin nasıl ortaya çıktığını anlatabilir misiniz?

Bildiğiniz gibi Bimeks ilk teknoloji perakende şirketi. 1990 yılında kuruldu. Ondan sonra birçok ilkleri gerçekleştirdi. İlk halka açılan teknoloji perakende şirketi olduk. 2011 Nisan ayında halka arzımızı gerçekleştirirken belli hedefleri kamuoyuna ve yatırımcılarımıza deklare ettik: “2015 yılı sonunda 81 ilimiz ve büyük ilçelerimizde var olacağız. Tüm Türkiye’yi kapsayacağız ve pazar liderliğine doğru gideceğiz. İnternet satışında çok iddialı olacağız. Hatta internet satışlarımızın toplam cirodaki payı yüzde 20’lerde olacak. Büyürken Anadolu’da franchising sistemi ile yaygınlaşacağız. Teknoport şeklinde büyük mağazalar açacağız. Kendi mağazalarımız da devam edecek.” Hedeflediğimiz mağaza sayısı 160 adetti. 2011 yılının sonunda satın alma opsiyonunu da ortaya koyduk. Hatta 2012 yazında kabaca masanın alım tarafındayız, satan varsa alıcıyız diye deklare ettik. Çünkü satın alma bizim büyüme hedefimizle örtüşüyordu. Büyük mağaza açmak yerine mağaza açmış ama verimli olmayan ve bu piyasadan çekileceğine inandığımız oyuncuların mağazalarını almak bizi daha hızlı büyütecekti ve zaman kazandıracaktı.

 

Electro World satın alması ile nasıl bir yapı devraldınız?

İlk olarak Electro World satın almamız gerçekleşti ve satış alanımıza birden 45 bin m2 ilave oldu. Bu satın almayla zamandan ve mağazalara harcanacak kaynaktan da tasarruf ettik. Ayrıca bu mağazalarda yetişmiş insan kaynağı da vardı. Merkez kadrolarını almadık. Verimlilik açısından merkez kadrosunun azalması gerekiyordu. Aynı işi yapan ekiplerimiz vardı zaten. Ancak mağaza kadrolarının tamamına yakınını aldık. Bu sektörde yetişmiş insan kaynağı da çok önemli. Sıfırdan personel alıp eğitmenin de bir zaman ve parasal maliyeti var. Bu nedenlerle de bu satın alma hedeflerimizle örtüştü. Böylece 45 bin m2’den 93 bin m2’ye çıkarttı.

 

Bundan sonraki mağazalaşma hedefiniz nasıl şekillenmiş durumda?

Bundan sonra ilk hedef olmadığımız illerde yaygınlaşmak olacak. Türkiye’nin var olmadığımız bütün illeri ve büyük ilçelerinde olmak. Burada Hakkari franchise mağazamızın sözleşmesini imzaladığımızı ve Ocak ayının üçüncü haftasında açılışını yapacağımızı duyurmak isterim. Hakkari’de ilk teknoloji perakende marketi olacağız. Bimeks Hakkari’den Edirne’ye hizmet veren bir şirket haline gelecek. Franchise sistemimize talep de giderek artıyor. Geleceğe yatırım yapmak isteyen girişimciler için Bimeks franchise veren tek teknoloji perakende şirketi olarak doğru bir adres haline geldi. 31 ilde daha şanslı 31 adet müteşebbis olacak. Bunlara büyük ilçeleri de katarsak 60 şanslı müteşebbis diyebiliriz. O yüzden müteşebbislerimizin elini çabuk tutmasında fayda var. 2014 sonunda bütün illere ulaşacağımıza dair bir his de var içimde. 2015 sonunu beklemeyeceğiz diye düşünüyorum.

 

Çoklu satış kanalı stratejinizde e-ticaretin payı şu anda ne kadar?

E-ticarette bütün rakiplerimizin çok ötesindeyiz. Bütün stoklarımız internet satışına açık. Bu özellik bizi rakiplerimizden hemen öne geçiriyor. Çünkü rakiplerimiz internet satışlarını merkez depolarından yapıyor. Böyle olunca biz, müşterimize ürünü en yakınındaki Bimeks mağazasından bir gün içinde gönderebilirken, rakiplerimiz bazı bölgelere ancak üç günde gönderebiliyor. Büyük bir hız ve memnuniyetle müşteriye ürünü ulaştırıyoruz. Ayrıca, on ilde verdiğimiz bir dakika hizmetimiz var. Motokuryelerle 30-180 dakika arasında teslimat yapıyoruz. Rekorumuz 21 dakika. Dünyada ve Türkiye’de ilk kez uygulanıyor. Yaklaşık 1,5 yıldır veriyoruz bu hizmeti. Rezervasyonlu teslimatımızla evde ya da işyerinde olduğunuz bir saatte teslimat yapıyoruz. Şu anda internet satışı toplam satışımızın yüzde 8’i. Hem internette hem de mağazada satış yapan firma olarak Pazar payımızı artırıyoruz. Ancak bunu tek kanalda yapanlar Pazar payı kaybedecek. Bu şekilde 2015’te sektör liderliğine ilerliyoruz. Muhtemelen bugünkü liderle başa baş noktaya geleceğiz. 2016’da herkes lider olduğumuzu görecek.

 

2013 yılını kapatırken hedefleri tutturabildiniz mi?

2013’te yüzde 30 büyüme hedefini 10 puan aşarak yüzde 40 büyümeye ulaştık. Ciromuz yaklaşık 700 milyon TL’ye ulaşacak. Darty satın almasıyla birlikte 2014 yılında 1,5 milyar TL ciroya ulaşmayı hedef koyduk.

 

Kredi kartlarıyla ilgili kısıtlamalar sektörü ve Bimeks’i nasıl etkiler?

Bimeks olarak iki kredi kartına on taksit ve diğerlerinin çoğuna da altı taksit yapıyorduk. Satışlarımızın yüzde 60’ı altı taksitle oluyordu. Rakiplerimizde 12 taksitler vardı. Böyle bakınca bizi hiç etkilemeyeceğini söyleyebiliriz. Büyüyen sektörü de olumsuz etkileyeceğini tahmin etmiyorum.

 

Türkiye liderliğini hedefleyen Bimeks’in yurtdışına açılma planı var mı?

Yurtdışına açılma planlarımız var. Özellikle, Afrika ülkelerini gözümüze kestirdik. İlerleyen günlerde bu açılımlarımızı göreceksiniz.