RÖPORTAJ — 4 Ocak 2014 at 17:31

ŞUA İNŞAAT SATIŞ VE PAZARLAMA MÜDÜRÜ AHMET SARICALI: “YENİ TÜKETİCİ YASASI POZİTİF ETKİ YARATACAK”

SANYO DIGITAL CAMERA

 

Kentsel dönüşüm, mütekabiliyet, yeni tüketici ve yeni imar planı derken sektör oldukça hareketli bir yıl geçirdi. Şimdi gözler 2014’te… 2014’e dair oldukça olumlu bir hava içinde olan proje geliştiricileri, heyecanlandıran bir diğer husus ise yabancıya satış! 2013’te yabancıya satış beklentilerin biraz altında gerçekleşti. Fakat 2014 yılında yabancıya satış rakamlarının ivedilikle artacağı düşünülüyor.

 

Sektörün 2014 beklentileri üzerine röportaj yaptığımız Şua İnşaat Satış ve Pazarlama Müdürü Ahmet Sarıcalı, özellikle yeni yürürlüğe girecek olan tüketici yasasının sektördeki tüm oyuncuların üzerinde pozitif etki yapacağını söylüyor.

 

2014 yılında inşaat sektörünün daha güçlü ve pozitif bir ivme ile yoluna devam edeceğini söyleyen Şua İnşaat Satış ve Pazarlama Müdürü Ahmet Sarıcalı, “2013 yılına sektörümüz güzel bir ivme ile girmiş olsa da 1. çeyrekten sonra bu hareketlilik yerini durağanlığa bıraktı. Özellikle yabancı ilgisinin beklenenden daha aşağıda seyrettiğini söyleyebilirim. 2014 yılında inşaat sektörünün daha güçlü ve pozitif ivme ile yoluna devam edeceğini  ve özellikle yürürlüğe girecek olan yeni tüketici yasasının sektördeki tüm oyuncuların üzerinde pozitif etki yapacağını düşünüyorum” dedi.

 

Ahmet Bey, gündemdeki kentsel dönüşüm ile ilgili görüşlerinizi alabilir miyiz?

 

Kentsel dönüşüm Türkiye için elzem bir konu ve bir an önce hayata geçilmesi gerekiyor.

Şehirlerimiz hala göç alıyor yurt dışından, yurt içinden bir sürü insan gelip metropollerde yaşamaya çalışıyorlar hatta bununla ilgili geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırmada şu dikkatimi çekti; bundan 50 sene önce %25 kentli %75 köylüyken, şimdi ise %75 kentli %25 köylü olmuşuz… Bu, günümüzün büyük bir sorunu bence.. Köyden kente göç yoğunluğu artarken, diğer taraftan da insanların kaliteli, risksiz ve nitelikli yerlerde yaşamalarının öncelikle sağlanması gerekiyor. Dolayısı ile kentsel dönüşüm hayata geçilmezse, artık İstanbul’u kontrol etmek mümkün olmayacak.

 

Kentsel dönüşümün başlangıç noktası denilen Fikirtepe ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Bugün Fikirtepe de yaklaşık 60 bin konuttan bahsediliyor. Bu 60 bin konutun yenilenmesi, oranın imar planlarının yapılması, altyapının değiştirilmesi v.s yaklaşık 5 yıllık bir süreç veriliyor. Değişen dengeler ve orada oturan halkın talepleri bunların hepsini özel sektörün karşılama şansı yok, buna mutlaka devlet desteği gerekiyor ki devlette zaten bununla ilgili çıkardığı yasayla beraber bir takım destekler teşvikler açıkladı. Buraya kadar her şey çok güzel.. Ancak, bir gerçek var ki, oda şu; Fikirtepe de binaları yaptınız diyelim ancak, oradaki hak sahiplerinin o yeni dairelerde oturma ihtimali maksimum yüzde 30. Şimdi böyle olunca, kalan yüzde 70’i nasıl tatmin edeceksiniz peki? Onun içinde bu kalan yüzde 70’inin yaşamlarını devam ettirecek başka bölgelerde rezerv alanlar oluşturularak konutlar yapılmalı. Ve bunlarda kentsel dönüşümle beraber yapılmalı ki, eş zamanlı olarak bu ihtiyaca cevap verilsin ve böylece oluşabilecek mağduriyetlikler şimdiden önlenebilsin.

 

Şua İnşaat’ın da Fikirtepe ile ilgilendiğini biliyoruz. Fikirtepe de nasıl bir proje düşünüyorsunuz?

Şua İnşaat olarak biz, Fikirtepe ile ilgilenmeye başladık derken şöyle söyleyelim; çok yeni bir süreç bu yani son 1 aylık, Fikirtepe’den bize şöyle bir talep geldi; ‘Biz sizle yapmak istiyoruz, yapalım’ v.s gibi ve bizde gelen talebe sıcak baktık, gittik yeri gördük ve beğendik. Yaklaşık 25 bin metre karelik bir alan burası. Burayla ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. Kısacası, kentsel dönüşüm ile ilgili Kartal ve Fikirtepe de varız. Ayrıca, Avrupa yakasında ilgilendiğimiz yerler var. Bunun dışında, Emlak Konut ile hasılat paylaşım projelerine de sıcak bakıyoruz.

 

Mütekabiliyet yasası ile ilgili düşüncelerinizi aktarır mısınız?

Şua İnşaat olarak biz, mütekabiliyet yasasından istifade ettik. Bu anlamda şuandaki aktif projelerimizde belli satış oranlarını yakaladık. Ancak şunu da belirtmekte fayda var; proje geliştiricilerin bir kısmı bu yasadan beklediklerini alamadılar çünkü yabancı konut alıcısı her projeye de ilgi duymuyor. Mütekabiliyetteki esas problem ise, aradaki acenteler… Çünkü bu nokta da inanılmaz komisyonlar dönüyor ve bu da işin hızını kesiyor. Fakat şunu da belirtmekte yarar var; bu yasa sektöre ciddi ivme katacaktır.

 

1992 yılında Nimetullah Kaya tarafından kurulan Şua İnşaat, bilgi birikimi ve tecrübesiyle kente estetik, yaşama kolaylık katarak geleceğe yön veren yapılar oluşturma hedefiyle hareket ettiğini belirten Şua İnşaat Satış ve Pazarlama Müdürü Ahmet Sarıcalı, “Kurulduğu günden bu yana öncü olma, girişimcilik, takım çalışması ilkelerinden, sosyal sorumluluk, müşteri memnuniyeti ve istikrar gibi esaslarından taviz vermeden projelerini planlayan Şua İnşaat, müşterilerine bu sayede uzun dönem başarıyla hizmet edebilmiştir” diye konuştu.
Ahmet Sarıcalı, “Şua İnşaat, projelerini geleceği olan lokasyonlarda inşa ederek sakinlerine ayrıca yatırım değeri de sağlamaktadır. Şu ana kadar Elite City, Elite Side, Elite Rezidans, Elite Life gibi geniş çaplı, yeni nesil projelere imza atan Şua İnşaat, kente estetik, yaşama değer katmaya devam edecektir” dedi ve ekledi: “Şua İnşaat’ta, en üst kademeden en küçük birimimizdeki çalışana kadar hedeflerin ve hedeflenen noktaların tam olarak bilinmesine büyük önem verdik. Bu inanç ve kararlılıkla amacımızdan hiç vazgeçmeden istikrarla yol aldık. Sadece kendimizle yarıştık ve insanların gözü kapalı itimat ettiği, ev almaktan öte kendilerine yaşam alanı olarak seçtikleri projeler ürettik. Projelerimizde estetik anlayışın yanı sıra, firmamıza güvenip tercih eden müşterilerimize komşu olan binaları ve bölgeleri de mimari estetikle buluşturduk. İnşa ettiğimiz binaların görüntülerini, çevreyle olan mimari uyumu ve dokusunu projelerimizin temeli olarak oluşturduk. Çünkü projelerimizi tasarlarken insanlığın ortak sahip olduğu en büyük yapının içinde yaşadığımız Dünya olduğuna inandık ve projelerimizi buna göre tasarladık.”

 

İnsanlığın geleceğinin doğadaki ekolojik dengeyi koruduğu sürece iyileşeceğini bildikleri için tüm projelerde bu dengeyi koruyacak bütün detayları düşündüklerini ifade eden Ahmet Sarıcalı, “Kullanımı kontrol altına alınamayan enerjilerin dünyamıza verdiği telafisi zor hasarlara önlem olarak tasarruf sağlayan, su kullanımını minimize eden tasarımları hayata geçirdik. Bu duyarlılık ve hassasiyetle, üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmenin gururuyla gelecekteki projelerde de doğa dostu uygulamalara yer verdik” şeklinde konuştu.