RÖPORTAJ — 4 Ocak 2014 at 17:33

YALÇINTEPE GROUP YÖNETİM KURULU BAŞKANI MEHMET YALÇINTEPE: “MAXİMOON, 2014 SONUNDA TESLİM EDİLECEK”

Yalçıntepe Group YK Baş. Mehmet Yalçıntepe

 

Yaşanan imar sorunlarının aşılmasından sonra Esenyurt’un eski hüviyetine kavuşacağına inandığını vurgulayan Yalçıntepe Group Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçıntepe, Esenyurt’taki projeleri Maximoon’un, hızla ilerlediğini ve 2014 yılı sonunda projeyi teslim edeceklerini belirtti.

 

Konut sektörünün gözde bölgelerinden Esenyurt, yaşanan imar sorunlarının ardından ciddi bir durgunluk yaşadı. Bölgedeki birçok markalı projeden birisi olan Maximoon da bu durgunluğun olumsuzluklarını yaşayan projelerden birisi.

 

Maximoon Projesinde satışların yüzde 75’inin gerçekleştiğini söyleyen Yalçıntepe Group Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçıntepe, “Bir ara Esenyurt Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi arasında gelişen imar sorunu nedeniyle duraksama dönemi yaşadık. Fakat bu sorun aşıldı ve bunun üzerine projeyi revize ettik. Yani sıfırdan yeni bir proje çizdik. Şu anda statiği, mekaniği, elektriği çözülen blokun imalatına başlıyoruz. Hemen ardından 3 bloğa daha başlıyoruz ve Aralık 2014’te projeyi teslim edeceğiz. İmar problemleri yüzünden 14 ay durduk. O yüzden hedefimiz bu projeyi bir an önce bitirip müşterilerimize teslim etmek” dedi.

 

Mevzuat ve uygulamalara bakıldığında benzer sorunların her hangi bir lokasyonda da yaşanacağı kanısı taşıyor musunuz?

Türkiye’de benzer sorunlar her yerde yaşanabilir. Nitekim Fikirtepe’de de benzer sorunlar yaşandı. Tabii ki bunların olmaması gerekir. Çünkü bizim gibi yatırımcılar projenin revizyonunda büyük zararlar görüyor. Aslında yerel belediye veya Büyükşehir Belediyesi bir ruhsat verdiğinde ona uygun ne yapılacaksa başlayıp bitirmek gerekiyor. Yani yolda giderken pardon dememek lazım! Böyle olunca hem biz yıpranıyoruz, hem de müşterilerimiz yıpranıyor. Çünkü bir projenin 14 ay gibi süre durması durumunda ayakta kalabilmek çok zor. Bu süreçte yapımcı firma olarak müşterilerimizi sürekli olarak bilgilendirdik ve onlar da bize anlayış göstererek yardımcı oldular. Sonuçta geç de olsa evlerini hızlı bir şekilde yapıp teslim edeceğiz.

 

Bundan sonra da bu bölgede mi devam edeceksiniz, yoksa farklı bölgelerde de projeleriniz olacak mı?

Bizim beklentimiz Esenyurt bölgesine tekrar eski heyecanın, enerjinin geri getirilmesidir.  Bu sağlandığı takdirde elbette yine Esenyurt’a yatırım yapabiliriz. Çünkü Esenyurt bugün İstanbul’un en değerli bölgelerinden biri olma yolunda hızla ilerliyor. Yatırımlarımız şu anda zaten devam ediyor, ayrıca avantajları olan farklı bölgelerde de yatırım yapabiliriz.

 

Esenyurt Belediyesi sorunları aşma noktasında bölgedeki konut yatırımlarının artması için çalışmaları var mı?

Belediye Başkanımız bizlere her konuda yardımcı oluyor. Esenyurt’a eski hüviyetini kazandıracağına inanıyoruz. Aslında bu konu sadece Esenyurt Belediyesine kalsaydı çoktan çözülürdü. Bakıldığında bu bölge konum olarak çok güzel bir yer. Çünkü her 2 havaalanına 15 dakika mesafe olması, üçüncü havalimanı ve üçüncü köprünün yapılıyor olması önemini arttırmaktadır. Üstelik havadar, denize yakın bir yer. O nedenle yatırımcıya para kazandıracak albenisi hala var. Ama yatırımcıya bizlerin yardımcı olması lazım..

 

Yabancı müşterilere konut satışı bölge için çözüm olabilir mi?

Yabancı müşterilerin talepleri var. Sadece kendi projemizde 60’a yakın konutu yabancılara sattık. Genel olarak bakıldığında bölgede yabancılara yüzde 40 oranında konut satışı var.  Esenyurt yabancı yatırımcıların İstanbul’da en çok konut satın aldığı bölge oldu bildiğiniz gibi. Bu güzel bir gelişme ama söylediğim gibi bizlerin proje yatırımcıları olarak güven vermemiz önemli. Kolayı değil, zoru başarmamız lazım. Yani başlatılan projelerin sorunsuz bir şekilde bitirilmesi lazım.. Bu konuda da yerel yönetimlerden destek bekliyoruz.

 

Bölgede sizin projenizin fark yaratan özellikleri nelerdir?

Bizim projemizde her şeyden önce 22 dönüm yeşil alanımız var. Açık alan çarşısı var. Sosyal donatıları bol… Kapalı ve açık olmak üzere 2 tane havuzumuz var. Ayrıca, rezidansımızın kendine ait havuzu var. Kreşimiz var. Konum olarak Bahçeşehir’in hemen yanı başında,  Esenyurt Üniversitesi’ne 500 metre, Fatih Üniversitesi’ne ve Beylikdüzü Fuar Merkezi’ne 2 km mesafede olması bakımından değerli bir yer. Bu özellikleri sebebiyle projemiz öne çıkıyor.

 

Sizin konutlarınız hangi kitleye hitap ediyor?

Projemizde konutlarımızın yarısı 1+1’lerden oluşuyor. Bunun da nedeni üniversitelere yakın olması. Böylece konut satın alan müşteri kolayca dairesini kiraya verebilecek. Ayrıca evlerini değiştirip nitelikli, güvenlikli bir projede yaşamak isteyen aileleri de düşünerek 2+1 ve 3+1 daire seçeneklerine de yer verdik.

 

Sektörde arz fazlası söylemi var. Siz, bu söylemi doğru buluyor musunuz?

Ben konut fazlalığı olduğunu düşünmüyorum. Çünkü burası bir İspanya, bir Kuzey İrlanda örneği gibi değil. Hala inanılmaz konut açığı var. İspanya’da yapılan konutların yüzde 90’ı satılmadan bekliyor. Amerika’da mortgage krizi tam atlatılamadı. Türkiye’de ise durum çok farklı.. 20 milyon konut var. 3-4 milyonu deprem gerçeğinden sonra revize edildi. Bugün 15 milyon yapının elden geçirilmesi lazım. İkincisi, Türkiye’de her yıl 500 bine yakın evlilik gerçekleşiyor. Ve bunlar yeni konut talebini artırıyor.

 

Peki, kentsel dönüşüme nasıl bakıyorsunuz?

Kentsel dönüşüm sadece depreme karşı güvenli yapı üretmek anlamına gelmemeli! Bir binayı yıkıp yenisini yapmak kentsel dönüşüm değil, binayı yenilemek demek. Gerçek anlamda kentsel dönüşüm 30-40 dönümlük bir alan üzerinde güvenli binaların yapıldığı, yeşil alanları, sosyal donatıları, otoparkları olan projelerle olur. Kentlerin kimliğine zarar vermeden sürdürülebilir, modern, yeni kentler oluşturmamız gerekiyor. Kısacası, kentsel dönüşüm o kadar iyi planlanmalı ki bizden sonraki nesiller yeniden bir kentsel dönüşüm ihtiyacı hissetmemeli.

 

GYO olmak gibi bir düşünceniz var mı?

Evet, GYO şirketi kurup halka açılmayı planlıyoruz. Bu yapıyla faaliyet gösterdiğiniz zaman toplanan fonlar sayesinde daha büyük projeler gerçekleştirebilirsiniz. Dolayısıyla avantajları var. GYO için gerekli şatları yerine getirmek için çalışmalarımız devam ediyor.