RÖPORTAJ — 3 Şubat 2014 at 17:21

RENAULT MAİS GENEL MÜDÜRÜ İBRAHİM AYBAR: TÜRK OTOMOTİV SANAYİSİNİN ÜRETİM VE İHRACAT LİDERİYİZ

ibrahim aybar

 

 

 

Oyak Renault, 2013 yılında 331 bin 694 adet otomobil üretimi gerçekleştirerek hem üretim rekoru kırdı hem de Türk Otomotiv Sanayi binek otomobil üretiminde liderliğini sürdürdü. 2013 yılı Türk Otomotiv Sanayi toplam üretiminin yaklaşık üçte birini, otomobil üretimin ise yarısından fazlasını Oyak Renault gerçekleştirdi. Ayrıca Oyak Renault 2013 yılında 274 bin 327 motor ve bir rekora daha imza atarak 279 bin 656 adet vites kutusu üretimi gerçekleştirdi.

 

2013 yılını Autobest Design Best dalında en iyi tasarım ödülü ile açan Renault markası, Frankfurt Otomobil Faurı’nda Otomobil Markaları Yarışması’nda 3 ayrı dalda ödüllendirildi. ZOE, EuroNCAP tarafından yılın en iyi süper minisi olmaya layık görüldü. Marka, ODD’den “Yılın En Çok Satan Otomobil Markası” ödülünü aldı. Renault’nun Sosyal Sorumluk Projesi Sokakta İlk Adımlar, Kent ve Yaşam Ödülleri Sosyal Sorumluluk Ödülü’nü elde etti.  Pazarlama İletişimi alanında da bol ödüllü bir yıl oldu. ODD tarafından Captur radyo spotu “Yılın Radyo Uygulaması” seçildi.  Renault Satış Sonrası reklamı Basın Dalında Kristal Elma ve radyo spotu ile Yaratıcı Radyo Kullanımı Gümüş Elma’ya layık görüldü. Ayrıca Mediacat Felis tarafından 3 farklı kategoride, IAB Standard Mobile Rich Media Display Bronz Mixx ve A Awards Açıkhava ödülü elde etti.

 

16 yıldır aralıksız olarak otomobil üretim ve ihracatının lideri Oyak Renault olduğunu belirten Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, 2013 yılının ilk çeyreğinde Renault’un yeni tasarım kimliğinin ilk ürünüyYeni Clio’nun Sport Tourer versiyonun üretimine başlayarak yılsonuna dek 55 bin adet ürettiklerini, yılın son çeyreğinde ise 4,5 milyonuncu otomobili üreterek Japonya’daki müşterisine ihraç ettiklerini söylüyor.

 

Sektörün ihracatının ağırlıklı olarak yapıldığı Avrupa pazarlarındaki daralmaya rağmen 2013 yılında Oyak Renault’un, 266 bin 508 adet otomobil ve 118 bini aşan motor ihracatıyla Türk Otomotiv Sanayisinde bir kez daha liderliği elde ederek Türkiye’nin en büyük ihracatçıları arasındaki konumunu sürdürdüğünü söyleyen İbrahim Aybar, “Türk Otomotiv Sanayisinin toplam ihracatının yaklaşık üçte birini, otomobil ihracatının ise yarısından fazlasını Oyak Renault gerçekleştirdi” dedi ve ekledi: “Avrupa pazarlarında hareketlenmenin başlayacağı, Çin Pazarının önderliğinde uluslararası pazarlarda az da olsa büyümenin yaşanacağı 2014 yılında Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, Clio’nun Sport Tourer versiyonunun üretiminin getirdiği dinamizmle, yeni marka kimliğiyle üreteceği Megane HB ve özel seri modellerinin getireceği ürün çeşitliliğiyle, motor ve mekanik projeleriyle, 3 vardiya olarak üretimini ve ihracatını sürdürmeyi hedefliyor. Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, bugün üçlü vardiyada 360 bin otomobil, 450 bin motor üretim kapasitesi ile Renault’nun Batı Avrupa dışında en yüksek kapasiteye sahip üretim tesisi konumunda bulunuyor.”

 

İbrahim Aybar, “Renault Grubu (Renault ve Dacia), 2013 yılında toplam pazarda 144 bin 700 adet ile tarihinin en yüksek satış adedini gerçekleştirdi ve bir rekora imza attı. Bu satış rakamı ile binek + hafif ticari araç pazarından %17 (+1,2 puan) pazar payı elde etti” dedi.

 

“Renault markası, 15. kez binek otomobil pazarı liderliğini elde ediyor” diyen İbrahim Aybar, “2013 yılında, gerçekleştirdiği 96 bin 761 adet binek satış adedi ile satışlarını %33 oranında arttırdı. Bu satış performansı ile binek otomobil pazarında payını 1,5 puan arttırarak %14,6 pay elde etti. Toplam pazarda ise gerçekleştirdiği 108 bin 311 adet satış ile 2012 yılına göre satışlarını %21 arttıran marka %12,7 (+1,2) pazar payına ulaştı. Symbol yeni tasarımı ile Türkiye pazarındaki başarısını korudu ve 27 bin 988 adet satış gerçekleştirerek %49.3 pay ile segment lideri oldu” şeklinde konuştu.

 

Yeni Clio’nun, yepyeni tasarımı ile tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük bir beğeni kazandığını ifade eden İbrahim Aybar, “Clio HB ve Clio Sport Tourer, 28 bin 164 satış adedi ile HB + SW segmentinin en fazla satış yapan modeli oldu. Renault, yeni modeli Captur ile ilk kez girdiği segmentte büyük başarı elde etti. Yılın ikinci yarısında pazara sunulmasına ve tüm versiyonlarının henüz müşterilere tanıtılmamış olmasına rağmen Captur, segmentinde 2. sırada yer aldı. Renault Grubu 2013 yılında rekor 10 model lansmanı gerçekleştirdi. (Symbol, Fluence, Clio Sport Tourer, Scenic,  Captur, Kangoo, Latitude, Lodgy, Dokker, Duster). Renault’nun tüm modellerinin tasarımına, Clio ile başlayan yeni marka kimliği yansıdı” diye konuştu.

 

2013 yılında Renault markasının modelleri segmentlerinde başarılı sonuçlar elde ettiğine vurgu yapan İbrahim Aybar, “Symbol 27 bin 988 adet satış gerçekleştirerek %49.3 pay ile segment lideri oldu. Fluence Orta Sınıf Sedan segmentinden elde ettiği %15 pay ile 2. sırada yer aldı. Clio HB ve Clio Sport Tourer, 28 bin 164 satış adedi ile HB + SW segmentinin en fazla satış yapan modeli oldu. Renault en fazla dizel otomobil satışı gerçekleştiren marka oldu” dedi ve ekledi: “Türkiye pazarında 15. kez binek otomobil lideri olan Renault markası yüksek yerlilik oranını koruyor. Markanın satışını gerçekleştirdiği 10 modelden 7’si Oyak Renault Fabrikaları’nda üretiliyor. Türkiye pazarı genelinde satılan 10 modelden sadece 2 model yerli.”

 

İbrahim Aybar, “İlk kez Yeni Clio ile birlikte sunulan üstün teknolojik mültimedya sistemi olan R-Link, Renault’nun teknoloji ve innovasyon konusundaki öncülüğünü bir kez daha kanıtlıyor. R-Link 7” dokunmatik ekran, navigasyon, internet bağlantısı, ses tanıma, ekonomik sürüş yönlendirme sistemi ile kulanıcılarına benzersiz deneyimler sunuyor. e-mail alımı ve erişimi, twitter ve RSS besleme R-Link’in sunduğu diğer önemli teknolojik yenilikler. Renault, bu sistem sayesinde trafik yoğunluğu bilgisini veren Türkiye pazarındaki ilk marka… Canlı trafik bilgisi sunan sistem, sürücüye yoğunluk olmayan alternatif yol önerilerinde bulunuyor. Şu anda İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Kocaeli olmak üzere 6 büyük şehirde mevcut. Üstelik Canlı Trafik Bilgisi internet bağlantısı gerektirmiyor, veriler sisteme radyo frekansı aracılığı ile sağlanıyor” dedi.

 

 

İbrahim Aybar, 2014 ile ilgili tahminlerini ise şöyle aktardı; “Makroekonomik dengeler nedeniyle her türlü vergi zammının doğal olarak sektörde belli bir daralmaya meydan vereceği bilinen bir gerçek.  Zaten oldukça yüksek olduğu her vesileyle dile getirilen ve otomobilin tescili esnasında alınan ÖTV’nin daha da yükselmesinin 2014 otomotiv pazarında yeni bir daralmaya meydan vereceğini bilmemiz gerekiyor. 2013 yılının otomotiv satışlarından yüzde 10 kadar eksik olacağını tahmin ettiğimiz 2014 pazarının bu yeni vergi artışlarıyla 700 bin seviyelerini bulması bile iyimserlik olur.”