RÖPORTAJ — 8 Mart 2014 at 17:32

BURSAGAZ, “GÜVENİLİRLİK, MÜKEMMELLİK VE GİRİŞİMCİLİK” MOTTOSUYLA BÜYÜYECEK!

_DSC0096

 

Alman EWE Grubu içinde yer alan bir firma olarak büyümeyi hedeflediklerini ifade eden Bursagaz Genel Müdürü Ahmet Hakan Tola, bu hedeflere güvenilirlik, mükemmellik ve girişimcilik değerleriyle yürüyeceklerini vurguladı.

 

Bursagaz 818 bin abonesi olan, 2 milyar 445 milyon metreküp doğalgaz hacmiyle Türkiye’nin en büyük özel gaz dağıtım şirketi konumunda. Geçen yıl 50 bin yeni abone kazanarak hızlı büyümesini sürdüren Bursagaz’ın Genel Müdürü Ahmet Hakan Tola, 19 Şubat 2014 tarihindeki basın toplantısında da paylaştığı bilgileri, gelecek hedeflerini ve sosyal sorumluluk projelerini konuştuk.

 

Ahmet Hakan Tola, “2014 yılı için temel değer ve prensiplerimizi paylaştığımız son basın toplantımızda Bursagaz’ın değerlerini güvenilirlik, mükemmellik ve girişimcilik olarak belirledik. Doğalgaz faaliyeti yapıyorsanız, tüm Bursa Halkına hizmet veriyorsanız güvenilir firma olmanız lazım. Bursagaz 2008 yılında Avrupa’da EFQM Avrupa Kalite Büyük Ödülü’nün sahibi oldu. Daha sonra da istikrarlı bir şekilde mükemmellik yolunda devam etti. 2014’deki değerlerimiz arasına mükemmelliği koyduk. Bir de Almanya’nın Enerji Şirketi EWE Grubu’nun bir şirketiyiz. Ortaklık yapısında yüzde 80 EWE Grup, yüzde 10 Bursa Büyükşehir Belediyesi, yüzde10 Çalık Grubu’nun payları vardır. EWE’nin Türkiye’deki stratejilerine vurgu yapmak için büyümeyi hedefliyoruz” dedi.

 

Kısaca EWE Grubu’nun Türkiye’deki faaliyetlerinden de bahseder misiniz?

EWE Grubu 2007’de Türkiye’ye geldi. Bursagaz’ın yüzde 40’ını aldı. Daha sonra önce Kayserigaz’ın yüzde 40’ını aldı. 2008 yılında da hem Bursagaz’ın, hem de Kayserigaz’ın yüzde 80’ini aldı. Yani 2 tane büyük doğalgaz şirketi var. Bir tane de toptan doğalgaz satış şirketi var. Ve Türkiye’de toptan doğalgaz satışında en büyük hacme sahip olan şirkettir. Sanayiye ve büyük tüketicilere gaz temin ediyor. Bunun haricinde Enervis diye enerji şirketlerine servis veren şirketi var. Daha çok enerji verimliliği üzerine çalışıyor. Yani EWE’nin bünyesinde toplam 4 şirket var şu anda. Önümüzdeki süreçte elektrik perakende sektöründe büyümek istiyoruz. Yeni doğalgaz dağıtım şirketleri satın almak şeklinde büyüme stratejisi var. Onun için biz değerlerimiz arasına girişimciliği yazdık. Şirket içinde çalışan arkadaşlar olarak üç prensip belirledik. Bunlar Birlikte hareket etmek, sorumluluk bilinci ve yaptığımız hizmette hep en önde olmaktır. Tüm EWE Grubu Şirketlerinde bu değerleri ve prensipleri belirledik.

 

Bu arada birçok da ödülünüz var…

Bursagaz’ın 2013’te aldığı ödüllerden bizi en çok onurlandıran Great PlaceToWork Enstitüsü’nün verdiği ‘Türkiye’nin en iyi işvereni’ ödülüdür. Bu yarışmada Bursagaz, Microsoft ve Mercedes’ten sonra üçüncü oldu. Bunun haricinde Avrupa’da da 2.300 şirket arasında Avrupa’nın en iyi 49. İşvereni seçildik. Yine EFQM ’ En İyi Uygulamalar’ Yarışmasında ‘Mobil yaşa ve sosyalleş’ yaklaşımıyla ikincilik ödülüaldık.YolBil uygulamalarımızla Piri Reis Ödülü’nü aldık. Bunların yanındasosyal sorumluluk alanındaki projelerimiz ses getiriyor. Özellikle eğitim alanında. Eğitim Gönüllüleri Derneğimiz üzerinden bu faaliyetleri yapıyoruz. Eğitim Gönüllüleri’nin aldığı Demirkent Ödülü var. Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri Jüri Özel Ödülü, Bursa Halkla İlişkiler Çalışmaları Ödülü ve Altın Vana Ödülü sosyal sorumluk faaliyetlerimiz nedeniyle aldığımız ödüllerdir.  Ayrıca BTSO (Bursa Ticaret ve Sanayi Odası) Ekonomiye Değer Katanlar Ödülü aldık. Bursa’da en yüksekvergi verenler sıralamasında üçüncü olduk.

 

Bursagaz’ı motive eden faktörler nelerdir?

Türkiye’de 65 tane doğalgaz dağıtım şirketi var. Yani her şehirde bir tane dağıtım şirketi var. İyi hizmet yapsak da yapmasak da halk doğalgazı benden almak zorunda. Ama Bursagaz hiçbir zaman bu mantıkta olmadı. Biz yaptığımız işin en iyisini yapmak istiyoruz. Ben burada profesyonel çalışan biriyim. Ama yarın burada olmadığımda Bursagaz’dan hizmet alabilirim. Bursa halkı her şeyin en iyisine layık. Bizim yaptığımız çalışmalarda şu mantık var: Her zaman müşteri haklı ve her zaman Türk milleti dürüst. Şimdi kanunlara baktığınızda herkes suçluymuş gibi kanun çıkartılıyor. Bizim mantığımızda herkes doğru. Elbette istisnalar olabilir. Biz istisnai olanları sineye çekebiliriz. Geçen sene dağıtım şirketlerinde olmayan bir uygulamayı hayata geçirdik. Ofissiz hizmet. Bursa’da doğalgaz kullandığınızda Bursagaz’a gelmeniz gerekmiyor. 444 11 33’ü arıyorsunuz, her işleminiz telefon üzerinden sizi yönlendirerek yapılıyor. Bir sonraki adımda telefonunuza mesaj geliyor. En son olarak müşterinin evine gidiyoruz, gazını kontrol edip açıyoruz ve telefonuna mesaj geçiyoruz. Türkiye’de bu yok. Bunu bazı telefon şirketleri içinde yapanlar da var. Bu hizmeti verirken sözleşme, tapu gibi belgeleri aramadan sadece müşterimizin TC numarasını alarak ve güvenerek işlemleri yapıyoruz. Eve gidildiğinde resmi sözleşme yapılıyor. Yani tamamıyla müşterimiz doğrudur ve en iyi hizmeti hak eder.

 

Hukuk sisteminden beklentiniz nelerdir?

Özellikle düzenlenmiş piyasalara göre faaliyet gösteriyoruz. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu her şeyimize müdahale ediyor. Yani yatırım miktarımıza, kar marjımıza, müşteriden alacağımız her kuruşa karışıyor. Düzenleyici piyasada bizim beklentimiz, her şeyin net olması gerekiyor. Önümüzü görmemiz gerekiyor. Düzenleme Kurulunun kuruluşu 10 sene öncesine dayanıyor. Ve kurulduğu anda da çok tecrübe eksiklerimiz vardı. Ve o süre zarfında da mevzuatta açık olmayan hususlar nedeniyle geçmişe yönelik sıkıntılar yaşadık. Mesela en son bir gelişme oldu. 2004 ile 2007 arasında olan dönemde, yani 10 yıl öncesinde EWE bu şirketin hissedarı olmamasına rağmen bugün,  EPDK’nın aldığı kararla BOTAŞ’a önemli miktarda para ödemek zorunda bırakıldı. Bu nasıl olabilir diyorlar. Düşünün siz yabancı yatırımcı olun bu durumda nasıl güvenerek yatırım yapacaksınız. Ama bana göre yabancı yatırımcı gelecekse bu tür yatırımlar yapması lazım. Devletin de teşvik edici kolaylıklar sağlaması lazım. Elektrik dağıtım ihaleleri yapıldı. Bir tane yatırımcı katılmadı. EWE’nin de sıkıntıları var. Fakat Bursagaz’a bakıyor, Kayserigaz’a bakıyor, geleceği olan şirketi görüyor. Doğalgaz dağıtımın yanında elektrikte perakendeye giriyoruz. Burada doğalgaz müşterilerine verdiğimiz hizmetten memnun musunuz diyeceğiz. Eğer memnunsanız, size aynı hizmet kalitesinde elektrik satmak istiyoruz. Bizim hedefimiz 2015’te öncelikle Bursa ve Kayseri’deki konut müşterilerden en iyi payı almaktır.

 

Elektrik dağıtım işine nasıl gireceksiniz?

Elektrik Piyasasını takip ederseniz, devletin iletim şebekesi var. Bir üreticiler var. Bir de satıcılar var. Satıcılar üreticiden elektriği alarak son tüketiciye satabiliyor. Limit 4 bin 500 kilovatsaat. Aylık 4 bin 500 kilovatsaat üzerindeyseniz, o bölgedeki dağıtım şirketinden almayabiliyorsunuz. Aboneler 2015 senesi sonunda konut dâhil elektriği istediği yerden alabilecek. O tarih gelinceye kadar ticari yerlere, sanayiye elektriği satıyoruz ama asıl hedefimiz konuttur. Şu anda Bursa halkı bizden memnun. Elektrikte de bu memnuniyeti sağlamak istiyoruz.

 

EWE Grup, Bursagaz’ı  nereden aldı ve bugün hangi noktaya getirdi?

Yabancılar yatırım konusunda Türkiye’ye gelince çekiniyor. Tabii ki Türkiye’yi bilmeyenler. EWE artık Türkiye’yi tanıdı. EWE, Türkiye’yi inceledi ve en az sorun yaşayacağı şirket olarak Bursagaz ve Kayserigaz’ı gördü. Burada şirkette her şey şeffaf. Öyle paralel muhasebe yok. Kurumsal bir şirket, prosedürlerişeffaf. Profesyonel bir ekip var. Çalışanlar motive. Bize anlatılana göre EWE, Busagaz’ın bu kurumsal yapısını ve çalışma prensiplerini öğrenince satın alma kararı alıyor. Bunun üzerine o dönem en büyük hissedar olan Ahmet Çalık ile görüşerek büyük hissesini almış. EWE’nin Bursagaz’a kattıklarına bakarsak. Oturmuş bir teknoloji var. Bir iş yapıyorlarsa çok fazla üzerinde düşünüyorlar. Projelendiriliyorlar, ondan sonra hayata geçiriyorlar Enerji verimliliği ve dağıtımında 80 yıllık know-how’ları var. 80 yıllık bir tecrübesi var ve 9 milyar Euro üzerinde cirosu var. Doğalgaz, elektrik, su, Telekom dağıtımı alanında faaliyet gösteren dev bir firma. 8 bin çalışanı var. Biz onların tecrübesinden yararlanmak için bir proje başlattık. Bursagaz ve Kayserigaz’da çalışan arkadaşları bu proje için Almanya’ya gönderdik. Orada 3-4 ay operasyonun içinde olarak araştırma yapıyorlar. Şu anda Alman standartlarında altyapısı olan, fakat Türk insanı motivasyonu ile doğalgaz dağıtım faaliyeti yapıyoruz.

 

Bursa’nın tümüne hizmet verebiliyor musunuz?

Bursa’da doğalgaz dağıtımın 21. yılı… Bursagaz, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu kurulmadan ve onlar tarafından ihale yapılmadan hayata geçen bir firma. Türkiye’de ilk olarak Başkent Dağıtım, İkinci İgdaş ve üçüncü, dördüncü Bursa ve Eskişehir, sonra İzmit ve Adapazarı geliyor. 5.200 kilometre şebekemiz var. Bursagaz Türkiye’nin üçüncü büyük doğalgaz şirketidir. 2004 yılında özelleştik. O zaman şebeke uzunluğu 1.300 kilometreydi. Geçen 10 yılda iki katından fazla yatırım yaparak 5.200 kilometreye ulaştık. Abone sayısı olarak 370 bin ile devraldık. Şu anda 818 bin. Çok ciddi bir yatırım ve pazarlama faaliyeti var. Şehir giriş istasyonu iki noktada var. Ve Türkiye’nin en büyük ve en modern Şehir giriş istasyonudur.  800 bin metreküp saatlik, 30 yıllık büyümeyi dikkate alarak planlanan bir yatırım. Bursagaz’ın lisans sınırı şehir merkezi, Kestel, Mudanya ile sınırlı. İnegöl, Gemlik, Karacabey’de farklı doğalgaz dağıtım firmaları gaz dağıtımı yapıyor. Yani Bursa’da 5 tane farklı dağıtım firması var. Halbuki bu böyle olmamalı. Bunun sonradan yanlış olduğunu anladılar ama ihaleler önceden yapılmıştı. Yeni dağıtım olarak İznik için müracaat ettik ve kabul edildi. İznik 15 bin nüfuslu küçük bir ilçe. 30 milyonluk bir yatırım. Ekonomik bir yatırım değil ama bunu biz yapmazsak kimse yapmazdı. Eğer ki, EPDK onaylarsa, 2014’de İznik’e doğalgaz dağıtımı yapacağız. Bunun haricinde Uludağ’da oteller bölgesi var. 10 milyonluk yatırım. Yine EPDK bunu onaylarsa oraya da doğalgaz götüreceğiz. Aslında orası da fizibıl yatırım değil ama bu yatırımları sübvanse ediyoruz.

 

Bursa’da penetrasyon oranı ne?

Şebeke penetrasyonu şu an yüzde 90’ın üzerinde. Bursa’nın içinde bizim dağıtım alanımız içinde imarlı alanların hepsinde doğalgaz var. Ama bazı mahalleler var. Orada imar izni yok. Biz oraya girmiyoruz.

 

2013 sizin için nasıl geçti? 2014 için neler hedefliyorsunuz?

2013’te en yüksek yeni gaz kullanıcı sayısına ulaştık. Yani 50 bin 400 kişi yeni Bursagaz ailesine katıldı. Bu çok ciddi bir rakam Bu son dört yılda ulaştığımız en büyük sayı. Bir önceki yıl 40 bindi. Şu anda toplamda abone sayımız 818 bin. Gaz kullanıcı sayımız da 700 bin. 20-25 bin arasında yeni konut üretiliyor. Bunun 20 bini kesin gaz kullanır. Bunun yanında bizim için önemli olan 20 yıldır gazı olan ama kullanmayan müşterilerdi. Onlarla konuştuk, anlattık, özel kampanyalar yaptık ve cazip kredi sağladık. Bunun sonucu olarak gazı olup da kullanmayan yaklaşık 25 bin kişiyi doğalgaz ailesine kazandırdık. Bu önemli bir şeydi.  Bizim 2013 yılında toplam sattığımız gaz miktarı 711 milyon metreküp. Toptan müşterilere de 1 milyar 734 milyon metreküp gaz taşıdık. Bursagaz’ın toplam gaz hacmi 2 milyar 445 milyon metreküp. Bu da Türkiye’de tüketilen toplam doğalgazın yüzde 6’sıdır. Yani yüzde 6, Bursagaz’ın kontrolünde ve son kullanıcıya ulaştırılıyor. 2014 hedeflerimiz arasında 40 bin yeni gaz kullanıcısını Bursagaz ailesine katmak var. Gaz hacmi olarak satışta 880 milyon metreküp öngörüyoruz. Taşımada da 1milyar 800 milyon metreküp. Toplamda ise 2 milyar 680 milyon küp hacme ulaşmayı hedefliyoruz.

 

Yatırım programınız nasıl şekillendi?

2013’te şebeke yatırımlarının parasal tutarı 18.5 milyon lira. 2014’de 100 km polietilen hat, 50 km servis hattı ve 5 km de servis kutusu yatırımı için ayırdığımız bütçe de 16 milyon lira. Eğer İznik ve Uludağ yatırımı için onay gelirse 40 milyon TL ilave ile toplamda 56 milyon lira olacak. Ayrıca yeni genel müdürlük binası yapıyoruz. Bu binanın özelliği, yenilenebilir enerjinin kullanıldığı bir bina. Binamızın ön cephesinde ve terasında güneş panelleri var. Çatısında iki tane rüzgar türbini var. Yine elektrik üretecek. Doğalgazdan hem ısıtma, hem soğutmayı yapacağız ve aynı zamanda elektriğimizi üreteceğiz. Bu bina Leed Sertifikasına sahip olacak. Bilindiği gibi yeşil bina sertifikası. Çevresinde yeşil alanlar olacak. Bu bina hem Alman teknolojisini yansıtan, hem çevreye verdiğimiz önemi yansıtan, hem de Bursa’ya marka oluşturacak bina olacak. Yapımı devam ediyor.  9 bin 500 metre kare inşaat alanı var. 2014 yılında bu binaya taşınacağız. Bunun haricinde sosyal faaliyetler olarak, Bursagaz çalışanları tarafından kurulan Eğitim Gönüllüleri Vakfı var. Amacımız eğitime destek olmak. 2010 yılından beri her sene bir tane köy okulu yeniliyoruz. 50’nin üzerindeki öğrenciye burs veriyoruz. Bunun yanında okul laboratuvarlarına katkıda bulunuyoruz. Ve 2011 yılında özel eğitim sınıfı yapmıştık. Burada  zihinsel engelli çocuklar eğitim görüyor. Bunu daha geliştirdik. Kalkınma ajansından aldığımız 200 bin liranın üzerine 150 bin lira da biz ekleyerek. 40 okulda 40 özel sınıfı yeniledik.

 

Dövizdeki dalgalanmalar doğalgaza ne ölçüde yansır sizce?

Daha doğalgaz kullanıcıları bundan etkilenmedi. Bunun yükünü şu an devlet çekiyor. Maalesef doğalgazın yüzde 98’i ithal. Piyasadaki doğalgaz fiyatı alım maliyetinin altında. Fiyatların artması lazım. Ya kurlar düşecek, ya da fiyatlar artacak. Her ay Botaş zarar ediyor. Bunun yanında doğalgaz ithal eden şirketlerde zarar ediyor. Bu sürdürülebilir bir şey değil. Muhtemel olarak seçim sonrası yüzde 15 civarında da bir zam gelebilir. Ama bu zam gelse bile doğalgaz en ekonomik yakıt. Biz dizel araçlarımızı doğalgaza çevirdik, tasarruf yüzde 50 oldu. Hem de çevre dostu bir yakıt. Bu zam gelirse yüzde 40’a düşer.

 

Doğalgaz arzında bir azalma olursa Bursagaz bu konuda ne tür bir önlem alıyor?

Maalesef Türkiye’de doğalgazın depolanması problemi var. EWE AG. Almanya’nın en büyük doğalgaz deposuna sahip. Ve bu depo Türkiye’nin yapımını planladığı deponun büyüklük açısından çok daha üzerinde. Kışın soğuk havalarda elektrik santrallerinde doğalgaz kesintisi olabiliyor. Ama konutlar için söz konusu değil. Gelen doğalgaz öncelikli olarak konutlara veriliyor. Doğalgaz tüketiminde yüzde 20-25’i konutlar oluşturuyor. Geri kalan sanayide kullanılıyor. Tabii elektrik üretiminde yüzde 50 doğal gaz kullanılıyor.