RÖPORTAJ — 8 Mart 2014 at 17:07

ENYAP İNŞAAT YÖNETİM KURULU BAŞKANI VEDAT MAVUZER: KENTSEL DÖNÜŞÜM ADIM ADIM İLERLEYECEK BİR SÜREÇ

resim1

 

Kentsel dönüşüm projesinin gerçek mimarının Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı Erdoğan Bayraktar olduğunu vurgulayan Enyap İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Mavuzer, kentsel dönüşümün Türkiye için yeni bir olgu olduğunu ,bu yüzden biraz zaman alacağını ifade etti.

 

Son dönemde Blue Residence ve Garden Life projeleriyle dikkat çeken Enyap İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Mavuzer ile projelerinden konut sektöründeki gelişmelere kadar birçok konuda söyleştik.

 

Vedat Mavuzer, konut sektörünün 2014 yılında duraksayacağını, kurdaki artışı da dikkate alarak temkinli hareket edeceklerini söylüyor!

 

Öncelikle Enyap İnşaat’ın sektördeki  geçmişinden söz eder misiniz?

Enyap İnşaat, 1992 yılında küçük bir aile şirketi olarak kuruldu ve 1997 yılına kadar böyle devam etti.  1997’den sonra kapattık limited şirket olarak devam ettik. Bugüne kadar yaklaşık 200 proje gerçekleştirdik. Taahhüt olarak 4 projemiz var. Geriye kalan hepsi yap-sat tarzında olan projelerdir. Taahhüt olarak Mardin Midyat ve Şanlıurfa’da Sağlık Bakanlığı ve TOKİ’nin projelerini ana müteahhit olarak gerçekleştirdik.

 

Taahhüt işleriniz yine devam ediyor mu?

Türkiye’de ekonomik koşullardan ve TOKİ’nin düşük fiyat vermesinden dolayı taahhüt işine bir süreliğine ara verdik. Son dönemde yap sat şeklinde özel projelerimizle devam ediyoruz. Son olarak Nilüfer Belediyesi ile kat karşılığı yaptığımız proje var. Orada da sona yaklaştık. Garden Life projesi 616 daireydi; 120’si belediyenin, gerisi bize ait. Büyük bir kısmının satışı yapıldı. Kalan 70 dairenin zaten yarısı opsiyonlu. Şu an orada AVM’yi yapıyoruz ve Mayıs 2014’te de bitmiş olacak. Üç etap olan bu projeyi yaklaşık bir buçuk yılda bitirdik. Garden Life ile aynı anda İstanbul’daki projemize başladık. Burada da yüzde 90’lere geldik. Toplam 55 bin metrekare inşaat alanı var. 20-25 gün içinde de teslim ediyoruz. Şu an itibariyle yaklaşık yüzde 75’i satılmış durumda. Müşterilerimiz Bursa’da ve İstanbul’da genelde yabancılardan oluşuyor. Tabii ki bu tercih değil, tamamen talep doğrultusunda olan bir şey.

 

Projelerinizi tercih eden yabancılar, yaşamak için mi, yoksa ticari amaçla mı alım yapıyorlar?

Tamamen yaşamak için konut alıyorlar. Bugüne kadar yaklaşık 330 daireyi yabancılara sattık ve bunların tamamı aile. Bir kısmı kiraya veriyor, yüzde 75’i kendileri oturuyor. Türkiye’de yabancıların oturum izni bir yıl. Projelerimizi tercih eden yabancı müşteri profili ise, ağırlıklı olarak Kuveytli. Ardından Suudiler geliyor ve Lübnanlı, Mısırlı, İrlandalı ve İngiliz şeklinde devam ediyor.

Yabancılara Türkiye’den çok sayıda satış oldu. Arap müşteriler Türkiye’yi gerçek anlamda seviyorlar. Çok büyük kaos olmadığı sürece Türkiye’ye gelmemeleri için bir neden yok. Ama şimdilik frene bastılar.

 

İstanbul’daki projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

İstanbul’da iki yeni projeye başladık. Bir tanesi Hadımköy’de iş merkezi, diğeri de Kolej inşaatı.Yine yapımı bitmek üzere olan Blue Residence var. Burası 55 bin metre kare inşaat alanında, tamamen otel konseptiyle yapılmış bir proje. 2012 Nisan ayında başlandı. Yirmi gün sonra tamamen yaşam başlıyor ve tamamen teslim edeceğiz. Toplam 322 daire. 10 tane de mağazamız var bu binada. Konutların yüzde 75’i satıldı gibi. Bu proje başladığımızdan bu yanaminimum yüzde 40 prim yapmış durumda. Satışlarımız devam ediyor. Tabii ki 17 Aralık’tan önceki hızda olmamakla birlikte rezervasyonlar alıyoruz.

 

Müşterilere projemizi gezdiriyoruz ve yüzde 95 olumlu görüş bildiriyorlar. İyi düşünülmüş bir konsept diyorlar. Yabancılar da geldiklerinde projemizi çok beğeniyorlar. Kapıdan içeri girdiğinizde tıpkı bir otel gibi resepsiyonla karşılaşıyorsunuz. Resepsiyona bilgi vermeden daireye çıkamıyorsunuz.Zaten kartla geçiş yapılıyor. Bu tarz projelerde güvenlik sorunu ortadan kalkıyor. Son katımızda profesyonel spor salonumuz var. Bunun yanında buhar banyosu, güneşlenme terası, sauna, masaj salonu ve fitness merkezimiz var. Bunlar binaya ait ve ücretsiz kullanılacak. İşletmesi de bina yönetimine ait olacak. Bir yıl yöneteceğiz. Sistem oturduktan sonra devredeceğiz. Aidatlarımız çok yüksek değil 150-200 lira arası olacak ve her şeyden yararlanmış olacaklar.

 

Esenyurt’da  yaşanan imar problemleri bölgenin imajını etkiledi mi?

Bu problem çok etkilemedi. Yüzde 15’lik bir etkisi oldu diyebilirim. Ufak tefek imar sorunu vardı ama şimdi hepsi çözüldü. Bölgenin gelişmesiyle Esenyurt’u artık dünya tanıyor. Bu yüzden Belediyeyi başarılı buluyorum. Esenyurt’ta asıl problem firmaların sıkıntılı oluşu. Firmalar maketten alakasız satışlar yaptılar. Örneğin 2 emsal varsa maketi 5 emsal üzerinden gösterip satıyor. Belediye veriyor 7 kat, o makette 25 kat verip satıyor. Yani kötü niyetli firmaların oluşu belediyeye yansıdı. Dolayısıyla belediyeden değil, firmalardan kaynaklanan bir sorun oldu. Bu sorunlar yüzünden yaklaşık 3 bin aile ciddi anlamda mağdur oldu. Bunların büyük bir bölümü de emeklidir ki, gerçekten çok üzücü birdurum.Yeni kanunla sigorta sistemi geliyor. İnanılmaz kriterler gelecek, yeterlilik aranacak. Bununla birlikte çoğu firma iş yapamaz hale gelecek.

 

Satışta banka mı, yoksa kendi özel kredi modeliniz mi var?

Biz, projeye ilk başladığımız günden beri banka kredili satış yapıyoruz. Çoğu firma projeden kredi verilmediğini söylüyor. Bu doğru değil. Senin firman güven veriyorsa, kredibilitesi varsa rahatlıkla kredi alabilirsin. Yoksa alamazsın. O yüzden her vatandaş bilinçli olmak zorunda. Bazı firmalar vatandaşa siz bankaya gitmeyin, biz size kredi açalım diyorlar. O zaman bilin ki banka, o firmaya kredi vermiyor demektir. Bu nedenle vatandaşlar bu firmalardan alışveriş yapmasınlar bence. Yoksa mağdur olurlar. Çünkü, senetle sepetle iş yapan firma bu senetleri üçüncü şahıslara devrediyor, ortada inşaat diye bir şey yok, sonra da vatandaşın parası gidiyor, senetleri de bir bir ödüyor. O nedenle mağduriyet yaşanmaması için bu konuda vatandaşın çok dikkatli olması lazım. Ev alacak vatandaşlar mutlaka firmanın geçmişini iyi araştırmalı, ruhsatlarını görmeli ve hatta bunu belediyeden doğrulatmalı.Yoksa olan vatandaşa oluyor. Bunun yanında düzgün çalışan firmalar da zarar görüyor. Acaba onlarda mı öyle diye düşünüyorlar. Ama en kötü sene geçen seneydi. O zaman bile biz satışlarda fazla sıkıntı yaşamadık. Referansları iyi olan zamanında teslim eden firmalar her zaman satış yapıyor.

 

Bursa’da da proje geliştiren bir firmasınız. Bursa’yı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Evet, Bursa ciddi anlamda gelişim gösteriyor. Büyük şehir olsa da aslında küçük bir toplum var orada. Sanayisi gelişmiş. İşsizlik yok. Ama oradaki projede istediğimizi alamadık doğrusu. Aslında İstanbul dışında nereye giderseniz gidin istediğiniz alamazsınız. Kuveytlilerin gelişiyle birlikte negatiften pozitife doğru dönüş oldu. O nedenle memnunuz ama yeni bir proje başlar mı derseniz, dediğim gibi bekleyip görmek lazım.

 

Son olarak, 2013’ü nasıl geçirdiniz ve 2014’den beklentileriniz nelerdir?

2013 yılı bizim için çok iyi geçti. 2014’te karamsar değiliz ama sadece ilk çeyrek yılı bitirmek istiyoruz. Ekonomik koşullara bakarak, temkinli hareket edeceğiz. Bana göre 2014 duraksayarak geçecektir.