RÖPORTAJ — 6 Nisan 2014 at 13:52

ARMA PR YÖNETİM KURULU BAŞKANI DİLEK AKÇA: İNANDIĞIMIZ FİRMA VE MARKALARLA ÇALIŞMAYI TERCİH EDİYORUZ

_14A1411

 

Marka Yönetimi ve İletişim Danışmanlığı konusunda hizmet vermek üzere 2004 yılında kurulan Arma PR, firma ve markalara entegre iletişim çözümleri sunuyor. Ajans, hizmet vermekte olduğu kişi, kurum ve markalara hedefleri, stratejileri doğrultusunda, kurumsal imaj, marka bilinirliği ve satın almayı arttırmaya yönelik iletişim programları hazırlayıp, hayata geçirerek iş hedeflerinin gerçekleşmesine katkıda bulunuyor.

 

Halkla İlişkiler, akademik bilginin yanı sıra kişisel özelliklerin de önem taşıdığı bir meslek. Halkla İlişkiler alanında kariyer hedefleyen kişilerin sözlü ve yazılı iletişim becerilerini geliştirmeleri gerekiyor.

 

“İşimin en sevdiğim yönü hayatın içinde, renkli ve çok hareketli olması” diyen Arma PR Yönetim Kurulu Başkanı Dilek Akça, çalıştıkları sektörleri iyi tanımak ve dinamiklerini çok iyi öğrenmek zorunda olduklarını söylüyor.

 

Sektöre girişiniz ile ilgili bilgi verir misiniz?

1995 yılında, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden mezun oldum. Aynı sene içerisinde İstanbul’a gelerek, Sabah Gazetesi Reklam departmanında çalışmaya başladım. O süreçte öncelikli amacım; kariyerime doğru bir başlangıç yapmak için, büyük bir basın kuruluşundaki işleyişi görmekti.  Bu dönemden sonraki 10 yıl içinde basın, ajans ve müşteri tarafında kurumsal şirketlerde farklı görevlerde bulundum.

 

Arma PR’ı kurmaya karar verme sürecinizi bizimle paylaşır mısınız?

İletişim sektörünün farklı alanlarında sahip olduğum 10 yıllık deneyim, doğru iletişim stratejileri geliştirmek ve uygulamak konusunda bana önemli tecrübeler kazandırdı. Ayrıca çok çeşitli sektörlerden farklı marka ve kuruluşlarla çalışmak değişik bakış açılarına da sahip olmamı sağladı. 2004 yılının Aralık ayında da, Arma Stratejik İletişim Danışmanlığı’nı kurdum.

 

Arma PR olarak, diğer ajanslardan ayrılan özellikleriniz nelerdir?

Arma PR olarak; birlikte çalıştığımız marka ve kurumlara kurumsal imaj, marka bilinirliği ve satın almayı artırmaya yönelik iletişim planları hazırlayarak, hedeflerine en doğru yoldan ulaşmalarına destek veriyoruz. Dinamik, ekip çalışmasına yatkın, alanında eğitimli ve deneyimli ekip arkadaşlarımızın varlığı, Arma PR’ın önce kendisine sonrasında da müşterilerine iletişim anlamında artı değer katıyor. Bizim Halkla İlişkiler sektöründe farklılaşma noktamız, tahmin ve sezgilerle değil, akademik tabanlı bilgiye dayalı olarak hizmet vermemizdir. Ayrıca sektörde uzun yıllardır Marka Yönetimi ve İletişim Danışmanlığı konusundaki çalışmaları ve deneyimiyle tanınan, aynı zamanda bir akademisyen olan Mehmet Ak ile çalışmalarımızı sürdürüyor olmamız da, hizmet kalitemizi olumlu yönde etkiliyor.

 

Halkla İlişkiler sektörünün şu anki durumuyla ilgili görüşlerinizi alabilir miyiz?

Gelişen teknolojinin de etkisiyle, bilgiye doğrudan erişimin hız kazandığı bir dönemdeyiz. Bu süreçte bilginin yanı sıra, yaratıcılık ve iletişim becerileri gerektiren meslek gruplarının yükselişine de şahit olmaktayız. Dolayısıyla yaratıcılık ve iletişimin birleşme noktasında yer alan Halkla İlişkilerin geleceğin meslekleri arasında yer aldığını düşünüyorum. Basın, markalar ve kamuoyu üçgeninin bilgiden ve yaratıcılıktan beslenen bir sentezi olan Halkla İlişkiler; iletişim sektörünün kalbinde bir meslek olarak, günümüzde gençlerin daha fazla dikkatini çekmeye başladı. İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım mezunlarının sayısındaki artış, bu sonuca işaret ediyor. Özetle, sektördeki olumsuz bazı gelişmelere rağmen yeni nesil sayesinde sektörde daha dinamik ve yenilikçi bakış açılarından beslenen bir geleceğin bizi beklediği görüşündeyim.

 

PR sektörüne yeni atılan genç arkadaşlara önerileriniz nelerdir?

Hemen her alanda olduğu gibi, PR alanında da gençlere öncelikle işlerini ciddiye almalarını öneririm. Akademik bilgiye ihtiyaç duyan Halkla İlişkiler, aynı zamanda kişisel özelliklerden de beslenen bir alan. Dolayısıyla bu alanda kariyer yapmak isteyen genç arkadaşların; araştırmacı, meraklı, hem sözlü hem de yazılı iletişim becerilerinin gelişmiş ve ekip çalışmasına yatkın kişisel özellikleri gösteriyor olmaları, kariyer anlamında kendilerine avantaj sağlayacaktır.

 

İletişim danışmanlığı hizmeti vereceğiniz markalar konusunda, belli kriterleriniz var mı?

Bizim için yürüteceğimiz çalışmaların başarısında müşteri tarafının katkısı oldukça önemlidir. Reklamda da Halkla İlişkilerde de sonucun başarısı her iki tarafın yapılan çalışmalardaki bilgi ve yaklaşımlarının toplamının yarısıdır. Yani biz işimizi ne kadar iyi bilirsek bilelim, ne kadar iyi yaparsak yapalım, müşteri hem bilgi, hem vizyon olarak olması gereken çizginin altında ise  maalesef  başarı seviyesi düşük oluyor. Bu nedenle birlikte başarabileceğimize inandığımız firma ve markalarla çalışmayı tercih ediyoruz.

 

Bir başka önemli kriterimiz de “istemek”.  İşimizde düşünce yapılarının, bakış açılarının, felsefelerin uyuşması çok önemli. Bu nedenle görüştüğümüz firma ve markalara ısrarcı davranmayız.  Zaten iki taraf da gerçekten çalışmayı istiyorsa birlikte çalışmaya başlıyoruz. Bizim için yakın düşünce yapısında olmak sözleşmelerden önde gelmektedir.

 

“BU İŞİN ANA FELSEFESİ; OLUMLU, ILIMLI VE UYUMLU OLMAKTIR!”

 

Müşterileriniz arasında birçok kendi sektöründe lider konumlarda yer alan markalar bulunuyor. Müşterilerinizle olan iletişiminizde nasıl bir strateji izliyorsunuz?

Bizim işimizde mesleki bilgi, birçok bilgi yanında mesleki beceriyi ve işe yatkınlığı da gerektirmektedir. Halkla İlişkilerin ana felsefesi “Olumlu, ılımlı ve uyumlu olmaktır.” Bunu iyi yapabilmek, zaten iyi bir iletişimci olabilmektir. Tüm ekibimizin bu felsefeye uygun hareket eden arkadaşlardan oluştuğunu düşünüyorum. Bu felsefeye uygun hareket eden kişilerdenseniz, zaten sadece müşterilerinizle değil, çevrenizdeki tüm insanlarla iyi bir iletişim içinde olabiliyorsunuz. Bu müşterinizin hedeflediği kitlelerle de iyi bir iletişim kurmanızı sağlayan önemli bir alt yapıyı oluşturuyor.

 

Arma PR’ın yakın geleceğe dair hedefleri konusunda bilgi alabilir miyiz?

10 yaşında bir ajans olarak öncelikli hedeflerimiz arasında, bugüne dek olduğu gibi istikrarlı ve başarıya paralel bir çizgide ilerleyişimizi sürdürmek yer alıyor. Bununla birlikte, sektörün gelişiminin marka ve ajansların gelişimini de etkilediğinin bilincinde bir ajans olarak, işimizi daha iyi yapmak konusundaki devamlı çalışmalarımızla önce ajansımıza, dolayısıyla sektörümüze de değer katmayı hedefliyoruz.