RÖPORTAJ, VIP — 6 Nisan 2014 at 14:07

ARTAŞ İNŞAAT YÖNETİM KURULU ÜYESİ GÖKHAN ÇETİNSAYA: PRİM POTANSİYELİ YÜKSEK PROJELER ÜRETİYORUZ

Resim 013

 

Ürettikleri tüm konut projelerinde site yönetiminde yer almalarının ve yüksek prim oranının kendilerini rakiplerinden ayrıştırdığını vurgulayan Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Çetinsaya, genelde çıkış fiyatlarını uygun tuttuklarını, projelerin bitimde en az yüzde 35 prim yaptığını belirtti.

 

Avrupa Konutları markasıyla konut sektöründe sağlam bir yer edinen Artaş İnşaat, gündemde olan Vadistanbul, Tema İstanbul ve Avrupa Konutları TEM 2 projeleriyle üretime hızla devam ediyor. Süleyman Çetinsaya’nın liderliğindeki Artaş İnşaat’ın Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Çetinsaya, şirkette ikinci nesil yönetici olarak görev yapıyor. Yirmi yıldır şantiyelerde olduğunu söyleyen Gökhan Çetinsaya ile güncel projeleri ve konut sektöründeki gelişmeleri değerlendirdik.

 

Artaş İnşaat 2013’ü nasıl geçirdi ve 2014’e nasıl giriş yaptı?

2013’ü fena geçirmedik. İnşaat sektöründe büyüdük. 2014’te 3 büyük projeyle girdik. Biri Tema İstanbul, ikincisi Vadistanbul, diğeri de Avrupa Konutları TEM 2… Vadistanbul’da 1.100 konutluk ilk etabı teslim ediyoruz. Tema İstanbul da hızlı devam ediyor. Günde 14’e yakın kaba inşaat bitiyor. 5-6 daire de tamamen bitiyor. Orası üçüncü köprüden sonra en fazla beton dökülen şantiye benim bildiğim. Günde 1.500 ton beton dökülüyor. Bunun da nedeni konut hacminin fazla olması. 3 bin 600 konutluk bir proje. Şimdiye kadar yaklaşık 1.700 konut satıldı. Bizim satışlar biraz garip aslında. Sektörde durgunluk yaşanırken, insanlarda zam gelecek korkusuyla son bir ayda artan talep var.

 

Projelerinizi tercih edenler daha çok yerli mi, yoksa yabancı mı?

Çoğu yerli. Çünkü yabancılara jestlerimiz olmadığı için onlarla pek anlaşamıyoruz. Onlar bizden indirim istiyorlar. Biz de indirim yapmadığımız için toplu alım yapmıyorlar. Bizim firmanın da bir stratejisi var. Blok satış yapmıyoruz. Bireysel satışlarımız oluyor Tabii ki. Bizim Avrupa Konutları’nda 2009’da bitirdiğimiz yerde de bir nüfus cüzdanına bir daire sattığımız günler oldu. Çünkü daireler toptancı emlakçıların eline geçmesin istedik. Bu bir kural. Anlattığım insanlar pek inanmıyor ama bunun kanıtları var. TEM 2’de de öyle oldu.

 

Avrupa Konutları TEM 2 projesinden bahseder misiniz biraz?

Bulunduğumuz yer iki parsel. Avrupa Konutları Tem 2 diye geçiyor projenin adı. Şuan 1. Parsel yapılıyor. 414 daire var. 110 bin metrekare inşaat alanı var. Önünde 10 bin metrekare ticari bir alan vardükkanlardan oluşan. Günlük ihtiyaçları karşılayacak bir çarşı gibi. İkinci parsele de bir yıl içinde başlayacağız. 8 bin metrekareye yakın. Burası turizm ve ticaret amaçlı binalardan oluşacak.

 

Marka projeler noktasında İstanbul nasıl bir yol izliyor sizce?

İstanbul, projeler anlamında iyi bir yol izliyor ama çok elenen meslektaşımız da oldu. Açıkçası birkaç kötü deneyimden dolayı yaşandı bunlar. Aşırı ucuz satılan konutlar oldu. Onlar da çok prim yaptı, konuşuldu, insanlar da aldı ama evlere kavuşamadı. Mağduriyet oldu. Şirketler de ödeme zorluğu çekti. Bu kötü örnek oldu.

 

Bugün sektör içinde yaşanan sorunlar nelerdir?

Bugünkü müşteri evi teslim alabilecek miyim diye kaygı taşıyor. Şimdiki ortamdan dolayı.  Aslında erken teslimi bırakın zamanında alabilecek miyim diye soranlar oluyor. Bizde şimdiye kadar hep erken teslim oldu, ama piyasada zamanında teslim sıkıntısı var. Peşinat ödeme sıkıntısı var. Faizler de 1.05’e geldi. Orada bir sıkıntı oldu. Ama peşinatı düşürdüğünüzde bir hızlanma oluyor. Müşteri faizi düşürün diyor ama yapacağımız fazla bir şey olmuyor.

 

Portföyünüzde ofis projelerinin yeri nedir?

Vadi İstanbul benim bildiğim Türkiye’nin en büyük ofis kompleksi. 185 bin metrekare ofis alanı var. Yaklaşık yüzde 30’u kiralandı yabancı şirketlere. Türk şirketleri de var. Maslak’ta yine ofis projemiz var, 30 bin metrekare… Özellikle ofis projesi yapacağız diye bir hedefimiz yok. Bugüne kadar yaptıklarımız karma projeler oluyor. Sadece ofis olarak çok projemiz yok.

 

Bugüne kadar gerçekleştirdiğiniz projelerin farklılığı nedir sizce?

Hayata geçen projelerimiz bugüne kadar yaklaşık yüzde 40 prim yapmıştır. Belki bunu diğer firmalar da diyebilir ama bunların gerçek değerlerine bakmak lazım. Bizim ayrıştığımız nokta, babamın da söylediği gibi site yönetimine önem vermemizdir. Site yönetiminde yasal olarak 5 yıl olmamız gerekiyor ama 8 yıldır bulunduğumuz siteler var. Çünkü maliklerden bırakmamızı istemeyen gruplar oluyor. Mesela, gecenin geç saatlerinde bir sorun olduğunda kat malikleri bizi arayabiliyor. Aslında insanlar şirketleri sahada görmeyi seviyor.

 

Grup olarak, kentsel dönüşüme bakış açınız nedir?

Kentsel dönüşümde yerinde yıkıp yapmak değil de büyük alanlarda yolun, otoparkın, sosyal alanların planlanarak yapılması lazım. Kentsel dönüşümde Gaziosmanpaşa Belediyesi ile çok ciddi görüşmelerimiz oldu bir alan için. 1 milyon metrekarelik bir yerdi. Sonradan vazgeçtik. Çünkü üzerinde çok konut vardı. Aslında kentsel dönüşümde Gaziosmanpaşa Belediyesi iyi çalışıyor ama biz projelerimizde hızlı üretip, hızlı teslim eden şirket olduğumuz için, bizi biraz yavaşlatır diye vazgeçtik. Yoksa başka bir sebebi yoktu. Bunun yanında kentsel dönüşüm konusunda görüştüğümüz yerler var.

 

Planlı şehirleşmede master plan yapılması gerektiği söyleniyor. Bu neden hayata geçmiyor sizce?

Master plan çalışması başladı. Uzun zamandır devam ediyor. Bakanlıkta bu konuda bir maket hazırlanıyor. İngiltere ve Rusya’da var fuarlarda gördüğüm. Bir bina yapılacaksa onu önce makete koyuyor siluete bakma açısından. Benim bildiğim şuan bizde de bu tarz bir çalışma var. İleride şehir maketi bizde de olacak. Bu maketin  şehir tanıtımı açısından yurtdışı fuarlarda olması gerekir.

 

Sizce, KDV artışı sektörü ne ölçüde etkileyecektir?

Eldeki işlerde çoğu şirket, yüzde 1’den KDV ile satıyor. Bizde de öyle. Ancak, yeni başlayacağımız Kale Topkapı Projesi’nde yüzde 18 olacak. Ticari projelerde zaten yüzde 18. Tabii ki KDV artışı olumlu olmaz. 2015’te merkezde geliştirilecek projelerde konut sayısı daha küçülecek. Dolayısı ile insanlar, şehir merkezinde metroya, ulaşıma yakın olmak isteyecekleri için KDV yüzde 18 de olsa alacaklardır.

 

Bir de son çıkan tüketici kanunu var, mağduriyetleri gidermek adına. Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

Bir ara maketten satışlar duracak dendi, ama benim bildiğim maketten satış devam ediyor. Bu konuda kötü örnekler oldu. Vatandaşlar ve devlet bundan çekindi. Ancak, bu örnekler sektörün çok küçük bir kısmını oluşturdu. Baktığınızda 4-5 büyük firma var konut üreten, bu firmaların hiçbirinde bu sorunlar olmadı. Dolayısıyla, maketten satışın yasaklanması sektörün önünü kapatır diye düşünüyorum.

 

Son olarak eklemek istedikleriniz…

Bana göre konut almanın gerçek anlamda tam zamanı. Çünkü mevcut konutların yüzde 90’ı yüzde 1 KDV ile satılıyor. 2015’ten sonra yüzde 18 KDV’den konut alacaklar. Bugün faizlere baktığımızda 1.05’lerde. Bu kadar gerilime rağmen artmadı. Bence bu bir şans. Gayrimenkul sahibi olmak isteyenlere bu şansı kaçırmamalarını tavsiye ediyorum.