RÖPORTAJ — 6 Nisan 2014 at 13:45

OTİS TÜRKİYE, YENİ NESİL ASANSÖRLERİ İLE DÜNYAYI TAŞIYOR!

Otis Turkiye ve Orta Dogu Direktoru Bora Gulan

Ülkemizin en fazla asansör ihraç eden firması Otis Türkiye; Avrupa, Amerika, Asya ve Orta Doğu’daki yüksek binalarda çok özel projelere imza atarak faaliyet alanını genişletiyor. Otis Türkiye ve Orta Doğu Direktörü Bora Gülan, “Türkiye’nin en yüksek ve en hızlı asansörlerini üreten bir Türk firması olarak, Ar-Ge çalışmalarımızla farklı coğrafyalardaki prestijli yapılar için ürün tasarlayıp geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

60 binden fazla çalışanı, 12 milyar doları aşan cirosu ile 200’den fazla ülke ve bölgede faaliyet gösteren dünyanın en büyük asansör firması Otis’in Avrupa’daki en önemli 3 üretim üssünden biri haline gelen Otis Türkiye, geliştirdiği ürün ve teknoloji ile hızlı büyümesini sürdürüyor. Türkiye’de üretim yapan tek uluslararası asansör taahhüt firması olarak üretiminin yüzde 25’ini ihraç eden Otis Türkiye, bulunduğu bölge ile birlikte, dünyanın dört bir yanındaki prestijli projelere özel asansörler üretiyor.

Türkiye’de pazar liderliğini sürdürdüklerini kaydeden Otis Türkiye ve Orta Doğu Direktörü Bora Gülan, “Türkiye’de asansör pazarı yılda yüzde 10 büyürken, biz son 7 yılda her yıl ortalama yüzde 25 büyüdük. Son 5 yılda ciromuzu dolar bazında ikiye katlamayı başardık. Bugün Türkiye’de yüzde 10 olan pazar payımızı yüzde 15’e çıkarmak istiyoruz. 2013’te 110 milyon dolara ulaşan ciromuzu da 2016’da 150 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Sorumlusu olduğumuz Orta Doğu Bölgesi’ndeelde edilen ciro ise 400 milyon doları buldu. Bu yıl sonunda bu rakamı 510 milyon dolara çıkarmayı planlıyoruz” dedi.

Güvenlik, kalite ve performansından dolayı Türkiye’de inşa edilen yüksek binaların çoğunda Otis’in tercih edildiğini vurgulayan Bora Gülan, “Ülkemizin yüksek binalarının yanı sıra konut, AVM, havalimanı, otel, metro, hastane ve kamu binalarının en hızlı ve akıllı asansörlerini üretiyoruz. Türkiye’nin lider asansör firması olarak, ülkemizde ve farklı coğrafyalardaki prestijli yüksek binalar için ürün tasarlayıp geliştirmeyi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Otis Türkiye’nin, aynı zamanda 70 kişiye kadar taşıma kapasitesine sahip makine dairesi olmayan asansör üretimi yapan ilk ve tek Türk firması olduğunu belirten Bora Gülan, şunları söyledi: “Yeni nesil asansör sisteminin en güzel örneklerinden biri olan ‘Gen2’ kayış sistemli, makine dairesiz asansörler Otis Türkiye’nin ana ürünüdür. Asansörü taşıyan çelik halatları kayışa çevirdiğimiz yeni sistemle enerji tasarrufu sağlarken kullanım ömrünü 8 yıldan 25 yıla çıkardık. 30 kişilik taşıma kapasitesini 70 kişiye çıkardığımız asansörün Ar-Ge’sini, tasarım ve mühendislik uygulamalarınıbiz yaptık, şimdi bütün dünyaya satıyoruz. Dünyanın en görkemli yapılarından Avustralya Sidney Opera Evi’nin asansörlerini de bu ürünümüzle değiştiriyoruz.”