RÖPORTAJ — 6 Haziran 2014 at 14:35

İTTİFAK İNŞAAT SATIŞ VE PAZARLAMADAN SORUMLU GENEL MÜDÜRÜ ZAFER EKŞİ: TEMEL POLİTİKAMIZ ÖZ KAYNAKLARIMIZLA HAREKET ETMEK

İttifak İnşaat - Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür- Zafer Ekşi---

 

35 yıldır yurt içi ve yurt dışında imza attığı projelerle tanınan İttifak İnşaat, herkesin ulaşılabilir fiyatlarla ev sahibi olması için projeler hayata geçiriyor!

 

İttifak İnşaat’ın, 1996 yılında Ankara’da kurulduğunu söyleyen İttifak İnşaat Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdürü Zafer Ekşi, “Firmamız daha sonra İstanbul’da faaliyetlerine devam etmeye başladı. Şirketleşme öncesinde var olan 30 yıllık inşaat deneyimimiz, insanlar için güzel yaşam alanları yaratma düşüncesinden hareketle, projelerimize yön vermiştir. Bugün hem yurt içinde hem de yurt dışında çok sayıda projeye imza atan bir firmayız” dedi.

 

“İttifak İnşaat olarak on binlerce aileyi ev sahibi yapmamızın yanı sıra, binlerce kişiye de iş imkanı sağlıyoruz” diyen Zafer Ekşi, “Kendi geliştirdiğimiz konut projelerinin yanı sıra, KİPTAŞ ve TOKİ ile yaptığımız hasılat paylaşım projeleriyle de çok sayıda kişiye ulaştık. Yeni projelerimizle ihtiyaç duyanları ev sahibi yapmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

İnşaatı devam eden projeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Şu anda Sağlık Kent, Real İstanbul, Real İstanbul Exclusive projelerimiz devam ediyor. Sağlık Kent projemiz %76’sı yeşil alandan oluşan yaşam alanları ve çağdaş site kültürünü barındırmasının yanı sıra, herkesi ev sahibi yapmayı hedeflediğimiz bir proje. İstanbul’da çalışan her anne ve babanın kolayca ev sahibi olmasını sağlayacak aşırı maliyetlerle fiyatı şişirilmemiş ama bunu yaparken de her ihtiyacı dört dörtlük karşılayacak her imkanı barındıran bir proje Sağlık Kent…

 

Beylikdüzü E-5’e yürüme mesafesinde yer alan Sağlık Kent, 10 blok, 577 dairesini içinde barındıran 75.000 m2 inşaat alanıyla İstanbulluların yaşamına değer katan komşularınızın çoktan taşındığı bir proje. Kısa sürede %75 doluluk oranına ulaşan sitede son daireler uygun fiyat ve uygun ödeme koşullarıyla alıcılarını bekliyor.

Diğer devam eden projelerimiz Real İstanbul ve Real İstanbul Exclusive; İstanbul’un kalbinde sayılabilecek bir lokasyonda, Merter’de 57.500 m2 alanda, 6 blok ve 516 daireden meydana geliyor. Mevcut arazisinin %65’i yeşil alanlardan oluşan proje; E-5, metro, metrobüsün hemen yanında; İstanbul’un Central Park’ı olacağı vurgulanan İstanbul Kent Parkı’nın hemen önünde; TEM ve havaalanına yakın konumda olmasıyla dikkat çekiyor. Sauna, fitness, spa, yüzme havuzu gibi sosyal aktivite alanlarını da barındıran Real İstanbul ve Real İstanbul Exclusive İstanbul’a yeni bir soluk getiren projelerimiz olma özelliği taşıyor.

 

Yeni başlayacak, planlama aşamasında olan projeler var mı?

İttifak inşaat olarak daha çok kolay ulaşım ağında bulunan, insanlara daire alırken rahat ve huzurlu bir şekilde barınmalarına ve iyi bir yatırım imkanı sunan rantabl projeler yapmayı hedefliyoruz. Bunun için uygun arsa arayışımız sürmekte, var olan birkaç arsa üzerinde projelendirme çalışmalarının istenilen verimlikte olması durumunda bu projelerimizi de severek lanse etmekten mutluluk duyacağız.

 

Yurt dışı çalışmalarınız var mı, varsa bilgi alabilir miyiz?

Yurt dışında son yıllarda yaşanan olumsuz koşullar; yurtdışı yatırımları için bizleri düşündürmektedir. Yine de bu olumsuzluklara rağmen karlı yatırımın olacağı belirli yerlerde olabiliriz. Bunu zaman içinde göreceğiz.

İnşaat sektörünün son 10/15 yıllık gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ülkemizde inşaat sektörünün gelişimine baktığımızda oldukça iç açıcı bir tablo görmekteyiz. 80’li yıllarda kurulan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), konutlara finansman desteği sağlayarak sektörün gelişimine yön verdi. Çoğunlukla kooperatif konutlarından oluşan bu yapılar, söz konusu kredi desteğiyle artış gösterdi. Türkiye bugüne baktığımızda 190.2 milyar dolarlık hacme sahip, 90 ülkede faaliyet gösteren bir ülke olarak gurur kaynağımızdır. Yapılan teşvikler, kaliteden ödün vermeyen köklü inşaat firmalarıyla ekonomimiz ve sektörümüz gelişimini sürdürecektir.

 

Projelerinizde yabancıya satış oluyor mu? Bu kapsamda mütekabiliyet yasasına dair değerlendirmeleriniz nelerdir?

Aslını isterseniz bize göre mütekabiliyet yasası için ülkemizde çok geç kalınmış diyebiliriz. Elbette ki, projelerimizin birçoğunda yabancı satışları olmaktadır. Ancak bu oran bizim hedeflediğimiz oranların maalesef ki çok altında. Sağlık Kent Sitesi’nde bununla ilgili bir çalışma yaptık ve yabancılara yapılacak satışlarda özel şartlar belirledik.

 

İnşaat – yatırım sektörünün en önemli sorunları sizce nelerdir?

Ülkemiz gelişen, buna bağlı olarak ihtiyaçları artan bir ülke konumundadır. Diğer ülkelerde olduğu gibi, gelişimin ana eksenini ise hiç kaçınılmaz olarak inşaat sektörü oluşturmaktadır.
Barajlar, enerji üretim tesisleri, yollar, havaalanları, kentsel mekanlar, fabrikalar hastaneler ve diğer tüm yaşamsal mekanlar ile o mekanları yaşanılır kılabilecek tüm alt yapının ilk adımı inşaatla atılmaktadır. İnşaat sektörü, kendisine bağlı 200’den fazla alt sektörün ürettiği mal ve hizmete talep yaratan konumda olup bu yaygın etki, sektörün lokomotifi olma vasfının en temel göstergesidir.

 

İngiltere’de yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, ortalama yeni bir evde 150 farklı meslek kolunu ilgilendiren 23.000 parça bulunmaktadır. Hiçbir ekonomik faaliyetin bu kadar çok doğrudan ya da dolaylı etki doğurma gücü olmadığı dikkate alındığında sektörün lokomotif gücünün, gelişmekte olan ülkeler için vazgeçilmez değeri daha açık olarak ortaya çıkmaktadır. İnşaat sektörünün gelişmesinde hükümet politikalarının, uluslar arası kredi kuruluşlarının, politika ve ekonomiyi etkileyen kararların doğrudan etkisi bulunmaktadır.

Yatırım kararını veren ya da onu finanse eden otoritenin tercihi bu alanda faaliyette bulunan firmaları doğrudan etkilemektedir. Yüksek oranlı- istikrarlı büyüme ve beraberinde istihdam yaratma ihtiyacı her zamankinden daha fazla olan Türkiye ekonomisi için, inşaat sektörünün önemi her zamankinden daha önemli hale gelmiştir.

 

2013 yılını ve 2014 ilk çeyreğini nasıl tamamladınız?

Geçtiğimiz yıl içinde ülkemizde yaşanan seçim süreci aynı zamanda faiz oranlarının yükselmesi, bölgesel olarak bulunmuş olduğumuz yerlerde ki arsa maliyeti ve inşaat maliyetlerinin artmasından kaynaklı fiyat artışları, sektörde olduğu gibi bizde de satışları etkiledi. 2014’ün ilk çeyreği de bir önceki yılla paralellik gösterdi. Ancak 2014, 3. çeyrekten sonra sektörün yeniden tırmanışa geçeceğini düşünüyoruz.

2014 için beklentileriniz, öngörüleriniz ve hedefleriniz nelerdir?

2014 yılının 3. çeyreğinde sektörde yeniden bir yükseliş trendi beklemekteyiz. Bunun için de mevcut faiz oranlarının düşmesi ve siyası istikrarın devamı şart. Öncelikle temel politikamız öz kaynaklarımızla hareket etmektir.  Bankalara aşırı faiz ödeyerek bunu fiyatlarımıza dolayısıyla da müşterilerimize yansıtmak istemiyoruz.  Herkesin ulaşılabilir fiyatlarla ev sahibi olması için projeler hayata geçiriyoruz. Bu minvalde var olan projelerin satışını tamamlayıp, 2015’te en az iki yeni proje ile yolumuza devam etmek hedefindeyiz.