RÖPORTAJ — 7 Temmuz 2014 at 13:59

KENDİSİNİ ÇOCUKLARA VE GENÇLERE ADAYAN EĞİTİM SEVDALISI KEMAL GÖZÜKARA..!

Resim 002

Anaokulundan üniversiteye Türkiye’ye başarılı eğitim kurumları kazandırmak için 25 yıldır sürdürdüğü çalışmalarına aynı heyecanla devam eden Arel Eğitim Kurumları’nın Kurucusu Kemal Gözükara, “Türkiye’ye nitelikli ve kaliteli insan gücü kazandırmak hayalime sayıları 23 bini bulan gençleri mezun ederek kavuştuğumu söylemeliyim” diyor. Kendisi de bir eğitimci olan Kemal Gözükara ile eğitim sektörüne bakışını ve gelecek planlarını konuştuk.

Sayın Gözükara, anaokulundan üniversiteye kadar kesintisiz eğitim sunan Arel Eğitim Kurumları’nı kurmaya nasıl karar verdiniz? Size eğitim sektöründe yatırım yapmaya iten sektörler  nelerdir?
Eğitim her anlamda bir ülkenin temelidir. Kendimde eğitimci olduğum için maddi ve manevi gücümü insana (eğitime) yönelttim. Gurur duyarak zevk alarak anaokulundan üniversiteye kadar çocuklarımızı, gençlerimizi topluma kazandırmaya çalıştım. Eğitim, eğitimcilerin işidir. Bu inançtan yola çıkarak eğitim sektörüne yatırım yapmaya karar verdim.

 Arel Eğitim Kurumları’nı kurarken, bugün geldiği noktayı en başından hayal ediyor muydunuz? O dönemde hedefleriniz nelerdi? Bu hedefleri hayata geçirebildiniz mi?
Arel Eğitim Kurumları’nın 25 yıllık bir geçmişi var. Türk Milli Eğitim sistemine sorumluluk üstlenerek  nitelikli ve kaliteli insan gücü kazandırmak hayalimdi. Bu hayalime sayısı 23 binleri bulan gençleri mezun ederek kavuştuğumu söylemeliyim. Hedeflerim arasında Türkiye’de ve Dünya’da sözü edilen başarılı eğitim kurumları arasında yer almak vardı. Bugün ilköğretimle ortaöğretim kurumlarımızda PYP ve MYP eğitim programları uygulayarak uluslararası bir eğitim kimliği gerçekleştirdik. İstanbul Arel Üniversitesi bugün 12.500 öğrencisi ile niceliksel büyümenin yanında Erasmus programları ve Bologna süreci içerisinde yer alarak kaliteli gelişmeyi ön plana çıkartıp bir Dünya Üniversitesi olma yolunda hızlı ilerlemektedir. Bu hedefleri gerçekleştirdiğim için çok mutluyum.

TIP FAKÜLTESİ GELİYOR!

Arel Eğitim Kurumları’nın kısa, orta ve uzun vadeli planları var mı? Bu anlamda önümüzdeki dönemde neleri hayata geçirmeyi planlıyorsunuz? Anaokulundan üniversiteye Arel Eğitim Kurumları’nı  gelecekte nerede görmeyi istiyorsunuz?
Arel Eğitim Kurumları kısa sürede YÖK’ten onaylanan Tıp Fakültesinin 2015-2016 akademik yolunda öğretime açmayı planlamaktadır. Orta vadede Hukuk Fakültesi ve eğitim fakültesi üniversitemiz çatısı altında yerini alsın, eğitim fakültemiz mezunları Arel Kolejinde öğretmen olarak çalışsın istiyoruz. Kendi öz kaynaklarımızla eğitim-öğretimi sürdürmek amacındayız. Uzun vadede ise üniversitemizin yüksek lisans ve doktora programlarını arttırarak öğretim üyelerimizi kendimiz yetiştirmek, eğitimci kadromuzu Arel’lilerden (kendi mezunlarımızdan) oluşturmak düşüncesindeyiz.

“OKUL MİMARİSİNE ÖĞRENCİLERİMİZ VE ÇALIŞANLARIMIZ KARAR VERİYOR”

Arel Eğitim Kurumları’nın kendine özgü mimarisi olduğunu görüyoruz. Eğitim kurumlarınızın mimari özellikleri nelerdir? Bunlara nasıl karar verdiniz?
Arel Eğitim Kurumları’nın kurumsal özelliği mimarisine ve renklerine yansımıştır. Öğrencilerimize anket uygular fikirlerini alırız. Mimarlık bölümü öğrencileri, akademisyenleri ve görsel sanatlar öğretmenleri kararlarıyla belirlenir. Yani işin mutfağında kim varsa yaratılan güzellik onların eseridir.

“EĞİTİM KALİTE İSTER”

Eğitim sektörünün duayenlerinden biri olarak, bugün eğitimde gelinen noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Sorunlar ve bu sorunlara yönelik olarak çözümleriniz nelerdir? Bir eğitimci, bir baba, bir girişimci olarak eğitim sektöründen ne bekliyorsunuz?
Öncelikle kendini eğitim duayeni olarak görmüyorum. Üniversite sayısı çoğalıyor. İlk bakışta bunu çok önemsiyorum ancak öğretim kadrosunu nitelikli kılmazsak ki bu konuda kaygılıyım. Bu niceliksel büyüme yarar yerine ülkeye zarar verebilir. Eğitim her bakımdan kalite ister,  MEB ve YÖK bu tür konuları dikkate alır diye düşünüyorum. Eğitim sektörünün “Kaliteli eğitim” uygulaması yaparak ulusal ve evrensel değerlere bağlı bilimsel düşünen sorgulayan bir dünya insanı yetiştirmesi en büyük arzumdur.

“GÜNLERİM  PROJE ÜRETMEKLE GEÇİYOR”

Çalışmayı ve üretmeyi sevdiğinizi biliyoruz. Kemal Gözükara olarak, bir gününüzü nasıl geçiriyorsunuz? İş, yaşamınızın ne kadarını kaplıyor? İş dışında neleri yapmayı seviyorsunuz?
Günlük yaşantım yeni ve farklı projeler üretmekle geçiyor. Her kurumun başında işin uzmanı yönetici  kadrolar mevcut. Yeni projelerde çalışanlarımın fikirlerini sürekli alırım, öğrencilerimi dinlerim. İstek ve ihtiyaçlarını öğrenirim. Sorunlarını paylaşırım. Gençlerle bir arada olmak bana mutluluk veriyor. Eğitim sektörü içinde yeni projelerle ülkeme hizmet etmek istiyorum. Söyleşi için size teşekkür ediyorum.