RÖPORTAJ, VIP — 7 Temmuz 2014 at 13:55

PULSAR İNŞAAT YÖNETİM KURULU BAŞKANI SAMİ BEKTAŞ: TRİOS 2023, SANAYİ DÖNÜŞÜMÜNDE BİR MİLATTIR!

Resim 011

 

Trios 2023 projesiyle hem Türkiye’de hem dünyada örnek ve öncü bir sanayi ve ticaret kompleksi oluşturmayı hedeflediklerini ifade eden Pulsar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Sami Bektaş, Trios 2023 projesinin sanayi dönüşümünde bir milat olduğunu söylüyor.

 

İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde Dersankoop’a ait 301 bin m2 alanda 300 milyon TL yatırımla gerçekleştirilecek Trios 2023 projesi, Pulsar İnşaat ve Kurumahmutoğlu İnşaat tarafından inşa ediliyor. Üç bloktan oluşan proje Türkiye’nin 2023 vizyonuna uygun modern ve sağlam altyapısıyla Türkiye’nin ve dünyanın öncü sanayi ve ticaret komplekslerinden biri olmayı hedefliyor. Projenin özelliklerini ve hedeflerini Pulsar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Sami Bektaş ile konuştuk.

 

Projenizin konseptini ve amacını kısaca anlatır mısınız?

Projemiz; Ortadoğu, Balkanlar ve Türkiye’nin bu konseptteki en gelişmiş, en büyük, en yeni, en insani projesidir. Bu özellikleri nereden alıyoruz? 301 bin metrekare inşaat alanıyla büyüklük olarak zannımca 3.Boğaz Köprüsü ve 3. Havaalanından sonra en büyük proje.

 

Türk sanayisi 2023’te 500 milyar dolar ihracatı gerçekleştirecekse, bu projeye ve bu proje gibi onlarca projeye ihtiyaç var diye düşünüyorum. Bizim projemiz, İstanbul’un en büyük sanayi bölgesi olan İkitelli Organize Sanayi Bölgesi içinde olması hasebiyle, İkitelli vahasının kalbinde olması hasebiyle ve arsa fiyatlarının çok değerli olması nedeniyle fabrikaların bloklar halinde üst üste kondurularak arazinin en rantabl şekilde kullanılması cihetinden baktığınızda da gerçekten özellikli bir proje.

 

Trios 2023 projesini öne çıkaran farklılıklar nelerdir?

Bizim mevcut projemize en yakın olan projeden 7 farkımız var. Birincisi 7 metrelik kat yüksekliğimiz, böyle bir şey yok. İkincisi C40 beton kullanıyoruz. Ayrıca metrekareye düşen 2 ton taşıma kapasitemiz, plaza görüntüsünde dış cephemiz, 1.200 adetlik otoparkımız, 8.5 metrelik hat aralıklarımız var. Mesela, İkitelli’nin sorunlarından bir tanesi elektrik meselesi. Burada bizim 35 KW’lık elektrik altyapımız var. Bu da bizim 7.Özelliğimiz.. Bu 7 özellik hiçbir sanayi sitesinde yok.

 

Projemizde yer alanların tamamına yakını üretici olacak. Bunların ihracatı var, ham madde girdisi var. Bizim burada 250 fabrikamız var. Bizim projemizin en önemli tarafı bir sanayici geldiğinde burada bir katta 14 bin m2 yer alabilme şansına sahip. 7 metre yüksekliğinde 14 bin m2. Böyle bir şey de yok Türkiye’de.. Yani sanayi blokunun içerisinde bir katta üretim yapması sanayici için çok önemli bir şey. Sanayici, tabiri caizse üretimi kuş bakışı görmek istiyor. Yani üretimin rantabl olması ve kapasite kullanımı noktasında bu önemli bir şey sanayici için. Mesela, 5 katlı bir binada kapasite kullanımı yüzde 60-65 ise yekpare tek katlı olduğunda kapasite kullanımını yüzde 85-90’a çıkarma imkânı var. Bu da sanayici için ciddi manada kazanımdır. Dolayısıyla bütün bu özelliklerle biz gerçekten çok iyiyiz.Ben bu konseptte bir projenin Avrupa’da bile olduğu kanaatinde değilim. Bildiğim, duyduğum kadarıyla da yok.

 

Proje ne zaman tamamlanacak?

Biz fabrika bloklarını 2016’da, sosyal tesisler blokunu 2017’de bitirmeyi, 33 aylık zaman dilimi içinde de tamamını bitirmeyi hedefliyoruz.

 

Projeniz, sosyal etkileşim anlamında dışarıya açık bir proje mi?

Sosyal etkileşim anlamında C Blok dışarıya açık bir proje. Sosyal tesislerimizin olduğu alanda lokantalar oluşturmak istiyoruz. Sarf malzemelerinin satıldığıdükkânlar oluşturmak istiyoruz. Hatta bir tane kulemizi mevzuat müsaitse otel yapmayı planlıyoruz. Çünkü sanayi bölgesi içinde neredeyse hiç otel yok. Şimdi otel için fizibilite çalışmalarımız var. Zincir otellerle görüşüyoruz.

 

Bundan böyle, benzer tarzda projeler yapmayı planlıyor musunuz?

Biz bu bölgede sanayi dönüşümüne devam etmeyi arzu ediyoruz. Bu manada teklifler gelmeye başladı. Bir yıl sonra kısmet olursa sizinle burada oturup tekrar yeni bir proje konuştuğumuzda şuna inanıyorum ki“Dünyanın bu konseptte en gelişmiş en güzel sanayi sitesini kurguluyoruz” diyebileceğim size. Kafamda proje hazır. Bu yine bu bölgede olacak.

 

Peki, konut sektörü için planlarınız var mı?

Şu anda çok farklı konut projeleri var. Onları takip ediyoruz. Onlardan daha iyisini yapacaksak, konuta gireriz. Şöyle bir şey var; Siz farklı bir proje yaparsanız tercih ediliyorsunuz. Var olan en iyi projeden bir adım önde olmak lazım. Eğer bu olmayacaksa, yapmanın bir anlamı yok bence.

 

Kentsel dönüşüm konusunda neler söylemek istersiniz?

Kentsel dönüşümden dolayı şehir merkezleri içerisindeki sanayi sitelerinin boşaltılması söz konusu. Yeni imar yasası çıkarılıyor kentsel dönüşümle alakalı. Aslında kentsel dönüşüm maalesef Türkiye’de ağır gidiyor ve apartman dönüşümüne döndü. Halbuki ada bazında dönüşüm yapılması lazım. Otoparkıyla, altyapısıyla dönüşüm olması lazımdı. Maalesef mecrasında gitmiyor gibi geliyor bana. Fakat sanayi sitelerinin şehir merkezinden çıkarılması yüzde yüz doğru bir şey.