KAPAK, RÖPORTAJ — 4 Ağustos 2014 at 12:13

GÖYNÜK BELEDİYE BAŞKANI KEMAL KAZAN: GÖYNÜK TURİZMDE MARKA ŞEHİR OLACAK!

KAPAK 1

 

Altyapı sorunlarının yüzde 80’ini çözdüklerini ifade eden Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan, Göynük’ün doğa, tarih, kültür ve inanç turizminde potansiyele sahip olduğunu, altyapı projelerini 2015’te tamamladıktan sonra bu potansiyeli değerlendirip Göynük’ü marka şehir yapacaklarını vurguladı.

 

Göynük, Osmanlı mimarisinin örnekleriyle dolu tarihi bir kent. En yakın il merkezine 100 km uzaklıktaki şehir özellikle hafta sonu çevre illerden ve büyük şehirlerden gelen turistlerle doluyor. Yurtdışından da turist çeken Göynük son yıllarda önemli mesafe kat ettiği altyapı çalışmalarını bitirip turizmde bir marka şehir olmayı hedefliyor.

 

Tarihi Kentler Birliği ve İpekyolu Belediyeler Birliği’nin de üyesi olan Göynük, Cittaslow (Sakin Şehir) Ağına ve Unesco Dünya Mirası Listesine girmek için başvurularını da yapmış durumda. Aynı zamanda İpekyolu Belediyeler Birliği Başkanı olan Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan ile bu dönem için gündeme aldıkları projeleri ve hedeflerini konuştuk.

 

Göynük Belediye Başkanı olarak, ikinci döneminizde Göynük’te ne gibi projeleriniz olacak?

İlk dönemde Göynük’te altyapı problemlerinin yüzde 80’ini çözdük. Şu anda çalışmalarımız devam ediyor. Elektrik hatlarını yer altına alma projesi bu ay sonu bitecek. İçme suyu projemiz var. O da bu yıl başlıyor ve 2015’in sonlarına doğru da bitmiş olur. 2015 yılının ikinci yarısından itibaren Göynük’ün üstyapısını güzelleştirmeye başlayacağız. Tabii bir taraftan da üstyapıda restorasyonları devam ettiriyoruz. Önceki dönemle kıyaslayacak olursak 2 katı evimizi restore ediyoruz. Restore ettiğimiz evlerin bir kısmını da konak, ev pansiyonculuğu şeklinde işletmeye açarak turizme kazandırmış olacağız. En önemli turizm yatırımı olarak Göynük’te Çubuk Gölü’nü turizme kazandırmayı hedefliyoruz. Bu gölün özelliği kıyılarında yel değirmenlerinin olması. Bu özellik de bildiğim kadarıyla başka yerde yok. Burayı butik otel şeklinde işletmeye açmayı düşünüyoruz. Göynük Belediyesi olarak bunu yapacağız. Şu an proje hazırlandı. Şu anda yatırım için sponsor arıyoruz. Bunu iki şekilde yapabiliriz. İşletmeyi ihaleyle kiraya verebiliriz veya çeşitli kuruluşlardan fon desteği alarak belediyemiz bünyesinde bu işi çözebiliriz. Avrupa Birliği fonları için başvurumuzu yaptık, şimdi sonucunu bekliyoruz.

 

Bir de Sünnet Gölü’nüz var…

Sünnet Gölü de doğa harikası göllerden bir tanesi. Sünnet Gölü’nde şu anda bir işletme var. Bir otel mevcut durumda. Orası Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden kiralanmış özel bir müteşebbis tarafından işletiliyor. Ama Çubuk gölünde böyle bir durum olmadığı için çok da talep var. Oranın doğası biraz farklı Sünnet Gölü’ne göre. O yüzden Çubuk Gölü’nü turizme açmayı hedefliyoruz. Tarih olarak da 2015’te projeyi başlatmayı düşünüyoruz.

 

Göynük göç veren mi yoksa göç alan mı bir ilçe konumunda?

Göynük’te genel olarak ilçe nüfusunda bir azalma yok. Tersine, göç alıyor. O da şöyle: İlçe olarak tavuk üretim merkezi durumunda. Beyaz et sektörüne yönelik olarak köylerde sürekli yeni işletmeler açılmaya başlıyor. Dolayısıyla ilçe merkezinden köylere doğru bir nüfus kayışı var. Buna rağmen ilçe merkezine baktığımızda dışarıdan gelen göçlerle nüfus artışı yaşanıyor. Tavuk üretiminde şu anda büyük firmalara üretim yapan işletmeler var. Bu önemli ölçüde istihdam oluşturuyor. Ayrıca, Göynük’ün 30 km. kuzeyinde bir termik santral kuruluyor. Termik santralde 700 kişi çalışacak. Şu anda 250 kişi çalışmaya başladı bile. Bu da Göynük için önemli bir istidam imkânı demek.

 

Göynük’te ulaşım da bir problemdi. Bunu nasıl çözdünüz?

2009’dan önce ulaşım gerçekten önemli bir problemdi. Şöyle ki sabahtan Bolu tarafına gidecekseniz tek araba, İstanbul’a gidecekseniz tek arabaydı. Ankara’ya zaten direkt araç yok. Bu böyleydi. Şimdi ise Pazar günü geliş gidiş çift taraflı seferler var. Cuma günü aynı şekilde seferler var. Sabah ne tarafa gidecekseniz mutlaka araba var. Şimdi onu akşam saatlerine yaymaya çalışıyoruz. Tabii ki bu, yollarla orantılı bir şey. Eskiden yollar çok bozuktu. Önemli ölçüde yolar düzeltildi, şimdi de düzeltilmeye devam ediyor. Muntazam bir çalışma var. Tamamını sıcak asfalt yaptırıyoruz. 2015 sonunda Göynük’ün yol problemi kalmayacak.

 

Alternatif turizm bakımından bu coğrafya farklı bir yapıya sahip. Bunu daha ön plana çıkarmak için bir dönem bölgede toplu hareket etme düşüncesi vardı…

Biz şimdi bunu tamamladık. İpekyolu Belediyeler Birliğini kurduk. Sapanca’dan başlayıp, Geyve, Göynük, Nallıhan, Çayırhan diye devam ediyor. Ayaş’tan Ankara bağlantılı İpekyolu Koridoru… Bu İpekyolu koridorunun açılması, tanıtılmasıyla ilgili Turizm Bakanlığı’nın 2023 programında da var. Biz buradan hareketle bu saydığım belediyelerle birlikte İpekyolu Belediyeler Birliği’ni kurduk 2011’de.. Daha önce bu birliğin başkanlığını Nallıhan Belediyesi yürütüyordu. Şimdi bu dönemde başkanlığı benim yürütmemi uygun gördü arkadaşlar. Bu koridorun canlandırılması, tanıtılması, turizme kazandırılmasıyla ilgili şu anda çalışmalarımız devam ediyor. Bu tanıtımı canlı tutmaya çalışıyoruz. Bu tanıtım yapılacaksa, bir şey yapılacaksa bireysel olarak değil toplu olarak hareket ediyoruz.

 

Bölge, istenilen turist sayısını çekebiliyor mu?

Turist sayısı artıyor ama istenilen seviyede değil. Tabii bunun en önemli nedeni tanıtım eksikliğidir. İpekyolu Belediyeler Birliği daha yeni bir birlik,daha emekleme aşamasında. Biz bunu faal hale getirebilirsek tanıtıma çok büyük katkısı olacağına inanıyorum. Her belediye kendi içinde bir mastır plan yaptı ama biz birlik içindeki bütün belediyeleri kapsayacak şekilde ayrıntılı turizm mastır planı yapmak istiyoruz. Şu anda çalışmalara başlandı. Bu konuda devletten fazlasıyla destek alıyoruz.

 

Peki, birlik içindeki bütün belediyeler altyapı olarak turizme hazır mı?

Tabii ki biz de dahil olmak üzere her belediyenin eksikleri var. Ama şu anki yapıyla biz turizme hazırız: Bu biraz da kervan yolda düzelir misali… Biz turizmde günü birlik turist değil, en az 1 gece konaklayacak şekilde turist bekliyoruz. Tabii burada bir Antalya gibi uzun süreli konaklama olmaz.

 

Tarih, kültür, doğa ve inanç turizmine hitap eden bir bölgeye sahibiz. Bu kapsamda yerli turistler ağırlık kazanmakla birlikte son yıllarda yabancı turistlerde gelmeye başladı. Özellikle Japonlar ve Araplar doğa ve kültür için ilçemize ilgi göstermeye başladılar. Göynük çok eski bir kent. Cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte ilçe olmuş bir yer.

 

Göynük’te tarihi ahşap evler var. Doğaya uygun tarihi evleri koruyalım derken, insanların bir taraftan da daha modern evlerde yaşamak gibi istekleri de var. Bu dengeyi nasıl oluşturmak lazım?

Göynük gibi tarihi özellikleri olan yerleri korumak ve tarihi dokusunu bozmadan gelecek nesillere aktarmak lazım. Bunun için doğaya ve kültüre uygun restorasyon yapıyoruz. Bunun için Göynük’te yapılacak yeni binalara dahi dış görüntüsünün Göynük mimarisine uygun olma şartı getirdik.Aksi halde inşaat ruhsatı vermiyoruz. Binaların içine karışmıyoruz, ama dış görüntüsü buranın mimarisine uygun olmalı. Dolayısıyla bu siluet bozulmadı burada. Mesela burada toplu konutlar yapıldı, TOKİ ile işbirliği yaptık ve yeni yapılan modern konutların dış görünüşü Göynük’ün mimari yapısına uygun şekilde yapıldı. Toplu konutların 2. Etabına başlıyor şu anda. Toplam 800 konut talebine ulaşıyor. Göynük ilçe merkezi  4.000 nüfuslu, toplam 16 bin nüfuslu bir ilçe. Tabii buna göre 800 ailelik konut talebi oldukça yüksek. Köylerde yaşayanların genelinin ekonomik durumu iyi. Köylerdeki vatandaşlarımız toplu konutlarda oturmaktan çok ilçe merkezinde bir yatırımım olsun mantığı ile konut sahibi oluyorlar. Bunun yanında dışarıdan Ankara’dan gelenler oluyor; Göynük’te de bir dairemiz olsun diye konut alıyorlar. Bu nedenle talep patlaması yaşanıyor. Tabii bu yapılaşmada belli bir noktada nüfus yoğunluğu olsun istemiyoruz. Bu yüzden dengenin sağlanması açısından Göynük’ün farklı bölgelerinde konut projelerinin olmasını düşüncesindeyiz.Bunun için 3 tane alternatifimiz var.

 

Şehirler yapılaşmada, eski şehir yeni şehir diye bölgelere ayrılmaya başladı. Göynük’te de böyle bir ayırım söz konusu mu?

Göynük’ün yeni yapılaşması Kuzey Doğu’ya doğru. Tabii ki burada altyapı çok önemli. Altyapıyı tamamladıktan sonra ilçe merkezinde trafiğe kapalı caddeler olacak. Bunun yanında otopark sorunu var. Bunu sorunu da çözmemiz lazım. Otoparkı yer altında yapmayı düşünüyoruz. Bizim coğrafi konumumuz itibariyle yer üstünde otopark yapmamız zor. Çünkü burası kentsel sit alanı içerisinde.

 

Sağlık hizmetleri noktasında ilçenizdeki devlet hastanesi ihtiyaca cevap verebiliyor mu?

Mevcut hastanemiz yeterli değildi, ama yeni hastanemizin yapımına başladı ve bitmek üzere, Belediye olarak biz de o binaya taşınacağız. Hastanemiz hizmete girdiğinde ufak çaplı cerrahi operasyonlar yapılabilecek. Bunun yanında en önemlisi 5 adet diyaliz ünitesi olacak.Şu anda bile 25’in üzerinde diyaliz hastamız var. Göynük’ün Bolu il merkezine uzaklığı 100 km. O yüzden hastalarımız çok sıkıntı çekiyorlar.

 

Göynük’te yeni dönemde gençlere yönelik ne gibi planlarınız var?

Bizim birinci dönemimizde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı kapalı spor merkezi vardı, onu devraldık ve gerekli restorasyonunu yaptıktan sonra hizmete açtık. Çim sahamız yoktu, onu yaptık. O şu anda kullanılıyor, çok memnun herkes. Göynük halkı akşamları orada yürüyüş yapıyor. Bunun yanında her mahalleye ve caddeye fitness aletleri kurduk. Çocuklar için ilaveler yapılarak oyun alanları açtık. Yenilerini yapmaya devam ediyoruz. Bu dönemde gençlik merkezi ve yüzme havuzu yapacağız. Şu anda projesi hazır, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile beraber yapacağız. Bu proje de 2015 yatırımları içinde hizmete açılacak.Yine gençlere yönelik futbol, basketbol, voleybol, kick boks ve güreş kurslarımız var. Yani sporun bütün dallarında kurslar açmaya çalışıyoruz.

 

Meslek edindirme anlamında neler yapıyorsunuz?

Meslek edindirmeyle ilgili dokuma atölyemiz var. Orada 12 tane tezgâhımız var. Burada kurs veriyoruz. Böylece genç kızlarımız, kadınlarımız hem meslek öğreniyor hem de kendilerine ekonomik katkı sağlıyor.Ayrıca girişimcilik kursu açtık, yeni işyeri açmak isteyenlere yönelik.Burada devletin desteği de var. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıyla ve KOSGEB ile beraber koordineli kurs açtık. 150 kişi başvurdu. Tabii bu kursu 30’lu guruplar halinde veriyoruz. Şu anda 1.Grup bitti, 2. Gruba başladık. Bu şekilde devam edecek.

 

Peki, eğitim konusundaki çalışmalarınız neler?

Biz eğitimi desteklemek adına bütün okullarda düzenlemeye destek veriyoruz. İmam hatip lisesinin ek binasının inşaatını belediye olarak biz üstlendik. Köy okulları var, onları yapıyoruz, iki tane kaldı. Yeni ilköğretim binası var; onu yaptırıyoruz şu anda. İlçemizde yüksekokul olsun mu olmasın mı tartışması var şu anda. Çünkü Göynük konum olarak şehir merkezine çok uzak, beş şehre komşu durumda ve o şehirlere de uzak. Onun için düşünüyoruz şu anda.

 

Bu ikinci döneminizde imzanızı taşıyacak ana projeleriniz neler olacak?

Öncelikle altyapı projelerinde olacak. Bunları çözmeden kültürel anlamda bir şey yapamazsınız. Bütün altyapı projelerini bitirdiğimizde, diğer projelerle birlikte Göynük’ü marka şehir yapmayı hedefliyoruz.

 

Son olarak, Göynük’teki ekinlikler hakkında da bilgi verir misiniz?

Her yıl Mayıs ayının son haftasında Akşemsettin Hazretlerini Anma etkinliğimiz oluyor ve giderek ziyaretçi sayımız artıyor. Biz bunu uluslararası boyuta taşımayı düşünüyoruz. Bunu 3 ayaklı yapmayı düşünüyoruz.  Hacı Bayramı Veli Hazretleri Ankara’da olduğu için önce Ankara’da başlatıp, sonra Göynük’te sadece pilav organizasyonu yapmayı; İstanbul’un fethi ile birleştirip son noktayı koyup böyle bir organizasyon gerçekleştirmeyi düşünüyoruz ve bunu sürekli yapmayı planlıyoruz. Bununla ilgili Turizm Bakanlığı ve ilgili bütün kamu kuruluşlarıyla görüşüyoruz.

 

 

——————————ÇERÇEVE İÇİNDE OLACAK————————————

 

İPEKYOLU BELEDİYELER BİRLİĞİ

 

 

VİZYON: Bölgenin dinamiklerini bir araya getirerek; sahip olduğu kültürel miras ile turizm zenginliği yaratmak, geçmişten gelen ticaret birikimiyle üretim ve istihdamı artırarak bir marka olmak.

MİSYON: Bölgemizin eşsiz mirasına sahip çıkarak saygın bir bölge haline gelmesine katkı sağlama adına; adaletli, kaliteli, gelişime açık, verimli ve etkili bir yönetişim anlayışı ile hizmet sunmak.

AMAÇ: Tarihi İpekyolu Koridorundaki güzergâhları doğal ve kültürel dokusunun yenilenerek belli temalara dayalı olarak turizm amacıyla geliştirmek.

 

Turizm, genel tanımıyla dinlenmek, eğlenmek, görmek ve tanımak gibi amaçlarla yapılan geziler ve bir ülkeye veya bir bölgeye gezmen (turist) çekmek için alınan ekonomik, kültürel, teknik önlemlerin, yapılan çalışmaların tümüdür. Dünya Turizm Örgütü tarafından da turizm, “kişilerin yaşadıkları çevre dışında bir yere bir yıldan fazla olmamak üzere eğlenmek, dinlenmek, iş veya diğer amaçlarla yaptıkları konaklama ya da seyahat aktivitelerini kapsamaktadır” şeklinde tanımlanmıştır.

 

Dünya geneli, Doğu Akdeniz ve Ortadoğu ve Türkiye verileri turist sayısında ve turizm gelirlerinde artış eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. Talep yönlü bu artış yeni destinasyonların planlı olarak ortaya çıkarılması ve tanıtılması ile mevcut destinasyonların altyapılarının geliştirilmesi gereğini doğurmaktadır. Dünya Turizm Örgütü’nün yürüttüğü 6 temel projeden birisi olan İpekyolu Programı, tarihi ipek yolu üzerinde yer alan bölgelerde sürdürülebilir turizmi geliştirmek üzere başlatılmış bir işbirliği faaliyetidir. Güzergâh üzerinde yer alan doğal ve kültürel değerlerin korunmasına katkı sağlamak, yatırım ve tanıtım ortamını geliştirmek ve yerelin turizmden faydalanmasını desteklemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, güzergâh üzerindeki ülkeler ve bölgeler arasında işbirliğinin arttırılması ve yeni iş olanaklarının yaratılmasının yanı sıra insanlara İpekyolu seyahati deneyimi sağlanması en önemli önceliklerindendir. Dünya genelinde kitle turizminden, bir başka deyişle deniz-kum-güneş turizminden alternatif turizm türlerine kayış görülmektedir. Bu alternatif turizm türlerinin başında da doğa turizmi, kültür ve tarih turizmi, inanç turizmi, termal-sağlık turizmi gelmektedir.  Bu bilgi ve veriler doğrultusunda Ayaş-Sapanca İpekyolu Turizm Koridorunun, bütüncül olarak ele alınarak yeni alternatif turizm trendlerine uygun ve özellikle iç turizme yönelik yeni bir destinasyon haline getirilmesi önemsenmekte ve gerek uluslararası, gerek ulusal, gerekse de bölgesel kararları da destekleyici nitelikte planlanarak öne çıkarılmasına çalışılmasına çalışılmaktadır.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye Turizm Stratejisi 2023 ve Eylem Planı 2007-2013 çerçevesinde doğal, tarihi ve kültürel değerleri nedeniyle turistik anlamda öne çıkarılması gereken bazı güzergâhlar belirlenmiş ve “Belli bir güzergâhın doğal ve kültürel dokusunun yenilenerek belli temalara dayalı olarak turizm amacıyla geliştirilmesi” stratejisi doğrultusunda 7 tematik turizm gelişim koridoru önerilmiştir. İpek Yolu güzergâhı bu önerilen koridorlardan birisi olarak belirlenmiştir. Söz konusu koridor üzerinde Sakarya ilinden Sapanca, Geyve ve Taraklı; Bolu ilinden Göynük ve Mudurnu; Ankara ilinden Nallıhan, Beypazarı, Güdül ve Ayaş yer almaktadır. Stratejide bu koridorlarda geniş alanların turizm gelişimine açılması hedeflenmekte ve alternatif turizm türlerinin gelişiminin yakın çevredeki diğer kültürel ve doğal değerlerle de ilişkilendirilmesi amaçlanmakta ve turizm gelişim koridorlarının kendi başına varış noktası oluşturacak şekilde geliştirilebilmesi vurgulanmaktadır. Strateji belgesi öncesinde İpek Yolu üzerinde turizmin geliştirilmesi konusu Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca ele alınmış ve gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda bir eylem planı oluşturulmuş ancak bunlar yeteri kadar hayata geçirilememiştir. Bakanlık 2004 yılından beri alan incelemelerinin akabinde “Ayaş-Sapanca İpek Yolu Turizm Koridoru”nda yer alan ilçeler kapsamında çeşitli çalıştay ve seminerler düzenleyerek bölgenin turizm potansiyelinin geliştirilmesine çalışmıştır. Söz konusu çalışmalar kapsamında bölgenin tanıtımı sağlanmış, yerel turizm faaliyetleri ivme kazanmış ve bölgedeki turizm bilinci artırılmıştır. Ancak yapılan çalışmalar sonucunda, koridorun bütünsel olarak bir varış noktası olarak geliştirilmesi doğrultusunda beklenen çıktılar elde edilememiştir.

 

5449 sayılı kanunla kurulan ve 2009’da faaliyete başlayan Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ile 2010 yılında faaliyete başlayan Ankara Kalkınma Ajanslarının görevleri gereğince ve TR42 Doğu Marmara ile TR51 Ankara Bölge Planlarınca İpekyolu Turizm Koridoru’nun geliştirilmesine yönelik politikaların yer alması nedeniyle 2010 yılından itibaren koridor iki ajansın gündemine alınmıştır. Ayrıca, 2011 yılı Mayıs ayında faaliyete başlayan İpekyolu Belediyeleri Turizm Kalkınma Birliği ile koridorun bütüncül olarak ele alınması yolunda önemli bir adım atılmıştır.

 

Söz konusu kurumların Kültür ve Turizm Bakanlığı ile destinasyonda faaliyet gösteren İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri, Büyükşehir ve ilçe belediyeleri, kaymakamlıklar ve mahalli idare birliklerinin çalışmalarına Kalkınma Ajansları ve İpek-Bir’in eklenmesiyle her ölçekte sürece katılım sağlanmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan sürecin, bu kurumların da desteğiyle devam etmesi ve bütüncül olarak planlaması ile finansal kaynakların çeşitlendirilmesi gereğini de içeren bu çalışma ile Ayaş-Sapanca Turizm Koridoru’nun geliştirilmesi ve kalkınmasında bir veri tabanı ve yol haritası oluşturulması amaçlanmaktadır.