RÖPORTAJ — 4 Ağustos 2014 at 12:03

İDER MOBİLYA GENEL MÜDÜRÜ MEHMET PINARBAŞI: DENEYİMİ, KALİTE VE MODERN TASARIMLA BULUŞTURUYORUZ

-ider mobilya genel müdürü mehmet pınarbaşı -3

İder Mobilya Genel Müdürü Mehmet Pınarbaşı, “İder Mobilya’nın markalaşma süreci; mobilya sektörüne 11 yıl önce Kazasker şubesi ile başlayıp, 3 yıl sonrasında şubeleşme çalışmaları ile devam etmiştir. Markamız bugün yurt içi ve yurt dışındaki toplam 24 mağazası, 25 yıllık deneyimi ve 65 milyon lira ciroyla, sektörde güçlü bir konumda yer alıyor” dedi.

 

“Fabrika satış mağazası konseptimizi showroomlarımızda uyguluyor, uygun fiyat politikamız ve ürün kalitemizle sektördeki etkinliğimizi devam ettiriyoruz” diyen İder Mobilya Genel Müdürü Mehmet Pınarbaşı, “Kendini sürekli müşterilerin ve sektörün ihtiyaçları doğrultusunda yenileyen ve geliştiren bir marka olarak, yeni hedeflerimizle emin adımlarla ilerleyişimizi sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

 

Kendinizden ve İder Mobilya ile yollarınızın kesişmesinden bahseder misiniz?

İş yaşantımda 2000 yılında, satış sektöründe görev aldım. İder Mobilya ve mobilya sektörüyle ise, 2006 yılında tanıştım. Markamızın mağazalaşma sürecinin hız kazandığı yıl olan 2008’den bu yana, İder Mobilya Genel Müdürü olarak çalışmaktayım.

 

Ürün gruplarınızdan bahseder misiniz?

Ürün gruplarımız; yemek odası, yatak odası, oturma odası, genç odası ve tamamlayıcı aksesuarları da kapsayan bir çeşitlilikle müşterilerimize ulaşıyor. Bir evin ihtiyaç duyabileceği her türlü mobilyayı farklı model seçenekleriyle birlikte sunarak, evlerin çehresinin modern mobilyalar ile güzelleşmesini sağlıyoruz.

 

Ürünlerinizin özelliklerinizden bahseder misiniz?

Koleksiyonlarımızda sezonun hit renklerinin yanı sıra; ahşap, metal dokular ve zengin desen seçeneklerini de sıkça kullanıyoruz. Böylece yaşam alanlarına renk katmak, evlerini yenilemek isteyenlere istediklerini veriyoruz. Yemek odası, yatak odası ve oturma gruplarımızda geniş saklama alanları sunan ürünlerimizle müşterilerimizin fonksiyonel mobilya ihtiyacına da cevap veriyoruz.

 

Satış sonrası ne tür hizmetleriniz oluyor?

Müşterilerimizle olan iletişimimizde, devamlılık sağlama anlayışıyla hareket ediyoruz. Satış sonrasında hem satışın devamını sağlamak ve müşteri memnuniyetini artırmak amacıyla müşterilerimizle olan iletişimimizi sürdürüyoruz. Satış sonrası süreçte; satın alınan ürünü sevkiyatı, adrese teslimi, montajı, ürün fonksiyonları hakkında bilgilendirme, garanti sürecinin başlatılması ve konu hakkında müşterinin bilgilendirilmesi, müşteri şikayet ve istekleriyle ilgilenilmesi gibi hizmetler veriyoruz.

 

İder Mobilya’yı diğer mobilya markalarından farklı kılan özellikler nelerdir?

İder Mobilya, piyasa ile kıyaslandığında ekonomik fiyatları ve koltuklarda kumaş seçme özgürlüğü sunan özellikleriyle farkını ortaya koyuyor. Ürünlerimizin fonksiyonel özellikleri, müşterilerimize ergonomik çözümler sunmamızı sağlıyor. Dar mekanları olduğundan geniş gösteren ve daha çok yaşam alanı sağlayan koleksiyonlarımız sayesinde, müşterilerimizin beklentisini karşılıyoruz. Yüksek kaliteye uygun fiyatla sahip olma anlayışına yönelik vizyonumuz da bizi diğer markalardan ayırıyor.

 

Kısa ve orta vadedeki planlarınız neler?

Ciro olarak yakın gelecekte, en az %35-40 büyüme hedefimiz var. Ayrıca yurt içinde özellikle İstanbul‘da ve yurt dışında, mağazalaşma sürecimize ivme kazandırmayı hedefliyoruz. Bu anlamda, yurt içi ve yurt dışında 40 mağazaya ulaşma önceliğimiz bulunuyor.

 

Mobilyalarınızda hangi renk ve malzemeleri kullanıyorsunuz?

Mobilyalarımızda evlerin modernize bir görünüme kavuşmasını sağlayacak dinamik çizgiler, zengin renk ve desen çeşitliliğine sahip seçenekler sunuyoruz. Yeni sezonda bej, çikolata kahvesi, fildişi ve ekru gibi klasikleşen renklerle birlikte; elektrik mavi, fuşya ve mor gibi canlı renklerle de evlerine renkli bir görünüm kazandırmak isteyenlere hitap ediyoruz. Koleksiyonumuzda deri ve kumaş kaplı koltuk ve yatak başlarımız, yemek odaları ve oturma gruplarında ise lame metal ayaklar kullanarak, evlerin görünümüne dinamik ambiyans kazandırıyoruz.