RÖPORTAJ — 8 Eylül 2014 at 23:50

FRESH’N SOFT İHRACATTA BÜYÜMEYİ HEDEFLİYOR!

çağlar yılmaz - fresh'n soft ihracat müdürü 

Gebze’de 14.000 m2lik kapalı alandaki üretim tesisi olan, 1957 yılında kurulan Kardeşler Uçan Yağlar, yıllık yaklaşık 15 milyar yaprak mendilin üzerinde kapasiteye sahip. Bünyesinde yer alan Mikrobiyolojik Kontrol, Ar-Ge ve Kalite Kontrol laboratuvarı ile GMP ve kozmetik yönetmenliğine uygun üretim yapılmakta..

 

Tesislerinde makine performanslarını artırıcı iyileştirmeleri sürekli yaparken, bir yandan da üretim kapasitelerini artırmak amacı ile yeni teknoloji makine ve ekipman yatırımı yaptıklarını söyleyen Fresh’n Soft İhracat Müdürü Çağlar Yılmaz, “Rekabetin giderek kızıştığı ıslak mendil sektörü, markaların yeniliklere hızla adapte olabilmeleri ve kendini geliştirmeleri için itici bir güçtür. Biz de bu itici gücü Fresh’n Soft olarak, kendimize yeni fırsatlara dönüştürerek, sektördeki etkinliğimizi artırmaya devam ediyoruz. Kalite odaklı izlediğimiz strateji de, kendimizi geliştirmemiz konusunda bize önemli katkılarda bulunuyor” dedi.

 

“1992 yılında Türkiye’de ıslak mendil kategorisini oluşturduktan sonra, 1996 yılında Türkiye’nin ilk yerli üretim ıslak mendil markası olan Fresh’n Soft markasını yarattık” diyen Çağlar Yılmaz, “Ürünün tüketiciye sunduğu hijyen ve pratik çözümün yanı sıra, markamızın sunduğu kalite sayesinde ıslak mendil ürünü tüketicilerde kolayca kabul görmüştür. Başta Fresh’n Soft markamız olmak üzere, Mendix ve Medifresh markalarımızla da farklı ihtiyaçlara yönelik çeşitlendirdiğimiz ürün gamımız ile farklı tüketici gruplarına hitap etmemiz, pazarın büyümesinde büyük rol oynamıştır” şeklinde konuştu.

Nasıl bir konsepte sahipsiniz? Ne tarz ürünler üretiyor ya da satıyorsunuz?

Fresh’n Soft, Mendix ve Medifresh markalarımızla ürün gamımızda bebek bakım ürünleri, günlük ve kişisel bakıma yönelik ve medikal ürünler bulunuyor. Bu ürünlerin içerisinde ıslak mendiller, antibacterial, pişik önleyici, yenidoğan ıslak mendilleri, bebek bakım örtüsü, göğüs pedi, yatak koruyucu örtü, makyaj temizleme mendili, dış genital temizleme mendili, hasta bezi, ter emici yapraklar, kulak çubuğu, mendil deodorant, ıslak misafir havluları, gözlük camı temizleme mendili, ıslak tuvalet kağıdı, asetonsuz oje çıkarıcı,  gibi günlük ve özel kullanım için üretilen tüm ürünlerimizle sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için hijyen sağlayan ürünler sunuyoruz.

 

2014 yılında da, önceki yıllarda lanse ettiğimiz Pişik Önleyici Islak Bebek Havlusu, Islak Misafir Havluları, Islak WC Kağıdı, Ter Emici Yapraklar, Mentollü Cep Mendili, Bebek Bakım Örtüsü, Mendil Deodorant gibi yenilikçi ürün genişleme hedeflerimiz bulunmakta. Anne ve bebek sağlığı başta olmak üzere her eve girebilen hijyenik ve pratik çözümler sunan inovatif ürünleri ürün gamımıza ekleyeceğiz.

 

İhracata ne zaman başladınız? İlk hangi ülkeye gerçekleştirdiniz? O pazarı nasıl buldunuz?

Beş kıtada, 45’in üzerinde ülkeye ulaşarak başarımızı Türkiye sınırlarının da ötesine taşıdık. Lübnan ve Venezüela’da pazar lideri konumundayız. 2012 yılında, büyük bir lansman ile giriş yaptığımız Brezilya’da, 2013 yılında dikkat çekici bir büyüme yakaladık. 2014 yılında ise Afrika ve Uzakdoğu ülkelerine ağırlık vererek, pazardaki etkinliğimizi global pazarlara taşımayı hedefliyoruz.

Hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz?
Kardeşler Uçan Yağlar Sanayi A.Ş’nin şirket hacminin yaklaşık %35’i; 5 kıtada, 45’in üzerinde ülkeye gerçekleştirdiği ihracat faaliyetlerinden oluşuyor. Orta Asya, Orta Doğu, Amerika ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerine ürünlerini ihracat yapılıyor. 

 

İhracata başladığınızdan bu yana ne kadarlık bir büyüme / artış yaşadınız?

Kardeşler Uçan Yağlar olarak Fresh’n Soft, Mendix ve Medifresh markalarımız için farklı hedefler belirleyip yıl içinde bu hedeflere ulaşmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Pazar 2013’te yüzde 10 sevilerinde büyüme gösterdi. Pazar payımızı artırabilmek ve liderliğimizi bir adım daha ileriye taşıyabilmek için bu büyüme hedefimizi %15 olarak belirledik.

 

Yıllık ihracatınız ne kadar?

Fresh’n Soft sadece iç piyasada değil dış piyasada da oldukça güçlü bir marka. Hızlı tüketim ürünleri altındaki günlük bakım, kişisel bakım ve bebek bakım ürünleri kategorilerinde şemsiye marka konumundaki lider marka konumundaki Fresh’n Soft’un, bu çatıdaki yeni ürünleri bünyesine de katarak yeni pazarlara girmesi planlanıyor. Yaptığımız yeni yatırımlar da büyüme konusunda ivmemizi artırıcı yönde etki sağlıyor. Toplam şirket hacminin %40’ını ihracat oluşturuyor.

 

Nasıl bir ihracat zinciri / sistemi oluşturdunuz?
İhracat için her ülkede zincir marketler kanalı ve eczane kanalına dağıtım kabiliyeti olan distribütörler aracılığıyla çalışıyoruz. Her ülkenin dinamikleri çok farklı olduğu için distribütörlerimizle beraber bir strateji belirlemeye özen gösteriyoruz. Onların kendi ülkelerinde sahip olduğu dağıtım ile ilgili tecrübelerini bizim sahip olduğumuz uluslararası tecrübeyle birleştirerek bir sinerji yaratmaya özen gösteriyoruz.

 

İhracat yapmak isteyen şirketlere önerileriniz neler?

Maalesef ihracat yapmak isteyen şirketler, genellikle ihracat yapmak istedikleri pazardaki en ucuz fiyatı teklif ederek pazara giriş yapmak gibi yanlış bir strateji içerisine giriyorlar. Bu strateji uzun vadede sektördeki tüm üreticilere zarar vermektedir. Öncelikle yapılması gereken şey satılan ürünün kalitesinden ve standartlara uygun bir üretim aşamasından geçtiğinden emin olmaktır. Daha sonra ihracat yapmayı hedefledikleri ülkelerde uzun vadeli işbirliği yapabilecekleri bir şirket bulunmalı ve bu şirket ile ortak bir pazara giriş stratejisi belirlenmelidir.

 

Bu yıl ve önümüzdeki yıl hangi ülkeleri hedefliyorsunuz?

Bu yıl Afrika ve Uzak Doğu’da büyümeyi hedefliyoruz.

 

Ürünlerinizin talep görmesinin nedenini açıklar mısınız?

Hijyen, marka olarak en hassas olduğumuz konuların başında geliyor. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı Biyosidal ruhsatına sahip, Fresh’n Soft’un geliştirdiği Antibacterial Islak Mendili ile bakteriler %99,9 oranında etkisiz hale gelerek, vücudumuzdan uzaklaştırılabiliyor.
Bir ürünün biyosidal olarak piyasaya arz edilebilmesi için öncelikle Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Çevre Sağlığı Daire Başkanlığınca çeşitli açılardan incelenmiş ve uygun bulunmuş olması gerekmektedir. İnsan ve çevre sağlığı açısından zararları, kontrol altına almayı hedeflediği mikroorganizmalar açısından etkinliğini ölçmek amacı ile Sağlık Bakanlığı’nın yetkilendirdiği çeşitli laboratuvarlarda analizleri yaptırılan ve analiz sonuçları ile birlikte çeşitli bilgi ve belgelerle desteklenen başvuru neticesinde uygun bulunursa ruhsatlandırılan biyosidal ürünler listesi aynı zamanda Sağlık Bakanlığı’nın sitesinde yayımlanmaktadır.

 

Türkiye’de bir ilk olan Fresh’n Soft Pişik Önleyici ıslak bebek havlusu, annelerin ve anne adaylarının tercih ettiği yenidoğan ıslak bebek havlusu gibi inovatif ve yaz döneminde terlemeye karşı temiz ve ferah bir dokunuş sağlayan tek kullanımlık Fresh’n Soft mendil deodorant sachet gibi sezonsal ürünlerimizin de bu hedeflere ulaşmamızda payı çok büyük oldu. Ürün çeşitliliğimizin fazla olması, müşteri odaklı ve kişilerin isteklerine göre hareket etmemiz, buna göre üretim yaptığımız için talep oranımız yüksek. Farklı ciltlere farklı çözümler üretmek bizi seçilen kılıyor. Bebek ürünleri ve kişisel bakım ürünlerinde hassas davranıyor, hijyenik olmasına dikkat ediyoruz. Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı ve Sağlık Bakanlığı sertifikalı ürünlerimiz güvenilir. Onaylı belgemizin olması, üretim şeklimizin temelini oluşturarak tercih edilen olmamızı sağlıyor.