RÖPORTAJ — 9 Eylül 2014 at 00:01

MAGNET HASTANESİ TIBBİ DİREKTÖRÜ OP. DR. MURAT MOLU: MAGNET, PRESTİJLİ VE GÜVENİLİR BİR HASTANE OLACAK!

 

IMG_0720

 

Uzman doktorları, bilgi ve birikimlerini yakın ilgi ile birleştiren sağlık personeli, hasta odaklı hizmet anlayışı, kalite politikası, ileri tıp teknolojisi ile donatılan tanı-tedavi üniteleri,  modern mekanları ve konforlu hasta odalarıyla Magnet Hastanesi, Kayseri ve bölge halkının hizmetinde..

 

Yeni bir isim ve imajla hem ekip, hem de ekipman olarak yeniden yapılanıp kurumsallaşmaya odaklandıklarını vurgulayan Magnet Hastanesi Tıbbi Direktörü Op. Dr. Murat MOLU İnsan odaklı hizmeti ön plana aldıklarını iyi, prestijli, kaliteli ve güvenilir bir hastane olmanın ana hedefleri olduğunu belirtti.

 

Murat Molu olarak özgeçmişinizden bahseder misiniz?

Tarsus Amerikan Koleji mezunuyum. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdim. Mecburi hizmetimi Urfa’da sağlık Müdür Yardımcısı olarak yaptım. Ankara Numune Hastanesinde Genel Cerrah ihtisasımı tamamladım. Kayseri’de Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanlığı yanı sıra Başhekimlik ve İl Sağlık Müdürlüğü görevlerinde bulundum. Sağlık İdaresi ve Hastane Yönetimi konularında yurtiçi ve yurtdışı çalışmalarım oldu. Kanada, Ontario, Shouldice Fıtık Hastanesinde misafir Cerrah olarak bulundum. Geçen sene emekli olduktan sonra Başkent Üniversitesi İstanbul Hastanesinde görev yaptım.

 

Magnet Hastanesinde göreve gelişiniz nasıl oldu?

Ben İstanbul’dayken kuzenlerim tarafından devralınarak adı değiştirilen hastanemize idareci olarak görev almam teklif edildi. Ankara’da görüntüleme merkezi olarak sağlık sektörüne giren Kibaroğlu Şirketi, daha sonra Poliklinik ve hastane olarak hizmete devam etmektedir. Yaklaşık üç aylık dönemde tıbbi direktör olarak görev yaptığım Kayseri Magnet Hastanesi “Hedefimiz Magnet Sağlığa Değer, İnsan sağlığı Her şeye Değer” sloganıyla hizmet vermektir.

 

Hekim kadronuzu nasıl oluşturmaktasınız?

Kurumsallaşma çalışmalarımıza hız verdiğimiz hastanemizde idari yapılanma yanı sıra hekim kadromuzu da genişletmekteyiz. Üroloji, Kadın Doğum ve Çocuk Doktor Kadrolarımızı tamamladık. Acil ve Yoğun bakım hekim kadrolarımızı da güçlendirdik.

Kayseri’de hangi branşlarda ön planda olmayı hedefliyorsunuz?

Biz her branşta kaliteli, güvenilir, sağlık hizmeti vererek prestijli bir hastane olmak istiyoruz.

Tüm branşta eksik kadrolarımızı tamamlamak üzereyiz. Ön planda olmayı düşündüğümüz bir branş yok.

Teknolojik anlamda eksikleriniz var mı?

Önemli bir eksiğimiz yok, modern ameliyathanelerimiz ileri teknoloji içeren görüntüleme merkezimiz ve laboratuarlarımız mevcuttur. İsmi “Mıknatıs” diğer anlamı ise “Çekim Merkezi” olan hastanemiz gün geçtikçe daha cok tanınmaktadır.

 

Kayseri’de devlet hastaneleri ve özel hastanelerin sayısı yeterli midir?

Bence yeterlidir. Ancak bu arz talep meselesidir. İşletmecilik anlayışı iyi olduğu sürece her zaman çalışır ama kar etmeniz zor olabilir.  Sadece ticari olarak hizmet vermeyi düşünürseniz başarısız olursunuz. Devlet ve SSK hastanelerin birleşme nedeniyle oluşan Araştırma ve Eğitim Hastanesi ilimizdeki tek devlet- şehir hastanesidir. Şehir merkezinin dışına taşınacak olması özel hastanelere avantaj sağlayabilir. İlçe devlet hastanelerimizin de yeteri kadar ihtiyaca cevap verdikleri kanısındayım. Diğer yandan, Kayseri şehir merkezi ise özel sağlık hizmetlerinde doygunluk noktasına ulaşmıştır.

 

Komşu şehirlerden Kayseri’ye hasta akışı ne düzeydedir?

Niğde, Kırşehir, Nevşehir, Yozgat, Kahramanmaraş’tan Kayseri’ye çok fazla hasta gelir. Ticaret ve sanayi merkezi olan ilimiz aynı zamanda sağlık merkezidir.

 

Kayseri’de sağlık turizmi ne durumda?

Sağlık turizmi; bir ülkeden diğer bir ülkeye sadece tedavi amacı ile gidilmesidir. Ancak bunun içinde seyahat esnasında hastalanan kişileri de sayabiliriz. Bu anlamda yol katedebilmek için yurt dışı pazarlara açılmak gereklidir. Biz de MAGNET olarak yurt dışı sigorta şirketler ile anlaşmalar yaparak başta gurbetçi vatandaşlarımıza olmak üzere diğer gelen yabancılara da en iyi sağlık hizmeti vererek Kayseri’deki sağlık turizmine katkıda bulunmaktayız.

 

Kayseri’nin sağlık merkezi olma yolundaki şansını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kayseri’deki sağlık hizmetlerinin dinamosunu teşkil eden Erciyes Üniversitesi, Tıp Fakültesi ülkemizin sayılı fakültelerinde biri olmuştur. Yeni kurulacak olan şehir hastanesi ve özel hastaneler Kayseri’nin ulusal ve uluslar arası sağlık merkezi olma yolunda şansını gün be gün artırmaktadır.

 

Bu anlamda sağlık sektörü kendi arasında bir organizasyon sağlamış durumda mı?

İlimizde şu ana kadar böyle bir organizasyon sağlanmış değil. Böyle bir çalışmanın etik değerler de göz önüne alındığında faydalı olacağına inanmaktayım ve biz bunun öncüsü olabiliriz.

 

Şehir hastaneleri, özel hastaneler bazında haksız rekabet yaratır mı?

Biz MAGNET ailesi olarak kendimize rekabet etmeyi ilke edindik. Hizmet kalitemizi gün be gün artırarak hastalarımıza en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz. Haksız rekabet olacağına inanmıyorum.

 

Hastane yöneticilerinin doktor olması şart mı?

İşletme yöneticisinin doktor olması bence şart değil. Ancak mesul müdür doktor olmalıdır. Başhekim ve Tıbbi Direktör adı üstünde olduğu gibi tabii ki doktor olmalıdır.

 

Bir de akademik anlamda hastane yönetimi ve organizasyonu yüksek lisans programları var. Bu programlar sektöre ne kadar hitap ediyor?

Akademik anlamda eğitimlerin anlamı şüphesiz tartışılmaz. Ancak bu eğitimlerin ekip ruhu ile harmanlanması ve pratiğe aktarılması çok önemlidir.

 

Kayseri’de hekim kadrosu ve profesyonel yönetim kadrosu oluşturma konusunda sıkıntı yaşıyor musunuz?

Kayseri gelişmiş bir şehir olması itibari ile hekimlerin yaşamak ve çalışmak için tercih ettiği bir yer. Dolayısıyla bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz.

 

Bugün üniversitelere baktığımızda ne kadar donanımlı hekim yetiştirdiklerini söyleyebilirsiniz?

Tıp fakültelerinin sayısı her geçen gün artmakta. Yetiştirilen hekim kalitesinin de aynı oranda artması tek temennimiz. Bu, hem doktor adayın ilgisine hem de fakültenin donanımına bağlı.

 

Hastanelerin hekim açığını kapatma noktasında yabancı hekim çalıştırılmasını nasıl buluyorsunuz?

O zaman bu kadar tıp fakültesini niye açtınız diye sorarlar. Kendi yetiştirdiğimiz hekimlerimizle hastanemizde hizmet verebiliriz diye düşünüyorum.

 

Hasta kabulü, hasta transferi, teşhis ve tedavide devletin özel hastanelere bakış açısını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Devlet şu an hem hakem hem patron konumunda. Türkiye’de özel hastaneler için yatırımlar yapıldı ancak Sosyal Güvenlik Kurumundan besleniyor. SGK olmazsa hastaneler ayakta kalamaz. Özel sağlık sigortalı kişi ve hasta sayısı ülkemizde hala kısıtlı.

 

Son olarak, gerek Kayseri halkına yönelik gerekse Magnet Hastanesine yönelik neler söylemek istersiniz?

Magnet Hastanesi olarak Kayseri ve civar ilçelere kaliteli ve güvenilir hizmet sunmaya kararlıyız. “MAGNET SAĞLIĞA DEĞER, İNSAN SAĞLIĞI HERŞEYE DEĞER” sloganıyla çıktığımız yolda hasta sayımızı ve hizmet kalitemizi her geçen gün artırarak ekibimiz ve hastalarımızla birlikte el ele yürüyeceğiz.