RÖPORTAJ — 9 Eylül 2014 at 00:04

SUAT ALTIN İNŞAAT GENEL MÜDÜRÜ SEDAT KILINÇ: HEDEFİMİZ, KONUT SEKTÖRÜNDE DÜNYA MARKASI OLMAK!

IMG_0725

 

Kayseri’de önemli konut projelerine imza atan Suat Altın İnşaat, konut sektöründe dünya markası olmayı hedefliyor. İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere birçok şehirde konut imal etmeyi hedeflediklerini söyleyen Suat Altın İnşaat Genel Müdürü Sedat Kılınç, “Ayrıca, yakın ülkelerden başlayarak dünyanın birçok şehrinde de konut üretmeye başlayacağız” dedi.

 

Tamer Karadağlı’nın yer aldığı reklamlarıyla dikkat çeken Suat Altın İnşaat, 1970 yılından bu yana konut üreten bir firma. Bu yıla kadar Kayseri’de faaliyet gösteren firma, İstanbul’dan başlayarak ulusal çapta projelerle sektörde boy gösteriyor. Suat Altın İnşaat Genel Müdürü Sedat Kılınç ile Kayseri’de konut sektörünü ve Suat Altın İnşaat’ın hedeflerini ele aldık.

 

Suat Altın İnşaat bugüne nasıl geldi ve bugün neler yapıyor?

Aslında 1970 yılında kurulan bir firmayız. 2006 yılında unvanımız Suat Altın İnşaat olarak değişti. 44 yıldır inşaat sektöründe konut imal edip sattık. 2014 yılına kadar Kayseri’de faaliyet gösterdik. Bugüne kadar 5.000 konut yaptık ve teslim ettik. Bugün de Kayseri’nin 10 farklı lokasyonunda 2.600 konut yapıyoruz. 2013 yılında özellikle ulusal anlamda birkaç şehirde proje üretme kararı aldık. Bununla ilgili arsa fizibilitelerini gerçekleştirdik. İstanbul Kartal’da 26 kattan oluşan Kartal Adliyesinin 300 metre doğusunda E5’in altında 5. kattan sonra deniz manzaralı bir projeye başlıyoruz şu anda. Home ofis projesi, içinde 160 adethome ofis var. 1+0, 1+1 ve 1+2 seçenekleri olan ve 2.000 metrekare iş yerinin olduğu bir proje. Ayrıca Ankara’da da 3.600 konut, 1 alışveriş merkezi ve 1 otelden oluşan projenin şu anda arsa çalışmalarını bitirmek üzereyiz. Arsalar neticelenip ruhsat alındıktan sonra bu yıl başlamayı düşündüğümüz bir proje. ODTÜ Üniversitesi’nin hemen yanı başında yer alıyor. O projemizin en önemli özelliği de yenilenebilir enerji olması. Rüzgar türbinleri ve güneş kolektörleri sitenin ihtiyaç duyulan bütün enerjisini üretecek. 40 bin metreye yakın bir gölet olacak projenin içinde. Birçok sosyal alanlar, yüzme havuzlar, hamamlar, sauna, fitne, pilates salonları, vitamin barlar gibi alanlar; çocuk oyun parkları. Kamelyalar, basketbol sahaları, tenis kortları alışveriş merkezi, sosyal ve kültürel alanları, sanat evi, sanat alanları gibi birçok özelliği bir arada bulunduracak bir proje olacak. 30’ar kattan oluşuyor projemiz. Bu projenin diğer önemli özelliği de büyük bir site olması. Yani ilköğretimin ve ortaokul eğitinin, özel okulun içinde olduğu vatandaşın her ihtiyacına cevap verecek bir proje.

 

Ayrıca Kayseri’de 6.700 konutlu projede arsa çalışmaları bitmeye yaklaştı. Türkiye’nin en büyük yap-sat projesi olacak. 2015 sonu gibi başlamayı düşünüyoruz. Kayseri’de Erkilet diye bilinen bölgede 1 milyon metrekarelik arazide içinde 40-50 yıllık ağaçların olduğu yeşil alana zarar vermeden gerçekleştireceğimiz bir proje. Tabii orada 4+1, 5+1 büyüklüğünde daireler olacak. Tabii Anadolu’da konut metre kare fiyatları daha ucuz olduğu için insanlar genelde daha büyük daireleri tercih ediyorlar. Zaten biz de yaklaşık 5 yıldır site tarzı, yani birçok sosyal donatının bulunduğu, alışveriş merkezinin bulunduğu, güvenliği olan, site içerisinde her türlü ihtiyacın karşılandığı projelere yöneldik.Bu proje bölgede ve Türkiye’de çok ciddi büyüklükte olacak ve şu anda yapılan anketlerde yoğun bir talep alacağı görülen bir proje. Bizim şirket olarak sürekli bir kampanyamız var: “Eskiyi getir, yeniyi götür.” Yaklaşık 5 yıldır devam ediyor. Kayseri’nin farklı yerlerinde insanların dairelerinin ekspertizini yaparak değerlendiriyor ve yeniliyoruz. Onları satma zahmetinden kurtararak daha hızlı bir satış modeli ortaya koyuyoruz. Biz onları 2. el satış ofisimizde satışa sunuyoruz.

 

Kayseri’de yeni konut talebi bugün itibariyle ne düzeydedir?

2013 yılını ele alırsak beklentinin üstünde satış, beklentinin üstünde ciro, beklentimin üzerinde büyüme kaydettik. 2012’ye nazaran yüzde 110 büyüme kaydettik. 2014 yılında bu beklentimiz olmadı. Siyasi gerginlik, seçim süreci, dış etkenlerden dolayı Türkiye’de küçülme oldu. Dolayısıyla, konut satışında da küçülme oldu. Kayseri’de de doğal olarak bir düşüş yaşandı. Ama Kayseri’de konut fazlalığı olduğunu düşünmüyorum. İstanbul’da ise, yaptığımız fizibilite çalışmalarında böyle bir fazlalık oluşmaya başladığını gördük. Son dönemde mütekabiliyet yasası bunu biraz azalttı. Ama mütekabiliyetin Kayseri’ye büyük katkı sağladığını düşünmüyoruz. Yani çok cüzi düzeydedir. Çünkü Kayseri, Anadolu’da bir şehirdir. Yapısı ve kültürü farklı bir şehir. Kayseri’de son dönemde gurbetçilerimiz konut taleplerinde artış yaşattı. Çünkü Türkiye’de istikrar ve gelecek görüyorlar. Yatırımlarını gayrimenkule yatırıyorlar ve kazançlarını bir şekilde Türkiye’ye aktarmak için gayret gösteriyorlar. Şu anda konut satışlarımızın yüzde 40-50 arası gurbetçilere oluyor.

 

Fiyat artışları bakımından, Kayseri özelinde son yıllarda ne oranda bir değişim oldu?

Son 5 yıl içerisinde konut fiyatlarında bir artış oldu. Bizim satış modeliyle diğer birçok müteahhitinprojeleri ve teslimat arasında bu kar marjları oldu. Lokasyona göre yüzde 50-60’larda artışlar oldu, ama genel olarak baktığımızda Kayseri özelinde son 5 yılda ortalama yüzde 35’in üzerinde bir artış oldu. Kayseri’de ortalama fiyatlar metrekaresi bin lira ile 3 bin lira arasında değişiyor şu anda. Tabii metropollerle karşılaştırdığınızda bu fiyatlar çok uygun.

 

Kayseri’de sizi diğer konut firmalarından farklılaştıran unsurlar nelerdir?

Biz firma olarak çok köklü bir geçmişe sahibiz. Son dönemde de kurumsal faaliyet göstererek birçok alanda yeniledik kendimizi. Birçok farkımız var. Birincisi, biraz önce bahsettiğim insanlara farklı alternatifler sunmak. Günümüzde rekabet çok arttı. Alternatifler sunup farklı projeler ortaya çıkartmazsanız, satış ve ödeme planlarında farklılıklar ortaya çıkaramazsanız belli bir noktadan sonra geriliyorsunuz ve yok olup gidiyorsunuz. Biz de kurumsallaşmanın günümüzde çok önemli olduğunu fark ettik ve kurumsallaşma yönünde çok ciddi faaliyetlerde bulunduk. Personelimizin eğitiminden almamız gereken kalite belgelerine kadar A’dan Z’ye firmamızı yeniledik. Tabii biz kalite belgelerini alırken sadece bir belge olarak değil, şirketimizin reel faaliyetlerine yansıyacak köklü değişim olarak değerlendirdik.

 

Yaptığımız önemli işlerden biri de erken teslimat. Erken teslimat konut sektöründe pek olmayan bir şey. Biz son 5 yıldır sürpriz bir şekilde projelerimizi 6 ay, 8 ay, 1 yıl gibi taahhüt ettiğimiz tarihten erken teslim ettik. 2014 yılında teslim edeceğimiz 21 blok var. Bunların tamamı 2015’de teslim taahhütlü. 2015’te teslim edeceğimiz projeler de tamamen 2016 projeleri. Bunların tamamının iş programları yapıldı. Bugüne kadar yaptığımız bütün projelerde erken teslim,müşterilerimize jestimiz oldu. Uyguladığımız doğru fiyat politikasıyla özelliklelansmandakonut  alan yatırımcılara da ciddi kazançlar elde ettirdik. Yüzde 30’luk farklar oldu.

 

Satışlarınızda nasıl bir ödeme sistemi sunuyorsunuz?

Bizim farklı peşinatlarımız var. Ödeme planına göre iskontolarımız var. Satışlarımızda yüzde 20 peşin alıyoruz. Geri kalan yüzde 80’lik kısmı için birçok ödeme seçeneği sunuyoruz. 36 aylık sıfır faiz ödeme seçeneğimiz var. 36 ay vade uymadığı takdirde proje teslimatı dediğimiz 24 ay için bir ödeme planı çıkarıyoruz. 24 ay sonrası için de bankalarla yaptığımız özel anlaşmalar oluyor. Proje bazlı konut finansmanı sağlayarak, müşterilerimize piyasanın 3-4 puan altında konut kredisi kullandırıyoruz. Diğer bir kolaylığımız da eskiyi getir, yeniyi götür kampanyasıdır.

 

Kayseri’de kentsel dönüşüm nasıl bir hıza sahip?

Şu anda birkaç lokasyonda kentsel dönüşüm projeleri başladı. Ama kentsel dönüşümde çok ciddi sıkıntılar var. Süreç çok uzuyor, bazı yerel yönetimler sıcak bakmıyor. Yani bu tarz problemlerin aşılması gerekiyor. Bunlar aşıldığında aslında çok ciddi anlamda da ihtiyaç var. Ama Kayseri’de kentsel dönüşüm, İstanbul’daki kadar acil değil. Çünkü Kayseri 3. derecede deprem kuşağında olan bir bölge. Kentsel dönüşümde hedefimiz İstanbul’a yoğunlaşmak. İstanbul’da kentsel dönüşümün hızlı bir biçimde tamamlanması gerekiyor. Çok yavaş ilerliyor İstanbul’da.. Yerel yönetimler de yetersiz kalıyor. Bundan sonra inşallah yerel yönetimler ve meclis farklı bir çalışmaya yönelir.

 

Bu anlamda özel ilgi alanınız var mı İstanbul’da?

Fikirtepe’de bir çalışmamız olmuştu ama bazı şeyler bizi korkuttu. Aşılması gereken prosedürler var. Kentsel dönüşüm işini yapan firmaların işini kolaylaştırması için elinden geleni yapması lazım yerel yönetimlerin. Şu anda yapılmıyor. İstenilen seviyede değil. Kanunda eksikler var. Birçok noktada yeterli bilgilendirme yok. İstanbul’da kentsel dönüşümün önümüzdeki 5 yılda hızlı bir şekilde tamamlanması lazım. Şu an çok ciddi risk var İstanbul’da.. Özellikle 20-25 yıl öncesine dayanan konut imalatlarında statik açıdan çok zayıf, çok sıkıntılı olanlar var. İstanbul’a özel bir statüde uygulama yapılarak dönüşüm gerçekleştirilmeli. Çünkü Türkiye’nin 5’te biri konumunda bir şehir. Bizim İstanbul Fikirtepe’de yaptığımız çalışmada daha çok aracılar ve komisyoncularla muhatap olmak durumunda kaldık. Aracılar bu konuda yeterli altyapıya, bilgi ve beceriye sahip değiller. Sadece rant elde etmek için alınmış alanlarla insanlar mağdur ediliyor. Yapacak müteahhitler de otomatikman tedirgin oluyor. Bu işin ranttan ziyade memleket sorunu olarak görülerek çözülmesi, paylaştırılması ve yerel yönetimler kanalıyla belli bir paylaşım yapılarak bu kabiliyetteki firmalara hızlı bir şekilde verilmesi lazım. Bizim Sarıyer Maslak’ta dönüşüm çalışmamız oldu. Daha doğrusu anlaşmamız oldu arsa sahipleriyle. Orada da belediyelerin sınır sıkıntısı var. Şu anda askıya aldık, beklemedeyiz. Eğer o sıkıntı çözülürse orada bir kentsel dönüşüm projemiz olacak.

 

Son olarak Kayseri halkına nasıl bir mesaj vermek istersiniz?

Biz Kayseri’de köklü ve iyi tanınan bir firmayız. Bizim büyüyerek bu noktaya gelmemizde en büyük etken Kayserili hemşehrilerimiz oldu. Biz işimizi doğru yaptık, zamanında teslimat yaptık, taahhütlerimizin üzerinde imalatlarda bulunarak, yaptığımız işin arkasında durarak birçok hizmetle de bunları destekleyerek çok ciddi müşteri memnuniyeti sağladık. Bundan sonra da bu çıtayı daha yükseğe çıkararak devam etmeyi düşünüyoruz. Ama hedefimiz sadece Kayseri değil, ülkemizin birçok şehrinde konut imal etmektir. Bu konuda iyi olduğumuzu iddia ediyoruz, kendimize güveniyoruz. İlk adımda İstanbul,  Ankara, daha sonra İzmir, Sivas Nevşehir, Antalya gibi birçok şehirde konut imal etmeyi  hedefliyoruz. Bir sınırımız yok. Yakın ülkelerden başlayarak inşallah dünyanın birçok şehrinde konut üretmeye de başlayacağız. Hedefimiz konut sektöründe dünya markası olmak. Bu hedefimize de emin adımlarla ilerliyoruz.