RÖPORTAJ — 3 Kasım 2014 at 19:54

ESENLİK’TE CİRO HEDEFİ 300 MİLYON TL!

IMG_0801

 

Esenlik’in Malatya’nın ticari anlamda lokomotifi haline geldiğini vurgulayan Esenlik Genel Müdürü Hulusi Boyraz, Malatya için çalıştıklarını, 2014 sonu itibariyle 300 milyon TL ciro hedefine yaklaşacaklarını dile getirdi.

 

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki olan Esenlik İmar İnş. ve Tic. Ltd. Şti., süpermarket işletmeciliğinden konut üretimine, temizlik hizmetlerinden şehirlerarası otobüs terminali işletmeciliğine kadar birçok alanda ürün ve hizmet üreten bir kuruluş. ‘Güvenmekte haklısınız’ sloganıyla Malatyalının zihninde yer eden Esenlik’i 1990’daki kuruluşundan bugüne gelişini, faaliyetlerini ve hedeflerini Genel Müdür Hulusi Boyraz ile konuştuk.

 

Esenlik’in kuruluşundan kısaca bahseder misiniz?

Esenlik, yüzde 95’i Malatya Belediyesi, yüzde 5 İl Özel İdaresi sermayesi ile 1990’da kurulduk. Rahmetli Özal dönemindeki belediye şirket yasasıyla kurulmuş. Malatya Belediyesi tarafından kurulan 4 şirketten biri Esenlik’tir. Esenlik o dönemde piyasayı dengelemek için özellikle gıda da tanzim satışlar yapardı. Çünkü o dönemde çok spekülasyonlar vardı, karaborsacılar vardı. Ondan dolayı belediyeler tanzim satışlara başlamıştı. Bizim de başlangıcımız böyle bir serüven. 70 metrekarelik bir alanda Esenlik Tanzim satışa başlıyor ama bu işi geliştiriyor. Malatya gıdasının çok önemli bir bölümünü kontrol eden, dengeleyen bir market haline geldi ve ulusal market zincirlerinin piyasaya girmesini geciktirdi.

 

Esenlik’in kurumsal yapısını anlatabilir misiniz?

Esenlik olarak 1 genel müdürümüz, 5 genel müdür yardımcımız var. 20’ye yakın müdür var. 1.700’e yakın direkt çalışanı var. Hizmet alımlarını buna mümkün mertebe katmıyorum. Bunu da katarsak 2.500 civarında kişi istihdam ediyor diyebilirim. Esenlik güzel bir aile. İçinde gerçekten güzel bir ruh var. Yani insanlar burada çalışmayı deyim yerindeyse ibadet gibi kabul ediyor. Bir heyecan var. Bir dinamizm var. Biz ara ara eğitim çalışması yaparız. İstanbul’dan, Ankara’dan eğitim takımı gelir. Müdürler eğitim sonunda, “biz böyle bir şirket beklemiyorduk, burada daha diri, daha çalışkan, daha istekli ekip var” diyorlar.

 

Kurumsallığını tamamlamış, kurumsal kültürü ve ruhu olan bir şirkettir Esenlik.. Ağırlıklı olarak şehre borcu olduğunu hisseden insanların yönettiği bir şirket. Onun için iyi çalışıyoruz. İnşallah emeklerimizin karşılığını alırız diye düşünüyoruz. Bu şirketi iki katından daha fazla büyütmeyi geçmiş dönemde başardık. 118 milyon TL cirodan aldık, 2014’ün sonunda 251 milyon TL’yi geçerek 300 milyona doğru yaklaşır diye düşünüyoruz. Market açımlarımız devam ediyor, bölgesel ve Malatya içerisinde. Fabrikalar, üniteler artık öyle bir kurum haline döndü ki her birimin kendi iç açılımı var. Esenlik, Malatya’da vergi anlamında da, istihdam anlamında da her zaman ilklerdedir. Şehrin lokomotifi olan ve şehir adına çalışmalar yapan bir kuruluş. Bu ruh devam ediyor. Özellikle başkanımızın bize verdiği bir ruh var. Biz başkanımızı hiçbir şeyde iknada zorlanmadık. Biz ne kadar koşarsak o kadar destek veren bir başkanımız var. O anlamda kendisine minnettarız. Esenlik, her alanda güzel bir ticari kurum. Devlet desteği almadan ticaret kanununa tabi olarak her yıl kar açıklayan bir kurum. Sosyal misyonunu yapıyor, istihdamını yapıyor, yatırımını yapıyor, artı kar da yapıyor. Bu anlamda da Türkiye’de önemli bir kurum.

 

Esenlik nasıl bir şubeleşme süreci yaşıyor?

Biz göreve geldiğimizde 12 tane şubesi olan bir şirketti. Biz göreve geldikten 5 yıl sonra 34 şubeye çıkarttık. Sadece Malatya’da kalmadık, Maraş’a gittik, Elbistan’a, Gölbaşı’na gittik ve bölgeyi aştık. Şu anda Esenlik bölgesel marka olma yolunda ilerliyor.

 

Esenlik, marketçilikte ne tür çalışmalar içinde?

Esenlik’te çok güzel bir birikim var marketçilikte. Türkiye’de birçok bölgenin örnek aldığı profesyonel birikim var zaten.Hizmet kalitesi çok önemli. Esenlik denildiğinde Malatyalıların hafızasında en iyi ürünü, en uygun ürünü, en iyi hizmetle ulaştıran kurum gelir akla. Esenlik bu misyonunuo kadar güzel icra etti ki bölgedeki diğer illere göre market ürünlerini daha uygun koşullarda Malatya’ya kazandırdı. Biz de bu birikimle bölgesel markalaşma yoluna gittik. Sadece bölgesel marka olmayla da kalmadık, ulusal büyük zincirlere karşı da daha bilinçli hareket etmek için marketlere üretim yeri kazandırdık. Mesela bizde gıda üretimi vardı. Biz bunu sadece kendi marketlerimiz için üretiyorduk. Mesela; et ürünleri, gıda paketlemesi, baharat, tereyağı… Bu ürünleri şimdi Nergis ismiyle markalaştırma yoluna gittik. Bu ürünleri sadece Esenlik’e değil,  yurtdışına ve il dışına pazarlayarak üretim ayağını güçlendiriyoruz. Mesela bizim marketimizde bütün sucuk markaları vardır ama yüzde 50 Nergis sucukları satılır. Kavurmamız da çok tutuldu. Şunu vurgulamak gerekir ki, Esenlik bir kamu kuruluşudur. Esenlik’te kârcılık hiçbir zaman olmaz. Esenlik sosyal misyonunu önemser ve onun içini doldurur. ‘Güvenmekte haklısınız’ bizim sloganımızdır. Onun için biz kaliteyi çizgi haline getiririz. Üretimden vazgeçeriz ama kaliteden vazgeçmeyiz. Bunu da müşterilerimiz bildiği için mesela, et ürünlerinde tereddütsüzdürler. Diğer ürünlerimizde de kaliteye önem verdiğimiz için bizi tercih ederler. Bu da tabii bize ciddi bir güç veriyor.

 

Gıda ürünleri dışında üretiminiz var mı?

İkinci üretim ayağımız kimya sektörü oldu. Organize sanayi bölgesinde kimya fabrikası kurduk. Sıvı deterjanlardan başladık. Hedefimizde bütün temizlik ürünlerini üretmek var. Şu anda çamaşır suyu, sıvı bulaşık deterjanı, çamaşır suyunun konsantresi, cam sili, sıvı el sabunu, yüzey temizlik ürünleri var. Bunların hepsini Esenlik üretiyor. Epak adıyla dışarıya, Esenlik adıyla kendi mağazalarımızda satış yapıyor. Orada da şöyle bir durum var; kimyasal ürünlerde nakliye ciddi bir maliyettir. Bölgesel üretim bu anlamda avantajlı hale geliyor. İstanbul, Ankara’da üretilen bir ürün burada çok cazip gelmeyebiliyor. Biz bu alanda Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Kuzey Irak’ta avantajlı hale geliyoruz. Bunun yanında Kayısı Konsantre fabrikasıyla ilgili bir çalışmamız var. 1. Organize’de 66 dönüm bir yer aldık. Bildiğiniz gibi Kayısının başkenti Malatya. Malatya’nın meyvecilik üretiminin yüzde 93’ü kayısıdır ve Malatya’da konsantre üretimi yoktur. Bu Malatya için eksiklikti. Şimdi biz onun fizibilitesini yaptık. Kayısı yağmur  vedolu yaydığında çilli olur. Bunun kalitesi düşüktür. Malatyalılar buna ıskarta der. Iskarta en az değerle satılır ve meyve suyu tam da bundan olur. Onun için biz kayısı konsantre üretimine yöneldik. Ve bu alanda hedefimiz çok büyük. Kayısı konsantresini dünyaya satmayı hedefliyoruz. Bunda başarılı olacağımıza inanıyoruz. Konsantre üretimle birlikte meyve suyu markası oluşturacağız. Mesela Niğde’deki fabrikayla barter yaparak biz size kayısı, siz bize elma diyeceğiz ve bir meyve suyu markası da oluşturacağız. Bizim tanımımız yenilebilir, içilebilir bütün ürünleri Nergis adıyla; kimya ürünlerini de Epak adıyla üretmek ve bunu sadece markete koymayıp dışarıya da satabilmektir. Marketi de dediğim gibi bölgesel bir marka haline getirmek istiyoruz. Bunun için sağlam adımlarla ilerliyoruz.

 

Malatya için en akıllı kuruluş Esenlik’tir. Malatya’nın deyim yerindeyse iki tane belediyesi var. 2.000 kişiye yaklaşan bir istihdam, 2014 hedefimiz olan 300 milyon TL’ye yaklaşan bir ciro Malatya için çok önemli. Burada Malatya için önemli olan bir şey daha var. Esenlik getiri anlamında bu şehre var olan gücünün ötesinde kelebek etkisi yapıyor. Bizim önceliklerimizden biri Malatyalı üreticidir. Mesela Malatya’da bir fabrika kurulmuş ve hijyenik üretim yapıyor, her şeyi oturmuş bir şekilde devam ediyor. Bu kuruluş ilk gücünü Esenlikten alır. Biz buna pozitif ayrımcılık yaparız. Bu, Malatya’da gıda üretimi yapan markaları geliştirmiştir. Bugün Malatya’dan çıkan birçok ulusallaşmış marka Esenlik’in bir desteğini görmüştür. İkincisi Malatyalı tedarikçi deriz biz. Bu ciddi bir üretici olmasa bile büyük bölge bayiliklerinin tedarikçi grubunu oluşturmuştur.Mesela biz Maraş’a gittik, orada doğru dürüst tedarikçi grubu yok. Ama bizim Malatya’da çok ciddi kuru gıda tedarikçi grubumuz var. Esenlikkazandığını bölgesine harcayan bir güç. Zaten hemşerilerimiz bizi de bundan dolayı tercih ediyorlar.

 

Esenlik konut üretiminde de var…

Esenlik’in ilk kuruluşunda imar ve inşaat vardır. Şu anda toplu konut üretiyoruz. Şu anda kömür tevzi alanı olan bir yerde 180 konut 17 dükkandan oluşan bir inşaatımız var. Yeşilkent’te geçen sene inşaata başladık, bu yıl teslim ediyoruz. 144 daire burada var. Esenlik’in şehrin eski gecekondu mahallelerini dönüştürme anlamında bir misyonu var. İnşaatta bu dönemde şunu da çok güzel yaptık: Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin ihalelerine giriyoruz. Altyapı ve kaldırım çalışmalarına girdik. Ve Esenlik, gücünü de ortaya koyarak bu işlerin çoğunu aldı. Demin de dediğim gibi kamu karı düşünmez. Bu anlamda kaliteyi düşünürler. Bize alelade ürün yakışmaz. Ben inanıyorum ki ilimizde en iyi malzemenin kullanıldığı, en iyi işin yapıldığı bu dönem oldu. Bir anda 12 tane şantiyemiz oldu. Organize kabiliyetimiz gelişti. Altyapı, üstyapı derken kaldırımından, elektrik direğinden tutun, ağacından tutun bir caddeyi alıyor ve yapıyoruz. Bu anlamda küçük şehirlerde şöyle bir sorun yaşanıyor: Güçlü müteahhit bulamıyorsunuz. Küçük müteahhitler de işi alıyorlar, yarım bırakıyorlar ve gereği gibi işi yapamıyorlar. Şu an belediyelerin en büyük sorunu bu. Şehirde çok ciddi müteahhit sorunumuz vardı. O açığı Esenlik kapattı. Esenlik aldığı işin hiçbirini kendi yapmadı. O da alt taşeronlar kullandı. Ama sıkı denetim, kaliteli malzeme, kaliteli işçilikle başarılı işler yaptık. Ben şunu iddia ediyorum: Malatya’daki yol, kaldırım, belediye peyzaj işçiliğinde büyük şehirlerle yarışacak derecede güzel işler çıkardık. İlk zamanla eksiklerimiz oldu ama zamanla olgunlaştı.

 

Esenlik, kentsel dönüşümde nasıl bir rol üstlenmiş durumda?

Dönüşüm anlamında TOKİ’nin ciddi bir yatırımı var burada. Esenlik olarak bizde, kentsel dönüşümde devletin gücünü arkamıza almadan tacir gibi bu işe girip ihtiyaç duyulan mahallelerimizi, ada ada dönüştürmeyi hedefimize koyduk. Bu anlamda da kaliteli, yaşanabilir konutlar üretmeyi hedefliyoruz.

 

Malatya, Büyükşehir olduktan sonra nasıl bir değişim ve dönüşüm içerisine girdi?

Malatya, tarihi süreci içerisinde her zaman önemli bir il olmuştur. Doğunun batısında, batının doğusunda bir geçiş güzergahıdır. Bu anlamda her zaman stratejik bir il olmuştur. Bu gelişimi inşallah Büyükşehir olmanın tetikleyeceğini düşünüyorum. Aslında burası büyükşehir olmak için geç kalmış illerden biridir. Aslında Malatya’nın yarışacağı iller bir Antep, bir Kayseri olmalıdır. Tarihte onlardan nüfusu daha çok olduğu dönemler de oldu ama yeni büyükşehir oldu. Malatya’nın bütün yapısını değiştireceğini düşünüyoruz. Çünkü önemli bir format değişikliğine gidiyor Malatya. Hükümetimiz büyükşehir belediyelerinin sorumluluk alanını il sınırına genişletti. Bu, şehre bütünsel bir bakışı, kısır iç döngüden uzaklaştıran bir siyaseti, herkesi kucaklayan bir bakış açısını getirdi. Belediyeyi ziyaret ederseniz görürsünüz, Malatya son yıllarda büyük bir dönüşüm yaşadı. Özellikle son 5 yılda resmen kabuk değiştirdi. Şehir estetiği açısından, şehir içinde yapılan güzel yatırımlardan, modernizasyon çalışmalarından dolayı iyi bir noktaya gidildiğini düşünüyoruz.