RÖPORTAJ — 3 Kasım 2014 at 19:47

MALATYA GİRİŞİM GRUBU’NDAN BİR YATIRIM DAHA: DOUBLETREE BY HILTON MALATYA!

 

IMG_0832

2023 hedeflerini koyan devlet büyüklerine şükran borçlu olduklarını ifade eden Malatya Girişim Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kavuk, bu hedef gibi kendilerinin de Malatya’da 10 yıllık bir hedefleri olduğunu söyledi.

 

Doğdukları toprakları unutmayan 40 şirketin bir araya gelmesiyle 2004’te kurulan Malatya Girişim Grubu Malatya’ya, Malatya Park AVM’den sonra “DoubleTree by Hilton Malatya”yı da kazandırdı. Bu iki yatırımla Malatya ekonomisine ve sosyal hayatına ivme kazandıran Malatya Girişim Grubu’nun çalışmalarını ve hedeflerini Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kavuk ile görüştük.

 

Malatya Girişim Grubu’nun yapısını kısaca bize anlatır mısınız?

Malatya Girişim Grubu olarak 30’u aşkın ortaklığımız var. Ben de bu ortaklardan biriyim. Bu ortaklık farklı ortaklıkların birleşmesiyle oldu. 10 yılı aşkın bir ortaklığımız var. Ortaklarımız bölgesini çok sevdiği için cömertlikle o günden başlayıp kaynak transferi yaparak bugüne kadar geldi. Malum Türkiye’de çok ortaklı kurumlar uzun ömürlü olmuyor. Tabii biz uzun ömürlü olmak istiyoruz. Doğu’da yatırım cesaret gerektiren ve dönüşü uzun olan bir iş. Burada metrekaresi 1.000 liraya müteahhit ev satıyor. Ortalama fiyatlar böyle. Ama İstanbul’da daire fiyatları metrekaresi 1.000 liradan başlayıp 15-20 bin liraya kadar çıkabiliyor. Şimdi biz Malatyalı olarak bir şeyler yapmaya uğraşıyoruz.

 

Bizim batıdaki ortaklarımızın yatırımlarının zannederim çoğu batıda. Batıdaki rantla doğudaki rant arasında çok fark var. Benzetme açısından bir tabirle arkta yetişen balık, nehirde yetişen balık, denizde ve okyanusta büyüyen balıkların hepsi birbirinden farklıdır. Burası da bir ark.. Bu kadar büyüyor burası. Biz Malatyalı olarak buna taraf olduk. Biz bunu böyle yorumluyoruz. Başkası nasıl yorumlarsa yorumlasın. Ortaklarımızın kredibiliteleri iyidir. Özel işletmelerinde herkes kendine has güçlü bir sermaye yapısına sahiptir.

 

Malatya Park AVM projenizden biraz bahseder misiniz?

Çıkış düşüncesi olarak biz burada ne yapalım dedik. Askeri, mülki, adli kurumların ve hava üssünün personeli Malatya’da sosyal yaşam anlamında bir şey bulamıyorlardı. Biz de bu ihtiyaca cevap verecek bir şey yapalım dedik. Malatya Park Alış Veriş Merkezini yaptık belediyeden arsa teminiyle. Belediyeye yüzde 40’ı terk etmek kaydıyla imar kanunun 16. Maddesine göre bir imar uygulaması yapıldı. O günün idarecilerine minnet duyuyoruz, teşekkür ediyoruz. Önümüzü açtılar. Bize bu imar hakkını verdiler. Bizde karşılıklı anlayışla bu alışveriş merkezini yaptık. Zannedersem Doğu’da bir ilk. Maraş bizden sonra yaptı. Gaziantep’le hemen hemen aynıyız.  Beşinci yılımız doluyor.

 

Otel yatırımı nasıl gerçekleşti?

Bizim burada iyi ve güçlü bir yönetim kurulumuz var. Başkanımız Erman Ilıcak, Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı’dır. O bize cömertlik gösterdi. 9-10 yıl önce biz ortak ettik kendisini. Erman Bey, “ikinci bir tesis yapalım buraya” dedi ve ihaleden aldığımız sosyal tesisi otel yaptık. Belki Malatya’nın geliri çok görünüyor ama otelin geliri çok görünmüyor. Çünkü burada 5 yıldızlı oteller çok barınmıyor. Yani var yok gibi. Baktığımız zaman İstanbul’un bir ilçesi kadar Malatya’nın potansiyel nüfusu var. Tüketimde de çoğunlukla elit arkadaşlarımız tüketim yapıyor. Birlikte yürürken biz orayı yaptık. Bizim ortaklarımızdan bir arkadaşım pazarlık yapmıştı. Sonuçta orayı da aldık. Tabii başka dallarda da ortaklarımız geliştikçe, yatırımlar oluyor. Ama kimse buradan bir şey beklemiyor, doğuda örnek olsun diye yapılan yatırımlar bunlar.. Bizde üzerimize düştüğü kadar yönetmeye çalışıyoruz. Burada yatırım yapmanın zorlukları vardır ama biz üretmeye çalışıyoruz. Yönetim anlamında biz yarı profesyoneliz. Biz artık yöneticilerle görüşerek bilgi alarak götürüyoruz işi. Biz her zaman burada olamıyoruz çünkü..

 

Bir de adınıza yapılacak cami projesi yürütüyorsunuz…

Cumhurbaşkanımızın proje üzerinde önerileri vardı. Çok beğenmemişti cami projemizi. Onun için 1-2 sene uğraştıktan sonra tekrar başa döndük ve bunun için proje yarışması başlattık. Altı dönümlük bir yer. Kapalı ve açık alanı toplam 10 bin kişilik olacak. Mimarlar Odası Malatya Şubesi tarafından organize edilen, mimari proje yarışması sonuçlandı. Yarışmaya katılan eserleri Malatya Park AVM de sergiledik. Artık bir an önce temel atmak istiyoruz.

 

Malatya Girişim Grubu’nun Türkiye’nin 2023 vizyonuna bakışı nedir?

Evvela bu hedefi koyup, onun üzerinde çalışan devlet büyüklerine şükran borçluyuz. Bir hedef koydular. Bu hedef tutar tutmaz ayrı konu. Olağanüstü şeyler var, olağan şeyler var. Olağan koyulmuş bir hedef. Bizim de Malatya’da önümüze koyduğumuz 10 yıllık bir hedef var. Tabii geliştikçe olacak bunlar. Kendi imkanlarımız içinde kullandığımız finans kadar büyümeyi istiyoruz. Tabii ülke büyürken bu kurum büyüsün diyoruz.

 

Neresinden bakarsak bakalım ülkemiz bir yerlere doğru gidiyor. Fakat hala engellerle karşılaşılarak gidiyor. Zannederim 300 yıldan beri bu engeller mevcut. Yani Osmanlı dönemi de dahil ciddi engellerle geçiyor. Tabii etrafımızdaki insanlar, devletler Rönesans’la başlamışlar. Biz takriben 100 yıldır bu işin uygulamasıyla geçiriyoruz. Tabii ki Mutlakiyet, Meşrutiyet, Cumhuriyet süreçleri oldu. Biz şu anda cumhuriyeti yaşıyoruz. Demokrasi 1946’da başladı, 1950’de doğum yaptı. Bununla beraber yaşıyoruz. O günden beri hiçbir devlet yöneticisini o günlere ait verdikleri kararlardan yargılama hakkımız yok. Onlara rahmet diliyoruz. Dolayısıyla da hiç kimseyi vatan haini diye kabullenmiyoruz.

 

Son olarak vermek istediğiniz mesaj nedir?

Herkese sağlık diliyoruz. 2023 vizyonunu koyan bugünkü hükümete şükran borçluyuz. İnşallah o hedeflere ulaşmak için yani özde de olsa, sözde de olsa Allah nasip ederse ulaşmak çok zor değil. Ancak neresinden bakarsak bakalım, neme lazımcı olmadan bir yerinden tutarak bu işi kaldırmamız lazım. ‘Bir elin nesi var çok elin sesi var.’ Onun için çok elin içinde olmayı arzu ediyoruz. Gelecek günlerde daha güzel nasıl yaşarız ona bakalım. Tabii bizlerin torunların çocukları var şu anda. Sizlerin çocukları var. Bizler bulgur pilavı yaparız, yeriz, geçinip gideriz ama torunlarımız ve çocuklar bunlarla geçinemiyor. Onların istikbalini daha iyiye götürmek bizlerin duası, sizlerin çalışmasıyla olacak. İnşallah hayırlı olur ve 2023 hedefi de bizlerle birlikte tutturulur.