GÜNDEM, KAPAK, RÖPORTAJ — 28 Kasım 2014 at 19:19

EKONOMİ BAKANI NİHAT ZEYBEKCİ: AVRUPA’DA İSTİHDAM AZALIRKEN, TÜRKİYE’DE ARTIYOR!

544a57acae78490df09936b1

 

Dünya ekonomisinin krizin etkilerini hala atlatamadığını belirten Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci; 2013-2014 yılları karşılaştırıldığında dünyada ekonomik büyümenin ivme kazanmadığını, küresel ticaretin de durgunlaştığı bir dönemin yaşandığını ifade etti.

 

Türkiye’de gelirin düzeyi yükselirken dağılımının da adaletli bir yapıya kavuştuğunu anlatan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 1990’lı yıllarda gelir dağılımının en hızlı bozulduğu OECD üyelerinden olan Türkiye’nin 2000’li yıllarda dağılımın en hızlı iyileştiği OECD üyesi olduğuna işaret etti. Büyümenin kompozisyonuna ilişkin görüşlerini de paylaşan Bakan Zeybekci, net ihracatın büyümeye katkısını pozitif tutabilmenin Bakanlığın son aylardaki esas çalışma alanlarından olduğunu söyledi.
Ekonominin büyümesi konusundaki başlıca amaçlardan birinin istihdam yaratmak ve işsizliği azaltmak olduğunu kaydeden Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, küresel krizin başlangıcından bu yana Avrupa’da istihdam sayısının 4,4 milyon azalmasına karşın Türkiye’de istihdamın arttığına dikkati çekti.

 

İşgücü hacminin son bir yılda 1 milyon 758 bin kişi arttığını, ekonominin ise bunun 1 milyon 262 binine istihdam yarattığını belirten Bakan Zeybekci, “Dolayısıyla ekonomi yavaşlıyor ve işsizlik artıyor gibi bir yorum yapmak doğru değil. İşgücü hacmindeki olağandışı artış işsizlikteki artışın temel sebebi” dedi.

 

Bu yıl Avrupa ülkelerinin son yıllarda yaşadığı ekonomik sıkıntıların hafiflemesinin AB ülkelerine ihracatın artmasına yol açtığına dikkati çeken Bakan Zeybekci, AB’nin dünyadan ithalatının yüzde 5 artmasına karşın Türkiye’den ithalatının ise yüzde 12,1 arttığını söyledi. Dış ticarette TL’nin payını artırmanın önem verdikleri konular arasında yer aldığının altını çizen Zeybekci, yılın 9 ayında TL’nin dış ticaretteki payının yüzde 4,61 olarak gerçekleştiğini belirtti. Ekonomi Bakanı Zeybekci, “TL’nin payı dış ticaretimizde ne kadar artarsa firmalarımızın döviz kuruna duyarlılığı azalacak ve cari açığımızın finansmanı o denli iyileşecek” dedi.

 

2023’te 500 milyar dolar mal ihracatı hedefinin gerçekleştirilebilmesi için yıllık ortalama ihracat artışının yüzde 12,7 olması gerektiğini anlatan Bakan Zeybekci, “Türkiye 2002-2013 döneminde yıllık ortalama yüzde 14 ihracat artışı yakaladı. Bu performansı tekrar gerçekleştireceğimize inancımız tamdır” diye konuştu.

 

Bakanlık olarak bazı malların ithalatının düşürülmesine yönelik adımlar attıklarını ifade eden Bakan Zeybekci, bu anlamda özellikle Türkiye’de üretilebilen malları hedeflediklerini kaydetti.

 

Türkiye markası çalışmasının 2023 hedeflerine ulaşma açısından önemine işaret eden Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Ülkemizin tanıtımına yönelik tüm faaliyetlerde kullanılmak üzere, ortak bir logo ve tanıtım stratejisini içeren, dünyadaki ‘Güçlü Türkiye’ algısını pekiştirmeyi hedefleyen bu çalışma ile artık sanayimizin gücünü, hizmet sektörümüzün kalitesini, insan kaynağımızı, kültürümüzü, sanatımızı dünyaya ‘Turkey Discover the Potential’ logo ve sloganı ile tanıtacağız” ifadesini kullandı.

 

Expo organizasyonuna 2025 yılı için aday ülke olarak çalışmalarını başlattıklarını bildiren Bakan Zeybekci, daha önce iki kez İzmir özelinde yapılan başvuruyu bölgesel bir anlayışla Expo Ege 2025 olarak tekrarlayacaklarını söyledi.

 

Yeni teşvik sisteminin uygulanmaya başlandığı 2012 yılı Haziran ayından bu yılın Ekim ayına kadar geçen dönemdeki gelişmelere de değinen Bakan Zeybekci, söz konusu dönemde sabit yatırım tutarı 179,3 milyar lira olan 10 bin 723 yatırım teşvik belgesi düzenlediklerini bildirdi.

1. Bölgenin, belge adedi, sabit yatırım tutarı ve istihdam açısından ilk sırada yer aldığını kaydeden Nihat Zeybekci, 6. Bölgenin yüzde 187’lik artışla 1. Bölge dışındaki bölgeleri geride bıraktığını dile getirdi. Bakan Zeybekci, “Bunlar, yeni sistemin hedeflerine ulaşması bakımından ümit verici gelişmeler” diye konuştu.

 

Gümrük Birliği Anlaşmasına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, anlaşmanın günümüz şartlarına adapte edilerek güncellenmesi amacıyla bu yılın başından itibaren AB Komisyonuyla temas halinde olduklarını kaydetti. Bakan Zeybekci, ABD ve AB arasında müzakereleri sürdürülen Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşmasının (TTİP) tarafı olmak adına gerekli tüm çalışmaları yaptıklarını sözlerine ekledi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AB ülkeleri ve ABD’nin gıda ithalatına ambargo uygulayan Rusya’ya Türkiye’nin ihracatıyla ilgili, “Sertifikasyon ve akreditasyon artı taşıma kotaları ile ilgili, yani ihracatımızın önündeki engelleri, 2014 yılı sonuna kadar karşılıklı olarak kaldırma konusunda anlaştık” dedi.

 

Sadece ihracatın artırılmasından sorumlu bakanlık olmadıklarının altını çizen Bakan Zeybekci, “Hem büyürken, hem ihracatımızı artırırken hem de ithalatımızı dengeleyip disiplin altına alabiliyoruz, hatta düşürebiliyoruz. Türkiye’nin ithal etmediği zaman hiçbir şey kaybetmeyeceği alan, yaklaşık olarak 30 milyar dolar civarında. Bu alana müdahale edeceğiz” ifadesini kullandı.

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Dahilde İşleme Rejimi’ne ilişkin bir soru üzerine, rejim kapsamında elde edilen hammadde kullanılarak üretilen ve ihraç edilen ürünlerin toplam ihracat içindeki payının yüzde 47 olduğunu söyledi. Dahilde işleme kullanım oranlarıyla ilgili de bilgi veren Bakan Zeybekci, “Önümüzdeki dönemde elektrik ve elektronikle ilgili de antidamping müdahalelerimiz olacak. Laptoplardan telefonlara kadar… Bunların Türkiye’de üretilmesini istiyoruz. Türkiye eğer bu iki alanda 5-6 milyar dolarlık ithalat yapıyorsa bu markalar gelsin bunu Türkiye’de üretsin” diye konuştu.

 

İran ve Türkiye arasındaki dış ticaret hacmine de değinen Bakan Zeybekci, İran ve Türkiye arasındaki dış ticaret hacminin 14 milyar dolar civarında olduğunu ve taraflar arasında imzalanan Tercihli Ticaret Anlaşması’yla 166 üründe İran’ı istenilen seviyeye getirdiklerini söyledi. Nihat Zeybekci, “Hedefimiz, bu 166 üründe işbirliğini çok iyi bir şekilde yaptığımız zaman iki yıl içinde 35 milyar dolarlık bir dış ticaret hacmine ulaşırız” dedi.

 

Yeni Teşvik Sistemi konusuna da değinen Bakan Zeybekci, teşvik sistemi hususunda yeni adımlara mutlaka ihtiyaç olduğunu söyledi. Bir yıl içinde teşvik sistemine 5 kez müdahalede bulunduklarını anlatan Zeybekci, bunun değişmez bir şey olmadığına dikkati çekti. Özellikle 6. bölgeye yönelik yatırımlara sağlanan teşviklere işaret eden Zeybekci, “Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile ilgili bu ülkenin verebileceği en müthiş teşvik çözüm sürecidir. Orada huzurun gelmesi, orada istikrarın gelmesi, orada güvenin gelmesi anında oralarda insanlar yatırım yapmak için bunun olmasını bekliyorlar” diye konuştu.

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’na (DEİK) ilişkin soruyu da yanıtlayarak, DEİK Genel Kurulu’nun 243 kişiden oluştuğunu ve genel kurulun 35 kişilik yönetimi seçtiğini söyledi. Yönetimin de kendi içinden 13 kişilik İcra Kurulu’nu belirlediğini ifade eden Bakan Zeybekci, “Hiç kimsenin müdahalesi yok” ifadesini kullandı. Şu anki yönetim kurulunun çoğunluğunun yine TOBB üyelerinden oluştuğunu kaydeden Nihat Zeybekci, kendilerinin sadece bir organizasyon kurduklarına dikkati çekti.