RÖPORTAJ — 28 Kasım 2014 at 18:52

TÜRK MÜHENDİSLERİN TASARLADIĞI UYDU HABERLEŞME CİHAZI KÜRESEL PAZARDA!

atilla_ozcelik4

 

Akıllı telefonları uydu telefonuna dönüştüren ve geçtiğimiz ay ABD pazarında görücüye çıkan Sat-Fi cihazı aralık ayında Avrupa ve Türkiye’de hizmet vermeye başlayacak. TÜBİTAK desteği ile Türkiye’de Globalstar Avrasya mühendislerince tasarlanan cihaz, küresel pazara adım attı. Globalstar uydu yer istasyonlarında yapılan güncellemelerin ardından aralık ayında Avrupa ile eş zamanlı olarak Türkiye ve Ortadoğu ülkelerinin kullanımına sunulacak..

 

Dünyanın önde gelen uydu servis sağlayıcılarından olan Globalstar’ın Türkiye, Ortadoğu ve Doğu Avrupa hizmet sağlayıcısı ve bağımsız operatörü olan Globalstar Avrasya Uydu Yer İstasyonu 2000 yılında hizmete açıldı. Globalstar Avrasya, 0592 ulusal alan kodu ile bugün 37’si direkt, 31’i Avrupa Globalstar ile ortak olmak üzere 68 ülkeye sesli görüşme ve data iletişim hizmet sunuyor.

 

Uydu Yer İstasyonu Türkiye topraklarında bulunan ve Türkiye’nin tek mobil uydu operatörü olan Globalstar Avrasya, yüzde 100 yerli sermaye ile Türk mühendis ve teknisyenlerince işletiliyor. Globalstar Avrasya’nın hizmet verdiği kurumlar arasında Türk Silahlı Kuvvetleri, emniyet birimleri, sivil savunma kuruluşları, kamu kurumları, kaymakamlıklar, belediyeler ve özel sektör bulunuyor.

 

Globalstar Avrasya Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Özçelik, “Bu bizim açımızdan onur verici bir olaydır. Daha önce Globalstar’ın hayat kurtaran cihazı Spot’un fikir babalığını yapmıştık. Ancak bu kez mühendislerimizin, kendi çabaları ile yaptıkları cihazı üretim için ABD’ye devrettik. Bu nedenle ilk defa bir uydu haberleşme cihazı Türkiye’den küresel pazara adım atmış oldu” dedi.

 

Cihazın android ve IOS uyumlu akıllı telefon ve tabletlerle çalıştığını anlatan Özçelik, “Uydu telefonları kapalı alanlarda çalışmaz. Çalışması için ek bir takım aparatlar almanız gerekir ki bunlarında makliyeti neredeyse bir uydu telefonu kadardır. Sat-Fi ile bu sorun ortadan kalkıyor. Bir adet Sat-Fi cihazı aldığınızda 8 telefon ya da tablet rahatlıkla uydu telefonuna dönüşerek görüşme yapmanıza SMS ya da e-posta alıp vermenize imkan sağlayacak. Hem de yalnızca yaklaşık şu anki bir uydu telefonu maliyetine” diye konuştu.

 

Cihazın aynı zamanda internet imkanı da sağladığına dikkat çeken Atilla Özçelik, şöyle devam etti: “Mobil uydu haberleşmesinde internet hızları çok düşüktür. Ancak Sat-Fi cihazı bu sorunu da kısmen ortadan kaldırıyor. Normalde 9.6 kbps olan internet hızımız Sat-Fi ile  yaklaşık 48-56 Kbps hızı gibi çalışıyor. Bu çok fazla bir hız değil. Bununla belki internette sörf yapamazsınız ama okyanusun ortasında ya da bir dağın zivesinde rahatlıkla maillerinizi alıp gönderebilirsiniz.”

 

Sat-Fi cihazının bazı özellikleri şöyle:

–          8 akıllı telefon veya tablet sesli görüşme yapabilir, email gönderebilir, SMS ve sosyal medya için postlar atabilir.

–          Acil durumlarda GPS konum verisi ve SOS uyarısı gönderebilir.

–          Araçlarda veya sabit yapılarda kullanılabilir.

–           Kolay kurulur, uygun ücretlendirmesi vardır.

–          Dünyanın en genç mobil haberleşme uydu kümesini kullanır, Kristal berraklığında ses kalitesi vardır.