RÖPORTAJ — 1 Ocak 2015 at 15:58

SEVAL KABLO YÖNETİM KURULU ÜYESİ VE İHRACAT MÜDÜRÜ ERSİN TURGUT: HEDEFİMİZ, KABLO İHRACATINDA TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLMAK!

 

 DSC_0040 copy----

Üretiminin yüzde 75’ini ihraç eden Seval Kablo’nun, Denizli’de kablo sektöründe ihracat birincisi ve Türkiye çapında da üçüncüsü olduğunu dile getiren Seval Kablo Yönetim Kurulu Üyesi ve İhracat Müdürü Ersin Turgut, “Hedefimiz, Türkiye çapında ihracat birincisi olmak” dedi.

 

Seval Kablo, 1980 yılında şu anda Yönetim Kurulu Başkanı olan Hasan Ali Turgut tarafından kurulmuş ve Çağdaş Şirketler Grubu bünyesinde faaliyet gösteren bir kablo üreticisi. Merkezi İzmir’de bulunan şirket, üretimini Denizli’deki tesislerinde gerçekleştiriyor. İlk 500’e girişiyle dikkat çeken Seval Kablo, 300 metrekarelik bir yerde kurulduktan sonra yatırımlarla şu anda 50-60 bin metrekare büyüklüğünde bir üretim tesisine ulaşmış durumda. Seval Kablo’da ikinci kuşak temsilcisi olarak Yönetim Kurulu Üyeliği ve İhracat Müdürlüğü görevlerini yürüten Ersin Turgut ile Seval Kablo’nun başarısını ve hedeflerini konuştuk.

 

Seval Kablo şu an neler yapıyor?

Seval Kablo üretiminin yüzde 75’ini ihraç ediyor, yüzde 25’ini iç piyasaya satıyor. İç piyasaya satışları, kendi bünyemizdeki Çağdaş Kablo üzerinden yapıyoruz. Orada da 75 kişilik kadro var. İstanbul Perpa’da ofisimiz var. İzmir’de Pınarbaşı, Çankaya, Gıda Çarşısı olmak üzere üç tane ofisimiz var. Ankara’da Ostim’de iki ofisimiz var. Bunlar hem satış ofisi hem depo. Bursa’da yeni bir yer açtık.

 

Üretici ve ihracatçı firma Seval Kablo’dur, Çağdaş Kablo da yurtiçi pazarlama firmasıdır. Şu anda 62 ülkeye ihracat yapıyoruz. Denizli kablo sektöründe ihracat birincisiyiz. Türkiye’de de 3. sıradayız ihracatta.. Türkiye genelinde 1. ve 2. Denizli’den ama merkezleri İstanbul..  O yüzden biz, otomatikman kabloda Denizli ihracat birincisiyiz. Seval Kablo, muhtemelen bu sene Türkiye birincisi olacaktır. Rakamlar onu gösteriyor gibi. Avrupa, Afrika ve Ortadoğu ana ihraç pazarlarımız. Ağırlıklı olarak Hollanda, İngiltere, Fransa, Irak gibi ülkelere ihracat yapıyoruz.

 

Siz, hangi farklılıklarla hızlı yol almaktasınız?

Bizim görüş açımız biraz daha farklı. Denizli firmaları biraz daha kapalı.. Biz İzmir firmasıyız. Bir de ben İngiltere’de okudum. Elektrik elektronik mühendisiyim. 4,5 sene İngiltere’de yaşadım. Ben kendimi bildim bileli biz, her sene yatırım yaptık ve her ay bir makine geldi. Yani durmayan bir yatırım var bizde.. 2005 yılında 5 bin metrekare yere geçtik, 2006 yılında bir 6 bin metrekare daha kapattık. 2009 yılında bir daha, 2012 yılında bir daha derken, 2014 yılında bir tane daha açılan tesisimiz var. Bu şekilde yatırım sürekli artarak devam ediyor. Biz kapasite büyüterek, pazar büyüterek, marka oluşturarak şu anda belli bir noktaya getirdik.

 

Pekiyi katma değerli ürün üretme noktasında neredesiniz?

Katma değerli ürünler var ama enerji kabloları en küçük katma değerli ürün grubuna giriyor. Ürün içinde bakır yoğunlukta olduğu için ürünlerimizin otomasyon kablolarına, zayıf akım kablolarına göre katma değeri biraz daha düşük. Rekabeti daha yüksek, makine gücüne dayalı yapılan bir ürün. Ar-Ge, know-how gerekiyor ama hammaddesinin yüzde 95’i bakır olan kablolar var, yüzde 40 ürettiğimiz de var. Ama ortalamaya baktığımıza yüzde 60’ı bakır olan kablo üretiyoruz biz. Zayıf akım kablolarının yüzde 10’unu, 20’sini bakır oluştururken, enerji kablolarında bu oran yüzde 60-70’lere çıkıyor.

 

Çeşitlendirme noktasında çalışmanız var mı?

Türkiye’de alçak gerilim enerji kablolarında en geniş ürün yelpazesine sahip olan firmayız. 14.500 adet ürünümüz var. Denizli’deki diğer fabrikaların ürün çeşidini topladığımızda hepsinin ürettiğini tek fabrikada üretiyoruz.

 

Teşvikli bölgelere rağmen Denizli’de yatırım yapmanızın nedenini açıklar mısınız?

Aslında burada çok parametre var. Bizim yetişmiş elemana ihtiyacımız var. Çünkü kullandığımız makineler çok değerli. Herkesin kullanamadığı, eğitim almış elemanların kullanabileceği makineler. Operatör bizim için çok önemli. Denizli’de kalifiye eleman bulma problemi var. Bugün 30 tane bilen eleman gelse 30 kişiye iş verecek yerimiz var ama çalışacak eleman yok. Ya gelen iş beğenmiyor ya da bilgisi yeterli değil. Aslında bizim yüzde 15-20 daha kapasite arttıracak makine parkurumuz var ama yetişmiş kişi eksikliğinden yapamıyoruz. Yani 24 saat çalıştıramadığımız makineler oluyor. Kablo sektörü birkaç şehirde kümeleşmiş bir sektör. Denizli’de firmalar var, İstanbul’da firmalar var, Kayseri’de 3-4 tane firma var. Onun dışında kablonun olduğu bir kent yok. O yüzden 200 km. uzağa gittiğimde buradaki işçileri oraya götürme şansım çok az. Bu yüzden yeni yatırımı yine Denizli’ye yapıyorum.

 

Yapacağınız yeni yatırımlar OSB’ler içinde mi yoksa dışında mı olacak?

OSB odaklı olacak ama bizim istediğimiz yer OSB’de mevcut değil. Bizim yerimiz 60 dönüm ama sığmıyoruz. Hedeflerimize uygun yerin 100-150 dönüm büyüklüğünde olması lazım. Böyle bir yeri organize sanayi bölgelerinde bulmak pek mümkün değil. Sıfırdan kurmanız lazım. Denizli’de havalimanına yakın, yaklaşık olarak 70-80 km. uzaklıkta bir yer var. Yine buradaki mevcut iş gücünü oraya taşımamız mümkün değil. Otomatikman sahilden, limandan uzaklaşıyoruz. Bu da bir dezavantaj.. Herkes burada, sanayi bölgeleri burada, otomasyon firmaları burada.

 

Grup olarak başka faaliyet alanlarınız var mı?

Küçük çapta var. Çağdaş Kablo firmamızın bizim üretmediğimiz ürün gamlarında faaliyetleri var. Tabii sadece kablo üzerine.. Biz ne yapıyoruz? PVC alçak gerilim enerji kabloları.. Onlar ise bizim üretmediğimiz kabloları diğer üreticilerden alıp satışını yapıyor. Bir de aydınlatma firmamız var. Hepsi şu anda Seval Kablo’ya bağlantılı gidiyor. Kısacası hep elektrik sektöründeyiz. Farklı bir sektöre girmeyi düşünmüyoruz. Bilmediğimiz bir işe girmek babam tarafından hoş karşılanmıyor. O yüzden olan her şeyi mevcut şirketlerimize yatırıyoruz. Her halde başarının en büyük nedeni de o. Bugün Denizli’deki tesisimizde 320 kişi çalışıyor. Grup olarak ise yaklaşık 420 kişiyiz.

 

Sosyal yaşam açısından Denizli’yi nasıl yorumluyorsunuz?

Ben İzmir’de büyüdüm ve İngiltere’de 4.5 sene yaşadım. Son 6 senedir de Denizli’de yaşıyorum. Ben çok gezen biri olmadığım için çok yadırgamadım ama tabii İzmir’e kıyasla Denizli biraz daha küçük bir şehir. Yaşamak istedikten sonra ekmeği kazandığınız yer önemli. Ben Seval Kablo’da mutluyum, Denizli’de olmaktan mutluyum. Ama imkanlar kısmında İzmir’le kıyaslanmayacak bir fark var. Ben her hafta sonu İzmir’de olurum. İki günü orada geçiririm.

 

Denizli’de üniversite-sanayi işbirliği ne düzeyde?

Geçen hafta istihdam fuarı Pamukkale Üniversitesi’nde yapıldı. Orada ödül verdiler bize. Üniversite ile çalışıyoruz. Teknokentte bizim makinelerimizi yapan firmalar var. Biz Teknokent’ten direkt değil, endirekt yararlanıyoruz. Bizim devam eden makine yatırımlarımız var. Kablo makinesi yapan herkesle işimiz var. Herkese belli bir kısımda iş veriyoruz. Burada yapılamayan makineleri yurtdışından getiriyoruz. Bizde mesela bir Ar-Ge çalışması var. TÜBİTAK’tan yanılmıyorsam yüzde 50 destek aldılar. Makine Seval Kablo için yapıldı, finansörü bizdik. Bu makineyi ilk defa yaptılar, TÜBİTAK’a sundular, ödüllendirildiler. Bunun gibi destekler veriyoruz.

 

Uluslararası alanda yeni pazarlar bulma anlamında çalışmalarınız var mı?

Var. Biz kablo sektöründe dokuz uluslararası belgeye sahip olan tek firmayız. Bizim tek olan çok şeyimiz var. Yani en fazla ürün çeşitliliği bizde, en fazla belge çeşitliliği de bizde. Çağdaş Kablo- Seval Export dediğimiz üretim ve satış yapısı sadece bizde var. Tabii ki herkesin yapısı birbirinden farklı.. Bazıları yurtdışına bağımlı firma, bazıları yabancı ortaklı, bazıları sadece belli spesifik pazarlarda kalmış. Bizim büyümemizin onlardan farklı olmasının nedeni ihracat yapılan ülke sayısının fazla olmasıdır. Her sene de eklenen yerler var.

 

Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda Seval Kablo’nun 2023 ihracat hedefi nedir?

Son dört yıldır yüzde 30-35 gibi ihracat büyümesiyle gidiyoruz zaten. Geçmişte yüzde 100 büyümelerin olduğu yıllar var. 2014 için 150 milyon dolar ihracat hedefi koyduk, yaklaşacağız. 2015 için de belli bir yüzde 35 gibi bir ihracat artışı öngörümüz var ama bunu destekleyecek belli bir yatırımımızda var. Onu görerek söylüyorum.