RÖPORTAJ — 6 Şubat 2015 at 17:20

KOÇ HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI MUSTAFA V. KOÇ: HEM ZİHİNLERDE HEM DE SAHADA ENGELLERİ KALDIRIYORUZ!

MVK

 

”Ülkem İçin Engel Tanımıyorum” projesinin başlangıcında belirledikleri hedeflerin çok ötesine ulaştıklarını söyleyen Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, “Ne mutlu ki, engelliliğe yaklaşımla ilgili algı değişikliği yaratmakla kalmadık. Bu bakış açısını iş süreçlerimize de yansıttık.  Engelli bireylerin istihdamı ve sosyal hayata katılmaları yönünde sürdürülebilir bir yaklaşım geliştirdiğimize inanıyorum” dedi.

 

Koç Holding’in Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) işbirliğiyle başlattığı ”Ülkem İçin Engel Tanımıyorum” projesi, üçüncü yılında Türkiye’de farkındalık yaratmayı sürdürüyor. Koç Topluluğu Şirketleri, çalışanları ve Ülkem İçin Elçisi olan bayilerinin desteği ile sürdürülen proje kapsamında bugüne kadar 36 şehirde toplam 125 bin 982 kişiye “Engelliliğe Doğru Yaklaşım” eğitimleri verilirken, 1.361 işletmenin fiziki şartları ‘engelli dostu’ haline getirildi ve engellilere yönelik çok sayıda ürün ve hizmet geliştirildi.

 

Ülkem İçin Engel Tanımıyorum Projesi’nin hem Topluluk şirketleri, çalışan ve bayileri, hem de toplumda yarattığı etkiden büyük mutluluk duyduklarını dile getiren Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, “Çalışmalarımızla hem zihinlerde hem de sahada yani hayatın içindeki engelleri kaldırmaya odaklandık. Bunu hedeflediğimiz oranda başarmış olmaktan son derece memnunuz” dedi.

 

Mustafa V. Koç sözlerine şöyle devam etti: “Projeye başlarken süreyi diğer Ülkem İçin temaları gibi iki yıl olarak belirlemiştik. Ancak hem çalışanlarımızda hem de başta çocuklar ve geleceğimizin teminatı olan gençler üzerinde yarattığı etkiyi görünce bu süreyi üç yıla uzattık. Bugün hem Topluluk şirketlerimizde hem de ülkemizde bu proje ile engellilik konusunda önemli bir farkındalık yarattığımızı görüyoruz.”

 

Mustafa V. Koç, proje kapsamında gerçekleşen çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi: “Projemizin ilk adımı olan eğitimlerle çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve yerel yönetim temsilcilerine ulaştık. Ülkem İçin Elçileri olan bayilerimizin liderliğinde toplam 36 ilde “Engelliliğe Doğru Yaklaşım” eğitimleri düzenledik. Bu eğitimlere Koç Topluluğu çalışanları, paydaşlarımız ve yan sanayicilerimizin bulunduğu 103 bin 482 kişi ile 22 bin 500 öğrencinin katılımını sağladık. Projemizle, faaliyet gösterdiğimiz alanlarda fiziki şartların iyileştirilmesinin yanı sıra şirketlerimizin bayi ve mağaza prosedürlerine ‘Engelli Dostu Olma’ şartı da ekleyerek toplam 1361 işletmenin fiziki şartlarını engelli dostu hale getirdik. Koç Topluluğu Şirketlerimiz aracılığıyla 19 okulun fiziki şartlarını yeniledik. Bu çalışmaların yanı sıra yarattığımız algı değişikliği iş süreçlerimize de yansıdı. ‘Herkes İçin Tasarım’ konseptini benimseyerek engelli bireyleri ötekileştirmeden hizmet ve ürünlerimizi geliştirdik.”