RÖPORTAJ — 6 Şubat 2015 at 17:16

TUĞCAN HOTEL GENEL MÜDÜRÜ M. NECMİ YILMAZ: TÜRKİYE’NİN BEŞİNCİ YEŞİL YILDIZLI OTELİYİZ!

IMG_1059

 

Son yıllarda otel yatırımlarının Gaziantep’te hız kazandığını belirten Tuğcan Hotel Genel Müdürü M. Necmi Yılmaz görüşlerini şöyle aktarıyor:“Tuğcan Hotel olarak bu yatırımlardan ve rekabetten asla rahatsız olmayız. Birçok ilkleri Gaziantep’e getirmiş bir otel olarak her zaman daha iyiyi, daha güzeli hedefliyoruz ve şu anda müşterilerimizin gösterdiği ilgiden dolayı mutluyuz.”

 

Gaziantep marka şehir olarak önemli bir sanayi altyapısına sahip olmasına rağmen otel yatırımlarında yeni ivme kazan bir şehir. Son beş yılda artan otel yatırımları ve zincir markaların şehirde hizmet vermeye başlaması bunun en önemli göstergesi. Gaziantep’te şehir oteli denildiğinde uzun yıllar boyunca akla gelen ilk isim Tuğcan Hotel olmuştur. Biz de Tuğcan Hotel Genel Müdürü M. Necmi Yılmaz ile Gaziantep’teki şehir otelciliğinin ve turizmin gelişimini konuştuk.

 

Türkiye’de otel yöneticiliğine genel bakışı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Turizmde bu işin profesyonelce yapılması gerektiğine hem bürokratlar hem de çalışanlar olarak inanmak lazım. 100 milyon Avro yatırım yaptığınız işletmenin başına eğitimsiz, otelciliği bilmeyen biri de yönetici olarak atanabiliyor. Ben nasıl ki ağzım laf yapıyor, biraz da hukuk bilgim var diyerek avukatlık yapayım diyemiyorsam, elimden iyi çizimler çıkıyor diyerek mimarlık yapamıyorsam diğer meslekleri icra edenlerin de otel yöneticiliği yapamıyor olması gerek. Ama maalesef bugün durum tersidir. Bu iş bu kadar ucuz olmamalı.

 

Turizmin bir de bakanlığı var oysa…

Evet var. Ancak bu sorunu çözmeye yönelik herhangi bir eylem yok. Ya derdimizi iyi anlatamıyoruz ya da işin içine siyasi kaygılar giriyor. Artık Anadolu ihmal edilmiş yapısından kurtuluyor. Gaziantep İpekyolu üzerinde bulunan bir merkez. Zamanında kervansaraylarla karşılanan konaklama ihtiyacı bugün de modern otellerle karşılanıyor. Gecikmiş olmakla birlikte son beş yılda Gaziantep’teki otel yatırımları zirve yaptı. Beş yıldızlı 10-12 işletme var. Devam eden birkaç yeni proje bulunuyor. Zincir markalar da Gaziantep’in önemini fark etti. On yıl önce tüm Anadolu’da başlayan otel yatırımları hamlesinden Gaziantep de payını almış oldu böylece.

 

Yeni otel yatırımlarının ve zincir markaların yarattığı rekabetten çekinmiyor musunuz?

Tuğcan Hotel olarak, bu yatırımlardan ve rekabetten asla rahatsız olmayız. Yirmi yıl önce açılan Tuğcan Hotel, Gaziantep’in ilk beş yıldızlı otelidir. Birçok ilkleri Gaziantep’e getirmiş, bölgesinde ilk ve Türkiye’de beşinci yeşil yıldızlı oteldir. Hizmet sektöründeyiz, kimin hizmeti daha iyi ve tercih edilir ise bu rekabette o ayakta kalacaktır. Daha önce tek olduğumuz için bunu test etmek zordu. Fiyatlarımız da rakiplerimize yakın düzeyde olduğu için müşteri memnuniyetini bundan sonra daha iyi gözlemleyeceğiz. Biz şu anda müşterilerimizin bize gösterdiği ilgiden dolayı mutluyuz. Ancak bu, bu rekabet içinde hizmet kalitemizi daha da artırmamız gerektiğini görmemizi engellemiyor.

 

Turizm sektörüne yönelik eğitim altyapısını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bugün Türkiye’de birçok turizm fakültesi ve bunlardan mezun birçok insan var. Ben de bunlardan biriyim. Eğer bu okulların mezunları kendi sektörlerinde çalıştığında sosyal güvenlik primleri kapsamında işletmelere muafiyet sağlanarak teşvik verilirse sektörün kalifiye personel bulmasına ve mezunların istihdamının artmasına katkı sağlanmış olur. Tabii meslek liseleri de önemli bir unsur. Oradaki öğrencilerin daha fazla uygulamaya dönük bir eğitim sistemi içinde, işletmelerde tüm birimlerde staj yaparak sektöre adapte edilmeleri gerekiyor. Öte yandan sektörden insanları gerek üniversitelerde gerekse liselerde eğitimin içine sokmak lazım.

 

Gaziantep’te bir mesleki yapılanma var mı otelciler arasında?

Ben dört ay önce Gaziantep’e geldiğimde bir turistik otelciler birliği olmadığını gördüm. Benim önayak olduğum bir yapılanmayla bugün yirmiye yakın katılımcıyla bir dernek kurduk. Yakın bir zamanda bürokratik süreçleri tamamlayarak yönetimimizi belirleyeceğiz.

 

Gaziantep’te şehir otelciliğinin gelişimini etkileyen unsurları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Diğer Anadolu şehirlerinde olduğu gibi Gaziantep’te de, büyüyen ekonomi ve artan ulaşım imkânlarına paralel olarak otel yatırımları da ivme kazandı. Gaziantep’in havalimanının teknik altyapısındaki eksiklikler önemli ölçüde giderildi. Ancak hizmet alacağınız terminal binasının uluslararası standartlara getirilmesi lazım.

 

Buna ek olarak Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde bir Uluslararası Kültür ve Kongre Merkeziyapılması öngörülüyor. Gaziantep’e çok büyük katkı sağlayacak bir proje. Fatma Şahin başkanlığında şehrin önde gelen kurum ve kuruluşları olarak bir araya geldik. En kısa zamanda bir şirket kurularak merkezin inşaatına başlanacak. Bu şirket içinde Büyükşehir Belediyesi, Sanayi Odası, Ticaret Odası yanında diğer kuruşlar da ortak olabilecek. Biz de Tuğcan Hotel olarak bu şirkette ortak olarak yer alacağız. Yapılan toplantıda bu projeye inancımızı göstermek ve taşın altına elimizi sokmak için ortak olacağımızı beyan ettim. 3.500 kişilik bir kapasitesi olacak. Çevresindeki illerde olmayan bir kapasite ve özellikte olacak bir kongre merkezi bu..

 

Bu kongre merkezi için neler yapılmalı sizce?

Bu kongre merkezine kolay ulaşımı sağlayacak altyapıyı oluşturmak gerekiyor öncelikle. Kent içi ulaşımın buna uygun hale getirilmesi gerekir. Bunun yanında Gaziantep’te hizmet sektöründe çalışanların eğitilmesi lazım. Akşam saatleri için turistin katılacağı etkinliklerin olmaması de bir eksiklik. Örneğin Bey Mahallesi restore edilip yenilenerek bir eğlence merkezi olabilir. İnsanlar kent kültürünü de yaşayabilir orada. Bir AVM mantığıyla dükkan ve işletmeleri de belli hizmetler için gruplamak gerekiyor. Böylece herkes kendine hitap eden şeyi bulabilsin.

 

Son olarak Tuğcan Hotel’in konumunu ve farklılıklarını anlatabilir misiniz?

Tuğcan Hotel, hem vizyonu hem misyonu olan bir otel.. Yirmi yıllık bir işletme olarak, ‘biz olduk, biz yeterliyiz’ anlayışından uzak bir yönetim tarzına sahibiz. Her zaman daha iyiyi, daha güzeli nasıl yaparız diye düşünüyoruz. İki yıl önce günün koşullarına uygun olarak yenilendik. Personelimizin kalitesini sürekli yükseltmeye çalışıyoruz. Hizmet kalitemizi ve standartlarımızı her gün daha ileri taşımaya çabalıyoruz. Bilişim altyapımızı ve yönetim sistemimizi de dünya standartlarına uygun bir şekilde oluşturduk.