RÖPORTAJ — 8 Mart 2015 at 15:28

PARK BORNOVA OUTLET CENTER GENEL KOORDİNATÖRÜ AYSEL ÖZTEZEL: İZMİR’DE OUTLETİN ADRESİ PARK BORNOVA’DIR!

DSC_0087

 

Gerçek outlet anlayışıyla hizmet vererek rakipleriyle mücadele ettiklerini söyleyen Park Bornova Outlet Center Genel Koordinatörü Aysel Öztezel, “Türkiye’nin ve dünyanın kaliteli marka ve ürünlerini outlet fiyatlarıyla tüketiciye ulaştırmaktayız” dedi.


Park Bornova, 1998 yılında Ege Bölgesi´nin ilk alışveriş merkezi olarak açılmış, 2000 yılında da outlet adını alarak Ege Bölgesi´nin ilk Outlet Center´ı olma özelliğini kazanmış. 2004 yılında Mat İnşaat’ın yönetimine geçen Park Bornova, ciddi bir tadilat döneminden sonra outlet olarak hizmetine devam etmiş. 2007 yılından bu yana yeni bir yönetimle ziyaretçilerine hizmet veren Park Bornova Outlet Center Genel Koordinatör Aysel Öztezel ile Park Bornova’nın faaliyetlerini, büyüme hedefini ve sektörü konuştuk.

 

Öncelikle Aysel Öztezel kimdir? İş kadını olarak kendinizi tanıtır mısınız?

Ben iş hayatına geç başlayanlardanım. Ama tüm yaşantım sivil toplum örgütlerinde görev alarak geçti. Park Bornova Outlet Center’da göreve 2007 yılında başladım. Geçen yıl kaybettiğimiz Babam Doğan Turhan, MAT İnşaat, İstanbul Ekspres ve Park Bornova Outlet Center’in Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütüyordu. Bugün ise şirketlerin yönetimi kardeşlerim Engin ve Ersin Turhan’a aittir. Ben de Ablaları olarak, Park Bornova Outlet Center Genel Koordinatörlüğü görevinde onlara destek olmaya çalışıyorum. Ben başlangıçta part time giderim dedim. Meğer AVM’cilik öyle bir şey değilmiş. Zaman geldi geceleri çıkamadık buradan. Güzel bir ekip oluşturduk öncelikle arkadaşlarımla.. İstanbul’da sektörün duayenleriyle görüşmeler yaptım. Sağ olsunlar, çok yardımcı oldular. Rakipler inanılmaz çoğalmaya başladığında biz şöyle düşündük; onlar bizim rakiplerimiz olamaz. Biz outletiz ve belirli bir kesime hitap ediyoruz. Bunu yaşatmak zorundayız. Bu anlayışla Park Bornova Outlet Center, Mat İnşaat’ın yan kuruluşu olarak hizmetine devam ediyor.

 

Outlet konsepti sonradan mı tercih edildi, yoksa başlangıçta da böyle miydi?

İzmir’in outlet konseptiyle ortaya çıkan ilk AVM’siyiz.. Herkesin ilk AVM duygusunu taşıdığı bir yerdi burası. Ama sonradan düşündük ki ilk olmak bir yere kadar. Yeni açılan AVM’lerin yarattığı rekabetten dolayı bir tedirginlik oldu başlarda. Ancak biz, gerçek bir outletiz, bunu ısrarla da söylüyoruz. Bunu yaşatmak için elimizden geleni yapıyoruz. Markalarımız da aynı fikirdeler zaten. Outlet kavramı ile daha çok yol alabileceğimizi ifade ederek 2007 yılından beri de durmaksızın yol aldık. Sağ olsun müşterilerimiz bizi hiç yalnız bırakmadı.

 

İzmir’de gerçek outlet kültürü burada yaşatılıyor diyebilir miyiz?

Ben çok önemli isimlerin outlet olmadığını biliyorum. Rakiplerimiz hakkında fazla konuşmak istemiyorum ama İzmir’de outlet kültürünün belirli seviyede burada yaşatıldığına inanıyorum.

 

‘Gerçek outlet kimliğine sahibim’ diyen AVM hangi kriterleri taşımalı sizce?

Bir kere şehrin ortasında olmamalı. Lokasyon çok önemli. Lokasyonun haricinde de markalardaki ciddiyet.. Eğer siz buraya outlet adı altında sezon ürünlerini sıkıştırırsanız bu outlet bilincinde olmadığınızın göstergesidir. Ben buradaki sinemamın fiyatlarını ucuz tutmaya mecburum. Fiyatlarımız İzmir’deki sinema fiyatlarına göre daha düşük. Halk günü daha da düşürüyoruz fiyatı.. Aynı şeyi foodcourt’tan da rica ediyorum. Çünkü buraya gelen müşterinin profili belli. Kalkıp siz ona yüksek rakamlarla hizmet veremezsiniz. Onun için biz burada bir aile olarak işi yönetiyoruz. Ekip arkadaşlarım her gün sabahtan gün sonuna kadar kiracılarımızla iletişim halinde, günlük hareketi değerlendirirler. Cirolar önüme geldiğinde herhangi bir mağazamızla ilgili bir düşme görürsem kendim kaybetmiş gibi üzülüyorum. “Kiracı, kirayı ödedikten sonra bana ne!” diyemem asla. Önce mağaza müdürü, sonra bölge müdürü ile görüşüyorum. İcap ederse patrona ulaşıyorum. İnanın aldığım teşekkürler bana en büyük ödül oluyor.

 

Pekiyi ziyaretçi trafiğiniz nedir?

2008 ile 2009’da normal ziyaretçi trafiği vardı. 2009’dan sonra patlama oldu. Buranının ayrı bir özelliğini keşfettim. Trafik rakamları küçük ama ciro büyüktü. Burada lüzumsuz vakit geçirilecek, insanı oyalayacak çok şey yoktu. Gerçek alışverişin adresi oldu Park Bornova Outlet Center.. Gelen müşteriler genelde burada bir saat vakit geçiriyor ama yaptığı alışveriş ciddi rakamlara ulaşıyor. Bowlingimiz, sinemamız, çocuklarla ilgili bölümler açılınca da Cumartesi, Pazar günleri çok daha fazla yoğunluk oluyor.

 

Kaç mağazanız var? Büyümeyi planlıyor musunuz?

Şu anda altmıştan fazla mağazamız var. İnanın tüm koridorları değerlendirdik. Hiç boş yerimiz yok. Çok iyi markalarımız var. Aslında projelerimiz var daha genişleyelim, büyüyelim diye.. Tabii bunun için ekonomik koşullara, piyasaya iyi bakmak lazım. Bunun için değerlendirme yapıyoruz.

 

Sizin sivil toplum çalışmalarınızın yansımasını Park Bornova’da görüyoruz…

Engellilerle ilgili güzel çalışmalarımız oldu. Engelsiz İzmir Projesinde güzel ödüller aldık. Engelsiz AVM bayrağını göndere çektik. Çocuklarımızın ve özellikle engelli kardeşlerimizin çok rahat gezebileceği ortamlar yaratılmasına yardımcı olduk.

 

Park Bornova Outlet Center’in nasıl bir mağaza karması var?

Karmamız geçekten güzel. 2004 yılında Türkiye’nin ulusal markaları zaten burada vardılar. Biz bunlara ilaveler yaptık. Eksiklerimizi gördük. Dedik ki, “Biz bayanda eksiğiz. Bunu neyle tamamlayabiliriz?” İlk çalışmamız YKM ile oldu. Ardından De Facto’yu aldık. LC Waikiki lokomotiflerimizden birisi. Sarar, Kiğılı, Teknosa da öyle… Ağırlıklı olarak İstanbul merkezli markalar bunlar. Ancak İzmir markalarımız, Barçın Spor ve Kasaba Jeans’i de yabana atmamak lazım. Artık bir noktaya gelmiş markalarımız var. Özetle marka karmamızdan memnunuz.

 

Yeni yürürlüğe giren Perakende Yasasının nasıl yansımaları olacaktır sizce?

Ben aslında bizi kanunlaştırdıkları için çok mutluyum. İş güvenliği için de çok güzel tedbirler alındı. Ondan da çok mutluyum ve biz harfiyen uymaya çalışıyoruz. Biz rol modeli olmaya çalışıyoruz. Rekabeti daha seviyeli yapmaktan yanayım. Çıkan yasalardan dolayı bir endişe taşımıyorum. Olması gereken oldu.

 

Son olarak nasıl bir mesaj vermek istersiniz?

Birlikte hareket etmenin faydalarını görmüş bir kişiyim. Ticari rakip olmaya varım ama olayı kişiselleştirmeden, insana hizmetin kalitesini nasıl yükseltebiliriz diye çalışmalar yapmaktan yanayım. Derneklerimiz bu konuda daha çok faaliyet göstermeli. Sektörel bazda çalışmalarımızı şeffaflık ve dürüstlük üzerinden yürütüyoruz. Herkese, her firmaya şeffaf bir şekilde hesap vermeliyiz. Bunlar çok önemli noktalar. Kiracılarımızla birlikte bu konuda fevkalade bir anlaşma içinde çalışıyoruz. Sektörün işleyişine ait kuralların yasalaşmasından yanayım. Herkes ne yaptığını bilmeli. Aklına gelen aklına geldiği yerde bir AVM kurmamalı; aklına geldiği şekilde yönetmemeli. Yazılı ve yazılı olmayan kuralların harfiyen yerine getirilmesinden yanayım.