RÖPORTAJ — 2 Nisan 2015 at 19:30

KÖLÜK ŞİRKETLER GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI İSMAİL KÖLÜK: HEDEFİMİZ, 2023’TE GLOBAL MARKA OLMAK!

 

IMG_1256

Kölük Şirketler Grubu’nun bugüne kadar tekstil, inşaat, finans ve teknoloji sektörlerinde faaliyet gösterdiğini belirten Kölük Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsmail Kölük; bundan sonra ağırlıklı olarak teknoloji ve inşaat alanlarında varlık gösterip, 2023’te Türkiye’de ve dünyada halka açık, global bir marka olma hedefine emin adımlarla yürüdüklerini vurguladı.

 

Kumaş ticaretinden başlayıp pamuk ticaretine oradan da tekstile ve inşaat sektörüne uzanan Kölük Şirketler Grubu’nun gelişimi bugün teknoloji sektörünü de kapsamına almış durumda. Son dönemde YES Technologies ile mobil ödeme sistemlerine odaklanan grubun son durumunu ve hedeflerini Kölük Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsmail Kölük ile konuştuk.
İsmail Bey, öncelikle iş yaşamına girişinizi anlatabilir misiniz?
İş hayatım 1987 yılında Kölük Grup’un inşaat bölümünde başladı.  İstanbul’da; Kozyatağı, Yeşilköy ve Tuzla’daki inşaatların başında görev yaptım. Kozyatağı’nda 450 daire ve 32 dükkândan oluşan bir site yaptık. O bölgenin ilk kapalı otoparklı sitesi oldu. Etrafına örnek olan bu siteden sonra birçok benzer site yapıldı 1990’lı yılların başında. Yeşilköy’de 40 dairelik site yaptık ayni dönemlerde. Tuzla’da deniz kenarında 12 villalık bir site yaptık. Bunların hepsi kendi arsalarımıza yaptığımız projelerdi.

 

İş hayatınızda dönüm noktası diyebileceğiniz kararlarınızdan bahsedebilir misiniz?

1992 yılında Türkmenistan’daki  üç tekstil fabrikasının yapımı için Türkmenistan’a gidip uzun süre orada kalmak başarıya getirdi. Sovyetler Birliği’nin dağılması ile komünist sistemden dolayı çok geri kalmış olan Orta Asya ülkeleri eski özgürlüklerine kavuştular. Kardeş ülkelere ilk gidenler Türk iş adamları, yani bizler olduk.Onları çok daha iyi anlamanın avantajları vardı; aynı din, lisan ve kültür gibi…Biz Türkmenistan’a giden ilk Türk firmalarındandık. En son teknolojiyi kullandık. Bugün orta Asya ülkeleri 15-20 yıl öncesine göre çok daha ileri gittiler.

Grubunuzun oluşumu ve faaliyetleri hakkında bilgi verebilir misiniz?
Kölük Şirketler Grubu bugüne kadar tekstil, inşaat, finans ve teknoloji sektörlerinde faaliyet gösterdi ve göstermeye devam ediyor. Kölük Grubu’nun başlangıcı Malatya’da rahmetli dedemin kumaş tüccarlığı ile oldu. Daha sonra rahmetli babamın Adana’ya giderek yürüttüğü pamuk ticareti ile süreç devam etti. İstanbul’a gelerek Türkiye’nin ilk tekstil fabrikalarından birini kurarak sanayiye girmiş olduk. Daha sonra Malatya’da da ikinci tekstil fabrikasını kurduk ve yurtdışına çıkarak Türkmenistan’da üç tekstil fabrikası kurduk.

Faaliyet alanlarınız itibariyle 2015 yılı hedefleriniz nelerdir?

2015 yılında teknoloji şirketimiz YES’i büyütme hedefimizi gerçekleştiriyoruz. İnşaat sektörü Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden bir tanesi.. Türk müteahhitleri dünyanın birçok ülkesinde birçok başarılı projelere imza attılar. Tecrübeleri ve hızları ile tercih edilmektedirler. Biz de bugüne kadar hep kendi arsalarımızı değerlendirerek yürüttüğümüz inşaat faaliyetini önümüzdeki yıllarda da devam ettireceğiz. İstanbul Güneşli ve Tuzla’daki arsalarımızda yeni proje çalışmalarımız var. Tuzla’da site olabilir, Güneşli’de ise otel veya hastane yapmayı planlıyoruz.
Türkiye’nin 2023 vizyonu hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz? Grubunuz için bir 2023 hedefi belirlediniz mi?

2023 yılı çok önemli bir yıl ülkemiz için. Cumhuriyetimizin 100.yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmak hedefini gerçekçi buluyorum ve destekliyorum. Biz de 2023’te Türkiye’de ve dünyada halka açık, global bir marka olma hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz. Bu hedefe giden yol ihracattan geçmektedir. ABD, Almanya, Çin, Japonya bu durumlarına ihracat ile gelmişlerdir. Şu an Dünya’nın 17’nci Avrupa’nın ise 5’nci en büyük ekonomisine sahibiz. Avrupa ile Asya arasında köprü konumunda olan ülkemiz yabancı yatırımları daha çok çekmek ve üretimini artırmak için yargı, eğitim ve vergi reformlarını tamamlamalıdır. Böylece ekonomimiz daha da güçlenip 2023 hedefini gerçekleştirecektir. Bu hedefe yürürken enflasyonu düşürmek için asla büyüme hedefinden vazgeçilmemeli.

Yurtdışında hangi ülkelerde faaliyet ve yatırımlarınız var?

Şu ana kadar ABD, İngiltere,  Azerbaycan, Türkmenistan ve Çin’de faaliyetlerimiz oldu.
ABD’nin Florida Eyaleti’nde villalar yaptık ve önümüzdeki yıllarda da cazip bölgelerde arsa alıp inşaat yapma planlarımız olacak.

YES Technologies Ltd. İngiltere’de kuruldu. Azerbaycan’da YES ofisi bulunmakta ve YES pilot çalışmasını başarı ile bitirdik orada.. Yeni hedef YES projemizi yeni ülkelere götürmek. Orta Asya, Ortadoğu ve Balkanlar olabilir. Çin’de POS cihazı ve sim kart üretimimiz var. Türkmenistan’da tekstil yatırımlarımız var.

Finans alanında faaliyet gösteren şirketimiz olan GFC’yi ise, İngiltere’nin en büyük borsa şirketlerinden bir tanesine bir süre ortaklık yaptıktan sonra sattık.

Kölük Şirketler Grubu’nun bir anayasası var mı?

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de şirketlerin çok büyük bölümü aile şirketleridir. Türkiye’de şirket anayasasını uygulayan grupların öncüleri Sabancı ve Koç grupları olmuştur. Bu uygulama şirketin geleceğini güven altına aldığı gibi verimliliği ve karlılığı da artırmaktadır. Şirket anayasası aile fertleri ile profesyonel lige geçiş sürecidir ve yazılı bir sözleşme olup malvarlığını da şeffaf ve yazılı hale getirir. Buradaki hedef şirketin adil yürütülmesidir. Bizde bunu grubumuzda başlattık, daha da olgunlaştırma çalışması içindeyiz ve şimdiden faydalarını görmeye başladık. Böylece geleceğe şirketlerimizi hazırlamış oluyoruz. Şirket Anayasası’nı aile şirketlerine öneriyorum ve görüyorum ki her geçen sene uygulayan şirket sayısı artıyor.

Türkiye’de girişimciliğin son yıllardaki gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ülkemizde son üç dört yıldır artmakla olan girişimciliğin çok daha artacağını düşünüyorum. Ülkemizde şöyle yanlış bir algı var; girişimcinin çok büyük öz kaynağa ihtiyacı vardır. Aslında yok. Gelecek vaat eden bir proje ise kaynak her zaman bulunabilir, bulunuyorda.. Sırf girişimcilerin projelerini takip edip onlara yatırım yapan melek yatırımcılar var ve bunların yatırımları her sene çok hızlı büyüyor; en büyükleri Amerika ve İngiltere’de.. Ülkemizdeki rakamlar hala çok düşük bu ülkelere göre ama umut vaat ediyor son yıllarda. Girişimcinin yetenekli, cesur ve bilgili olması ve risk alması gerekir. Yaratıcı girişimci yeniliklere açıktır ve akıllı riski sever, çok araştırmacıdır. Girişimciliğin bir ileri aşaması yeniliği ticari anlamda paraya çevirmektir. Buna da  inovasyon deniyor. Nihai hedef inovasyondur girişimciler için.. Başarılı örnekler arttıkça girişimciler için teşvik edici oluyor.

Sosyal alandaki girişimlerinizden ve sorumluluk projelerinizden bahseder misiniz?

İmkânlarımız çerçevesinde ülkemize kazandırdığımız eserler var. Malatya Eğitim Vakfı çatısı altında burslu öğrenciler okutuyoruz. Malatya’da dedemizin adına bir cami ve bir Anadolu Lisesi yaptırdık. İstanbul’da babamızın adına bir ilkokul yaptırdık Florya’da; dönemin Cumhurbaşkanı Demirel açılışını yaptı. Murat Kölük İlköğretim Okulu başarılı öğrenciler yetiştiren, tanınan bir okul oldu. Bir de hastane yaptırdık babamızın adına Avcılar’da, açılışını dönemin Başbakanı ve bugünkü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan yaptı. Zaman zaman değişik vakıfların ve derneklerin yardım gecelerinde yardımda bulunuyoruz. Rahmetli babam “En hayırlı bağış gizli yapılandır” derdi ama bazen paylaşmak da örnek olabilir başka hayırseverlere..

Faaliyet alanlarınız arasında mobil teknolojiler de önemli bir yer tutuyor. Sizin mobil teknolojiler ile aranız nasıl?

Silikon vadide başlayan mobil teknoloji hayatımıza çok hızlı girdi ve hızla devam ediyor, bundan Kaçış yok. Amerika’da teknoloji şirketlerini ziyaret ettikten sonra teknoloji sektörüne girmeye karar verdik. YES Technologies şirketimiz mobil ödeme sistemleri üzerine faaliyeti ne devam ediyor. Türkiye’de kurulan şirketin İngiltere’de de şirketleşmesi tamamlandı. Bakü’de ofisimiz var. Üretimimiz Hong Kong ve Çin’de yapılıyor. Sim kartı ve POS cihazı üretimimiz var. Potansiyeli çok olan bir proje, yabancı ortaklıkla daha hızlı büyüyeceğimizi düşünüyorum, teknoloji sektöründe mobil ödeme sistemleri dünyada en hızlı büyüyen iş kollarından bir tanesi.

 

Her şeyimizi akıllı telefonlarımızdan yapabileceğimiz bu sistem ile zamanla para ve hepimizin sahip olduğu onlarca kartı taşımamıza gerek kalmayacak. Metroda, otobüste, vapurlarda ve benzeri ulaşımda telefonumuzu kullanarak daha hızlı ve daha güvenli yolculuk yapabileceğiz. Kredi kartı ödemelerini yapabileceğiz. Ofislerimize, evlerimize, garajlarımıza telefonumuzu okutarak girebileceğiz, otoparklarda kullanabileceğiz. Bu sistemle bunları ve daha fazlasını yapabiliriz telefonumuzla, telefonumuz cüzdanımız ve her şeyimiz olacak ve bu YES ile mümkün artık.

İş hayatı ve özel hayat dengesini kurmak için neler yapıyorsunuz? Hobileriniz var mı?
İş hayatı ve özel hayat dengesini kurabilmek çok önemli.. Bu konuda rahmetli babamın çok güzel bir sözü vardı bize: “Evlatlarım, işinizi eve getirmeyin.” Doğru olduğuna inanmakla beraber bazen uygulamadığımı itiraf edeyim. Teknoloji çağındayız; hafta sonlarında ve tatillerde bile maillere bakmadan olmuyor. iPad’den ve akıllı telefonlardan cevap vermek ihtiyacı duyuyorum. Ama iş ve özel hayatı bir birine karıştırmamak daha başarılı ve huzurlu olmanızı sağlıyor. Başka bir tavsiyede Amerika’daki okulumdaki en önemli profesörlerden birinin bize sınıfta söyledikleridir: “Beş gün çalışın, bir günü ailenize, bir günü de kendinize veya arkadaşlarınıza ayırın.” Ben de uygulamaya çalışıyorum çoğu zaman. Ne kadar doğru söylediğini şimdi daha iyi anlıyorum.

İş seyahatlerime 1-2 gün ilave edip gittiğim yeri turist olarak gezmek hobimdir. Şu ana kadar altmışa yakın ülke gördüm. Okumak faydalıdır ama görmek çok daha faydalıdır. Oğlumla tenis, yüzme yürüyüş gibi sporları yapıyorum. Ayrıca farklı camileri ziyaret etmeyi seviyorum. Tespih biriktiriyorum. Her gittiğim ülkelerin restoranlarına gitmek de beni ayrıca mutlu ediyor. Golfe olan merakımdan dolayı, hobilerim arasına yakın zamanda golfü de eklemek istiyorum.

 

Son olarak, üyesi olduğunuz Galatasaray’ın Süper Lig performansını ve yönetimindeki gelişmeleri soralım…

Galatasaray kongre üyesiyim. 2000 yılında UEFA şampiyonu olduktan sonra Kopenhag’dan döndüğüm de üye oldum. GS USA Derneğimiz daha önce Muhtar Kent ve Ünal Aysal’a verilen GS USA onursal üyeliğine bu sene beni layık gördüler. ABD’de düzenlenen özel gecede bu çok değerli ödülü almaktan gurur duydum.
Maalesef Türk futbolu düşüşte. Şike sürecinin çok zarar verdiğini düşünüyorum. Kulüplerimizin borçları çok fazla. Çözümü ise hisselerinin bir kısmının Amerika’da, İngiltere’de olduğu gibi şahıslara satılması.. Önümüzdeki 6-7 yıl içinde Galatasaray’da başkan veya yönetim kurulu üyesi olmak arzum var. Çok iyi bir Galatasaraylı yaptığım oğlum Mert ile İstanbul’da olduğumuz zamanlarda maçlarımızı locamızdan seyrediyoruz.

Kimdir İsmail KÖLÜK?

İsmail Kölük, 7 Kasım 1963 yılında Adana’da doğdu. Liseyi Adana Koleji’nde okudu. Üniversite tahsilini Amerika’nın Florida Eyaleti’nde Eckerd College’da ekonomi üzerine yaptı. 1987 yılında Türkiye’ye dönüp aile şirketlerinde çalışmaya başladı. Mert adında bir erkek çocuk babası olan İsmail Kölük, iki erkek kardeşiyle beraber yönettiği Kölük Şirketler Grubu’nda Yönetim Kurulu Başkanvekili olarak göreve devam ediyor.

 

İsmail Kölük’ün üyesi olduğu sivil toplum kuruluşları ise şunlar: Türkiye Genç İşadamları Derneği, Genç Yönetici ve İşadamları Derneği, Türk-Amerikan İşadamları Derneği, Malatya Eğitim Vakfı, Malatya İşadamları Derneği, İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Sanayi Odası,  Galatasaray Spor Kulübü, Galatasaray USA (Onursal üye).