RÖPORTAJ — 5 Mayıs 2015 at 00:05

ACAPULCO RESORT HOTEL YKB. ÜNAL ÇAĞINER: ACAPULCO BAFRA, USTALIK YATIRIMIM OLACAK!

IMG_0662

 

Acapulco Resort Convention SPA Hotel yatırımına başladığı 1976 yılında herkesin kendisine çılgın gözüyle baktığını, ancak riskli olsa da yatırım yaptıkları tesisin bugün tüm Kuzey Kıbrıs’ta takdir gördüğünü dile getiren Ünal Çağıner; 20 Temmuz’da temel atma törenini yapacakları 1.500 yatak kapasiteli lüks Acapulco Bafra otelinin kendisi için ustalık dönemi yatırımı olacağını söyledi.

 

Turizm sektörü KKTC ekonomisinin iki taşıyıcı direğinden birisi.. Ulaşımdan kalifiye insan kaynağına kadar birçok sorunu olan sektörün önemli oyuncularından birisi olan Acapulco Resort Convention SPA Hotel Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Çağıner ile Kuzey Kıbrıs’ta turizmin sorunlarını, geleceğini ve yatırım hedeflerini konuştuk.

 

Kuzey Kıbrıs’ta Acapulco Resort gibi ciddi bir yatırıma imza attınız. Gerek grubunuz adına gerekse turizm sektörü adına ümitvar mısınız?

Her zaman için ümitli olmak, inançlarımız doğrultusunda Allahın bize verdiği bir görevdir. Bu görevi layıkıyla yerine getirdiğimiz ölçüde mutlu olabileceğimize inanıyorum ben. Zaten bütün savaşımız da bu. Acapulco Tatil Köyü 2.000 yatak kapasitesine sahip bir tesis. 750-800’e yakın personel istihdam etmekteyiz. Müstahdemleriyle birlikte bu rakam 1500’ü bulmaktadır. Dörtle çarptığımız zaman 6.000 kişi oluyor. Düşündükçe rahatlatan, huzur veren bir olaydır. 1976 yılında biz bu yatırıma başladığımızda herkes çılgınların içerisinde olduğumu gerek yüzüme gerek gıyaben söylemekteydiler. “Girne’ye uzakta, insanların gidip gelmesi zor.” deniyordu. “Ne gereği var? Acapulco’yu dert açma başımıza”dediler. Ama gün geldi Acapulco dert olmadı nimet oldu.

 

Acapulco Resort’un tatil köyü konseptine daha sonra kongre turizmi konsepti eklendi. Bu iki farklı konsepti bir arada nasıl yürütüyorsunuz?

Kongre turizminin Kıbrıs’ta mevsimi belli.. 15 Ekim’den 15 Mayıs’a kadar belli boşluklarımız mevcut. O boşlukları kongrelerle, seminerlerle, bayi toplantılarıyla tamamlamak gayesindeyiz. Kongre turizmi deyip geçmeyelim. Burada kongre olduğunda bütün oteller dolmuş oluyor. Şu anda Acapulco’da 12 bin metre karelik kongre salonumuz var. 2 bin metrekare daha devreye sokacağız kısa bir süre içerisinde. Tabii tesisin doluluğunu dengeye getirmek tesisi iyi tanımaktan geçer. Biz müşterimizin ne zaman gelip gideceğini biliyoruz. 1982’den beri burayı çalıştırmaktayız. Şimdi en az 4 tane futbol sahası açmak programımız içerisindedir. Onları tamamlamaya çalışacağız. Böylece futbol aktivitesi ile Kuzey Kıbrıs’ta otellerin en boş olduğu dönemde bir hareket yaratmaya çalışacağız. Hem kendimize hem çevre otellere fayda sağlayacak.

 

Pekiyi genel anlamda yaz sezonu için hedefleriniz nelerdir?

Bu sene şansız bir seneden geçiyoruz. Çünkü çevre ülkelerin siyasi ve ekonomik koşulları turizmi etkilemektedir. Ekonominin en ürkek branşı turizmdir. Yani bugün Ortadoğu’nun sisli olması, Rusya’daki ekonomik dengesizlikler Kıbrıs turizmini etkilemektedir. Yüzde 30 etkileneceğimizi düşünüyorum. Bunu yüzde 15’e düşürebilirsek ne mutlu bize..

 

KKTC’de izolasyon kalktığında, turizm potansiyeli olarak nasıl bir büyüklükten bahsedebiliriz?

Şu anda 12-13 bin yatak kapasitemiz var. İzolasyon kalktığında 10’a katlayarak 100 bin yatak kapasitesini bulabiliriz. Rum tarafında 160 bin yatak var. Burada 100 bin yatak neden olmasın?

 

Kıbrıs, çözüm konusunda nereye gidiyor sizce?

Kıbrıs’ta sorunun çözümü, Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların becerebileceği iş değildir. Bölge koşulları ve dünya koşulları el verecek ki çözüm olsun. Şu anda Kıbrıs’ın yüzde 30-35 bizim yönetimimizde, Rumlar bizimdir diyor ama buraya hayatı veren biziz, onlar değil. Onlar hayatı karartmaya çalışıyorlar; biz hayat vermeye çalışıyoruz. Bizim mücadelemiz daha kutsaldır onların mücadelesinden. Onun için Allah bize daha fazla yardımcı oluyor.

 

Kıbrıs’ın ekonomik geleceği konusunda neler söylemek istersiniz?

Kıbrıs’ın geleceği turizmdir, eğitimdir. Turizm ve eğitime dayalı tarım ve sanayidir. Kıbrıs ekonomisinin özeti budur. Bu meyanda gayret gösteren hükümetler başarılı olabilir; bu meyanda gayret gösteren yatırımcılar başarılı olabilir; bu meyanda eğitim gören insanlar mutlu olabilir.

 

Son olarak Acapulco Resort’un hedeflerini de konuşalım…

Allah kısmet ederse 20 Temmuz’da Acapulco Bafra’nın temel atma törenini yapacağız. 1.500 yatak kapasiteli lüks bir otel olacak. Bu da benim ustalık dönemimdeki bir yatırım olacak.