RÖPORTAJ — 5 Mayıs 2015 at 00:15

İKTİSATBANK GENEL MÜDÜRÜ DR. AHMET MELİH KARAVELİOĞLU: KIBRIS İKTİSAT BANKASI, TÜRKİYE BANKALARIYLA YARIŞIYOR!

IMG_1302

 

Yeni vizyonları gereğince yeniden yapılanma sürecini tamamladıklarını vurgulayan Kıbrıs İktisat Bankası Genel Müdürü Dr. Ahmet Melih Karavelioğlu, yenilikçilikte rakipsiz olduklarını, artık gerek hız, gerek güvenlik, gerekse işlem çeşitliliği anlamında Türkiye bankalarıyla çok ciddi bir yarış içinde olduklarını dile getirdi.

 

Kıbrıs İktisat Bankası 2015’te kuruluşunun 25. Yılını kutlayacak. 2014 yılında yeniden yapılanmasını tamamlayan banka yeni iş süreçleri yanında hem fiziki altyapısını hem de teknolojisini yeniledi. İnsan kaynağını da yeni bir anlayışla yönetmeye başlayan Kıbrıs İktisat Bankası Genel Müdürü Dr. Ahmet Melih Karavelioğlu ile yeniden yapılanmayı ve 2015 hedeflerini konuştuk.

 

Kıbrıs İktisat Bankası kurumsal anlamda nasıl bir yapılanma içinde?

Banka, yönetim kurulunun koyduğu vizyon çerçevesinde tarafımızdan idare ediliyor. Kurumsallaşmada birçok kuralı, prosedürü yazılı olarak arkadaşlara ilettik. Kişisel tanımların yapılması, yetki ve sorumlulukların belirlenmesi, iş akış süreçlerindeki rollerinin belirlenmesi, direkt iş akışlarına müdahale edilmesi, sorun çıktığında en sonuna bakmak yerine nerede hata yapıldığına dair süreç analizlerinin yapılması gibi birçok yazılı kuralı bankada yerleştirdik. Bizim için zaten 2012 ve 2013 yılları ve hatta 2014 yeniden yapılanma süreci oldu. Burada genel müdür değişikliği yaşadık. Arkasından Türkiye ve dünyada birçok bankanın yazılım altyapısını kuran Intertech’ten yazılım satın aldık. O sistem değişikliği bir vizyon değişimini de getirdi aslında. Yerel bankaların kullandığı sistem doğal olarak yerel ölçülere göre dizayn edilmiş bir sistemdi. Biz uluslararası aktörler tarafından kullanılan bir sistemi adapte ederek benimsedik. Bu altyapının değişmesi sancılı bir süreçti.“Yeni Smart Yeni Hayat” sloganıyla SmartCard’ı Nisan 2014’te yeniden piyasaya sürebildik. Karta çok üstün özellikler ekledik. İnternet bankacılığını geliştirdik. İnternet bankacılığında; altın hesap, platin hesap, türev işlemleri, parite hesap, transferler, EFT gibi birçok ürünü kullanılabilir hale getirdik. Bu anlamda baktığımız zaman gerek hız, gerek güvenlik, gerekse işlem çeşitliliği anlamında Türkiye bankalarıyla çok ciddi anlamda yarış durumundayız şu anda. Hazine tabi çok ciddi yapılanmadan geçti. Hazine satış departmanını kurduk diğer yerel bankalarda olmayan. Hazine satış ekibimiz 2014 yılında 1.6 milyar dolar işlem hacmini gerçekleştirdi ki bu Kıbrıs ölçeğinde çok ciddi bir rakam. 2014 yılında bu yapılanma bittiği için çok iyi bir ivme ile girdik 2015 yılına. Bu yıl 25. Kuruluş yıldönümümüzü kutlayacağız Kasım ayında. Sosyal sorumluluk kapsamında 25 bin fidan dikilmesi için Başbakanlığa ve Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığına ziyaretler yapıldı. Onlardan yer tahsisi bekliyoruz.

 

Bankacılıkta insan kaynağı da hayati öneme sahip. Siz bu yapılanma sürecinde insan kaynaklarını nasıl yönetiyorsunuz?

Bankanın işe alım ve insan kaynakları tabii çok ciddi bir iş. Eskiden bir bankacı mesela X yerel bankasından istifa edip Y yerel bankasında işe başlayıp, anında gişe açabiliyordu ve işlem yapabiliyordu. Çünkü aynı sistemi kullanıyordu yerel bankalar. Artık yerel bankaları insan kaynağı deposu olarak görmüyoruz, onlar da bizi göremiyorlar. Ama artık Türkiye bankalarının radarına girmiş durumda arkadaşlarımız, çünkü artık Türkiye bankaları ile aynı sistemi kullanıyorlar. Onun için insan kaynaklarında gerek sınav ve mülakatlar ile gerekse arkasından üç aşamalı eleme usulüyle arkadaşları işe alıp 30 ile 45 gün arasında eğitim veriyoruz. O eğitimler sonrasında hem teorik hem pratik olarak arkadaşları bankacılığa yetiştiriyoruz. Bu eğitim sonrasında da bir toplantı daha yapıyoruz arkadaşlarımızla ve diyoruz ki; bankacılığı sevdiniz mi, sevmediniz mi? Sevmedik diyenlere teşekkür ederek maaşlarını ve sosyal güvenlik primlerini ödeyerek kendilerine yeni ufuklarda başarılar diliyoruz. Sevdik diyenlerle de yolumuza devam ediyoruz. Bütün bu anlattıklarım çerçevesinde İktisatbank, çok ciddi hedeflerle yola çıktı ve ilk 3 aylık performansımızla bunu yapabileceğimizi gösterdik. O heyecan, şevk, pozitif enerji üst yönetimden alt yönetime kadar herkeste var ve herkes bunu sahiplenmiş durumda.

 

Pekiyi, bu dönüşümün arkasındaki motivasyon ne? Yeniden yapılanma noktasında nasıl bir vizyonla yola çıkıldı?

Biz İktisatbank olarak kara gün dostu olarak bilinmek istiyoruz. Yani sadece güneşli havalarda şemsiye açan değil, yağmurda da güneşte de her zaman müşterimizin yanında olmak istiyoruz. Onlara verdiğimiz hizmeti en yüksek kalitede tutmak istiyoruz ki, onlar da bu ilişkiden fayda görsün biz de görelim; onlar bizi geliştirsinler biz de onları geliştirelim. Dönüşüme bunun için ihtiyaç duyuldu.

 

Yerel bankalar arasında İktisatbank kendini şu an nerede konumlandırıyor?

Yenilikçilikte bizimle aşık atacak bir banka yok. Birçok ilki gerçekleştirdik. Şu an iyi bir yapı oluşmuş durumda. Müşteri profili olarak baktığımızda biraz daha KOBİ ve ticari müşterilere odaklanmaya başladık son dönemde. Biz artık proje bazlı çalışmaya başladık. Her Çarşamba kredi komitemiz toplanıyor. Bütün arkadaşlarımız katılıyor ki farklı sesler çıksın, ortak aklı ortaya çıkarabilelim diye. Üç tane soruya cevap arıyoruz toplantıların hepsinde. Kim? Ne için? Nasıl ödeyecek? Bu 3 soruda biz tatmin olduysak teminat bir iyi niyet göstergesidir. Bu teminat dediğimiz şey illa bir gayrimenkul ipoteği veya nakit blokaj olmak durumunda değil. Bazen imza olur, bazen ihale açılır, bazen sadece projenin kendisi teminattır. O anlamda baktığınızda Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti ile çok ciddi ilişki içerisinde yarım kalan otellerin proje finansmanına girdik. İki oteli ülke ekonomisine kazandırdık. Üretim anlamında KKTC’de önemli markaların üretim projelerini finanse ettik. Ekonomiden mutluyuz. 2015’te Sayın Türkiye Büyükelçisi’nin açıklamış olduğu 100 bin öğrenci hedefi var. Bu hedef doğrultusunda 25 bin öğrencinin barınma ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyor. Bu süreçte KKTC’de yurt yapımında ciddi bir hızlanma oluştu. Bu bir açıdan iyi.. Öğrencilerin daha ucuza barınmasını getirecek. Ama burada yatırımcıların kar marjlarındaki düşüşü dikkate almaları gerekiyor. Tabii herkes yurt kredisi almak istiyor. Orada temkinliyiz. Adada motor güç olarak bakıldığında turizmde de işler çok iyi gidiyor. Yurtdışından ve Türkiye’den gelen 1 milyon turist var. Herkesin işi iyi ise bizim de işlerimiz iyi gidiyor. Kötü olduğu zaman bizim de kötü. Çünkü aynı mahalledeyiz, aynı sokaktayız. O anlamda hem bankacılık sektörü için hem İktisat Bankası için çok umutluyuz 2015 yılından.

 

Sadık müşteri konusunda hem sektör bazında hem sizin banka özelinizde tablo nedir?

Müşterilerin istediği hizmeti, istediği hızda ve istediği fiyatlamayla verebilirsek sadık müşteri yaratabiliriz. Zaten ülkemizde yaşayan müşterilerin birçoğunun bankacılık işlemlerinde yerel bankalara bir teveccühü var. Bizde de teknolojik altyapı ve doğru fiyatlama var. Ben bu bankada genel müdür olurken arkadaşlara söylediğim söz; “Bizim rakibimiz yerel bankalar değil, Türkiye bankalarıdır” oldu. Onlarla rekabet ederek yerel bankaların çok daha iyi işler yapabileceğini düşünüyorum. Zaten bir teveccüh var. Sadece mesele fiyatlamaysa doğru işlere doğru fiyatlama yapmak lazım. Bizim, Türkiye bankalarındaki hesaplarını kapatarak kredilerini aldığımız birçok müşterimiz oldu. Yarattığımız ürünlerle riskli olmayacak şekilde hazine tarafında da ciddi fiyatlandırma yaparak müşterilerimize en iyi fiyatları sunduk. İktisat Bankası’nın müşterileri nezdinde ciddi bir güvenilirliği var. O da şeffaflıktan kaynaklanıyor.

 

Yeni bankacılık yasası ne zaman çıkacak ve bu yasa neler getirecek?

Bu yasa halen taslak halinde ama ciddi çalışmalar yaptık üstünde, gerek bankaları toplayarak, gerek banka yönetim kurulu olarak. En son Maliye Bakanımıza sunduk. Tabii Merkez Bankası ile istişare içerisinde. Artık bu komiteye gidecek, oradan da meclise sevk edilecek. Bu yıl içinde yasalaşırsa çok iyi olur. Çünkü hala 2 milyon dolarla bankacılık yapılmasına izin veren bir yasamız var. Gerçi Merkez Bankası izin vermiyor küçük sermayelerle piyasaya oyuncu girmesine ama güncel hale getirilmesi gerekiyor.

 

Bu yasa çıkarsa sektörü yukarı taşır mı?

Evet taşır. Mesela burada olmayan varlık yönetim şirketlerinin gelmesi de gündemde. Aslında birçok değişiklik var özünde. Mesela katılım bankacılığı yoktu, katılım bankacılığına da kapı açılıyor. Öz kaynaklar minimum 15 milyon Türk Lirasına çıkarılıyor. Risk yönetiminin yönetim kuruluna bağlanması kuralı geliyor. Merkez Bankası çok önemsiyor.

 

İktisatbank olarak kaç tane şubeniz var? Şube sayısını artıracak mısınız?

15 tane şubemiz var. Tabii buna yeni şubeler katmak istiyoruz ama açıp kapattığımız şubeler de oluyor. Mesela Serdarlı’da açtığımız bir şube vardı, 3 yıl bekledik ama stratejik olarak doğru bir yer olmasına rağmen beklediğimizi alamayınca kapattık o şubeyi. Boğaz Şubesini denemek amacıyla açtık ama şu an oradan çok memnunuz. Yeni şubeler açıyoruz ve sabırla bekliyoruz. Zaten bir şube üç yılı aştı mı faaliyetine devam ediyor.

 

Son olarak hangi mesajı vermek istersiniz?

Biz banka olarak 2015 yılından çok umutluyuz. Ülke ekonomisi olarak çok umutluyuz. Anavatan’da isterim ki seçim sonucunda herkese umut veren, ekonomiyi sakinleştiren bir yönetim işbaşına gelir. Burada Nisan seçimi var, Türkiye’de Haziran seçimi.. İnşallah Anavatan’a ve Yavru Vatan’a hayırlı olur.