RÖPORTAJ — 5 Mayıs 2015 at 00:22

KUZEY KIBRIS TURKCELL GENEL MÜDÜRÜ AYBARS KARAATMACA: 4G VE YENİLENEBİLİR ENERJİYE ODAKLANDIK!

IMG_1296

 

Kuzey Kıbrıs Turkcell’in 2015 yılı hedefinde var olan iki önemli yatırım alanından ilkinin Fiberoptik altyapı ve 4G altyapısı olduğunu dile getiren Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Aybars Karaatmaca, ikinci olarak yenilenebilir enerjiye yapacakları yatırımla kendi ihtiyaçları olan elektriği üretmeyi, üretim fazlasını ise devlete vermeyi planladıklarını ifade etti.

 

İletişim teknolojileri dünyanın her yerinde olduğu gibi Kuzey Kıbrıs’ta da insan yaşamının ayrılmaz bir parçası.İzolasyon ve ambargolar birçok alanda gelişime ket vursa da iletişim sektöründe önemli atılımlar yapılıyor. Bu alanda ilklerin sahibi olan Kuzey Kıbrıs Turkcell ada halkının iletişim ihtiyaçlarını karşılamak için hizmetlerini ve yatırımlarını sürdürüyor. Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Aybars Karaatmaca ile Kuzey Kıbrıs’ta iletişim sektörünün gelişimini ve Kuzey Kıbrıs Turkcell’in hedeflerini konuştuk.

 

Kuzey Kıbrıs’ta iletişim sektörünün yapısını ve bu yapı içinde Kuzey Kıbrıs Turkcell’in gelişim sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kuzey Kıbrıs’ta mevcutta 2 mobil haberleşme sağlayıcı, 1 sabit haberleşme sağlayıcı, 29 aktif internet servis sağlayıcısı bulunuyor. Ülke nüfusu yaklaşık 300.000 olmasına rağmen mobil haberleşme sektöründe 637.000 kayıtlı abone var. Bu bağlamda penetrasyon %216‘dır.

 

Kuzey Kıbrıs Turkcell, 3 Ağustos 1999 tarihinde Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş’nin dördüncü dış iştiraki olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde müşterilerine hizmet  vermeye başladı. Kuzey Kıbrıs Turkcell hem ses hemde internet hizmetleri anlamında öne çıkıyor. Kuzey Kıbrıs Turkcell pazardaki liderliğinin yanısıra altyapı yatırımı, istihdam, sosyal sorumluluk anlamında yarattığı değerlede öncü durumdadır. Altyapı yatırımları konusunda biz 15 yılda 250 milyon liralık bir yatırım yaptık. İletişim sektörünün gelişim süreci içerisinde, teknoloji anlamında pekçok ilk uygulamanın Kuzey Kıbrıs Turkcell’le adaya taşındığını görebiliyoruz, bunlara örnek verecek olursak; ilk GPRS, MMS, GSMPOS… 2008’de Türkiye’den de once 3G teknolojisinin Kuzey Kıbrıs’a getirilmesi… 2014 yılında ise 4G’yi de tüm Kuzey Kıbrıs’ı bir test laboratuvarı gibi kullanıp lisans gelmeden once halkı ile buluşturdu ve 4G gelmeden once şebekesini buna gore hazırladı. Tüm büyükşehirlerde kurulan 4G kapsaması ile on binlerce kişi Kuzey Kıbrıs’ta 4G teknolojisini henüz gelmeden test etmiş oldu. Kuzey Kıbrıs Turkcell’in 2014 Aralık ayında müşteri sayısı 430.000’e ulaştı.

 

Pekiyi 4G ne zaman uygulamaya geçiyor?

Burada Sayın Bakanımız Mayıs ayı diye deklare etti ihale tarihini. Türkiye ile beraber ilerliyor aslında. Eşzamanlı olur mu bilmiyorum ama bir eşgüdüm var gibi görünüyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra süreç hızlanacaktır diye düşünüyoruz. Ama biz hazırız. 4G’ye geçmeyi çok istiyoruz. Dünyaya kıyasla geç kalındığını bile düşünüyoruz açıkçası. Örneğin Güney Kıbrıs’ta hizmete girmiş durumda. Şimdi baktığımız zaman Lefkoşa bölünmüş bir şehir ve frekans iki kesimde de aynı. Frekans planları yaparken iki kesimin de eşgüdümde olması herkesin faydasına olacaktır.

 

Firmanızın Ar-Ge çalışmaları ve yenilikçi ürün ve hizmetleri konusunda neler söyleyebilirsiniz?

Kuzey Kıbrıs Turkcell tüm yenilikleri daima yerinde izlemeyi hedefalıyor, gördüğü tüm yenilikleri adaya taşımayı misyon ediniyor. Bu kapsamda CES, Barcelona‘da yer alan GSMA gibi önemli teknoloji fuarlarında sadece Kuzey Kıbrıs Turkcell yer alıyor, yerinde izliyor. Teknolojisindeki GPRS, MMS, GSM, POS, 3G, 4G Beta testlerinin yanısıra 2011 yılında KIB-TEK ile işbirliği yaparak ilk sayaç ihalesini aldı. 2011’den beri sayaçlar telemetri projesiyle uzaktan okunabiliyor, ülkede kaçak elektrik kullanımının önüne geçilebiliyor.

 

Ayrıca yine Kuzey Kıbrıs’ta ilk Data Center’I (Veri Merkezi) açarak kurumlarımıza teknolojik anlamda önemli bir değer yaratmıştır. Bu önemli projelerin yanısıra kendi uygulamamız Kuzey Kıbrıs Turkcell mobil online işlem merkezi ‘’Keşfet’’i çalışanlarımızın kendisi hayata geçirdi.

 

Ülke değerlerine ve turizmine katkı sağlamak amacıyla ülkedeki yerli üreticilerin ürünlerini destekleyip tek bir çatı altına toplayarak www.bandabuliyam.com web sitesinde tanıtılmasını, üreticiden tüketiciye ulaştırılmasını sağlıyor.

Kuzey Kıbrıs’ın ekonomi profilini nasıl görüyorsunuz?

Kuzey Kıbrıs’ın ekonomisinde devlet ağırlığı var. Yatırım bütçesi olarak tamamen Türkiye’den gelen bir bütçesi var. Buradaki istihdam politikasına da 1974’ten beri bakmak lazım aslında. 1983’te KKTC’nin kuruluşundan bu yana bakıldığında kamu ağırlıklı olmuş. Sorun çözüldü, çözülecek derken, hem yerli hem yurtdışından gelecek uzun vadeli yatırımlarda insanlar tereddüt etmiş. Bir de izolasyon ve ambargolar sonrasında bu yatırımların önü birazcık daha kesilmiş. Fakat son 3 yıla bakacak olursak özellikle yatırım ortamını daha hareketli görüyorum. Özellikle emlak yatırımının dışında insanlar burada işyeri yatırımı için bir arayış içindeler. Burada devlet politikaları da bunu kısmen teşvik ediyor. Oteller ve üniversitelerle başlayan yatırım hareketi özel hastaneler ve okulların açılmasıyla devam ediyor.

 

Burası bir ada ülkesi sonuçta. Akaryakıt geliyor, elektrik üretiliyor. O elektrikle akaryakıtın geldiği yerden daha ucuza bir şey üretmek mümkün değil.  Ama çok bakir, doğa olarak olağanüstü güzelliklere sahip bir ada. İyi bir turizm adası o anlamda. Türkiye’ye yakın bir yer. Dolayısıyla otel yatırımları ön planda. Üniversite konusu başlı başına hedef alınmış. Yıldan yıla üniversite öğrenci sayısının arttığını görüyoruz. Şu an 73 binlerde. Hedef 100 bin öğrenciydi, şimdi bunu 120 bine çıkarma hedefi var. 8 üniversite var. 5 tane de açılacak olan var benim bildiğim. Mevcut olanlar da kapasitelerini arttırıyorlar. Bir de Türkiye’deki artan özel üniversitelerden sonra buradaki üniversiteler ayakta durmayı Afrika ülkelerinden, İran, Irak’tan gelen öğrencilerle başardılar. Bugün akın akın yurtdışından, 3.Dünya ülkelerinden öğrenciler geliyor.

 

Firmanız istihdamı, ekonomik faaliyetleri ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne nasıl bir değer katmaktadır?

Kuzey Kıbrıs Turkcell kurulduğu günden bu zamana devlete 1,12 milyar lira vergi vermiş, 250 milyon liralık teknolojik yatırım yapmıştır. Kuzey Kıbrıs Turkcell bugüne kadar ticari faaliyetlerinin yanısıra, sosyal sorumluluğunun bilinciyle, topluma değer katacağına inandığı eğitimden çevre faaliyetlerine, engellilere, trafiğe ülke kültürüne sahip çıkarak destek vermektedir. Kuzey Kıbrıs Turkcell’in bu faaliyetlerdeki amacı, ülkemizdeki nitelikli insane kaynağının geliştirilmesine ve sosyo-kültürel yaşama katkıda bulunmaktır. Bugün 245 çalışanı, bayileri, tedarikçileri ve onların aileleriyle birlikte neredeyse 8.000 kişilik bir ekosisteme sahiptir.

 

Müşteri portföyünüzü ticari ve kurumsal olarak ayırırsak neler söyleyebilirsiniz?

Tabii ki yoğunluğumuz bireysel müşterilerimizde. Kurumsal anlamda sanayileşme ada ülkesi olduğu için Kuzey Kıbrıs’ta çok kıyaslanacak noktada değil. Yaklaşık 5 bin tane kurum var. Bunların da ağırlığı KOBİ. Dolayısıyla buradaki kurumsalın ağırlığı Türkiye’ye göre birazcık daha düşüktür. Adanın nüfusu 300 bin. Ciddi sayıda öğrenci ve asker var. Yerleşik olmayan bir nüfus da olduğu için bugün 2 operatör olarak toplam 600 binin üzerinde mobil hat var. Bu rakamın üçte ikisinden fazlası bizim müşterimiz.

 

Kuzey Kıbrıs’ın sosyal yaşamına nasıl katkılar sunuyorsunuz?

Kuzey Kıbrıs Turkcell, “Lider teknoloji şirketi olarak, Kıbrıs’ta yaşayan tüm bireylerin eğitim, sağlık, güvenlik, ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarına, Turkcell Grup olanaklarını da kullanarak çözüm getirmek” olarak belirlediği misyonuyla devamlı çalışarak “Kıbrıs’ın yaşama değer katan lider teknoloji şirketi olmak” olarak tanımladığı vizyonuna erişmek için hız kesmeden çalışmalarını sürdürmektedir. Kuzey Kıbrıs Turkcell “işimiz teknoloji, işimiz insan” ilkesiyle teknolojisiyle olduğu kadar sosyal sorumluluk projeleriyle de Kuzey Kıbrıs’a katkı sağlamaktadır. En önemli önceliği engelliler, trafik ve çevredir. Kurulduğu günden bu zamana kadar ülkeye 65.000’e yakın fidan dikmiştir. Adanın  enönemli  değerlerinden birinesli tükenmekteolan Caretta Caretta cinsi kaplumbağalar. Kuzey Kıbrıs Turkcell kaplumbağaları korumak vesahip çıkmak için sahil temizliği gibi çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Ülkenin önemli noktalarına 3 tane üst geçit yapmış ayrıca trafik kazalarını önleme amacıyla genç nesilleri yetiştirmenin misyonuyla ülkeye trafik eğitim parkını kazandırmıştır. Trafik eğitim parkında kurulduğu günden bu zamana kadar 23.000 öğrencimiz eğitim almıştır. Engelli odağında ise 2008 yılından bu zamana Türkiye ligiyle oynayan, Avrupa liglerine katılan başarısıyla gurur duyduğumuz Kuzey Kıbrıs Turkcell Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı’na sponsordur ve ismini vermektedir. Ayrıca   engellilerimizi evlerinden çıkarıp toplumla buluşturma misyonuyla ülkenin ilk Down Cafesini, engelsiz çiçekler serasını açmış, engellilerimize yamaç paraşütü dahi yaparak ‘’Destek Varsa Engel Yoktur”u ispatlamıştır. Bu misyonla yaptığı projeleriyle 2013’te LosAngeles’ta gerçekleşen “Mobile Excellence Awards” ödüllerinde finalist olmaya hak kazanarak Kuzey Kıbrıs’ın ismini duyurmuştur.

 

Kurumsal vergiler listesinde Kuzey Kıbrıs Turkcell nerede yer almaktadır?

Kuzey Kıbrıs Turkcell son 4 senede 1 kere vergi şampiyonu oldu. İki kerede ilk 3 sırada yer aldı. Kuzey Kıbrıs’ta bankalardan sonar en çok vergi veren kurumdur.

 

2015 yılı ve ileriye dönük yatırım ve büyüme hedefleri noktasında öngörüleriniz nelerdir?

Kuzey Kıbrıs Turkcell’in 2012, 2013 ve 2014 yıllarında büyüme performansı ülke hedefinin üzerinde gerçekleşmiştir. 2014 yılında gerçekleşen regulative düzenlemeler nedeniyle 2015’te ülke ekonomisinin büyüme hedefi kadar büyümeyi hedefledik. 2015’te Kuzey Kıbrıs Turkcell’in hedefinde iki önemli yatırım var. İlki Fiberoptik altyapı ve 4G’dir. Müşterilerimizin artan data ihtiyaçlarını en hızlı internet hizmetini sunarak karşılamayı hedefliyoruz. 4G’yi regulative ortam uygun olduğu takdirde hayata geçirmek istiyoruz. İkinci önemli yatırım planı ise yenilenebilir enerjidir. Ülkede elektrik fuel oil ile karşılanmakta, ülke kaynaklarının büyük bir kısmı elektrik tüketimine ayrılmaktadır. Kuzey Kıbrıs Turkcell yenilenebilir enerjiye yapacağı yatırımla kendi ihtiyacı olan elektrik tüketimini karşılamayı, tüketimi dışındaki üretimi ise devlete vermeyi planlamaktadır.