RÖPORTAJ — 2 Haziran 2015 at 23:12

MEDFORS İLAÇ VE SAĞLIK ÜRÜNLERİ A.Ş. GENEL MÜDÜRÜ DR. TUFAN DİKER: PAZAR PAYIMIZI ARTIRARAK BÜYÜK OYUNCU OLMAYI AMAÇLIYORUZ

TUFAN DİKER (4)

 

Medfors İlaç’ın 2007 yılında kurulduğunu söyleyen Medfors İlaç Ve Sağlık Ürünleri A.Ş. Genel Müdürü Dr. Tufan Diker, “2009 yılında ailemizce tamamı satın alındıktan sonra 2012 yılından itibaren ben de firmamızda çalışmaya başladım. 2012 yılından itibaren altyapı yatırımlarımızı da uluslararası standartlara getirerek sadece pazarlama satış konularında değil aynı zamanda değişik hizmetler ve danışmanlıklar yapan bir firma haline geldik. Uluslararası deneyim ve bilgi birikimimiz sonucu Medfors ilaç hem yerli hem yabancı firmalar ile değişik konularda işbirlikleri yapmaktadır” dedi.

 

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Tıp doktoruyum. GATA’dan Mezun olduktan sonra kurumlarda, işyerleri ve özel muayenehane çalışmalarım oldu ve 1992 senesinde ilaç sektöründe çalışmaya başladım. Birçok yerli ve yabancı ilaç firmasında yöneticilik yaptıktan sonra 2004 senesinden itibaren ortaklığımın da olduğu firmalarda üst düzey yöneticilik ve yönetim kurullarında görev aldım.

 

Sektörde kendi adıma şanslı bir yönetici olduğumu söyleyebilirim. Yönetici olarak ilaç sektörünün en önemli yöneticileri ve sektöre yön verenler ile birlikte çalışma fırsatı buldum. Kendilerinden öğrendiğim becerileri uygulama şansını da bana verdiler. Sayelerinde hem ülkemiz hem global bir vizyona sahip olabildiğimi düşünüyorum. İlaç sektöründe çalışırken ABD ve Rusya dahil bir çok ülkede deneyimlerim oldu. Bütün bunlar neticesinde hem yabancılarla ortaklıklar yapma hem kendi firmamızın vizyon ve misyonunu belirleme şansına ulaştık.

 

Nerede üretim gerçekleştiriyorsunuz?

Medfors İlaç bir üretim firması değildir. Sadece distribütörü olduğu ürünleri ithal ederek ya da yerli üreticilerden alarak satış pazarlamasını yapmakta ve değişik ülkelerden ilaç firmalarına danışmanlık, hizmet ve ihtiyaç duydukları servisleri sağlamaktadır. Üretimlerimizi yerli ve yabancı firmalarda yaptırıyoruz. Kendimize ait ruhsatı olan ürünler Almanya, İtalya ve Hollanda’da üretilirken, yerli firmalarla olan işbirliklerimize ait ürünler ise üretim kalite ve standartları yüksek olan Aksu Vital ve Vefa İlaç tarafından üretilmektedirler.

 

Ürünleriniz hangi alanlara hitap ediyor?

Şu anda pazarlama ve satışını yaptığımız ürünler reçetesiz alanlara hitap etmekteler. Kozmetik, gıda takviyesi ve Medikal cihaz statüsünde olan ürünlerimiz mevcut. Her ne kadar reçetesiz ürünlerden bahsediyor olsak da ülkemizde hala daha doktor tavsiyesi almadan sağlık ürünlerinin kullanılmasında zorluklar yaşanmaktadır. O nedenle biz bu ürünlerin tanıtım ve satışlarında doktorların desteğini de almak üzere faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Umudumuz gelecek yıllarda halkımızın bu tür ürünler hakkında güvenilir ve doğru bilgi sahibi olması sonucu akılcı bir şekilde sağlıklarına yatırım yapmaları ve self medication konusunun ülkemizde gelişmesidir.

 

Bu yıl yeni pazarlar hedefliyor musunuz?

Medfors ilaç olarak, yılın hemen başında gıda takviyelerimiz ile yeni bir alana girdik. Mayıs ayı ile birlikte kozmetik ve dermatoloji alanına da gireceğiz. Bu alanda benzersiz bir güneş koruyucuyu pazara vererek halkımızın da kaliteli ve değerli ürün kullanmasını sağlayacağımızı düşünüyoruz. Ayrıca Eylül ayında yeni bir grup ürün ile pediatri ve gıda takviyeleri alanında büyümemizi hızlandırmayı hedefliyoruz. Medfors, ilaç ürünlerini sadece ecza depoları üzerinden eczanelere ve eczane aracılığı ile halkımıza ulaştırmaktadır. O nedenle bayilik, satış noktası gibi uygulamalarımız yoktur.

 

Bu yıl yeni ürünler geliştiriyor musunuz?

Yeni ürün olarak yukarıda da  bahsettiğim gibi güneş koruyucu pazarına girerek doktorların kullandığı ve tedavide yeri olan, kalitesi ve içeriği ile en yüksek standartlara sahip bir grup ürünü Mayıs ayında pazara veriyoruz. Eylül ayında ise pediatrik alanda kullanılacak ürünler ile portföyümüzü genişleteceğiz.

 

Kaç kişilik istihdamınız var?

Şu anda 30 kişilik çalışana sahibiz, Mayıs ayı sonunda 40, Eylül ayında ise 60-70 kişilik çalışana ulaşma planımız var.

 

OTC pazarının Türkiye’deki büyüklüğü hakkında bilgi verir misiniz?

Türkiye’de OTC pazarı, geri ödenmeyen ürünler pazarı, geçen yıl 3-5 milyar Dolara ulaştığını hesaplıyoruz. Beklentimiz önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde 15 milyar Dolara ulaşacağı şeklindedir.

 

Pazarda kaç oyuncu var? Sizin pazar payınız nedir?

Maalesef OTC pazarında oyuncu sayısı ve ürün sayısı ile ilgili kesin bilgiler vermek ülkemizde çok zor. Hemen her yıl yeni ürünler ile pazara giren yüze yakın firma olmasına rağmen bunların çoğunun ömrü bir hayli kısa olmakta ve pazardan ayrılmaktalar. Durum böyle olunca aslında çok büyük bir potansiyele sahip olan OTC pazarı gün geçtikçe batıp çıkan ve potansiyelini kullanamayan bir durumda güvenilir ve sürekliliği olmayan ürünler ile kirleniyor. Malesef bu pazarda pazar payı ölçümlemesi ve pazarın durumunun değerlendirilmesi de bugüne kadar pek mümkün olamadı. Biz bu yılbaşında yaptığımız işbirliği ile pazarda orta ölçekli bir firma olma yolunda önemli bir adım attık. Avicenna markalı ürünleri bünyemize katarak eczane pazarında önemli bir oyuncu haline gelmiş olduk. Yeni ürünler ve işbirlikleri ile pazar payımızı arttırarak büyük oyuncu olmayı amaçlıyoruz.

 

Türkiye’deki pazarı dünya ile kıyaslar mısınız?

Bizim ülkemizde maalesef kişi başına sağlık için yapılan harcamalar göz önüne alındığında çok zayıf bir tablo ve harcama görülmekte. Neredeyse yüz doları bulmayan kişi başı sağlık harcaması ile dünyada en az harcama yapan ülkeler arasındayız. Öte yandan reçeteli ilaçlar gibi diğer OTC ürünlerinin de kullanımı ve bilinçli tüketimi ile ilgili sorunlarımız var. Bütün bu sorunların arasında potansiyeli kullanamadığımız bir pazar var ve son on yılda büyüme hızına bakıldığında doğru bir alanda olduğumuzu düşünmekteyiz. Ülkemizin ticaret kanunları ve uygulamaları nedeniyle pazarın kirlendiğini ve aynı üreticinin bir iki senede bir ülkemizdeki dağıtıcısını değiştirerek ülkemizi adeta sömürme girişimlerinde bulunmaları da sektörümüzün sorunları arasında. Aynı üretici aynı ürünü farklı markalar ile farklı dağıtıcılara bile sattırabilmekte. Ne yazık ki ticaret hukukumuzun yabancıların her türlü oyununa karşı pazarımızı ve ülkemiz ticaretini koruyuculuğu pek mümkün değil gibi görünmekte.

 

OTC pazarında ne gibi girişimler yapılabilir?

OTC alanında öncelikle OTC kanununa ve tabii ki bilinçli bir kullanıcı kitlesine ihtiyaç var. Öte yandan reçeteli ilaçların kontrol ve bilinçli kullanımı önemli. Tabii ki sektörün kendine ait satış koşulları, ticari kriterlerinin henüz olgunlaşmamış olması ve sürdürülebilir işbirlikleri için alınması gereken bir çok sorunu var. Ticaret kanunumuzun ve hukukun uluslararası ilişkileri düzenleyip yabancıların haksız rekabet ve hukuksuzluklarına karşı ülkemiz işletmecilerini de koruyacak düzenlemelere ihtiyacı var.

 

Sektörde ne gibi sorunlar görüyorsunuz?

OTC alanı günümüzde bir hayli kirlenmiş bir tabloya sahip, sektörün yaşadığı kuralsızlıklar nedeni ile karşılıklı kazan kazan ilkesinin bile kabul edilmediği, eczacının yüksek kar marjlar beklentisi içinde olduğu ve kur dalgalanmaları nedeniyle tedarikçilerin zorlandığı bir alan var. Zamanla bütün bu sorunların aşılacağı muhakkak, fakat son iki üç yıldır satış koşullarına dayalı ve kar marjlarının sektör oyuncuları tarafından yok edildiği bir alandayız.

 

2014 yılı cironuz? 2015 hedefiniz?

Medfors ilaç olarak aktif faaliyete başladığımız 2012 yılından bu yana hemen her sene cirolarımızı ikiye katlayarak büyüdük. 2014 yılında ürün satışlarımızdan 4 milyon TL gibi bir ciro elde ettik, 2015 yılında ise yine ürün satışlarımızdan 6 milyon TL üzerinde bir ciro beklemekteyiz. Bunun içerisinde hizmet ve servis gelirlerimizi saymıyorum. Amacımız sürdürülebilir bir faaliyet ile uzun sürede ilaç sektöründe orta ölçekli bir firma olmak ve uluslararası yatırımlar ile yurt dışına da açılmaktır. Pazarda her geçen gün artan rekabet ve düşük kar marjlarının düzelmesi ile daha yüksek cirolara ulaşmak için gerekli yatırımlarımız da yapmaktayız.