RÖPORTAJ — 2 Haziran 2015 at 23:20

REİS GIDA YÖNETİM KURULU BAŞKANI MEHMET REİS: RAMAZAN AYINDA KURU GIDAYA ZAM YOK

4

 

1981 yılında temelleri atılan Reis Gıda, 1993 yılında 10 çeşit bakliyat ürünü ile market raflarında yer alarak markalaşma sürecine başladı. 1994 yılından bugüne, araştırma kuruluşları tarafından yapılan anketlerde marka bilinirliğinde her zaman ilk sırada yer alan Reis Gıda, 2013 yılından itibaren gerçekleştirilen yatırımlar aracılığıyla 9 bin 500 metrekareye ulaşan tesisinde, günlük 200 ton, yıllık 40 bin ton kapasite ile 40 çeşit ürünü gıda sektörüne kazandırıyor!

 

Son yıllarda kuraklık başta olmak üzere yaşanan olumsuzluklar nedeni ile artış eğilimi gösteren gıda fiyatları, ekonominin bir numaralı gündem maddesi oldu. Ramazan arifesi içerisinde olduğumuz bugünlerde, tüketici için müjdeli haberi Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis verdi. Reis, “2015 yılında mahsulün bereketli olacağı beklentisiyle, Ramazan ayında kuru gıda ürünlerinde zam beklemediğimiz gibi, aksine %10’a varan bir düşüş öngörüyoruz” dedi.

 

34 yıldır sektörün lideri olarak,  geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda ramazan ayı nedeniyle zam yapılmasının karşısında olduklarını kaydeden Mehmet Reis, şunları söyledi: “Pirinç, kuru fasulye ve bulgur çeşitlerinde, Ramazan ayının öncesinde fiyatlar inişe geçti. Bu nedenle, Ramazan ayı boyunca, fiyat artışı olmayacaktır. Ayrıca, Ramazan ayına özel ve kumanyada yer alacak Reis ürünlerinde fiyat indirimi yaptık” dedi.

 

Ekim ayından itibaren ülke genelinde yağan yağışların tarımsal üretime olumlu yansıdığını ifade eden Mehmet Reis,“Araştırmalarımız neticesinde, çiftçimizden sevindirici haberler aldık. Hububat üretiminde, %15 civarında bir artış olacağı beklentisi bulunuyor. Nisan-Mayıs yağmurları da; çeltik, fasulye ve nohut ekimi için toprağı elverişli duruma getirmiştir” diye belirtti.

 

Buğday ve kırmızı mercimeğin tarlada hasadının başladığını anlatan Mehmet Reis, konuşmasına söyle devam etti: “Buğday ve kırmızı mercimekte fiyatlar düşüyor. Nohut, fasulye, çeltik (pirinç) ürünlerinin hasadı ise, Ağustos – Eylül aylarında yapılacak. Bu ürünlerde de, iyi bir rekolte bekliyoruz” dedi.

 

Ramazan ayı ile birlikte gündeme gelen ‘Ramazan kumanyası paketleri’ konusunda hayırsever vatandaşları uyaran Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, şunları söyledi: Kalite ve standardı çok düşük ayrıca ithal ve pişmeyen eski mahsul ürünler ne yazık ki Ramazan kumanyası paketlerinde satışa sunulabilmektedir. Hayırsever vatandaşlarımıza tavsiyemiz; kumanya paketlerini almadan önce, içlerini kontrol etmeleridir. Ürün cinsinin ve menşeinin, doğru yazılıp yazılmadığına ve kalitesine bakmaları çok büyük önem arz ediyor. Maneviyat yüklü olan bu ayda yardım yaparken; evleriniz için satın aldığınız, mutfağınızda pişirdiğiniz ve güveninizi kazanmış markalı ürünleri tercih etmeniz ile hem sağlık açısından doğru bir adım atmış, hem de yaptığınız yardımın hakkını vermiş olursunuz. Ayrıca, kolilerinin içerisindeki ürünlerin gıda kodeksine uygunluğu, ilgili merciler tarafından kontrol edilmeli ve denetlenmelidir” şeklinde konuştu.