RÖPORTAJ — 1 Temmuz 2015 at 21:07

KAYSERİGAZ GENEL MÜDÜRÜ HASAN YASİR BORA: KAYSERİGAZ’DA YATIRIMLAR HIZ KESMİYOR!

CF013413

 

Kayseri’de 400 bin abone rakamını geçtiklerini belirten Kayserigaz Genel Müdürü Hasan Yasir Bora; 10 yılda 210 milyon TL yatırım yaptıklarını, son birkaç yıldır Kayseri’nin ilçelerinde başlattıkları yatırımların artarak devam edeceğini vurguladı.

 

2007 yılında Kayserigaz’a Genel Müdür Yardımcısı olarak atanan Hasan Yasir Bora,2010 yılından bu yana da Kayserigaz’ın Genel Müdürü olarak görev yapıyor. Hasan Yasir Bora ile Kayseri’de doğalgaz altyapısının gelişimini ve Kayserigaz’ın yatırım hedeflerini konuştuk.

 

Kayserigaz’ın tarihçesinden bahseder misiniz?

EPDK’nın kurulmasından sonra doğalgaz lisans ihaleleri başladı ve Kayserigaz ilk yapılan doğalgaz ihalesi oldu. Kayseri’de HSV adında bir şirket bu ihaleyi aldı ve ilk özel doğalgaz şirketi olarak faaliyete başladı. 2004’te Kayseri’ye doğalgaz verildi. 2007’ye kadar bu firma devam ettirdikten sonra aynı yıl Çalık Holding, hisselerin tamamını satın aldı. 2008 yılının başında yüzde 40 hisse devri oldu Alman firmasına, 2008’in sonunda yüzde 40 daha hisse devri oldu. Şu anda yüzde 80 EWE Grup, yüzde 10 Çalık Holding, yüzde 10 da Belediye olmak üzere üçlü ortaklık yapımız var.

 

Kayserigaz, şu anda Kayseri’nin tamamına cevap verebilir durumda mı?

Aslında bizim işlerimiz tamamıyla lisans alanıyla alakalı. Yani bu lisans hakları bir şehri de kapsayabilir, birkaç şehri de kapsayabilir, bir ilçeyi de kapsayabilir. Kayserigaz’ın lisans alanı kurulduğundan beri Büyükşehir mücavir alanı olarak kurulmuştu. Tabii mücavir alanda merkezi ilçeler vardı sadece. Kanun değişikliği ile birlikte mücavir alan il sınırı oldu ama biz henüz lisans taahhüdü yaptırmadık. Biz yine Kayseri’nin eski mücavir alanında hizmet veriyoruz. Bu büyümeden sonra ne yaptık? Kayserigaz, Kayseri mücavir alanının tamamına doğalgaz ulaştırmıştı. Yeni mücavir alana dahil olan Develi İlçesi ki, bu mücavir alanın dışındaki en büyük ilçeydi. Orayı, EPDK’ya müracaat ederek, lisans alanımıza dahil ettik ve şu anda orayla ilgili yatırım çalışmalarımız devam ediyor.

 

Tüm ilçelere orta ve uzun vadede hizmet verme hedefi var mı?

Evet, orta ve uzun vadede hedefimiz var. Özellikle orta vadede hedeflerimiz var. Aslında biz kamu hizmetini özel sektör eliyle gerçekleştiriyoruz. Öyle olunca da rantabl oluşuna tabii ki bakıyoruz ama olmazsa olmaz birinci kriter de değil. Özellikle son birkaç yıldır yaptığımız yatırımlar şehrin en ücra bölgelerinde. Bir taraftan kazandığınızın bir kısmını harcamanız gerekiyor. Bu gözle bakmak gerekiyor.Sonuçta burası bir ticari şirket.. Para kazanmak için faaliyet gösteriyor ama bir taraftan da dengeyi gözeterek hareket ediyoruz.

 

Biz şu anda Develi ilçesine doğalgaz götürüyoruz, ciddi miktarda yatırım yapıyoruz oraya.. İki yıl içerisinde de Develi ilçesini tamamlamayı planlıyoruz. Bu sene sonunda doğalgazı kullanıma sunacağız, 2016 sonunda da Develi’nin yüzde 90’ı doğalgaza ulaşmış olacak. Nerden bakarsanız 35 milyon liralık bir yatırım. Belediyenin nüfusu 60 bin civarında. Kullanım miktarı 15-20 bin civarında. O nedenle kısa bir zamanda dönüşü olan yatırımlar değil, uzun soluklu yatırımlar ama hem hizmet hem şirketin büyümesi açısından bu yatırımı yapıyoruz. Diğer ilçeler de, mesela; orta ölçekte Bünyan, Yahyalı, Yeşilhisar lisans alanımıza ve doğalgaz kullanım alanına çok yakın.

 

Bir şirket bir bölge için lisans almadıysa, doğalgaz yatırımı yapmadıysa, onun yerine başka bir şirket müracaat ettiğinde lisan alabilme durumu oluyormuş. Böyle bir durum var mı?

Lisans alanı içendeyse, öncelik o şirkettedir. Şirket yapmıyorsa o zaman bununla ilgili EPDK farklı bir düzenleme ile bir yapı oluşturabilir. Bununla ilgili farklı bir kanun uygulandı geçtiğimiz dönemde. Eğer su aboneliklerinin yüzde 50’sinden fazlasını toplayabilen bir firmanın bir şekilde oraların doğalgaz işini alması gibi bir uygulama vardı. Bununla ilgili sanıyorum Türkiye’de 3-4 tane ilçe abonelik kriterini tutturdu ve oralara doğalgaz gelme durumu oldu.

 

Şu an abone sayınız nedir?

Biz bunu bağımsız bölüm sayısı olarak takip ediyoruz. Şu anda 403 bin civarında abonemiz var. Biz Kayseri’ye geldiğimizde doğalgaz tanınmıyordu, bilinmiyordu. Ancak, belli bir noktadan sonra artık doğalgaz, kendi reklamını kendisi yapıyor. Kolay kullanımıyla, çevreciliğiyle, ekonomik olmasıyla vs. Tabii, bunun yanı sıra reklam-tanıtım faaliyetlerimiz, sosyal faaliyetlerimiz ile abone sayımızı her geçen gün artırıyoruz. Bu şehirde artık insanlar kendileri doğalgazı talep ediyor.

 

2023 vizyonu perspektifinde şirket olarak öngörünüz nedir?

Biz EWE Grup olarak; Türkiye’de, 10 sene veya daha sonrası için enerji sektöründe perakende kullanıcıya kadar birkaç aktörden biri olmak istiyoruz. Bizim hedefimiz ve çalışmamız da bu şekilde. Kayserigaz da bu işin bir parçası.

 

Grubunuzda enerjinin farklı alanlarında yatırımlar olacak mı?

Evet, zaten doğalgaz toptan sektöründe varız, elektrik perakende sektöründe varız. Güneşte de olmayı düşünüyoruz. Özellikle danışmanlık alanında çok ciddi know-how’ımız var. Üretimden dağıtıma tüm alanlarda olacağız.

 

Türkiye enerji fakiri bir ülke. Bu noktada tasarruf açısından Türk halkı ne kadar bilinçli sizce? Kayseri özelinde bunu konuşacak olursak neler söyleyebilirsiniz?

Kayseri özelinde ben, enerjide bu bilincin oluştuğunu görüyorum. Bunu zaten tüketimlerden görebiliyoruz. Yani biraz güneş açması, biraz soğuması günlük tüketimlerde anında karşılığını buluyor. Bu aslında tasarruf bilincinin olduğunun bir göstergesi.. Ama hala eksikler, yapılması gerekenler var.

 

Bizim bir doğalgaz eğitim evimiz var Kayserigaz’da.. Doğalgaz Eğitim Evimize yılda 20 bin civarında müşteri almışız. Gelen müşterileri veya okulları gruplar halinde eğitim evimize getirip bu iş nasıl olmalı, enerji nasıl kullanılmalı konulu bir eğitim veriyoruz. İzolasyonun öneminden sistem kurulumuna, emniyetli kullanımdan tasarrufa kadar birtakım tavsiyeler içeren bir eğitim formatımız var.

 

Doğalgaz kullanım güvenliği noktasında Türkiye ne durumda sizce?

Aslında uygulanan sistem Türkiye’yi çok üst düzeyde tutan bir sistem.. Doğalgazın kullanımına giren her noktada çok ciddi kontroller var. Sistemin kurulmasında hiçbir sıkıntı yok aslında. Sistemin kurulmasında önemli sorumluluklar var. Sistem kurulduktan sonra başlıyor asıl sorun. Evlerde bilinçsizce, kontrolsüz yapılan değişiklikler veya sokaklarda, caddelerde habersiz yapılan kazılar var. Sorun sistemi aldıktan sonra başlıyor aslında. Bununla ilgili bir şey yapılamaz mı? Yapılır. Birtakım uygulamalar başladı aslında. Çok büyük bir kısmında uygun olmayan kullanım veya birtakım tadilatların vs. sorun oluğunu görüyoruz. Şu an uygulanan sistem, uygulanabilir sistem değil. Çünkü yapamıyorsunuz bunu. Vatandaş bundan kaçıyor.

 

Türkiye’nin enerji politikalarını nasıl yorumluyorsunuz?

Belki de klasik bir söylem olacak ama kaynakların bulunduğu yerden tüketimin olduğu Avrupa’ya bir geçiş güzergâhındayız. Bununla ilgili de yapılan anlaşmalar, çalışmalar var. Bu fırsatları çok iyi değerlendirme politikaları uygulanıyor. Biz onlara ne kadar mecbursak onlar da bize bu kaynaklar açısından mecbur. Bununla ilgili projeler var; İşte TANAP’tır, TAP’tır, bunları oluşturan güzel çalışmalar. Bunlar çok büyük ve uzun soluklu projeler. Birçoğu ile ilgili de teşebbüsler başladı.

 

Isıtmada merkezi sistem ağırlıktayken, son yıllarda özellikle konutlarda bireysel kullanım ön plana geçmiş gibi görünüyor…

Kayseri’de öyle değil. Kayseri’de zaten bu zorunluluk çıkmadan önce de merkezi sistem ağırlıklı olarak tercih edilen bir noktaydı. Çıkan bu mevzuatta da bu biraz daha kolaylaştı. Aslında zorunluluk derken, 1.000 metrekarenin üzerinde ise merkezi sistem zorunlu. Zaten zorunlu olan yerlerde bireysel doğalgaz vermiyoruz biz. 1.000 metre kareye kadar olan binalarda bir zorunluluk yok, o tamamen tercihe kalmış bir şey.

 

İstihdam politikanız nedir?

Bizim şu anda Kayseri’de 182 çalışanımız var. Bunun bir kısmı 24 saat vardiyalı çalışan teknik ekip. Bunu yanında diğer faaliyetleri sürdüren ekiplerimiz var. Artık bizde oturmuş bir yapı var. Dolayısıyla çok fazla sirkülasyon olmuyor. Şirketin kurumsal yapısı, çalışan memnuniyetinin yüksek olması da bunu destekliyor. Biz her sene ciddi yatırımlar yapıyoruz. Asıl istihdam orada. Şu ana kadar Kayseri’de yaptığımız yatırım 210 milyon TL!

 

Kayserigaz, sosyal sorumluluk politikası çerçevesinde neler yapıyor?

Biz sosyal sorumluluğu yerine getirmeye çalışan bir firmayız. Bunu da birkaç bölüme ayırıyoruz. Geleceğin müşterileri olan çocuklardan başlıyoruz. Dolgi diye bir kahramanımız var; o her sene binlerce çocuğa ulaşıyor. İşte okul ziyaretleriyle ulaşıyor, tiyatro ve diğer farklı etkinliklerle ulaşıyor. Bir kere çocuğa dokunuyoruz. Hem çevre bilinci açısından dokunuyoruz hem de ülkeye iyi bir birey olma açısından dokunuyoruz. Onun dışında şehirdeki sportif faaliyetlerde sponsorluklarımız oluyor. Organizasyonlar, çevre etkinlikler vs. faaliyetlerde sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz. Ama hepsine baktığımızda beni en çok mutlu eden çocuklarla yaptığımız çalışmalardır.

 

2015 yılı itibariyle hedeflerinizin neresindesiniz?

2015 ilk çeyrek sonuçlarını geçtiğimiz ay paylaştık. Orada hedeflerimizi tutturduk, hatta biraz üstüne çıktık. Bir de Kayseri’de bu kışın uzun sürmesi bizi hedefler noktasında olumlu etkiliyor. Şu anda hedeflerimizin üstünde ilerliyoruz. Onun dışında yatırım hedeflerimiz var. Biraz önce söylediğim 65 milyon TL’lik yatırım var. Geçen senenin başında dedik ki;‘Biz 10 yıllık bir şirket olduk, kendimizi geliştiriyoruz, yeniliyoruz ama artık daha bilgili, tecrübeliyiz, bu şirketi bugün yeni kuruyor olsak nasıl kurardık.’

 

Şirketi A’dan Z’ye, organizasyon şemasından başlayarak süreçlerini yeniden oluşturup, riskleri belirleyip sıfırdan kuruyor gibi bir çalışma içine girdik. Farklı farklı görüşler geliyordu. Mesela, ISO 31001 risk yönetimi belgesini aldık ki sayılıdır, Türkiye’de bu belgeye sahip olan. Birçok şeyi daha teknolojik hale getiriyoruz bu çalışma esnasında. A’dan Z’ye yenilendik ve bu çalışma halen devam ediyor.