RÖPORTAJ — 6 Ağustos 2015 at 10:11

D&D DÖNER GENEL MÜDÜRÜ ŞULE GÜNDOĞDU: D&D DÖNER KENDİ TESİSİ İLE BÜYÜMEYİ HEDEFLİYOR!

IMG_1644

 

Hızlı şubeleşmeden çok güçlü bir tedarik zinciri oluşturmayı ve üretici konumda olmayı tercih ettiklerini vurgulayan D&D Döner Genel Müdürü Şule Gündoğdu, yılsonunda üretime başlayacak kendi entegre et tesislerinin verdiği ivmeyle 100 şubeye ulaşacaklarını ifade etti.

 

Otomotiv sektörünün öncü kuruluşlarından Has Otomotiv Şirketler Grubu’nun gıda sektöründeki yatırımı olan D&D Has Döner kapılarını müşterilerine açtı. Eylül 2014’te faaliyete başlayan şirket 8. Şubesi olan Taksim’den sonra 9.şubesini de çok yakında Osmanbey’de açmaya hazırlanıyor. Genel Müdür Şule Gündoğdu ile D&D Döner’in hedeflerini ve şubeleşme çalışmalarını konuştuk.

 

D&D Döner’in kuruluşundan ve hedeflerinden bahseder misiniz?

2014 yılının sonunda faaliyetimize başladık. Ancak bizim vizyonumuzda hızla şubeleşmeyle hedefe ulaşmak hiç olmadı. Sağlam bir tedarik zinciri oluşturmayı ve üretici konumda olmayı ilk hedef olarak gördük. O yüzden de fabrika yatırımına başladık. Et entegre tesisi ve unlu mamüller üretimini içinde barındıracak 12 bin metrekare kapalı alana sahip olacak fabrikanın inşaatı Avcılar’da sürüyor. Şu anki planlarımızda yılsonu itibariyle fabrikanın faaliyete geçmesini öngörüyoruz.

 

Bunun arkasından yetiştiricilik de gündeme gelecek mi?

Evet var. Çünkü bilindiği gibi en büyük endişe hem kaliteyi, hem fiyat politikasını nasıl sürdürülebilir yapabiliriz. Özellikle zincir mağaza şeklinde çalışacaksanız en önemli şey bu oluyor. Şu an tedarik konusunda çok iyi tedarikçilerle çalışıyoruz. Ancak, Türkiye’de hayvancılık çok dalgalanmayla giden bir sektör.. Kurban Bayramı’ndan etkilenir, Ramazan Bayramı’ndan etkilenir, mevsimden etkilenir. Bir yandan fiyatlar değişir, yetiştiriciler bazen ete bazen süt hayvancılığına yönelirler. Bu dalgalanmalardan zarar görmeyelim diye düşündüğünüzde yetiştiriciliği düşünmeniz gerekiyor. Şu anda Biga’da 500 dönümlük arazi satın alındı ve projelendirmesi yapılıyor. Bu konuda bir danışman profesyonel ekip çalışıyor.

 

Bu projede sadece et ve et ürünleri mi olacak, yoksa süt ve süt ürünleri de olacak mı?

Yapılan fizibilite 500 dönümlük bu arazinin hem et hayvancılığı hem süt hayvancılığına elverişli olduğunu gösteriyor. Ama bu etap etap devreye alınacak. Önce et hayvancılığı olarak düşünüyoruz ama zincirin öteki ucuna bakarsak biz şu anda döner ve dönerin yanında iki konseptte faaliyet gösteriyoruz. Bir tarafta sadece döner, diğer tarafta döner and drill diyoruz. Yine o karkas etten işlediğimiz diğer kalan etleri işleyebileceğimiz bunu müşterinin beğenisine sunacağımız ürünlerimiz var. Belli bir uzmanlık alanınız da olsa bunu besleyen yan ürünler ortaya çıkıyor. Yanında içeceği, tatlısı, salatası gibi çok basit de olsa o menüyü tamamlayacak yan ürünler devreye giriyor. Şimdi tedarikte bunları da düşündüğümüzde, süt hayvancılığına kadar gideceğiz ki bu konuda iddialıyız.

 

D&D Döner şu an kaç şubeye sahip?

Şu an 8 şubemiz var, İstanbul Avrupa yakasında. 9. şube hazırlanıyor şu anda. Şubelerimiz cadde konseptinde. AVM’ler için şu an bir planımız yok. Bunun için biraz zamana ihtiyacımız var. Biz şöyle çıkmadık yola; birkaç tane şube açalım bunlar bir çalışsın, arkasından ekibi kuralım ondan sonra yönetimi oluşturalım. Biz baştan organizasyonla, baştan yönetim ekibiyle girdik. Şu an 40 şubeyi rahat yönetecek yönetim kadromuz var. Ama franchising de olacak. Fabrikamız faaliyete geçsin istiyoruz öncelikle. Fabrikanın kapasitesini verimli kullanmak adına fabrikayla birlikte büyüme hızlanmalı.

 

Fabrika şubeleşmeyi nereye kadar destekleyecek?

100 şubeyi kaldırabilir. İlk planlamada İstanbul’da 100 şube tespit etmiştik. Tabii bu şubeleri İstanbul ve Marmara bölgesinde olmasını planladık. İstanbul’daki potansiyeli kullanmadan başka şehirlere gitmek doğru olmaz. İstanbul’un her iki yakası zaten iki ayrı şehir gibi, hatta kendi içinde küçük şehirler barındıran özellikleri var. Bir de İstanbul’un dışına çıkmak zaman alacaktır. Yani kısa vadeli planlarda İstanbul dışı yok diyebilirim.

 

Sektörde ne şekilde büyümeyi düşünüyorsunuz?

Var olan markaları satın almak değil ama büyümeyi franchising yöntemi daha hızlandırıyor. Ama her anlamda hazır olmadan bu sistemi kullanmayı düşünmüyoruz. Çünkü hazır olmadan hem franchise olmak isteyen kişi ya da kuruma hem de ana firmaya bunun zarar vereceğini düşünüyoruz. Çünkü franchisingin başarısı bize göre şöyle: Ben müşteri olarak bir şubeye gittiğimde oranın merkezden yönetilmeyip franchise olduğunu eğer hissediyorsam o başarılı bir uygulama değil. Bugün sadece reklam desteğiyle franchise satarak işi artık fanchising ticaretine dönüştürmüş firmalar var. Amaç bu olmamalı. Siz bir marka oluşturmaya çalışıyorsanız, belli bir stratejik planınız varsa ve büyümeyi hızlandırmak istediğiniz noktada franchising devreye girmeli.

 

Dönerinizi rakiplerinizden ayıran özellikler nelerdir?

Taze yaprak döner olması. Genelde dondurma, şoklama yöntemi çok kullanılıyor bu dalda. Biz dondurmuyoruz. Tazeden kastımız o. Yani eti 0-4 derecede alıp dinlendirip, marinasyon süresini geçirdikten sonra şubelere marine edilmiş parça etler halinde şişe takılmadan gidiyor. Dondurulmuş et olsun, taze et olsun sağlık açısından ikiside sağlıklı ama nefaset açısından çok fark var. Bunu diğer et ürünlerinde de fark edersiniz. Bir de marinasyonda herkesin ufak tefek sırları var. Et tadını da çok fazla baskılamadan sadece nefaset katacak, onun yumuşaklığını, aromasını güzelleştirecek, bildiğiniz baharatlarla, zeytinyağı ile marinasyon yapıyoruz.

 

Şubeleşme de 2015 yılı hedefiniz nedir!

15 şubeye ulaşmayı hedefliyoruz. Zaten ortalamamız ayda 1 şube şeklinde. Biz Eylül 2014’te başladık faaliyete ve 15’e ulaşırken de belki 2-3 tanesini Anadolu yakasında düşünüyoruz. Şu an onunla ilgili çalışmalarımız da var.