RÖPORTAJ — 6 Ağustos 2015 at 10:21

ESENLİK GENEL MÜDÜRÜ HULUSİ BOYRAZ: CİROMUZUN DAHA FAZLA OLMASINI HEDEFLİYORUZ!

 

 

02

 

1990 yılında ticari faaliyetlerine ilk tanzim satış mağa­zasını açarak başlayan Esenlik İmar İnş. ve Tic. Ltd. Şti., bugüne kadar açtığı 41 şubesi ile marketçilik alanında Malatya’da lider duruma gelmiş, çevre illerde açtığı yeni şubeler ile de bölgede adından söz ettirir bir marka olmayı başarmış!

 

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki olan Esenlik, süpermarket işletmeciliğinden konut üretimine, temizlik hizmetlerinden şehirlerarası otobüs terminali işletmeciliğine kadar birçok alanda ürün ve hizmet üreten bir kuruluş.. ‘Güvenmekte haklısınız’ sloganıyla faaliyet gösterdiklerini söyleyen Esenlik Genel Müdürü Hulusi Boyraz ile kurumun faaliyetlerini ve hedeflerini ile konuştuk.

 

Esenlik Marketlerinin şubeleşme çalışmalarında geldiği noktayı anlatabilir misiniz?

1990 yılında ticari faaliyetlerine ilk tanzim satış mağa­zasını açarak başlayan Esenlik, bugüne kadar açtığı 41 şubesi ile marketçilik alanında Malatya’da lider duruma gelmiş, çevre illerde açtığı yeni şubeler ile de bölgede adından söz ettirir bir marka olmayı başarmıştır. Esenlik Süpermarketler yaptığı yatırımlar, ödediği mil­yonlarca lira verginin yanısıra çalıştırdığı yaklaşık 600 personeli ile de Malatya’daki istihdama katkı sağlamak­ta, kısmen de olsa işsizlik sorunun giderilmesine yardım­cı olmaktadır. Ayrıca bünyesinde çalıştırdığı personel dışında yerel esnaf ve gıda toptancıları ile yaptığı ticaret vesilesi ile de dolaylı olarak istihdamı artırmakta, yerel esnafın gelişimine katkı sağlayarak oluşturulan katma de­ğerin yine Malatya’da kalmasına vesile olmaktadır. Hiçbir zaman sadece kar güdüsü ile hareket etmeyen, müşterilerine kaliteli ürünü ucuz fiyatla buluşturarak sunma misyonuyla kurulan Esenlik Marketler, piyasada fiyat istikrarının sağlanması açısın­dan önemli bir misyon yüklenmiştir. Marketlerimiz güler yüzlü hizmet anlayışı, ürün çeşitliliği, kalitesi, uygun fiyat politikası, indirim ve kampanyaları ile şehrimizin en çok tercih edilen marketler zinciri haline gelmiştir. Esenliği sıkışmışlıktan kurtararak Malatya içerisinde belirli bir konuma getirdik. Esenlik böyle devam ederken rakipler de boş durmuyor onlarda hep bir yerden devam ediyor, çünkü ben Ankara’da bunu gördüm ulusal markalar bulundukları yerden kırsal bölgelere doğru günbegün taşınmaya devam ediyor. Biz Esenliği güçlendirelim ki dalgaların karşında durabilelim dedik tabi alım gücünü arttırabilmek için bazı markalı ürünlerimizi bir güç haline getirdik.

 

Gıda ürünlerinde ürün gamınıza yeni ürünler eklendi mi?

Nergisi gıda alanından yeniledik. Kurumsal anlamda çalışmasını tamamlayarak yenilebilecek veya içilebilecek tüm ürünlere konsept olarak uyguladık. Et ürünlerinde tamamladık şuan da salam, sosis de dahil, yani ette bir markada var olan tüm çeşitleri nergis tamamlamış olduk. Tereyağında da tamamlamış olduk, bakliyat ile baharatta da eskiden beri üretimimiz var ama ben şunu görüyorum gerçekten çok beğeniliyor. Geçen Avrupa’da bu işi yapan bir arkadaşımız buraya geldi tesislerimizi gezdirdik ikram ettik öyle bir memnuniyetle bizi aradı ki ben böyle bir lezzeti hiçbir yerde görmedim beraber yatırıma hazırım biz bunu daha iyi yerlere taşıyalım dedi. Şimdi tabi Avrupa uzak bir bölge ama bu bize bir özgüven veriyor. Malatya’da zaten tarımsal ve hayvansal ürünleri üretmeye yatkın bir bölge burada zaten doğal zemin içinde yetişen bir et ürünü daha lezzetli oluyor o zaman bizim yapacağımız şey bu lezzeti uç mamul haline dönüştürüp dışarıya nasıl satabiliriz. Biz zaten bunu Esenlik’te satıyorduk,  dışarıya mal ve ürün satma alışkanlığımız yok. 2 yıl önce Dış Ticaret ve Pazarlama Müdürlüğü kurduk. Bu birimimiz ile markalarımızı Esenlik’in dışında da satışa sunalım dedik. Mesela çok güzel dönüşler alıyoruz. Kavurmada Esenliğin içinde birden fazla marka var ama %90 Esenlik ve Nergis kavurma tercih ediliyor. Aldığınız ürün lezzetli değilse zaten bir daha tercih edilmez, ama güvendikleri için alıyor. Buda bize şu özgüveni veriyor; hijyen durumuna uygun olarak malzemeden kaçmadan, katkı maddesi kullanmadan, kar mantığı olmadan bu ürünü üretmeye dayalı bir Esenlik var. Bu ikisi birleştiğinde çok güzel bir ürün çıkacağını düşünüyoruz.

 

Temizlik ürünlerinde son durum nedir?

Epak’ta ilk girişteki mantığımız şuydu; temizlik ürünleri biliyorsunuz artık market tüketiminin en önemli kalemlerden bir tanesi ve özellikle sıvıda nakliye çok ciddi bir problem. İstanbul’da, İzmir’de üretilen bir ürün Malatya’ya geldiğinde çok pahalı kalıyor. Ve biz bu bölgesel yakınlığı bir avantaja dönüştürerek elimizin altında Esenlik gibi bir mekanizma varken, onunda bünyesini güçlendirme ve Malatya’da bir sektör kazandırmak anlamında kimyaya girelim dedik ve girdik. 2. yılımızı tamamlamak üzereyiz yaklaşık 2 milyon yatırım yaptık kimyaya, arsa hariç şuan da arkadaşlarımız sıvıda neredeyse bütün markaları bitirdi. Çamaşır suyu, kir çözler, yumuşatıcı, yüzey ve Epak Matik. Toz deterjanda kimya grubunda ve deterjan grubunda en önemli para tutan kalem. Hamdolsun bunu tamamlamış olduk. Kalite olarak düşündük kesinlikle endüstri grubumuzda var hatta endüstri grubumuzda da proxi diye yeni bir marka oluşturduk. Proxi’yi biraz daha endüstri grubunda geliştirerek bir marka yapacağız. Epak sadece Malatya’da değil tüm bölgenin bir markası olabilir. Çünkü avantajları var kaliteyi iyi tutarsanız işinize iyi bakarsanız kimya bölümü gerçekten önemli bir sektör. Malatya’da olmayan bir sektördü, her zaman söylüyorum bugün Malatya’da kimyada çalışabilecek birinin iş kazanabileceği en güzel yer bizim fabrika. Bu sektöre yetiştiren okula da dönüşebilir. Hamdolsun Epak %30 civarında satışı da başladı. Endüstri gurubunda bayilikler oluştu, şuan da Kahramanmaraş, Elazığ ve Elbistan’da bayiliklerimiz açıldı. Malatya’nın içerisinde alt bayilerimiz var. Esenlik endüstri grubu çok iyi bir duruma geldi.  Biz raf grubunu markalaştırmaya çalıştırıyoruz tabi markalaşma zaman istiyor. Tabi önce ürünü çıkarıyorsunuz, sonra tanıtıyorsunuz, insanlara bilinir hale getiriyorsunuz bunların dönemleri var, dönemlerinde ise bu süreçleri tanımlıyoruz. Kendi markalarımızı marketlerimizde satarken birde il dışlarında satmaya çalışıyoruz ve etrafımızda büyük potansiyeller var. Bölge illerimizin tamamında bayilikler açmaya çalışıyoruz.

 

2015 yılını yatırım ve ciro hedefleriniz açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?

Esenlik’te zaten kurumsal bir yapı vardı, bizde bu kurumsal yapıyı geliştirdik, dallandırdık budaklandırdık. Aynı zamanda bu kurumsallık başarı ve motivasyon getirmekte. Yani yaptığınız her iş bir başarı ortaya çıkarınca o sizi mutlu ediyor ve o bir enerjiye dönüşüyor. Bunları eğer iyi idare edebilirsek, dinamizm olarak geri dönüyor. Ama iyi idare edemezsek bu bir probleme de dönüşebiliyor. Burada bizim yapmamız gereken faaliyetleri çok iyi dengelememiz ve bir birlerine zarar vermeyecek nokta da aslında güç verecek duruma taşımamız gerekiyor.  Bu dönemde genel müdür yardımcı sayımız 5’e çıktı, inanın bu bile az, çünkü birim sayımız günden güne çoğalmakta ve güçlenmekte. Ciddi üretimler var, ciddi rakamlar var. Geçen sene 307 milyon ciro açıklamıştık, biz geldiğimizde 114 milyondan, 307 milyona çıktı yani 3 katına çıktı. Ciromuzun daha fazla olmasını hedefliyoruz. Onun için arkadaşlarımızda her bir genel müdür yardımcısı alt birimleri kontrol ederek büyümeye çalışıyoruz. Kurulu sistemimizi bir enerjiye çevirerek yolumuza devam etmek istiyoruz.

 

Konut sektörüne dönük projelerinizden bahseder misiniz?

Esenlik toplu konutu yeniden uygulanır hale getirdi.  Biliyorsunuz 90’lar da başlayan bir süreç. 3. Projemizi inşallah bu senenin sonunda bitiriyoruz. 3 yılda 3 proje olarak yolumuza devam ediyoruz. Malatya kentsel dönüşüm anlamında önemli bir mesafe alındı. Şehri daha modernleştirme çabalarımız devam ediyoruz. Toplu konutta bir marka olmak için uğraşıyoruz. Birimimizi şeflikten müdürlüğe dönüştürdük. Toplu konut müdürlüğü olarak arkadaşlarımız çalışıyor, bundan sonra ben kervanın yola çıktığını düşünüyorum. Malatya’da büyük projelere imza atacağız. Özellikle Kömür Tevzi’de yaptığımız Elit Park’ın Malatya’da güzel bir örnek olacağını düşünüyorum. Kapalı otoparkı özellikle başkanımızda istedi çünkü Malatya’ya örnek olması açısından önemli. Toplu konutta marka olma yolunda ilerliyor, bundan sonra her yıl güzel bir projeyle Malatyalıların karşısına çıkacağız.

 

Sosyal tesis işletmeciliğinde neleri hedefliyorsunuz?

Esenlik sosyal alanda markalaşıyor. Artık huzurun ve mutluluğun adresi Esenlik sosyal tesisler olacak. Şirketimiz sosyal tesisler olarak halkımıza artık modern düzeyde hizmet verecek. Belediyemizin sosyal tesisleri insanlarımızın nefes alabileceği mekanlar haline dönüştürmek için önemli çalışmalarımız oldu. Büyükşehir Belediye Başkanımızın talimatları doğrultusunda vatandaşlarımızın ailesiyle doyasıya eğlendiği alanlar oluşturmak için yoğun çabalarımız oldu ve Cafe Esenlik’ler Malatya’nın sosyal mekânları haline dönüştü. Dede Korkut, Kernek Restaurant, Kernek Teras Cafe, Orduzu Tabiat Parkı, Hürriyet Parkı sosyal mekânlar olarak düzenlediğimiz restaurant ve kafelerimiz olacak. 2 katı restaurant 2 katı cafe olan 4 katlı Kernek Restaurant halkımızın hizmetinde. Bu işletmeleri büyükşehir sosyal tesisler konseptinde işletmiş olacağız. Fiyatlarımız piyasadan uygun olacak ve işletmelerimizin tamamında fiyatlarımız sabit olacak. Esenlik’in geçmişteki birikimi ve kültürü bu mekânları işletmeye uyumlu. Ailenizle ve misafirlerinizle nefes alabileceğiniz marka mekanlar olacak. Çalışma alanlarımızda yerel kalkınmaya ve istihdama önem veriyoruz. Cafe Esenlik’lerimizin tamamında yaklaşık 120 personel istihdam ediyoruz. İstanbul’da bu tür başarılı sosyal mekanlar var. Bizlerde bu başarıyı oluşturmayı hedefliyoruz.

 

Asfalt üretim tesisi yatırımınızı ve hedeflerini anlatır mısınız?

Her gün gücüne güç katarak yolumuza hızlı adımlarla devam ediyoruz. Yeni bir alanda çalışma yapıyoruz.  Büyükşehir Belediyemizin ve bölgede bulunan illerinde ihtiyacını karşılayabilecek asfalt plent tesisi projesini hayata geçirdik. Faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde kaliteyi öncü sayan şirketimiz bu alanda da örnek alınan bir firma olacak. 2015 yılında önemli hedeflerimiz var. Büyükşehir Belediyesine yakışan bir şirket ve her zaman önü ve ufku açık. Özellikle şunu müjdelemek istiyorum. Büyük bir asfalt plent tesisi kuruyoruz. Büyükşehir Belediyemiz ve alt belediyelerin asfalt ihtiyacını karşılayacak bu tesis bu bölgede karayollarının asfalt ihtiyacını karşılayacak potansiyele sahip olacak. Şu anda yer tahsisini yaptık, tüm alımları bitirdik ve çok kısa bir zaman diliminde Malatya’ya asfalt plent tesisini kurmuş olacağız. Yine bu alanın en önemli ayağı mucur ocağını da satın aldık. Esenlik mucur fabrikası da kuracak ve asfalt tesisi ile birlikte mucur ocağını da aktif hale getirmiş olacağız. Meston fabrikasında ve ihalelerini almış olduğumuz bütün işlerde mucur ihtiyacımızı kendi bünyemizde üreteceğiz. Meston, asfalt plent tesisi ve mucur ocağı birbirine entegre tesisler olacak. İstanbul’daki İsfalt gibi Malatya’da benzerini kurmuş olacağımız tesis ile bu alandaki ihtiyacı karşılayarak, bölgede önemli bir üretim ayağı kazandırmış olacağız.

 

“ESENLİK, GÜCÜNÜ HEMŞEHRİLERİNDEN ALIYOR”

 

Müşteri memnuniyeti konusunda yürüttüğünüz çalışmalar nelerdir?

“Güvenmekte haklısınız” sloganıyla faaliyetlerini sürdüren Esenlik, bu güvene layık olmak için müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutması gerektiğini çok iyi bilmektedir. Çünkü Esenlik gücünü hemşehrilerinden almaktadır. Dolayısı ile müşterilerimizin, talep, temenni ve şikayetleri bizler için çok önemli. Bu doğrultuda müşterilerimiz tarafından bize ulaştırılan her türlü, talep, temenni ve şikayeti kayıt altına alabilmek için oluşturulan 444 96 44 numaralı müşteri hattımız hizmetini sürdürmektedir. Yine müşteri­lerimizin bize ulaşabilecekleri diğer bir mecra ise internet sitemiz. Ayrıca marketlere bıraktığımız şikayet kutuları vatandaşlarımızın anında bizlere ulaşmalarını sağlamakta. Tüm bu uğraşlarımızın temel amacı vatandaşlarımıza en kısa sürede en iyi hizmeti sunabilmektir.

 

Sosyal sorumluluk projelerinizi kısaca anlatır mısınız?

Esenlik ticari sorumluluklarının yanı sıra sosyal sorumluluklarının da bilincinde olan bir kurum. Malat­ya’ya yaptığı ekonomik yatırımlar dışında sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere verdiği destek ile de her zaman hemşehrilerinin yanında oldu ve olmaya devam ediyor. Çün­kü sağlıklı bir neslin ancak zihinsel ve bedensel anlamda gelişimini ta­mamlamış gençlerle mümkün ola­cağına inanıyoruz. Bu anlayışla bir çok amatör ve pro­fesyonel kulübe destek vermeye devam ediyoruz. Özellikle yaptı­ğımız sponsorluk anlaşmalarıyla Yeni Malatya Spor’u layık olduğu Süper Lig’de görebilmek için çaba sarf ediyoruz. Şehrimizdeki birçok amatör kulübün malzeme temi­nine katkı sağlıyoruz.