GÜNDEM, RÖPORTAJ — 6 Ağustos 2015 at 10:35

İSTANBUL TİCARET ODASI BAŞKANI İBRAHİM ÇAĞLAR: BELİRSİZLİK BİR AN ÖNCE GİDERİLMELİ!

 

İbrahim Çağlar

İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, ister erken seçim, ister koalisyon yoluyla siyasi belirsizliğin bir an önce giderilmesi gerektiğini söyledi. Çağlar, “Herkesi görev başına davet ediyoruz ama görevden kaçmak da sizin tercihiniz. O zaman biz de gereğini yaparız” dedi.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, yeni hükümetin kurulması sürecine ilişkin, “İster erken seçim, ister koalisyon, belirsizlik bir an önce giderilmeli” uyarısında bulundu. Çağlar, “Herkesi görev başına davet ediyoruz ama görevden kaçmak da sizin tercihiniz. O zaman biz de gereğini yaparız” şeklinde konuştu.
İş dünyası olarak her daim umutlu olduklarını aktaran Çağlar, “Biz her daim üretmenin peşindeyiz. Yatırımdan, fedakarlıktan asla kaçmadık. Hükümetlerin kurulup, yönetilemediği gün de kaçmadık, yüzde 70 enflasyonla boğuşurken de kaçmadık, küresel kriz dünyayı kasıp kavururken de kaçmadık. Çok şükür, bugün dimdik ayaktayız” dedi.

 

İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, iş dünyası adına siyasilere ister erken seçim yoluyla, ister koalisyon yoluyla olsun, belirsizliğin bir an önce giderilmesi çağrısında bulundu. Ticaretin netlik ve öngörü istediğini dile getiren Çağlar, “Siyasilerimiz de bizim kadar bu işin bilincine varsın. Gereken duyarlılığı göstersin. Herkesi görev başına davet ediyoruz ama görevden kaçmak da sizin tercihiniz. O zaman biz de gereğini yaparız” diye konuştu.
Mübarek ayın yaşandığı günlerde, Suriye’deki çatışmalara, bölgedeki teröre ve Doğu Türkistan’da Müslümanlara yapılan zulme dikkat çeken İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, şöyle devam etti: “Bu olaylar vicdanlarımızı kanatmaya devam ediyor. Bakın, ben şunun altını çizmek istiyorum. Çocuklar öldürülüyor. İnsanlar türlü işkencelere maruz kalıyor. Hatta bu görüntüler profesyonel şekilde tüm medya organlarına servis ediliyor. Böyle bir dünyada, hiçbir ülke ‘Ben masumum’ deyip, köşesine çekilemez.”
En fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke olan Türkiye’nin bölgesel sıkıntılar karşısında yalnız bırakıldığını vurgulayan Çağlar, BM ve Batılı ülkelere şöyle seslendi: “Neden bu zulümlere, siz de karşı çıkmıyorsunuz? Birleşmiş Milletler “ayrışmış milletler”e dönüştü. Rapor yayınlamaktan başka bir iş yapmıyor. Batı dünyası eşcinsellere gösterilen hassasiyeti, yaşama hürriyetine dahi sahip olmayan masum insanlara göstermiyor. Yani tercihini adaletsizlik üzerine kullanmaya devam ediyor. Biz ülke politikası olarak dünyanın neresinde olursa olsun insana karşı işlenen her suçun karşısındayız.”

 

“2016 YILI OCAK AYINDA TAHRAN’DA ‘EXPO TURKEY’ FUARI DÜZENLEME KARARI ALDIK”

 

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, İran’la BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya arasında nükleer müzakerelerde anlaşmaya varılmasını da değerlendirdi.

 

Çağlar, “Bu karar komşumuz İran için olduğu kadar, Türkiye için de tarihi öneme sahip. Hatırlamakta fayda var. 80 milyonluk İran nüfusunun 3’te biri ile dil sorunu yaşamadan ticaret yapabiliyoruz. Kapı komşumuza geçtiğimiz yıl yaptığımız ihracat 4 milyar dolar bile değil. Nükleer müzakerelerde uzlaşma sağlanmasının ardından Avrupa ülkeleri ve özellikle Çin İran’da lobi yarışına girecek. Başka bir deyişle, barış ortamı İran’a yatırımcı akınına neden olacak. Haliyle bu yatırım akınında Türk girişimcileri de dost ülke İran’ın yanında bulunacak. Yeni iş fırsatlarını birlikte geliştireceğiz. Biz İran’ı sadece mal satacağımız bir ülke olarak görmüyoruz. Türk girişimcisi İranlı girişimci ile ortak üretim yapacaktır. Bu sayede üçüncü ülkelere de birlikte açılabiliriz” diye konuştu.

 

İstanbul Ticaret Odası olarak geçtiğimiz Ocak ayında İran’da Türk Hazır Giyim ve Konfeksiyon Fuarı düzenlediklerini ve fuarın İranlılardan büyük bir ilgi gördüğünü belirten Çağlar, 2016 yılı Ocak ayında ise bu sefer genel ticaret alanında çok daha büyük bir fuara hazırlandıklarını söyledi.

 

İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, “Önümüzdeki Ocak ayında Tahran’da ‘Expo Turkey in Iran’ fuarı düzenleme kararı aldık. Fuar yatırımcılarımız için önemli bir yatırım imkanının ilk adımını oluşturacak. Biliyorsunuz, yılbaşında yürürlüğe giren Tercihli Ticaret Anlaşması (TTA) ile Türkiye ve İran tarafında 300’e yakın üründe gümrük vergileri aşağıya çekildi. Öngörüler gerçekleşirse yaptırımlar da 65 gün içinde kalkacak. Rüzgar iki ülke lehine esiyor. Yeter ki iki ülke işadamları tecrübe ve zenginliklerini birbirleriyle paylaşsın” dedi.

 

“SURUÇ’TAKİ HAİN SALDIRININ FAİLLERİ MUHAKKAK BULUNACAK VE BÜYÜK TÜRKİYE CUMHURİYETİ BUNUN HESABINI SORACAKTIR”

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki terör saldırısına ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Doğusundan, batısına, kuzeyinden güneyine kadar ülkemizin her yöresinden insanımızı dehşete düşüren bu kanlı terör saldırısı karşısında duyduğum acıyı kelimelerle ifade etmek mümkün değil. Terörün dili, dini, ırkı ve rengi olmadığını bir kere daha gördük. Bu hain saldırının failleri muhakkak bulunacak ve büyük Türkiye Cumhuriyeti bunun hesabını soracaktır. Buna yürekten inanıyorum. Ülkemizin birlik ve bütünlüğünü hedef alan saldırıyı kınarken; vefat edenlere Allah’tan rahmet, kederli ailelerine sabır ve yaralılara acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun.”