RÖPORTAJ — 1 Eylül 2015 at 19:16

DENİZBANK GENEL MÜDÜR YARDIMCISI BURAK KOÇAK: DENİZBANK, NAKDİ KOBİ KREDİLERİNDE % 40 BÜYÜYECEK!

Burak Koçak 2

 

İlk 6 ayda KOBİ kredilerinde DenizBank olarak %24 ile sektörün üzerinde büyüme sağladıklarını ifade eden DenizBank KOBİ Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Burak Koçak, 2015 sona ermeden KOBİ’lere 15 milyar TL kaynak aktarmayı hedeflediklerini söyledi.

 

Son 10 yılda ivme kazanan KOBİ bankacılığında önemli bir rekabet yaşanıyor. Bu rekabet içinde kendisine 2018’e kadar %5’lik bir pazar payına sahip olma hedefini koyan DenizBank da var. Bu yıl sonuna kadar 15 milyar TL kaynağı KOBİ’lere aktarmayı hedefleyen DenizBank KOBİ Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Burak Koçak ile DenizBank’ın KOBİ bankacılığındaki rekabetçi konumunu, ürünlerini ve stratejilerini konuştuk.

 

DenizBank’ın KOBİ bankacılığı alanındaki kurumsal yapısı ve faaliyetlerinden bahseder misiniz?

DenizBank, gelişmekte olan Türk denizcilik sektörüne finansman sağlama hedefi ile bir kamu iktisadi teşebbüsü olarak 1938 yılında kuruldu. 1997 yılının başında, bir bankacılık lisansı olarak Zorlu Holding tarafından Özelleştirme İdaresi’nden satın alınan DenizBank, Ekim 2006’da Dexia bünyesine katıldı. 6 yıl boyunca Dexia’nın ana hissedarlığında faaliyetlerini sürdüren DenizBank, 28 Eylül 2012 itibariyle Rusya’nın en büyük ve köklü bankası Sberbank çatısı altında hizmet vermeye başladı. Türkiye’nin en büyük 5. Özel Bankası olarak 81 ilde 716 şube 16 bölge müdürlüğü 1200 kişilik KOBİ Bankacılığı saha kadrosu ile geniş bir servis ağı ve müşterilerimize yakın bir hizmet anlayışıyla çalışıyoruz. DenizBank Finansal Hizmetler Grubunu Finansal Süper Market olarak tanımlıyoruz. Bu kapsamda Krediler ve Temel Bankacılık ürünlerinin yanısıra;  Faktoring’den Filo Kiralamaya, Bankacılık Tarifelerinden, KOBİ’lerin kendilerini tanıtabilecekleri bir platform olan KUMSAL’a kadar geniş bir ürün yelpazemiz var.

 

Türkiye’deki şu anki siyasi ve ekonomik tablo itibariyle finans piyasaları nasıl etkilenmektedir?

Seçim sonrası siyasi belirsizliğin devam etmesi ve Türkiye ekonomisinin büyüme beklentisinin bu yıl için %2.5-3 ile potansiyel büyüme olan %4 seviyesinin altında kalması finansal piyasalar üzerinde baskı yaratıyor. Bu iki etken Türkiye için risk iştahının ve dolayısıyla sermaye girişlerinin azalmasına neden oldu. Bu belirsizlik ortadan kalkana kadar ekonomide, dolayısı ile finansal piyasalarda toparlanma beklenmemeli. Ancak, bankacılık sektörünün yapısal sağlamlığı ve başarılı yönetimleri sayesinde gerekli finansmanı sağlamakta zorluk yaşamadığını görüyoruz.

 

KOBİ bankacılığında nasıl bir politikaya sahipsiniz?

Çalışmalarımızda temel aldığımız 4 stratejimiz bulunmaktadır. İlki “finansmana hızlı ve kolay ulaşma olanağı sunmak”. Hızlı kredi platformu, mikro kredi imkanları, İşletme Kart avantajları bu stratejiye hizmet eden ürünlerimizden. Bir diğer stratejimiz “maliyetleri düşürmek”. Hazırladığımız tarife paketleri ile bankacılık işlemlerinde önemli tutarda tasarruf etme imkanı sağlıyoruz, İşletme Kart kampanyalarımızla da esnafımıza özel taksit, öteleme ve indirim fırsatları sunuyoruz. Bir diğer stratejimiz olan “danışmanlık” kapsamında, alanında uzman 1200 kişilik saha kadromuz hizmet vermekte, işinin başından ayrılamayan esnafımız ise tek telefonla KOBİ Ümit Destek Hattı’ndan yardım alabilmektedir. Dış Ticaret Destek Hattımız ile ise dış ticarette kullanılan ödeme şekillerinden uluslararası kurallara kadar birçok konuda dış ticaret müşterilerimize destek oluyoruz. Dördüncü stratejimiz “inovatif olmak”. KOBİ’lere özel bir platform olan Kumsal, mobil uygulamalarımızdan 24 saniyede kredi kullanma imkanı sunan Turuncu 24 ve nakit akışını takip edip tarife ve kredi başvurusu yapma imkanı sunan KOBBİ bizim inovatif ürünlerimizden öne çıkanları diyebiliriz.

 

KOBİ bankacılığı gerçekten ciddi bir uzmanlık gerektiriyor. Siz de şube bankacılığından gelen bir yönetici olarak ekibinizde ve sektörde bu uzmanlığı, yetkinliği görebiliyor musunuz?

Herkesin bir eksiği vardır. Bizim de vardır. Sektöre baktığımızda herkesin gereken önemi verdiğini hissedebiliyorum. Yani KOBİ bankacılığında herkes daha donanımlı, itinalı yaklaşmaya başlıyor. Ama sonuçta biz sanki daha çok özeniyormuşuz gibi geliyor. Çünkü biz işin içine biraz daha insan tarafını katıyoruz. Yani hayat sadece CRM değil, teknoloji değil. Müşterilerimizle sıcak ilişkiler içindeyiz. Onların dertlerini, istek ve ihtiyaçlarını dinliyoruz. Onları dinleyip, ona uygun hareket ediyoruz. Bu anlamda diğer bankalardan farklıyız ve bir adım daha öndeyiz. Teknoloji bizde de var, fiyat bizde de var sonuçta. Orada rekabet etmek zorundasınız zaten ama farkı gene bu dokunuşta ve dinlemede yaratıyoruz. Bu da bizi çok mutlu ediyor.

 

KOBİ’lerdeki potansiyeli nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’de ekonomik ve sosyal kalkınmanın itici gücünü, KOBİ’ler oluşturuyor. Ülkemizdeki toplam işletme sayısının%99,8’ine tekabül eden 2,6 milyonu aşkın KOBİ,  üretimin %55’ini, istihdamın ise %76’sını oluşturuyor.  İhracattaki payları %59, ithalatın ise %40’ını gerçekleştiriyorlar. Bu rakamlar bize KOBİ’lerin güçlenmesine yönelik yapılan her türlü yatırımın Türkiye ekonomisinin geleceğine hizmet edeceğini gösteriyor. Biz de en büyük sorunlarından birinin finansman kaynaklarına erişim olduğunu bildiğimiz KOBİ’lerimizin büyümesini temel sorumluluğumuz olarak görüyoruz.

 

Bankanızda KOBİ kredilerinin toplam krediler içindeki payı nedir?

DenizBank’tanakdi krediler içerisinde TL. nakdi kredilerimizin payı%25’tir. YP Nakdi Kredilerin payı ise yılın başından itibaren artış eğilimindedir. Toplam krediler içerisindeki payımız da %15’tir.

 

KOBİ müşterilerini desteklemek adına sunduğunuz avantajlar nelerdir?

Kredi tarafında Mikro kredilerden proje kredilerine; dış ticaret kredilerinden altın kredilerine; POS tarafında komisyonsuz POS’dan yazarkasa POS’a; Ticari kart tarafında ise İşletme Kart’tan Oda kartlara kadar çok çeşitli ürün imkanları sunuyoruz. ‘Hızlı Kredi’ fırsatı ile KOBİ’lere, ihtiyaçlarına göre 125 bin TL’ye kadar ‘İşletme Kart’, ‘Taksitli Ticari Kredi’ ve ‘Kredili Mevduat Hesabı’ alternatiflerinin aynı anda yer aldığı tek bir limite bir başvuru ile sahip olma imkanı sunduk. Bir diğer önemli ürünümüz ise 8 yıldır esnafımızın yol arkadaşı olan İşletme Kart. 300.000’in üzerinde esnafımız kredi, KMH ve şirket kredi kartı özeliklerini bir arada bulunduran İşletme Kart ile alışverişlerinde taksit ve öteleme imkanlarından yararlanıyor, acil nakit ihtiyaçlarını karşılıyor ve kolayca kredi kullanabiliyorlar. İşlem türü ve sıklığına göre farklılaşan günlük bankacılık işlemlerini içeren KOBİ işlem tarifeleri ile, Esnaf ve KOBİ’lerimiz ihtiyaçlarına uygun tarifeyi seçerek yılda 5.000 TL’ye varan tutarlarda tasarruf edebiliyor. Sektörel ihtiyaçlara uygun bankacılık paketleri ile de hem sektöre özel avantajlardan hem uygun kredi imkanlarından hem bankacılık işlemlerini içeren tarifelerden faydalanabiliyorlar.

 

KOBİ bankacılığında, DenizBank’ın 2015 hedefleri noktasında neler söyleyebilirsiniz?

2014 yılı başında açıklanan iç talebi frenlemeye yönelik alınan tedbirler bankaların KOBİ segmentine daha çok ağırlık vermesini sağladı. Sonuç olarak, 2014 yılında bireysel krediler büyüme hızı %14’te kalırken, KOBİ kredilerinin büyüme hızı %23 seviyesinde gerçekleşti ve bu işletmelerin 2,5 milyon kadarını ise cirosu 1 milyon TL’nin altında olan mikro işletmeler oluşturuyor. Bunu dikkate aldığımızda, Türkiye’de KOBİ Bankacılığının hala gelişme potansiyeli mevcut.  Bu yıl da döviz kurundaki yükselme ve siyasi gelişmeler nedeniyle ekonomik belirsizlikler devam etmekte, KOBİ’lerin de finansal desteğe ihtiyaçları artmaktadır. İlk 6 ayda sektör KOBİ kredileri %10 civarında büyürken DenizBank olarak %24 ile sektörün üzerinde büyüme sağladık.  Bu yıl nakdi KOBİ kredilerinde %40 düzeyinde bir büyüme hedefliyoruz. Bunun yanında KOBİ’lere yıl sona ermeden 15 milyar TL kaynak aktarmayı hedefliyoruz.

 

Orta ve uzun vadeli stratejileriniz nelerdir?

Müşterilerimizin hızlı ve kolay bir şekilde finansmana ulaşmasını önceliklerimiz arasında görüyoruz. Müşterilerimizin %90’ı krediye şube kanalından başvurmaktadır. Çalışmalarımız doğrultusunda müşterilerimizin %40’ının alternatif kanallardan krediye başvuru yapabilmelerini hedeflemekteyiz. KOBİ’lere verdiğimiz desteğin artarak sürdüğünü ifade eden en önemli göstergelerden biri de sektörde KOBİ kredilerinden aldığımız Pazar payının sürekli yükselme eğiliminde olması.  2018’e kadar %5’lik bir pazar payına sahip olmayı hedefliyoruz.

 

Son zamanlarda gündemde olan e-fatura, kayıtlı e-posta gibi elektronik çözümler konusunda KOBI bankacılığında hizmetleriniz neler?

Bu kapsamda sunulan hizmetler arasında e-fatura, e-arşiv, e-defter, e-imza ve kayıtlı e-posta bulunuyor. e-Fatura, fatura işlemlerinin T.C. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) standartlarına tam uyumlu tasarlanan merkezi ve elektronik bir platform üzerinden yürütülmesini sağlayan uygulamaların genel adı.  E-Fatura kullanan kurumlar, faturaları için dijital ortamda güvenli dolaşım imkanı elde ediyor ve maliyetlerini düşürerek önemli oranda tasarruf yapma olanağı buluyorlar.  Hukuki sorumluluk gereği faturaların 10 yıl saklanma yükümlülüğüne istinaden e-fatura arşiv hizmeti de sağlanıyor. Elektronik posta, bilgi ve belge paylaşımında yaygın olarak kullanılıyor. Fakat haberleşmenin güvenli ve hukuken geçerli bir şekilde yapılabilmesi için ne yazık ki yeterli bir sistem değil. Bu ihtiyaçları karşılamak üzere geliştirilen kayıtlı elektronik postayı, elektronik iletilerin, gönderimi ve teslimatı da dâhil olmak üzere kullanımına ilişkin hukukî delil sağlayan, nitelikli elektronik posta olarak tanımlayabiliriz. DenizBank iştiraki olan Intertech Türkiye’de onay alan 4. hizmet sağlayıcı olarak 2014 Kasım ayından bu yana Inter-kep markasıyla bu ürünü sunmaktadır.