RÖPORTAJ — 1 Eylül 2015 at 19:20

İSTANBUL SANAYİ ODASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI ERDAL BAHÇIVAN: SANAYİCİMİZ, ARZU ETTİĞİ BÜYÜMEYİ YAPMAKTA ZORLANIYOR!

 

100620141406034975657_2

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, artan siyasi belirsizlik sonucu TL’deki sert değer kaybı, jeopolitik gelişmeler ve zayıf değerlerde seyreden tüketici güveni nedeniyle sanayicinin arzu ettiği büyümeyi gerçekleştirmekte zorlandığını söyledi.

 

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, “Dünya adeta pusulasını şaşırmış durumda. Dünya Ekonomik Forumu’nun bu yılki raporunda yer verdiği devletler arası çatışma, iklim olayları, siber saldırılar gibi riskler gerçekleşirse, küresel ekonominin iş birliği mantığı tehdit altına girecek” dedi.

 

Türkiye’nin milletçe zor günler geçirdiğini dile getiren Erdal Bahçıvan, toplumsal huzur ve refahın öneminin altını çizerek; “Her türlü sorunun çözümü için olaylara sağduyulu ve aklıselimle yaklaşmamız gerekmektedir. 7 Haziran seçimlerinin ardından koalisyon hükümetinin kurulamaması sonucunda Türkiye yeniden seçim kararı almıştır. Yeni yapılacak seçimin milletimiz için hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Hepimiz aynı geminin yolcusuyuz. Kişisel çıkarlarımızdan sıyrılmamız gereken bir dönemden geçiyoruz” diye konuştu.

 

Orta Doğu’daki huzursuzluk ve kargaşa ortamına dikkat çeken Erdal Bahçıvan, bu bölgedeki ülkelerin çoğunun istikrara kavuşması gerektiğini söyleyerek konuşmasına özetle şöyle devam etti: “Küreselleşme sürecinde krizler sınır tanımadan hızla yayılıyor. Çin’deki ekonomik dalgalanma dünyayı hızla sarmış bulunmaktadır. Bu olayın faturasını en fazla ödeyenler ise maalesef gelişmekte olan ülkelerdir. Türkiye köklü bir geleneğe sahip güçlü bir ülkedir. Ülkemizin tarihi boyunca geride bıraktığı siyasi ve ekonomik deneyimi bizi güçlü kılmaktadır. Türkiye’nin bugünde yaşadığı zorlukların başarıyla üstesinden geleceğinin inancını yaşıyorum.”
İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, artan siyasi belirsizliğin ekonomiyi olumsuz etkilediğine ve sanayicinin arzu ettiği büyümeyi gerçekleştirmekte zorlandığına dikkat çekiyor!

 

Bu yılın ilk yarısında ciddi ivme kazanan sanayi üretim endeksinin büyüme açısından olumlu sinyal verdiğini belirten Erdal Bahçıvan, ancak TL’deki sert değer kaybı, istikrarı sarsan jeopolitik gelişmeler ve tarihinin en zayıf değerlerinde seyreden tüketici güveni nedeniyle sanayinin performansını sürdürmesinin kuşkulu olduğunu vurguladı. Bahçıvan, şöyle konuştu: “Sanayicimiz arzu ettiği büyümeyi gerçekleştirmekte zorlanıyor. Zayıf seyreden ihracata ve özellikle Rusya kaynaklı olarak azalan turizm gelirlerine rağmen ithalatta daha hızlı bir düşüş gerçekleşmesi dış dengeleri olumlu etkilemektedir. Ancak, doğrudan yatırımların zayıflığı ve rezervlerdeki erime sağlıklı bir görünüm arz etmemektedir. Yerli mevduat sahiplerinin tasarruflarını giderek yüksek oranda yabancı para birimlerine kaydırıyor olması, ekonomideki durgunluk için ciddi bir uyarı olarak görülmelidir. Kanaat önderleri ve karar vericiler durumu doğru okumalı ve doğru kararlar vermelidir. Olan, üretmenin sorumluluğunu ve yükünü taşıyan, işvereniyle, çalışanıyla birlikte biz üreticilere oluyor. İşte bu nedenle; üretenin aklı, çalışanın aklı, istihdam yaratanın aklı, polemik ve kısır tartışmalar yerine çözümlere odaklanmayı tercih ediyor.”

 

Zorlukların üstesinden geleceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın!

 

ISO Başkanı Erdal Bahçıvan, 1 Kasım’da yapılacak seçimlere ilişkin olarak “Milletin her zaman olduğu gibi demokratik tecrübe ve sağduyu ile yine yüksek bir katılım eşliğinde doğru kararı vereceğine inanıyoruz” diye konuştu. Yaşanan terör eylemlerinin Türkiye’ye faydasının olmayacağına dikkat çeken Bahçıvan, şunları söyledi: “Silahların sesi, sözcüklerin sesini ve gücünü maalesef gölgeliyor. Sorumluluktan kaçmadan, herkesin üzerine düşeni yapması gereken bir dönemdeyiz. Ülkemizin ve milletimizin gücüne güvenelim. Geçmişte olduğu gibi, bugün de zorlukların üstesinden geleceğimizden hiç kimsenin kuşkusu olmasın.”

 

Küresel iş birliği mantığı tehdit altında!

 

Erdal Bahçıvan, küresel ve bölgesel ölçekte yaşanan siyasi ve ekonomik sorunlara ise şu ifadelerle dikkat çekti: “Dünya adeta pusulasını şaşırmış durumda. Orta Doğu ve Afrika’dan Avrupa’ya doğru yaşanan ve sınırları her geçen gün daha fazla zorlayan göç dalgası, bu korku ve endişeleri giderek artırıyor. Diğer yandan dünya, global ekonomide adım adım yaklaşan kriz duvarına çarptı bile. Dünyada yaşanan denetimsizlik ve kontrolsüzlük, doğal olarak dünya toplumları için bazı risklerin doğmasına neden oluyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun ‘Küresel Riskler 2015 Raporu’, gerçekleşme olasılığı bulunan küresel riskleri; devletlerarası çatışma, olağandışı iklim olayları, ulusal yönetişimde yetersizlik, devlet çöküşü ya da krizi, işsizlik ve siber saldırılar olarak sıralıyor. Bu durum gerçekleşirse, küresel ekonominin iş birliği mantığı tehdit altına girecektir.”