RÖPORTAJ — 1 Eylül 2015 at 19:12

SUAT ALTIN İNŞAAT GENEL MÜDÜRÜ SEDAT KILINÇ: PROJELERİMİZİ TÜM TÜRKİYE’YE YAYACAĞIZ!

IMG_0725

 

45 yıllık deneyimleriyle Kayseri’de hem sayısal anlamda hem kalite olarak en büyük konut üreticisi olduklarını iddia eden Suat Altın İnşaat Genel Müdürü Sedat Kılınç, ulusal firma olma yolunda projelerini Türkiye’nin her tarafına taşımayı hedeflediklerini vurguladı.

 

Kayseri’de şu an 9 farklı lokasyon da devam eden toplam 2.600 konut imalatlarının olduğunu söyleyen Suat Altın İnşaat Genel Müdürü Sedat Kılınç, “Bu projelerin çoğunluğu Kayseri’de İldem bölgesinde bulunuyor. Orada Golden Center 1 ve Golden Center 2 projeleri var. Golden Center 1, 800 daireden oluşuyor, Golden Center 2 de 450 daireden oluşuyor. İlave projelerle birlikte toplamda şu anda 1.450 daireye ulaştı İldem bölgesindeki konut sayımız. Golden Center özellikli bir proje. En önemli özelliklerinden biri yenilenebilir enerji var, sitede elektrik üretiyor. Sitenin ortalama yüzde 30-35’ik elektrik tüketimini karşılıyor. Güneş kolektörleri var. Leed sertifikası var. İldem bölgesindeki projelerimizin 2015 sonunda ve 2016 Haziran’da teslimatları gerçekleşecek” dedi.

 

“Onun haricinde Uğurevler bölgesinde, Talas, Yıldırım Beyazıt, Ambar, Esenyurt, Pervane, Yıldızevler gibi lokasyonlarda projelerimiz devam ediyor” diyen Sedat Kılınç, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu bölgelerde yeni arsalarımız da var. Ayrıca Kayseri’de Türkiye’nin en büyük yap-sat projelerinden biri olmaya aday bir arsa çalışmamız var. Orası da 6.700 adetlik büyük metrajlı konutlardan oluşacak bir proje. Şu anda bekletiyoruz onu. Ama çok özellikli bir proje.. Yine içinde yenilenebilir enerjiden biyolojik göletlerinden orta okul ve liseden oluşan eğitim alanlarına kadar, kreşinden otellerine kadar her şey var. Hatta mini golf sahası bile var. İnşaat alanı olarak da baktığımızda Türkiye’de bir emsali yok bu kadar büyüklükte yap-sat projesi olarak. 1 milyon metrekare bir arazi üzerine kurulmuş bir proje. İnşallah önümüzdeki süreçte istikrarla birlikte, hükümetin kurulmasından sonra o projeyi hayata geçireceğiz. Ayrıca Kayseri’de birçok arsamız var önümüzdeki dönemde proje yapacağımız. Onların da önümüzdeki dönemde projelerini yapıp lansmanına çıkacağız. Ayrıca İstanbul Kartal’da bir projemiz var. E5’in altında Soğanlık Metro İstasyonuna 200 metre mesafede. 26 katlı home ofis projesi. Bu projemizin de çok belirgin farklı bir özelliği var. 10 dakikada konuttan ofise dönüşüyor. Türkiye’de ilk olacak özellikli ve kullanılabilir özelliği çok farklı olan ofis.”

 

Çok fonksiyonlu eşyalar mı var, yoksa mekân mı çok kullanışlı?

Mekanın kullanımını çok fonksiyonel mobilyalarla farklı bir hale getirdik. Açılır kapanır mutfak dolabı şeklinde. Paravanlar var, açılır kapanır yataklar koltuğa dönüşüyor, yemek masası normal masaya dönüşüyor. İstanbul’da bu tarz çalışma bir ilk olacak. Avrupa ve Amerika’da çok ciddi kullanılıyor. Orada alanlar iyi değerlendiriliyor. Özellikle birim fiyatlarının yüksek olduğu yerlerde. Biz de bu bölgede böyle bir şey düşündük. 10 dakikada konut ofise, ofis konuta dönüşebiliyor. Böylelikle 1+1, 1+0 bir konutta güzel bir kullanım alanı oluyor. Yani 73 metre kare ofisimiz var bunu büyük bir kullanılabilir ofise dönüştürüyoruz. Ayrıca Kartal bölgesinde yeni arsa çalışmalarımız da var. Biz ofisle başladık, şimdi yaklaşık 300 dairelik bir konut projemiz var. Yine Kartal’da E5’e yakın bir alanda. Yakın zamanda inşallah onu da hayata geçireceğiz. İstanbul’un birçok bölgesinde arsa çalışmalarımız devam ediyor. İstanbul’da daha hızlı büyümeyi düşünüyoruz. Kayseri’de projelerimiz devam edecek ama İstanbul’da biraz daha yoğunlaşacağız önümüzdeki yıllarda. Ankara’da ve Antalya’da arsa çalışmalarımız var. Bu illerde de inşallah yakın zamanda projelerimiz hayata geçecek.

 

Yani Türkiye sathına adım adım ilerliyorsunuz…

Bizim 45 yıllık bir deneyimimiz var. 1970 yılından beri inşaat sektöründe faaliyet gösteren bir firmayız. Bu tecrübemizi, Türkiye’nin her tarafında bu tarz projeler üreterek ulusalbir firma olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Kayseri’de en büyük konut üreticisi biziz zaten. Hem sayısal anlamda hem kalite anlamında… Hedefimiz bu projeleri Türkiye’nin her tarafına taşımak. Bunun için de gerekli adımları attık. Dönemsel olarak piyasalar adımlarımızın hızını bazen yavaşlatıyor, bazen arttırıyor. Şu dönemde biraz piyasaların oturmasını bekliyoruz. Uygun piyasa şartları oluştuğunda Türkiye’nin birçok yerinde proje üretecek seviyeye geleceğiz. Zaten altyapımız buna müsait. Ciddi anlamda hazırlıklar yaptık. Sadece start bekliyoruz.

 

Projelerinizde fark yaratan özellikler nelerdir?

Projelerimizin bütününde bazı standartlarımız var. Akıllı ev sistemini bütün projelerde uyguluyoruz. Bir de akıllı süpürge sistemi diye bir sistemimiz var. Bu da bütün projelerimizde standart. Özellikle astım hastaları için önerilen bir sistem. Bu normal süpürgelerde belli oranda toz geri veriyor. Bu akıllı süpürge sistemi sayesinde daha hijyen, daha sağlıklı, daha az tozun olduğu bir temizlik sağlıyor. Projelerimizin birçoğunda artık yenilenebilir enerji kullanıyoruz, güneş kolektörleri sayesinde elektrik üretiyoruz. Önümüzdeki yüzyılda zaten en önemli şey enerji tasarrufu olacak. Biz de bu nokta projelerimizde bunları uygulamaya çalışıyoruz. Projelerimizde en çok beğenilen taraf standartlarımızın yüksek olmasıdır. Ahşap uygulamaları, duvar kağıdı, dekoratif taş uygulamaları gibi ciddi uygulamalarla aslında insanların herhangi bir şeye tekrar harcama yapmalarını engelliyoruz.

 

Kayseri’de kıyasıya bir rekabet var mı, yoksa oturmuş bir piyasa mı konut açısından bakıldığında?

Kayseri’de son 3 yıldır çok hızlı bir büyüme oldu konut sektöründe. Fiyatlar lokasyonlara göre oturmuş vaziyette. Kayseri’de ofis ihtiyacı var ama öyle çok yoğun bir talep yok. Şu anda ofis projemiz yok Kayseri’de. Bakıldığında şu anda iş merkezlerindeki konutlar ofise dönüştürülüyor. Ondan dolayı çok fazla ofis ihtiyacı olmuyor. Ama zamanla olacaktır diye düşünüyorum. Aslında bir proje var Kocasinan Belediyesi’nin ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu. Bu şehir merkezine yakın bir alanda kentsel dönüşüm projesi. Kayseri’de 15 katın üzerinde imara müsaade edilmiyordu, kentsel dönüşümle birlikte 30 katlı ofis binaları yapılacak. Ama kentsel dönüşüm tarafı tamamlanmadı. Büyükşehir Belediyesi takip ediyor bunu. Büyükşehir Belediyesi bunu tamamladıktan sonra biz de yüklenici olarak projeye girmeyi, ofis projelerini yapmayı düşünüyoruz Kayseri’de.

 

Kayseri’de sağlıklı bir şehirleşme var diyebilir miyiz?

Kayseri altyapı olarak çok iyi bir şehirdi. Son yıllarda yapılan özellikle tramvay aslında birçok yerde geniş olan yollarımızı daralttı. Tabii Belediyemizin yeterli bütçesi olmadığı için yapamadığımız şeyler var. Yeni yapılacak projelerde biraz daha bu sıkıntılar dikkate alınırsa altyapıda problem olmayacağını düşünüyorum Kayseri’de. Şehirleşmede de belli standartlar var. Çok fazla siluet bozacak yapılar yok. Ama Kayseri’de biraz daha farklılığa ihtiyacı var. Özellikle ofis alanları olabilecek yeşil alanların, otoparkların olduğu yüksek katlı binalara ihtiyaç var. Bununla ilgili zaten belediyeler çalışma yapıyorlar. Villaların olduğu yaşam alanları var. Bir de Kayseri’de 30-49 yıl önce imarı yapılmış alanlarda bir sıkıntı var. Bu eski imar planı Kayseri’ye cevap vermiyor. Bununla ilgili çalışmalar yapılıyor. Ama genel anlamda Kayseri’de yapılaşmada bir problem olacağını düşünmüyorum. İleride çok daha iyi noktalarda olacağını düşünüyorum.

 

Firma olarak ulusal marka olma yolunda çok önemli adımlar attınız. Onun ötesinde dünya markası olma yolunda bir hedef de koymuştunuz. Bu konuda nasıl bir öngörünüz var?

Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Biz konut sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Bu işi de iyi yaptığımızı düşünüyoruz. Daha iyisini yapmak için hep mücadele ediyoruz. Hiçbir zaman başka bir sektöre yönelmiyoruz. Hedefimiz işimizi daha iyi yapmaktır. Bugüne kadar yaptığımız birçok projede de sektörde farklılıklar yaratarak, yenilikleri kullanarak ön plana çıktık. Bundan sonra da yine hedefimiz, yine konut sektöründe ülkemizin birçok şehrinde ve daha sonra dünyanın birçok ülkesinde ve şehrinde konut projesi üretmektir. Tabii kısa vadede ulusal marka olmak, uzun vadede de dünya markası olmak hedefimiz var. Önümüzdeki 20 yıl içinde biz konut sektöründe dünyanın birçok ülkesinde projeleri tamamlamış, artık marka bilinirliğini oluşturmuş firma olmayı hedefliyoruz. Tabii bunu dış etkenler bazen yavaşlatıyor bazen hızlandırıyor. Dünyanın birçok ülkesinde görüşmeler yaptık konut projesi üretmek adına. Ama konjonktür uygun olduğu zaman hızlı bir şekilde bu yapıları yapacağız. Sonuç olarak biz konut sektöründe dünya markası olmak istiyoruz.

 

O görüşmeleri yaptığınız daha çok hangi ülkeler?

Avrupa’da da yaptık. Birçok teklifler de geldi. Ama zamana ihtiyaç olduğunu düşündük. Ortadoğu’da çalışmalar yaptık. Kuveyt’te görüşmemiz oldu. Yani bir sınırlama koymuyoruz. Biz dünyanın her tarafında konut projesi üreteceğiz. Tabii öncelikli olarak daha hızlı yapabileceğimiz, talebin olduğu bölgeleri seçeceğiz. İnşallah önümüzdeki 20 yıl içinde dünyada birçok ülkede tanınmış firma olacağız.