RÖPORTAJ — 1 Ekim 2015 at 23:44

KARADERİLİ ŞİRKETLER GROUP YÖNETİM KURULU ÜYESİ ELVAN KARADERİLİ: TERMAL ARTIK SADECE “ŞİFA” DEĞİL!

1442320692_Elvan_Karaderili

 

Türkiye’nin sağlık turizminde “dünya devi” olma yolundaki çalışmaları Sağlık Bakanlığı nezdinde hız kazanırken yapılan tesislerin kalitesi parmak ısırtıyor. Sağlık Bakanlığı Türkiye’nin sağlık turizminde “referans ülke” olabilmek için çalışmalarını hızlandırırken “termal turizm” tesisleşme açısından Karaderili Şirketler Group 5 yıldızın üstüne çıkmaya başladı bile.

 

Sağlık turizmine yaptığı yatırımlarla adından söz ettiren Karaderili Şirketler Group Yönetim Kurulu Üyesi Elvan Karaderili, “Termal otelcilik günümüzde, sağlık, Spa ve Wellness turizmiyle iç içe geçti. Son yıllarda Termal suların gücüyle gelen sağlık turizminde büyük bir artış ve gelişme var. Git gide artan bu durum Türkiye’de bir trend oluşturdu. Sağlık turizmi yatırımları sadece kaplıca ve içmece hizmetleri ile değil, geniş kür seçenekleri, lüks tesisler ile misafirlerine hizmet verecek duruma geldi. Bu geniş yelpaze, 7’den 70’e her yaştan misafire hizmet ettiği için termal turizm algısının büyük bir ivme ile gelişmesine sebep olup yaz kış 12 ay faydalanıldığı içinde ciddi bir eğilim haline geldi” dedi

 

Karaderili, ‘’Dünya’dan da, Türkiye’ye Termal Sağlık Turizmi için gelenler her geçen yıl artış gösteriyor. Türkiye’de bulunan suların daha fazla minerale sahip olması, Lüks Otellerde cazip fiyatlı konaklama seçenekleri turistleri termal sulara çeken özelliklerden bazıları. Ayrıca, Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinde sağlık turizminin fiyatlarının çok yüksek olması, yabancı turistlerin ilgisini Türkiye’ye doğru yönlendiriyor. Özellikle, Almanya, Fransa, İngiltere, Avusturya, İran, Irak’lı turistler dünyanın dört bir yanından, Türkiye’ye termal sular için geliyor’’dedi.

 

Türkiye, kaynak zenginliği bakımından dünyadaki ilk 7 ülke arasında, Avrupa’daysa 1.sırada bulunuyor. Kısacası, Türkiye, termal sular açısından adeta bir cennet!

 

Yalova Termal Palace ve Emet Termal Resort, Balıkesir Laguna Termal Otel tesislerinin kalitesi bu üç bölgeye gereken önemi veren şirketlerin başında geliyor. Özellikle Marmara’nın En büyük beş yıldızlı lüks termal turizm kompleksi., “Vizyon Projesi” olarak adlandırdığı en büyük yatırım, Yalova ili, Termal ilçesi Akköy köyünde 3 etap şeklinde inşa ediliyor. Yalova’ya 40.000 m² arazi üzerine 2 bin 200 yatak kapasiteli, İlk etap’ının hizmete açıldığı projenin 2. ve 3. Etap’ı 2016 yılının ilk çeyreğinde açılıyor. Sadece inşaat için ilk aşamada 55 milyon Euro yatırım yapıldı. Otelde, fizik-tedavi ve rehabilitasyon merkezi, açık-kapalı yüzme  havuzları ve spor merkezlerinin yanı sıra ailelere özel havuzlar ve sosyal alanlar da mevcut. Ziyaretçiler için her ayrıntının düşünüldüğü projede, dikkat çeken diğer bir ayrıntı ise, proje Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden esinlenerek yapılandırıldı.

 

Diğer bir yandan, Termal sular birçok hastalığa yardımcı etkende bulunuyor. Şifalı suların yararlarını saymakla bitmiyor. Selülit, cilt deki kırışıklıklar, kilo problemi, Cilt hastalıkları, mide ve bağırsak sistemi hastalıkları, kadın doğum hastalıkları, osteoporoz, romatizma, gut, sinir hastalıkları, adale ağrıları ve solunum sistemi hastalıkları, çocuklarda duruş, hareket ve denge bozukluğu termal suların yardımcı etkende bulunduğu hastalıklardan sadece bazıları.

 

Ancak, Termal sularında dikkat edilmesi gerek en önemli hususlardan bir tanesi de, ateşli hastaların, hamilelerin, verem hastalarının, kalp hastalarının, bulaşıcı hastalığı olanların kaplıca tedavisi görmeleri sakıncalıdır.