RÖPORTAJ — 1 Aralık 2015 at 00:55

ARMA GRUP GENEL MÜDÜRÜ İDRİS AĞAR: ARMA KİTAP CAFE’Yİ TÜRKİYE’YE YAYMAK İSTİYORUZ

DSC_5860

 

İdris Ağar ve Serkan Yalçınkaya tarafından 2003 yılında kurulan Arma Grup, ana işi olan lojistikte 2016 yılında araç parkını yüzde 25 büyütme hedefini belirlemiş. Kitapta ise Arma Kitap Cafe’yi başta Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden başlayarak tüm Türkiye’ye yayma hedefi var!

 

Arma Grup 2003 yılında kurulmuş bir lojistik firması. Ege bölgesinde sektörlerinde lider kuruluşlara lojistik hizmeti sunuyor. 100 araçlık filosu ve 150 personeliyle 10 milyon dolar ciroyu aşan Arma Grup sektöründe ilk 10 içinde yer alıyor. Arma Grup’u rakiplerinden farklı kılan yönü ise kitap tutkusuyla geliştirdikleri kitap kafe konsepti. Bu konsept kapsamında açtıkları Arma Kitap Cafe’yi ve Arma Grup’un lojistik sektöründeki hedeflerini Arma Grup Genel Müdürü İdris Ağar ile konuştuk.

 

Öncelikle ana işiniz olan lojistiği konuşalım…

Faaliyetimiz 1990’lı yıllarda Irak’a taşımacılık ile başladı. Araç filomuzu genişleterek 2003 yılında Arma Grup’u kurduk. Buradaki amacımız sürdürülebilir ve kaliteli hizmeti sağlayacak teknolojik ve insani altyapıyı oluşturmaktı. Kısacası daha kurumsal bir yapıyı hedefledik. Şu anda 150 personel ve 100 araçlık bir filo ile özellikle Ege Bölgesi’ndeki lider kurumsal firmalara lojistik hizmeti sunmaktayız. Bir nevi onların çözüm ortağıyız. Araç parkı açısından da ilk 10 firma arasındayız.

 

İzmir’de lojistik sektöründe nasıl bir rekabet yaşanıyor?

Seçim ortamında yaşanan sorunlar döviz kurlarını olması gereken seviyeden de yukarı taşıdı. Bu dalgalanma ve belirsizlik gerek ithalatı gerekse de ihracatı olumsuz etkiledi. Tabii lojistik sektörü de bundan etkilendi. Hem taşıma adedi hem cirolarda düşüş oldu. Ancak siyasi istikrarın sağlanması önümüzdeki yıl için artı olacaktır. Sektörü İzmir özelinde olumlu etkileyecek bir gelişme de lojistik köyün kurulması olacaktır.

 

Önümüzdeki dönemde için nasıl bir hedef belirlediniz?

Her sene pozitif büyüyoruz. İnsana, teknolojiye yatırımdan vazgeçmiyoruz. Çevremizde yaşanan sıkıntılar nedeniyle 2016 yılında belirsizlik görüyoruz. Ancak yine de araç parkını yüzde 25 büyütmek hedefimiz var. Daha sonraki yıllarda uluslararası taşımacılığa girme hedefimiz de var ayrıca.

 

Pekiyi, bir lojistik firması neden bir kitap kafe açar? Arma Kitap Cafe’nin ardında nasıl bir motivasyon var?

Sizin de bildiğiniz gibi ülkemizde okuma alışkanlığı çok zayıf genelde. Başta Doğu ve Güneydoğu bölgelerimiz olmak üzere okumak istese de eğitimden, kitaptan uzak çocuklarımız ve yetişkinlerimiz var. Temel hedefimiz insanlara okuma alışkanlığı kazandırmak. Biz çocuk, genç, yetişkin herkesin kitap okumanın keyfini yaşayacağı nezih bir ortam yaratmaya çalıştık. İnsanlar çay ve kahve içerken kitaplarını zevkle okuyabilirler Arma Kitap Cafe’de.

 

Diğer kitap kafelerden farkınız nedir?

Biz ticari olmayan bir konsept oluşturduk. Kitap, kafe ve restoran hizmetini bir arada sunuyoruz. Buraya gelen insanlar istedikleri kitapları alıp okuyabilirler. Kitap satın almak zorunda değiller. Herhangi bir yemek veya içecek siparişi de vermek zorunda değiller.

 

Ticari olmamayı biraz daha açar mısınız?

Arma Kitap Cafe’lerde kar amacı gütmüyoruz. Elbette insanlar kitap da satın alır, yemek de yer. Ancak kendi kendini ayakta tutabilmesi bizim için yeterli. Zaten bugüne kadar daha çok lojistik firmamızın desteğiyle geldi.

 

Pekiyi, kimlere hitap ediyor Arma Kitap Cafe?

Sadece İzmirliye değil herkese hitap ediyor. Öğrenciler de yetişkinler de gelir.

 

Özel etkinlikler düzenliyor musunuz kafenizde?

İmza günleri düzenliyoruz zaman zaman. MarioLevi, Metin Feyzioğlu, Tuğrul Keskin, Erkan Uğur, Metin Uca, Ülkü Adatepe, Fatih Portakal gibi çok değerli isimleri burada okurlarımızla buluşturduk.

 

Kafe ve restoran demişken mutfağınızı da konuşalım kısaca…

Dünya mutfağını sunuyoruz. Doğal olmayan hiçbir şeyi sunmuyoruz. Görüntü lüks izlenimi verse de fiyat skalamız yakınımızdaki diğer kafelerin biraz daha altındadır.

 

Arma Kitap Cafe ile ilgili hedefleriniz nelerdir?

Kitap kafeler arasında dördüncüyüz. Öncelikle Güneydoğu, Doğu ve İç Anadolu’dan başlayarak Arma Kitap Cafe’yi tüm Türkiye’ye yaymak istiyoruz. 2016 yılında Urfa’da açmayı düşünüyoruz. Yine İzmir’de Göztepe ve Bostanlı’da açmayı planlıyoruz. Elbette başka şehirleri de düşünüyoruz. Sadece caddede değil AVM’lerde de olma hedefimiz var. Bu yönde çalışmalarımız sürüyor.

 

Son olarak sosyal sorumluluk projelerinizden de bahsedebilir miyiz?

İzmir’deki huzurevlerinde yaşayan yaşlılarımızı bir gün boyunca şehir gezilerimizde misafir ediyoruz. Yakın zamanda da Doğu ve Güneydoğu’dan imkanı kısıtlı çocuklarımızı getirip bir hafta gezdirip, misafir etmeyi düşünüyoruz. Bu tür sosyal sorumluluk projelerini tüm kuruluşlarımız yürütmeli bize göre.