RÖPORTAJ — 1 Aralık 2015 at 00:38

KENTPARK AVM GENEL MÜDÜRÜ ÖZGÜR BAŞARAN: AVM’LERİN ANAYASASI YAZILIYOR!

IMG_1818

 

AVM’lere yönelik olarak getirilen ve 2016 yılında yürürlüğe girecek yaptırımların gerekli düzenlemeler olduğunu dile getiren Kentpark AVM Genel Müdürü Özgür Başaran, “AVM’lerin bir anayasası olması gerekiyordu. Son düzenlemelerle bu yapılmaya başlandı” şeklinde konuştu.

 

Kentpark sadece Ankara’nın değil Türkiye’nin seçkin AVM’lerinden birisi. Hizmet anlayışı, marka karması, kampanyaları ve etkinlikleriyle müşterilerine daima yüksek kaliteyi sunan Kentpark AVM’nin Genel Müdürü Özgür Başaran ile sektördeki yenilikleri ve Kentpark’ın hedeflerini konuştuk.

 

AVM’lerde doktor ve ambulans zorunluluğu getirilmesini nasıl yorumluyorsunuz?

Bunlar normal düzenlemeler. Alışveriş merkezlerinde insanların başına ne geleceğini kimse bilemez. Evet, biz lokasyon olarak hastaneler bölgesine yakınız ama olmayan da var. Dolayısıyla bunu sadece alışveriş merkezleri bazında düşünmemek lazım. Yani semt pazarında da müdahale edecek birisi olması lazım.

 

Türkiye’ye bakıldığında sektörler mi kanunları yönlendiriyor, yoksa kanunlar mı sektörleri yönlendiriyor?

Bu, gelişmeyle çok alakalı bir şey.. İşte en son ambulans ve doktor zorunluluğu vs. derken artık şehirleşiyor alışveriş merkezleri. Yani 1-2 milyon ziyaretçisi olan alışveriş merkezleri kendi içerisinde böyle bir ihtiyacı zaten görmezden gelemez. Dolayısıyla aslında sektör kendini dizayn ederken bir şekilde bunun kanunlaşmasına neden oluyor.

 

Yurtdışında nasıl bir gelişim var?

Bence alışveriş merkezleri olarak dünyadan öndeyiz gelişmişlik açısından. Şimdi tabii çok uç örnekler var. Dubai’deki alışveriş merkezleri gibi… Fakat Ankara’da, Türkiye’de marka karmasından başlayarak birçok kritere göre çalışıyoruz. Dolayısıyla alışveriş merkezi kültürü olarak dünyayı bence yakaladık.

 

Outlet AVM’lerde, yüzde 70 outlet ürün zorunluluğunun getirilmesini nasıl değerlendirmek lazım sizce?

Türkiye’deki outlet kanunu yurtdışından biraz farklı, AVM kanunu da farklı aslında. Şehrin içerisinde çok fazla alışveriş merkezi var. Biz kendimize göre bir alışveriş kavramı yarattık aslında. Yarattık derken var olan bir sistemi biz kendimize göre dizayn ettik. Outlet tabelası altında hizmet veren bir alışveriş merkezindeki ürünlerin hepsinin outlet olmasını da bekleyemiyorsunuz. Mutlaka sezon ürünleri olacaktır. Bu tarz alışveriş merkezlerinde sezon ürünleri ile eski sezon ürünlerinin oranı yüzde 70’e yüzde 30’dur. Başka da yapamaz zaten. Hatta bu bile fazla. Dolayısıyla outletlerde bunun tam tersi olacak işte.

 

Pekiyi, bu yaptırımlar sizler gibi AVM’leri nasıl etkileyecektir?

Tabii bu bir geçiş süreci. Bu süreçlerin tamamlanması hızlı olamıyor. Bu büyük bir sektör. Birçok insanın buradan ekmek kazandığı, bir sürü insanın da dolaylı şekilde tedarikçi vs. olarak hizmet verdiği bacasız fabrika diyoruz biz buna. Dolayısıyla bu süreçlerin tamamlanması çok kısa vadede olmayabilir ama sonucunda mutlaka nihai tüketicinin kazanacağı şeyler çıkacaktır ortaya. Gerçek outletlerin şehrin ortasında olması bile başlı başına bir sıkıntı kaynağı. Bu yasal düzenlemeler biraz bu işin toparlanmasını sağlıyor. Kendi başına yürüyen bir perakende sektörü vardı. Bir anayasası olması lazımdı bu işin, işte şimdi oluyor. Bu alışveriş merkezleri zaten bir yaşam merkezleri şeklinde işliyor. Zaten bir tarafından hayatı yakalayamazsanız bir farkınız olmuyor.

 

Ankara’da sektörde oyuncular giderek artıyor. Kentpark olarak bu rekabete nasıl bir sürdürülebilirlik politikasıyla karşılık vereceksiniz?

Sadece Kentpark’ın değil bütün alışveriş merkezlerinin bir sürdürülebilirlik politikasına sahip olması gerekiyor. Önümüzdeki 5 yıllık, 10 yıllık süreçlerde mutlaka yenilenmesi lazım. Yenilenmesi derken sadece fiziki müdahalelerden bahsetmiyorum. Onlar da olmalı tabii ama bir sonraki süreçte markaların doğru konumlandırılması, olmayan markaların bünyeye katılması şeklinde yenilikler olmalı. Bütün bu adımlar bizim planlarımız içerisinde. Bütün alışveriş merkezleri de bunu yapmaya çalışıyor zaten.

 

Bu yıl döviz kurundaki hareketlilik ne tür handikap getirdi sektörde?

Bir kere paramız eridi. En büyük handikabımız o şu an.

 

Kur sabitleme oldu mu?

Tabii ki oldu. Onda kaçacak bir yeriniz yok.

 

Bir dönem tartışıldı; ‘tamamen TL’ye mi dönelim’ diye…

Binaların kredileri devam ettiği sürece TL’ye dönmek mümkün değil. Dolar, Euro bazında borçlanma var. Dolayısıyla bu borç bitene kadar siz de aldığınız parayı götürüp oraya veriyorsunuz. Sadece Türkiye perakendesi olarak bakmamak lazım. Artık yüzde 30-35’i daha çok yabancı markadan oluşuyor. Dolayısıyla küresel bir şeyi konuşuyoruz. Sadece Türkiye’deki kriz, Yunanistan’daki kriz, İspanya’daki sıkıntı, Çin’deki problem… bu gelişmelerin bütünü dünyayı etkiliyor. Yani bugün Çin’deki en ufak bir sıkıntıyı Türkiye’den net olarak görebiliyorsak bu bir küresel problem. Dolayısıyla yerli, yabancı kiracıların, yatırımcıların bundan etkilenmesi çok da normal.

 

Ciro artışlarında genel bir artış var herhalde…

Evet sektör cirolarında artış var. Bizde de artıda gidiyor. Bunun hakikaten incelenmesi gerekiyor. Biz bunu belli yerlerden yakalıyoruz. Tabii ürünlerin fiyatları da arttı. Bu bir etken… Maalesef kurlar arttığı için bazı markalar fiyatlarını arttırmak zorunda kaldı. Evet müşteri sayısında artış var, ciro da yükselmiş, kötü değil diyorsunuz. Ama bunun çok nedeni var. Bu artışın karşılığı olmamalı diyorsunuz.

 

Kategori bazında sizin elinizde veri var mı?

Elektronik müthiş arttı. Özellikle bilgisayarlar, televizyonlar ve cep telefonları artık kullandığımız pantolon, ceket gibi oldu. Çünkü onları da iki yılda bir değiştirmeye başladık. Özellikle on yıl önce tüplü televizyonlardan LCD’ye vs. geçiş süreci vardı. O süreci tamamladık, artık televizyonları yenileme sürecine girdik. Bir de artık herkesin evinde 1 değil, 2-3 televizyon olmaya başladı. Bunlar tabii o sektörü büyüttü.

 

Kentpark’ın ziyaretçi yoğunluğu diğer oyunculara göre nerde?

Kentpark’ın ciddi bir müşteri yoğunluğu var. Bu anlamda Ankara’daki 2 alışveriş merkezinden bir tanesiyiz. Dolayısıyla biz aslında yoğunluğumuzdan memnunuz. Ama, mevcut konjonktürdeki patlamalar gibi güvenlik unsurları bunların önüne bir set örüyor. Bütün bunlar can sıkıyor.

 

AVM’ler, caddeden daha güvenli değil mi?

Alışveriş merkezlerinde kapıdaki güvenlikler kalkıyor. Biz kaldırmadık ve üstüne X-RAY sistemi de koyduk. Dolayısıyla bunu söyleyebilmek için elmayla elmayı kıyaslamamız lazım. Ben hala kapıdaki güvenliklerin kaldırılması taraftarı değilim. İnsanların kendisini güvende hissetmesi lazım. Alışveriş merkezlerinde güvenlik işinin bir hizmet olduğunu daha yeni anladık. Bundan 20 sene önce güvenlik hizmeti kolluk kuvveti gibi algı yaratıyordu. Geçmişte bazı rahatsızlıklar yarattı. Şimdi bu anlayış değişmeye başladı.

 

Pekiyi önümüzdeki dönemde sürprizleriniz olacak mı?

Planlarımız içinde var. Alışveriş merkezleri geçmiş 5-6 yılda çok farklı yerlere çıktı. Dolayısıyla bizim alışveriş merkezleri olarak veya daha üzerindeki Kentpark olarak sürpriz yapma olasılığımız çok yüksek. Bu sürprizler teknolojik gelişimle daha hızlı olacak.

 

AVM yönetim şirketlerinin birleşmelerini sektör açısından olumlu buluyor musunuz?

Bir taraftan bir güç birliği var diyebiliriz. Diğer taraftan bir boşluk da oluyor. İki yönetim şirketini birleştirdiğiniz zaman birinin boşluğu çıkıyor ortaya. İşte o boşluğu dolduracak bir yapı söz konusu. Birçok profesyonel 10 yıldır kiralama ve danışmanlık firmasında çalışacak, sonra oradan ayrılacak ve kendi firmasını kuracak. Bu da aslında bir pazar doğuruyor.

 

Son olarak eklemek istedikleriniz…

Biz tabii herkese açık bir alışveriş merkezi olarak herkesin ihtiyaçlarını karşılayacak potansiyelde kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Umarım daha güzel bir ekonomik ortamla beraber bütün ziyaretçileri daha iyi, daha temiz, daha güvenli bir şekilde ağırlamak için burada elimizden geleni yapmaya hazırız. Yapıyoruz da. İnşallah bundan sonraki süreçlerde de bunları karşılayacağız. Ve daha da güzel şartlarda devam edeceğiz. Bizim için en önemli şey şu puslu havanın dağılması. Umarım bu kısa sürede dağılır, biz de daha güzel hizmet veririz.