RÖPORTAJ — 6 Ocak 2016 at 11:21

EMSEY HOSPITAL GENEL MÜDÜRÜ PROF. DR. HAYREDDİN YEKELER: EMSEYHOSPITAL İÇİN SAĞLIK TURİZMİ ÖNEMLİ BİR HEDEF!

IMG_1891

 

Sağlık turizminin ülkemiz için çok önemli bir hedef olduğunu ifade eden Emsey Hospital Genel Müdürü Prof. Dr. Hayreddin Yekeler, Emsey Hospital’ı yapılandırırken, hasta sayısının yüzde 25’ini, cironun da yüzde 50’sini sağlık turizminden elde etme hedefini koyduklarını dile getirdi.

 

İstanbul’un Anadolu yakasında Pendik Kurtköy’de, uluslararası standart ve kalitede hizmet veren Emsey Hospital; 140 servis yatağı, 25 genel yoğun bakım, 4 koroner yoğun bakım, 8 KVC yoğun bakım, 38 yeni doğan yoğun bakım olmak üzere toplam 215 yatak kapasiteli özel bir hastane. Sağlık sektöründeki gelişmeleri, sağlık turizmini ve Emsey Hospital’ın hizmetlerini Genel Müdür Prof. Dr. Hayreddin Yekeler ile konuştuk.

 

Kısaca Emsey Hospital’ı tanıtabilir misiniz?

Emsey Hospital, 2012 yılında o zamanki Başbakanımız, şimdiki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 29 Mayıs’ta yapılan resmi açılışıyla faaliyete başladı. Yaklaşık 3,5 yıldır sağlık hizmeti vermeye devam ediyoruz. Sektörde biz biraz butik hastane gibi başladık. Her şeyden önce kaliteyi ve güveni ön planda tutarak hizmet vermeyi hedefledik. Çünkü biz biliyoruz ki sağlık hizmetinde eğer kalite varsa ve insanlara güven verebiliyorsanız hizmetinizi geliştirebiliyorsunuz, daha ilerilere götürebiliyorsunuz. Bu hedefe yönelik olarak hastanemizi beş yıldızlı otel konforunda yapılandırdık. Tamamen akıllı bina konseptinde inşa ettik. Tüm alanlarda aşağı yukarı 15-20 tane otomasyonumuz var hastane içerisinde ve 6.700 noktadan bina kontrolü yapılabiliyor. Çevre dostu yeşil bina olarak atığımızı arıtıyoruz. Kojenerasyon sistemi ile enerjimizi kendimiz üretiyoruz. Teknolojinin getirdiği en son medikal sistem ve cihazları hastanemize kazandırdık. Örneğin şu anda hastanemiz laminar akım dediğimiz bir sisteme sahip. Hastanın üzerinde hiçbir mikrop barındırmayan, tamamen steril bir hava akımı bu. Ameliyathanelerde yapılan her ameliyat dünyanın her tarafından izlettirilebiliyor. Bir yıl önce Joint Commission International (JCI) denilen uluslararası akreditasyon kurumu tarafından hastanemiz denetlendi ve 100 üzerinden 99 puan alarak akredite edildi. Bu mükemmel bir puan. Sağlık Bakanlığı’nın sağlıkta kalite standartları denetimlerinde 100 üzerinde 96-99 puan alıyoruz. Kısaca söylemek gerekirse; A plus kalitede bir hastaneyiz.

 

Nasıl bir fiyat politikası uyguluyorsunuz?

Hizmeti en iyi seviyede verdiğimize inanıyoruz, buna karşılık fiyat politikamızı orta düzeyde ayarladık. Takdir edersiniz ki bu hizmetleri hastadan bir bedel almadan sürdürmek mümkün değil. Çünkü siz en lüks, en üst düzeyde bir hizmet sunuyorsunuz, bunun bir maliyeti var. Biz bu bedeli vatandaşlarımızın daha rahat hizmet almalarını sağlayacak şekilde ayarladık.

 

Bu hizmetleri taçlandırmak adına bir de üniversite kurma planınız vardı…

Şu anda üniversitemiz YÖK’ün onayından geçti, Bakanlar Kurulu’ndan geçti, Büyük Millet Meclisi’nin gündeminde. Bir torba yasaya girdiği zaman üniversiteleşmiş olacağız. Fiziki şartlarımız da yeterli. Yani 2016 yılında üniversite olmayı hedefliyoruz inşallah.

 

Pekiyi, fiziki anlamda nasıl bir gelişme olacak üniversite olduktan sonra?

Şu anda zaten üniversite eğitimi için binamız hazır durumda. Emsey Hospital da üniversite hastanesi olacak. Yatak sayısında artırıma gittik. Bu arada radyoterapi ünitemizi de 1-2 ay içinde devreye sokuyoruz. Dolayısıyla hemen hemen tıbbın tüm alanlarında en güzel şekilde hizmetimizi sürdüreceğiz.

 

Hastaneler zinciri şeklinde büyüme planınız var mı?

Bizim şu an için böyle bir planımız yok ama ileride belki olabilir. Çünkü sağlık sektöründe büyümezseniz küçülürsünüz. Böyle bir yapı var. Yeni ihtiyaçlar çıkıyor ve o ihtiyaçlara cevap vermeniz gerekiyor. O nedenle hastanelerde hiçbir zaman bakım, onarım, inşaat işleri bitmez. Gerçekten biz yeni hastane olmamıza rağmen sürekli inşaat ve tadilat var.

 

Özelde ve kamuda hastane sayıları arttı. Bu artışı sağlıklı buluyor musunuz?

Sağlıkta özellikle hastaneler açısından iyiye gidiş var. Yeni yapılan binalar daha modern ve lüks. Bu örneklerden bir tanesi de Emsey Hospital. Bu arada kamuda da şehir hastaneleri var. Birçok şehirde binlerce yataklı çok modern devasa hastaneler yapılıyor.

 

İstanbul’u konuşacak olursak, bunun biraz haksız rekabete yol açabileceği tartışılıyor…

Olabilecek ama eğer biz sağlık turizminde önümüze ciddi hedefler koyuyorsak, yani Biz Türkiye’yi sağlıkta cazibe merkezi haline getirelim diyorsak bunlar da gerekiyor. Yani nitelikli yataklara sahip hastaneler lazım. Benim daha önceki görev yerim Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesiydi. Orada 2.5 yıl başhekimlik yaptım. O dönemde 1.000 yataklı hastane projesi çizdik. Şu anda da inşaatı devam ediyor. Depreme dayanıklı, deprem izolatörlü ve 1 ve 2 kişilik odalardan oluşan bir hastane yapılıyor. Eski devlet hastanelerinin hepsi deprem açısından sorunlu ve koğuş sisteminde olan binalarda hizmet veriyor. Dolayısıyla bunların hepsi revize ediliyor. Bence bunlar gerekli. Çünkü nüfus artıyor. Bu sektörün içerisinde bizlere de ihtiyaç var. Belki daha tatlı bir rekabet ortaya çıkacak, kaliteyi artırma ihtiyacı hasıl olacak. Bunlar bence güzel şeyler.

 

Emsey Hospital’de yetişmiş insan gücü ne durumda? Yabancı hekim çalıştırıyor musunuz?

Evet Türkçe bilen yabancı hekimleri çalıştırabiliyoruz. Şu an için hastanemizde donanımlı kadrolarımız mevcut ve her branşta çok deneyimli hocalarımız ve doktorlarımız var. 25’in üzerinde doçent ve profesör olmak üzere yaklaşık 80 civarında hekim kadromuz var; 850 civarında personelimiz var. Gerçekten de her biri alanında çok deneyimli ve yetenekli insanlar. Onlar olmazsa zaten o alet edevatın, cihazın bir manası kalmaz. Türkiye’nin yetişmiş insan gücüne önem vermesi lazım. Şu anda iyi noktadayız ama bu bunu sürdürülebilir hale getirebilmek için mutlaka üniversitelerde kaliteli tıp eğitimlerinin verilmesi lazım. O yüzden de üniversitelerimizin desteklenmesi gerekiyor.

 

Türkiye’de sağlık turizminin potansiyelini nasıl görüyorsunuz? Ve bu konuda siz neler yapıyorsunuz?

Sağlık turizmi ülkemiz için çok önemli bir hedeftir ve önemli bir katma değer yaratacaktır. Bu, hükümetimizin de öncelikli hedefleri arasına girmiş durumda. Zaten turizm çok önemli bir sektör ve bunun içerisinde sağlık turizmi önemli bir yer tutması gereken ve potansiyeli olan bir alan. Bu yüzden de devletin bir takım teşvikleri var. Ülkemiz bölgesinde sağlıkta bir cazibe merkezi şu anda. Bundan belki 10 yıl önce 500 milyon Dolar civarında olan bir sağlık turizmi geliri şu anda 3 milyar Dolara yaklaşmış durumda. 2023 yılında 2 milyon hasta ve 20 milyar Dolar da gelir hedefleniyor sağlık turizminde. Bunlar yakalanmayacak hedefler değil. Bu rahatlıkla olabilir ve ülkemize de ciddi bir katkı sağlar. Emsey Hospital özelinde konuşacak olursak, biz de hastanemizi yapılandırırken, sağlık turizmini önemli bir hedef olarak seçmiştik. Bu hedef doğrultusunda hastanemizi en güzel şekilde yapılandırdık. Hastanemizin fiziki mekanlarının üst düzeyde olması, hizmet kalitesinin tescillenmiş olması, kadrolarının ve yaptığı işlerin özellikli olması sebebiyle gerçekten de ciddi miktarda hasta geliyor, hepsi de memnun bir şekilde ayrılıyor. Şu ana kadar aşağı yukarı 40-50 ülkeden hastanemize hasta gelmiş durumda. Ama ağırlıklı olarak bölge ülkelerinden geliyorlar. Ve şu anda da yabancı hastalarımız var. Biz hastalarımızın yüzde 25’ini, cirolarımızın da yüzde 50’sini sağlık turizminden elde etme hedefini koymuştuk kendimize. Bu doğrultuda gayret ediyoruz. Bir de Akyazı’da termal tesis kurma projemiz var. Projesi bitmiş durumda. İnsanlar hem dinlenecek hem tedavi olacak. Orada da 5 yıldızlı otel yapılacak.

 

2015 yılı sizin açınızdan nasıl bir yıl oldu? 2016 öngörüleriniz nelerdir?

2015 bizim gelişme yılımız oldu ve çok iyi geçti. Zaten hep büyüme trendinde olan bir hastaneyiz. Bu gelişmemiz 2016 yılında da devam edecek inşallah. Yani her geçen gün gerek kadrolarımızı daha kalifiye hale getiriyoruz, gerek hizmetimizi çeşitlendirerek daha güzel hale getiriyoruz. Ve her geçen gün insanımıza hizmetin en kalitelisini, en iyisini vermenin gayreti içinde oluyoruz.