RÖPORTAJ — 6 Ocak 2016 at 11:12

ERKANLI GRUP YÖNETİM KURULU BAŞKANI RIZA HÜSEYİN ERKANLI: UNIVA STUDENT RESIDENCE GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE FARK YARATACAK!

huseyin erkanli

 

Gayrimenkul sektöründe son yıllarda birbirine benzeyen projeler üretildiğini ifade eden Erkanlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Hüseyin Erkanlı, Grup olarak farklı projeler yaratma arayışında farklı ihtiyaçlara cevap vermeye odaklandıklarını, Türkiye’de kampüs şeklinde tasarlanmış ilk özel öğrenci evi projesi olan Univa Student Residence’ın bu arayışın ürünü olduğunu söyledi.

 

 

Erkanlı Grup, Türkiye’de bir ilke imza atarak Sakarya’da Univa Student Residence öğrenci evi projesini 126 milyon TL’lik yatırımla hayata geçirecek. ABD’nin en büyük öğrenci evi işletme ve yatırım firması Asset Campus Housing işbirliğiyle gerçekleştirilecek proje 2017’nin son çeyreğinde faaliyete geçecek. Türkiye genelinden bir ayda 3.000’nin üzerinde ön talep alan projeyi Erkanlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Hüseyin Erkanlı ile konuştuk.

 

Univa Student Residence projesini özetle anlatabilir misiniz?

Sakarya Serdivan’da Sakarya Üniversitesi’nin hemen yanı başındaki projeye 126 milyon TL’lik yatırım yapılacak. 30 bin m2 arsa üzerinde 60 bin m2’lik inşaat alanında konumlanan, toplam 2048 öğrencinin kalabileceği projemizde 512 bağımsız birim ve 1.024 oda bulunuyor. Projeyi 2017’nin son çeyreğinde tamamlayıp faaliyete geçirmeyi planlanıyoruz.

 

Proje kararını nasıl aldınız?

Son dönemde Erkanlı Şirketler Grubu olarak gayrimenkul sektöründe farklı projeler oluşturma kararı aldık. Sektörde farklı projelerin genellikle tasarımla alakalı olduğunu gördük. Gerçekten tasarımı önde farklı projeler yapmak gerekiyor ama bu artık yeterli farklılaşma anlamına gelmiyor. Çünkü son 5 yılda birbirine çok benzeyen projeler üretildi. Biz de fark yaratmanın farklı ihtiyaçlara cevap vermekle olacağını düşündüğümüzden iki yıl boyunca dünyada ve Türkiye’de bu ihtiyaçları belirlemek için fizibilite çalışmaları yaptık. İlk planda Türkiye’deki genç nüfusu ve özellikle sayıları son yıllarda hızla artan üniversiteleri ele aldık. Üniversite sayıları artarken öğrenci sayıları da artıyor. Dolayısıyla öğrencilerin barınma ihtiyacı da artıyor. Tüm yükseköğrenimde 5,5 milyon civarında öğrenci var. 400 bin civarında bir yurt görünüyor. Bir kısmı üniversitenin bulunduğu ilde yaşayan ailelerin çocukları, şehir dışında olanların bir kısmı da konutlarda vs. kalmaya çalışıyor. Ama yine de ciddi bir açık var. Mevcutlara baktığımız zaman da eski, sosyal alanları olmayan, koğuş sisteminde yurtların olduğunu gördük. Hem nicelik hem nitelik anlamında ciddi ihtiyaç olduğunu doğru bir şekilde tespit ettikten sonra buna uygun birtakım yatırımlar yapmamız gerektiği ortaya çıktı. Böyle olduğu için biz ‘Univa’ markasını ortaya çıkardık.

 

Son yıllarda gerek devletin gerekse özel sektörün yaptığı modern yurtlar var. Univa Student Residence’ın farkı nedir?

Evet, Türkiye’de yeni yurtlar yapılıyor. Ama biz bir ilki yaptığımızı söylüyoruz. Bizim projemizin birkaç farkını söyleyeyim; Türkiye’de kampüs şeklinde tasarlanmış ilk özel öğrenci evi projesidir. Sadece öğrencilerin kalabileceği bu kampüs ABD’nin öğrenci evleri konusunda lider firması olan Asset Campus Housing tarafından işletilecek. Sakarya Üniversitesi’nin hemen yanı başında olacak.

 

Projede öğrencilere sunduğunuz farklılıkları da konuşalım…

Projedeki tüm alanlar fonksiyonları ile öğrencilerin sosyalleşmesi, daha aktif hayat yaşamaları için tasarlandı. Futbol ve basketbol sahaları, gösteri ve konser alanları, açık hava sineması, yürüyüş ve bisiklet yolları, havuz, dinlenme ve peyzaj alanlarıyla tamamen bir kampüs olarak dizayn edildi. Kampüste kapalı spor salonları ve spor stüdyoları, kafe, restoranlar, spa, kapalı havuz, çalışma odaları, konferans salonları, revir ve her türlü günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri hizmet alanları da kapalı alanlar olarak tasarlandı.

 

Projenin yatırımcı için cazibesi nedir?

35m2 ve 70 m2 konut şeklinde tasarlanan Univa Student Residence projesindeki öğrenci evleri, bağımsız birimler halinde tapuyla satılacak. Öğrenci evlerini satın alan yatırımcı, 15 yıl boyunca evlerin işletmesini Erkanlı Grup ve Asset Campus’a teslim ederek her ay düzenli kira alacak. 35 m2 ölçüsünde iki kişinin kalacağı odalar, öğrenci başına minimum 800 TL olarak ücretlendirilecek. Böylece toplam 1.600 TL kira elde edilecek. Toplam gelirin %40’ı işletme firması tarafından giderler için kesilirken, yatırımcıya aylık 960 TL net gelir getirecek. Proje tamamlanıncaya kadar konut değerinin lansman fiyatına oranla ortalama %40 artışının ve 15 yıl süreçte kiralama değerinin etap etap artışının hesaba dahil edilmesiyle, geri dönüş süresi 8 yılın altına düşebilecek. Öğrenci evlerinin 35 m2’lik daire tiplerinin peşin lansman fiyatı, 96.250 TL’den başlıyor. Projeden daire sahibi olmak isteyenlere aylık 950 TL’den başlayan taksitlerle 36 ay vadeli satış seçenekleri sunuyoruz. Asıl önemli nokta şu: Türkiye’de kampus şeklinde dizayn edilmiş sadece öğrencilerin kalabileceği öğrenci evleri ilk kez satışa çıkıyor. Biz öğrenci evi yapıyoruz ama bu öğrenci evlerini de yatırımcıya satıyorsunuz. Bu alternatif bir gayrimenkul yatırım projesidir. O yüzden çok talep aldı.

 

Farklı yerlerde de projeleriniz olacak mı?

Önümüzdeki dönemde üniversiteli nüfusun yoğun olduğu farklı şehirler ve bölgelerde yeni yatırımlarımız olacak. Erkanlı Grup olarak İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerdeki üniversitelere yakın lokasyonlarda yatırımlarımıza devam edeceğiz.

 

Bu projenizden kaç adet daha göreceğiz önümüzdeki dönemlerde?

Önümüzdeki 5 yıllık süreçte minimum 3 proje olacak. Ama odaklandığımız için benzer projeler seri halde devam edecek. Kısa vadedeki planımız bu.