RÖPORTAJ — 6 Ocak 2016 at 11:55

YILDIRIM BELEDİYE BAŞKANI İSMAİL HAKKI EDEBALİ: VİZYON PROJELERİMİZ 2016’DA BAŞLIYOR!

ismail-hakkı-edebali

 

Günümüzde vatandaşların belediyelerden daha yüksek beklentileri olduğuna dikkat çeken Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, artık sadece bütçe sahibi değil, vizyon sahibi yönetimlere ihtiyaç olduğunu, kendilerinin de Yıldırım’ı dönüştürecek vizyon projeleri hazırladıklarını; 2016 yılında temellerini atacakları bu projeleri 2019 yılına kadar bitirmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

 

Yıldırım, Bursa’nın hem nüfus yoğunluğu hem de aldığı göçle dikkat çeken ikinci büyük ilçesi. Bu demografik özellikler ilçede sağlıksız bir fiziki yapı oluşturmuş durumda. Yıldırım Belediyesi de ilçenin hem fiziki hem de toplumsal dönüşümünü sağlayacak birçok vizyon projesi geliştirmiş. Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali ile bu projeleri konuştuk.

 

Öncelikle Yıldırım Belediyesi olarak geliştirdiğiniz “İdeal Şehir” kavramıyla başlayalım…

Yerel hizmet birimleri olan belediyelerden, rutin hizmetlerin dışında vatandaşların daha yüksek beklentileri var artık. Sadece bütçe sahibi değil, vizyon sahibi yönetimlere ihtiyaç var. Artık bütün dünyada bu böyle.. Nüfusun kırsaldan kentlere göç etmesi, yüzde 90’ının kentlerde yaşaması nedeniyle hem toplumsal dönüşüm hem de mekansal dönüşüme ihtiyaç var. Bizim ideal şehir kavramımız şunun üzerine kurulu: Sürdürülebilir sosyal dönüşüm. Yani hedef insan! İnsanı nasıl dönüştüreceğiz? Kentlilik bilinci, kent kültürü, estetik, şehre aidiyet gibi konularda sosyal dönüşüme ihtiyaç var. Bunun için kültürel, sosyal belediyecilik alanlarında insanı hayata hazırlamamız lazım.

 

İnsanı hayata hazırlamak demişken; gençliğe ve ailelere yönelik hizmetlerinizden bahseder misiniz?

Çocuklarımızı, gençlerimizi ve kadınlarımızı, engellilerimizle birlikte bizim öncelikli hizmet grupları olarak belirledik. Yine güçlü toplumun yolunun mutlu ve huzurlu ailelerden geçtiğinin bilincinde olarak aile kavramını güçlendirmek adına alanında uzman kişilerin eğitim verdiği Evlilik ve Aile Okulu’nu hizmete geçirdik. Birçok çiftimiz bu okulumuzdan önemli kazanımlar elde etti. Eğitimlerimiz de aralıksız sürüyor. Bir diğer önemli konu olan çocuk kavramı için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlçe nüfusumuzun 250 binden fazlasını oluşturan çocuk ve genç nüfusumuz için en önemli hedefimiz; onları çağın vebası olan madde bağımlılığından uzak tutmak. Bu noktada da 75. Yıl Mahallemizde Cengiz Oğuz Gençlik Merkezi’ni hayata geçirdik. Burada madde bağımlılığına karşı önemli çalışmalar yürütülüyor. Bunun haricinde de ilçemizde spora karşı ilgiyi arttıracak çalışmalar yapıyoruz. Yıldırım Belediye Spor Kulübümüzü daha işlevsel hale getirdik ve amatör spor kulüplerine ve sporculara tam destek verdik. Amacımız geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı spora teşvik ederek madde bağımlılığı belasından uzak tutmak, geleceğe sağlıkla ulaşan bir nesil oluşturmak. Yıldırım Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (YIL-MEK) ile 54 farklı branşta eğitim verip gençleri hem meslek sahibi yapıyor hem de hobilerini geliştiriyoruz.

 

Yıldırım Belediyesi’nin katılımcı belediyecilik adına yaptığı çalışmalar nelerdir?

Yıldırım Belediye Başkanlığına aday olduğumuz ilk gün, vatandaşlarımıza verdiğimiz ilk söz, şeffaf ve katılımcı bir yönetim oluşturmaktı. Yine hemşerilerimize ‘Yıldırım’ın sakini değil, sahibi olun’ çağırısı yaptık. Yönetim felsefimizi de bunlar üstüne oturtarak projeler hayata geçirdik. Yedi gün 24 saat hizmet veren ‘Çağrı Merkezi’miz, sosyal medyada ise Çözüm Merkezi’miz ile Yıldırımlılarla sürekli iletişim halindeyiz. Yine ilçemizdeki esnaftan öğrencilere, engellilerden kadınlara toplumun tüm kesimleriyle belirli periyotlarla bir araya gelerek, istişarelerde bulunuyoruz. Yine oluşturduğumuz saha ekiplerimiz 69 mahallemizde sürekli vatandaşlarımızla bir araya gelerek onların beklentileri, istekleri ve önerileri konularında taleplerini alıyorlar. Yine ‘Çek Gönder’ uygulamamızla vatandaşlarımız ilçemizdeki gördükleri aksaklıkların fotoğraflarını anında çekerek bize gönderebiliyorlar ve sorunun giderilene kadar her aşamada ilgili birimlerimiz tarafından bilgilendiriliyorlar. Hizmet önceliklerimizi ve projeleri vatandaşlarımızdan gelen bu talep ve öneriler doğrultusunda belirliyoruz. Bizim temel şiarımız; ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’. Dolayısı ile insanlarımız için yapacaklarımızı yine onlara sorarak onların desteğiyle ‘ortak akıl’ ile hayata geçiriyoruz. Hedefimiz Yıldırım’ı Yıldırımlılarla birlikte yönetmek. Bundan dolayı daha fazla insanımızı yönetim kademesinin içerisine çekecek projeler geliştiriyoruz

 

Yeni Yıldırım için hazırladığınız projelerinizi anlatır mısınız?

Yiğitler Mahallemizde, Karayolları Bölge Müdürlüğü’ne ait olan Ankara Yolu’na cepheli 34 dönümlük araziye dev spor tesisi yapmaya hazırlanıyoruz. Sadece Bursa’nın değil Türkiye’nin en büyük spor kompleksi olacak tesiste, 5 bin kişilik çok amaçlı spor salonu, jimnastik salonları, çim sahalar, spor lisesi ve yüzme havuzları inşa edilecek. Yine kompleksin bünyesinde hizmet verecek gençlik merkezimiz gençlerimizi kötü alışkanlıkların pençesinden kurtarıp, spor yapmalarını sağlayarak onların sağlıklı ve mutlu bireyler olarak yetişmeleri için imkân sağlayacak.

 

Bir diğer projemiz de Osmanlı tarihinin en büyük alimlerinden, Bursalı fıkıh alimi Molla Yegan’ın adını taşıyan Molla Yegan Medresesi’nin de çehresini değiştirmek. Bölgedeki 160 daireyi kamulaştırdık. Molla Yegan Medresesi’yle entegre çok büyük bir kültür merkezi inşa edeceğiz. Sinema salonları, fuaye alanları, sergi alanları ile ilçenin sosyo-kültürel çıtasını yükseltecek bir Kültür Merkezini Yıldırım’a kazandıracağız. Yine vizyon projelerimiz arasında Sular Vadisi ve Doğa Parkı var. Bursa’nın en büyük yatırımlarından birisi olacak. Karamazak, Piremir, Namazgah, Teferrüç, Umurbey ve Kurtoğlu Mahallelerinin değerini arttıracak bu yatırım 30 dönüm alan üzerinde yükselecek. Bu proje için de yoğun kamulaştırma yapacağız. Böylece, hem büyük bir alan betondan arınacak hem de 6 mahallenin yaralanacağı dev bir park ortaya çıkacak. Yine Türkiye’de bir ilk olacak projemiz de ‘Engelsiz Yaşam Merkezi’. Planlama çalışmaları tamamlanan ve kısa süre içerisinde temeli atılacak olan merkezin bünyesinde; aile eğitimi bölümü, yaşlılar için destek bölümü, psikolojik destek bölümü, engelliler için oyun, aktivite ve sosyal yaşam bölümü, 200 kişilik konferans salonu, kütüphane, gündüz bakım bölümü, iş ve mesleki eğitim bölümü, pazarlama ve satış bölümü, sağlık ve rehabilitasyon bölümü, misafirhane, bedensel etkinlikler salonu, terapi bahçeleri, spor alanları gibi birimler yer alıyor.

 

Kentsel dönüşümde hedefleriniz nelerdir? Yürütülen projeleri kısaca anlatabilir misiniz?

Bursa’mız ve Yıldırım ilçemiz deprem kuşağında yer alıyor. Buna ek olarak; özellikle Yıldırım, yıllardır devam eden aşırı göç ve plansız şehirleşmenin sonucu olarak adeta çarpık ve sağlıksız yapılaşmaya kurban edilmiş durumda. Yıldırım’a yeni bir yüz kazandırarak, insanlarımıza sağlıklı, güvenli ve modern yaşam alanları sunmak adına Yıldırım’ın yüzde 33’nü kapsayan bir kentsel dönüşüm planlamamız var. Bu aynı zamanda Türkiye’nin en kapsamlı dönüşüm projelerinden birisi olacak. Dönüşüm çalışmalarımız tamamlandığında çöküntü alanlar olarak tabir edilen bölgeler, modern yapılardan oluşan değerli bölgeler haline gelecek. Bu kapsamda Teferrüç, Piremir, Yediselviler, Sıracevizler, Vatan, Beyazıt, 152 Evler, Ortabağlar, Güllük, Mimarsinan, Esenevler, Yiğitler, Şükraniye, Ertuğrulgazi, Kaplıkaya, Değirmenönü, Karapınar, Arabayatağı, Ulus, Mevlana, Hacivat, Yavuzselim ve Çınarönü mahallelerini kentsel dönüşüm alanı olarak belirledik. Geçmişinden güç alarak geleceğe umutla yürüyen bir ilçe hedefiyle hemşehrilerimizin yalnızca Türkiye için değil dünya için örnek bir şehirde yaşamalarını arzu ediyor, çalışmalarımıza bu yönde şekil veriyoruz. Yıldırım, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile ön plana çıkan bir şehir. Bu önemi UNESCO Miras Listesi’ne giren Yıldırım Külliyesi, Yeşil Külliyesi ve Cumalıkızık tüm dünyaya ilan etti. İşte biz kadim medeniyetimizin bu izlerini koruyarak Yıldırım’ı sil baştan tasarlayacak, geleceğe güvenli ve estetik yapılarla yürüyeceğiz. Mekânsal dönüşümün yanında ekonomik, çevresel, stratejik ve sosyal dönüşüm de çok önemli.  Bunun bilincinde olarak konuyu bir bütün olarak ele alıyor çalışmalarımızı bu yönde devam ettiriyoruz.

 

Yıldırım’da ekonominin gelişimi adına neler yapıyorsunuz?

Bebe ve çocuk konfeksiyonunda Yıldırım ve Bursa’nın dünyaya açılan kapısı olan Vişne Ticaret Bölgesi, hayata geçirilecek yeni hizmetlerle parlayan yıldız haline gelecek. Belediyemiz tarafından bölgeye içinde toplantı salonlarının da olacağı üç katlı ticaret merkezi binası yapılacak. Bölge esnafımızın istihdam alanında oluşturduğu kaynaklar ve ilçe ekonomisinin kalkınmasında yaptığı katkılar ile gurur duyuyoruz. Yapacağımız çalışmalar ile esnafımızın üretime katkısını en üst seviyeye çıkarmak istiyoruz. İlçemizin kalkınmasını sağlayan ve istihdam oluşturan bölgelere büyük önem veriyoruz. YIL-MEK kurslarımızda verdiğimiz eğitim ile de istihdama katkı sağlıyoruz. Ekonomi alanında en az bunlar kadar önemsediğimiz diğer bir konu da geri dönüşüm. Dünyada bir tüketim çılgınlığı yaşanıyor. Bilinçsiz tüketim dünyanın kaynaklarını ciddi anlamda tehdit ediyor. Sadece tüketen değil aynı zamanda üreten bireyler yetişmesi için yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Kaynakların bilinçli kullanımının yanı sıra geri dönüşüm konusunda halkımızı bilinçlendiriyoruz. Bu kapsamda 5 bin ton atık toplayarak geri dönüşüme kazandırdık.

 

Sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi adına ne tür katkılar sunuyorsunuz?

Yıldırım, 700 bini aşan nüfusu ile Bursa’nın ve ülkemizin en yoğun nüfuslu ilçelerinden biri. Bu yoğun nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak da bu anlamda önem kazanıyor. Özellikle de sağlık ve sosyal alanlardaki yatırımları önemsiyoruz. İlçemizde devlet ve özel hastaneler olmak üzere çok sayıda sağlık kurumu mevcut. Bu kurumlardan bir tanesi de Yıldırım Belediyesi Tıp Merkezi. Bu merkezimizde 2015 yılında 145 bin vatandaşımıza sağlık hizmeti verdik. Ayrıca mahalle bazında ele aldığımız çalışmalarla, sağlık hizmetlerinin en iyi şekilde verilmesi için fiziki mekânları hazırlıyoruz. Aile sağlığı hizmetlerinin hak edilen şekilde verilmesi için, mahalle konaklarımızın bir kısmını bu konuya ayırıyoruz. Çağımızın hastalığı kanserle erken mücadele etmek için de Halk Sağlığı Merkezimiz ile birlikte ortaklaşa hayata geçirdiğimiz Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi’nde (KETEM) vatandaşlarımıza ücretsiz hizmet veriyoruz. Zorlu ve uzun bir tedavi süreci gerektiren bu hastalıkla mücadele konusunda 2015 yılında bin 345 insanımıza ücretsiz tarama hizmeti sunduk.

 

Hedefleriniz bağlamında Yıldırım halkına ve Türkiye’ye vereceğiniz son mesaj ne olur?

Yerel yönetimler için en acil çözülmesi gereken sorunlardan bir tanesi de zaman planlamasıdır. Çünkü görev süremiz bellidir. 2014-2019 yılları arasında vatandaşlarımızın beklentilerini karşılayacak hizmetleri ortaya koymamız lazım. Bizim ortaya koyduğumuz perspektif; altyapısını oluşturacağımız sistemin sonraki yıllarda da işlemesidir. Şehrin bir mastır planı var. Şehrin afet planından tutun turizme, sanayiye, tarıma varıncaya kadar öne çıkan sektörlerini de kapsayan hizmetlerini planlıyoruz. 2016 bizim vizyon projelerimizin temellerini atacağımız yıl olacak. Tabii vizyon projeler büyük bütçeli ve büyük fiziki mekanları kapsıyor. 2-2,5 yıllık yapım sürelerini düşündüğümüzde; 2019 yılına gelindiğinde bu projeleri bitirmiş olarak insanlarımıza başımız dik, alnımız açık, “Şehrin beklentilerini karşılamak adına bunları yapabildik” diyebileceğiz.