MAKALE — 7 Ocak 2016 at 09:32

FED 7 YIL SONRA YENİDEN SAHAYA İNDİ!

1450300152_tuncay_tursucu

 

Fed, uzun süredir piyasalar üzerinde baskı yaratan süreci nihayet tamamlayarak ilk faiz artırımını gerçekleştirdi. Faiz artırımı piyasaların da beklediği üzere 25 baz puan düzeyinde gerçekleşti ve 2008 yılı Aralık ayında rekor düşük seviyesine inen politika faizi 2015 yılı Aralık ayında yeniden %0,5’eyükseltildi.

 

Fed’in aldığı faiz artırım kararına bakıldığında oybirliği ile alındığı görülüyor. Fed için özellikle 2016 yılı istihdam piyasasındaki gelişmenin ve ekonomik büyümenin 2015 yılına nispeten daha güçlü olduğu bir dönem olarak öngörülürken, enflasyon beklentileri aynı görünümde değil.

 

Fed’in enflasyon göstergesi olarak izlediği bireysel tüketim harcamaları fiyat endeksi (PCE enflasyonu) beklentisi 0,1 puan aşağı revise edilerek %1,7’den %1,6’ya çekilmiş durumda. 2016 yılı büyümesi ise 0,1 puan yukarı yönlü revise ile %2,4’e yükseltilirken, işsizlik beklentileri de 0,1 puan düşüş ile %4,7’ye inmiş durumda. Fed açısından işsizliğin sürdürülebilir seviyesi uzun vade de %4,9 ve büyümede ise %2’ler Fed açısından makul görülüyor. Bu karar aslında Fed’in Ekim ayı toplantısı ve Ekim toplantısından sonarki makro verilerin de yardımıyla fiyatların içerisinde büyük oranda yeraldı. Piyasalardaki bu fiyatlama aynı zamanda yeni bir odak noktasını da beraberinde getirdi. O da Fed BaşkanıYellen’ın uzun süredir altını çizdiği Fed’in faiz artırım sürecine nasıl baktığı. Buradan kasıt Aralık ayında başlayan faiz artırım sürecinin 2016 yılında ne hızda ve ne düzeyde olacağıdır. Yellen bu konuda piyasaları çok da huzursuz etmeyecek bir söylem içerisinde kademeli ve yavaş olacağı sinyalini vermişti. Karar sonrası açıklamalarında da benzer ifadeler yer alması 2015 yılı boyunca yaptığı açıklamaları sürdürdüğünü gösteriyor.

 

2016 YılındaNasıl Bir Fed Olacak ve Piyasaları Neler Bekliyor?

 

Fed’in projeksiyonlarında, üyelerin beklentileri 2016 yılı sonunda politika faizinin %1,5 seviyelerine ulaşılabileceğini gösteriyor. Bu durumda Fed’in 2016 yılı içerisinde 3 ya da 4 faiz artırımı ile piyasaların karşısına çıkabileceğini ifadeediyor. Fakat karar metni Fed’in ekonomik aktiviteleri takip etmeye devam edeceğini ve herhangi bir takvimi baz almadığını da öne çıkarıyor. Tüm bu doğrultularda 2016 yılında 3 artırım daha gelmesi muhtemel. 2016 yılında oy kullanacak üyeler 2015’e gore nispeten daha şahin olsa da halen Fed içerisindeki “güvercin” isimlerin ağırlığı fazla.

 

Piyasalarda ise belirsizliğin geçici olarak sonaerdiği bir rahatlama süreci başlayacak. İlk faiz artırımının vermiş olduğu gerginlik ve belirsizlik ortamının tersine, piyasa oyuncularının risk algısının arttığı bir döneme başlangıç yapılmış olunacak. Piyasalar, faiz artırım kararını sindirdikten sonar yeni trendler oluşturabilir. Döviz kurlarında nispeten daha az olmak üzere Borsaların daha rahat ve olumlu bir döneme geçiş için başlangıç olacağı söylenebilir. Fakat sonucunda Fed faiz artırımlarına devam edecek ve bu gerçek sürdükçe özellikle gelişen ülke piyasalarında gözlenecek rahatlamalar uzun soluklu olmayabilir.

 

İntegral Menkul Değerler Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu