FİNANS — 7 Ocak 2016 at 10:02

ŞEKERBANK’TAN KARBONUN FİYATLANDIRILMASINA DESTEK!

1450010022_ekerbank_Genel_M__d__r___Halit_Yildiz

 

 

Sürdürülebilir kalkınmanın finansmanı alanında enerji verimliliğinden mikro finansmana kadar birçok ilke imza atan Şekerbank, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact) tarafından oluşturulan Karbon Fiyatı Konusunda İş Dünyası Liderlik Kriterleri’nin imzacısı oldu.

 

Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’na (COP21) katılan Banka, iş dünyasının karbonun fiyatlandırılmasına desteğini temsil eden Karbon Fiyatı Konusunda İş Dünyası Liderlik Kriterleri’ni benimseyerek dünyadaki sayılı kurumlar arasında yerini aldı. Şekerbank, söz konusu kriterlere imza atan dünyadaki 65 kurumdan biri oldu. Banka, UN Global Compact’ın Karbon Fiyatı Konusunda İş Dünyası Liderlik Kriterleri’ne attığı imza ile sera gazı emisyonlarını azaltmak için Türkiye’deki mevzuat doğrultusunda proje finansman kararlarını etkilemeye  yeterli düzeyde bir kurum içi karbon fiyatı belirleyecek. Şekerbank ayrıca, Türkiye genelinde karbon fiyatı konusunun önemini de savunacak.

 

Şekerbank Genel Müdürü Halit Yıldız, enerji verimliliği yatırımlarını yaygınlaştırmak ve doğal kaynakların sürdürülebilirliğine destek olmak için 2009 yılında Türkiye’de bir ilk olarak geliştirdikleri EKOkredi ile bugüne kadar 75 bini aşkın kişiyi enerji tasarrufu ile tanıştırdıklarını söyledi. EKOkredi kapsamında 6 yılda gerçekleştirdikleri çalışmalar sonucu 104 bini aşkın konutun yalıtımı ile 194 milyon metreküp doğal gaz tasarrufu veya elektrik cinsinden 21,1 milyar kilowatt-saatin üzerinde enerji tasarrufu sağlandığını ifade eden Yıldız, ayrıca, 4,5 milyon ton karbondioksitin salımını engellediklerini kaydetti. Yıldız, Şekerbank olarak, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı kapsamında aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 195 ülke delegasyonunun oy birliği ile kabul edilen Paris Anlaşması’nda belirtilen ülke emisyon azaltım hedeflerine hizmet etmek amacıyla Karbon Fiyatı Konusunda İş Dünyası Liderlik Kriterleri’ne imza attıklarını belirtirken, bu kriterlerin imzacısı olan dünyadaki sayılı kurumlar arasına girmenin gururunu yaşadıklarını ifade etti.