RÖPORTAJ — 1 Şubat 2016 at 11:53

HADİM ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ GENEL MÜDÜR VEKİLİ COŞKUN BAŞTÜRK: HADİM ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ VERİMLİLİĞE ODAKLANDI!

IMG_1924

 

Ekonomide ciddi sıkıntıların yaşandığı 2015 yılına 5 mağaza kapatarak başladıklarını dile getiren Hadim Alışveriş Merkezleri Genel Müdür Vekili Coşkun Baştürk, dört ilde faaliyet göstermeye devam edeceklerini, 2016’da verimliliğe odaklandıklarını ifade etti.

 

Hadim Alışveriş Merkezleri 1999 yılından bu yana gıda ve perakende sektöründe müşterilerine hizmet veren yerel bir zincir. Şu anda Bursa, Eskişehir, Bilecik ve Kütahya’da 37 mağaza ile faaliyet gösteren Hadim Alışveriş Merkezleri’nin Genel Müdür Vekili Coşkun Baştürk ile Hadim’in faaliyetlerini ve hedeflerini konuştuk.

 

Hadim Alışveriş Merkezleri’nin kuruluşunu kısaca anlatabilir misiniz?

Şirketimiz 1995 yılında faaliyet göstermeye başladı. Boya üretimi üzerine kuruldu. Şirket ortaklarımız İnegöl’ün eşrafındandı. Hepsi farklı sektörlerde faaliyet göstermekteydi. Daha sonra 1999 yılında yine bir aile dostumuzun iştiraki ve tavsiyesiyle gıda sektörüne girildi. İlk mağazamızı 1999 yılının Ağustos ayında açtık. Böylece serüven başladı. Tabii bizim açımızdan marketçilik sektöründe ciddi bir noktaya gelindi, Grubumuzun da lokomotifi oldu.

 

Şu an kaç mağazanız var?

Şu an toplam 37 mağazamızla hizmet vermekteyiz. İnegöl’de 250 bin nüfusa 16 mağaza ile, Eskişehir’de 600-650 bin nüfusa 16 mağaza ile, Yenişehir’de 30 bin nüfusa 2 mağaza ile, Bozüyük’te 2 mağaza ile, Domaniç’te bir mağaza ile hizmet ediyoruz. Bilindiği üzere farklı bölgelerde olmanız gerekiyor ulusal olmanız için. O statüdeyiz şu an. Eskişehir, Bilecik, Kütahya ve Bursa olmak üzere 4 ayrı ildeyiz. Tabii onun haricinde de farklı sektörlerde de faaliyet gösteriyoruz. İngiliz Autoglym firmasının Türkiye distribütörüyüz. Oto cila ve bakım ürünleri satıyoruz. Marketçilik sektörü de çok değişken bir yapıda. Gerçekten hızlı büyüyor ve gelişiyor. Son 2-3 yıldır sıkıntılar yaşanmakta. Öyle olduğu için biz de tedbirler almak mahiyetinde bazı verimsiz marketlerimizi kapattık. Biz 44 mağazaya kadar çıkmıştık 2012 yılı itibariyle, daha sonra verimsiz mağazalarımızın bazılarının yerlerini değiştirerek, bazılarını da kapatarak ticaretimize devam ediyoruz. Şu an 500 kişiyi direkt olarak istidam ediyoruz.

 

Asgari ücret artışını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Şimdi ülkenin genel durumu ortada. İster istemez işadamları biraz daha tedbirli yaklaşıyorlar olaya. Asgari ücretin artması işverenleri biraz düşündürüyor. Ama bunun doğru bir karar olduğunu düşünüyorum. Asgari ücretin de belli bir seviyeye gelmesi gerekiyordu aslında. Ancak beklentimiz devletin verdiği desteğin daha yüksek olmasıydı.

 

Dünya bankası verilerine göre dünya ekonomisinde daralma yaşanırken, Türkiye 2015 yılının 3. çeyreğinde yüzde 4 büyüme sağladı ve tüketimde ciddi artış var…

Bu sevindirici bir şey. Tabii bir de genç nüfusun ve siyasi istikrar yatırımcılara güven veriyor açıkçası. Her ne kadar içte bir karışıklık olsa da genel yapıyı çok fazla etkilemiyor aslında. Ciddi anlamda reformlar da yapılıyor, onları da görüyoruz. Tabii işverenler istikrardan yana her zaman. İdeolojik olarak hangi partinin geldiği önemli değil. Önemli olan herkese eşit davranılması, eşit gözle bakılması. Bu bizim için de önemli. Bu noktada çok dik duruyoruz. Hem ortaklarımızla hem çalışanlarımızla bu manada biz hiçbir zaman bir ayrımcılık yapmıyoruz. Bizde her görüşe sahip çalışanlarımız var, her görüşe sahip ortaklarımız var. Ama bazı değerlerimiz de var, o değerlerimizi koruyoruz. Bu değerler insani değerler bizim açımızdan, herkeste olması gereken değerler…

 

Üretim olarak halihazırda neler var sizde?

Hadim Alışveriş Merkezleri’nin bünyesinde şarküteri ve et kategorisinde Tatmahal adında ayrı bir şirketimiz var. Et işliyoruz; İnegöl Köftesi, sucuk ve tavuk ürünleri var. Kendi mağazalarımız için kendi tesislerimizde üretim yapıyoruz. Bu 4 yıldır devam ediyor.

 

Grubunuz nasıl bir yönetim anlayışına sahip?

2012 yılında ISO 9001 belgesini aldık. Kalite yönetim sistemiyle yönetiliyoruz. Belli bir yapıya ulaştıktan sonra bunun ihtiyacını çok hissettik. Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi dediğimiz 10002 belgesine de sahibiz. Bu da bizim çok önem ve değer verdiğimiz bir alan. Kalite yönetim sistemi bizim yapımızı çok geliştirdi ve değiştirdi. İşlerimizi o standartlar doğrultusunda ilerletiyoruz. Sadece o belgeyi almak için değil, onun şartlarını ve gerekliliklerini yerine getirmek için yapıyoruz. Yılda bir dış tetkikimiz oluyor, onun haricinde biz kendi içimizde yılda 2 kere tetkik yapıyoruz. Bu standartlar korunuyor mu? Bu kurallar uygulanıyor mu? Prosedürlere uyuluyor mu? Bunlar bizim için çok önemli.

 

Hadim Alışveriş Merkezleri olarak 2015’i nasıl geçirdiniz?

2015 bizim açımızdan verimli bir yıl oldu. Gerçi zor bir yıl oldu. 2014 yılı sonu itibariyle 42 mağazamız vardı, 2015 yılına 37 mağaza ile başladık. Yani 5 mağazamızı kapatarak başladık. Tabii oradaki en önemli düsturumuz maliyetlerimizi kontrol altında tutabilmekti. Bu bağlamda 2015 yılında 2014 yılından daha iyi bir ciro elde ettik. Maliyetler düşerken ciromuz ve karlılığımız arttı. Dolayısıyla bizim açımızdan beklediğimiz doğrultuda gerçekleşti.

 

Sizi rakiplerinizden farklı kılan nedir?

Hadim Alışveriş Merkezleri olarak rakiplerimiz gibi çok büyük metrekarelere sahip değiliz, ortalama380 metrekare büyüklüğünde mağazalarımız var. Mağaza çalışan sayımızı dengede tutmaya çalışıyoruz. Yaklaşık 4 bin kalem ürünle çalışıyoruz. Bizim çapımızdaki mağazalar genelde 15-20 bin kalemle çalışırlar. Biz bunu 4 bin kalemle çözmeye çalışıyoruz. Discount marketlerde 1.000 ile 1.500 kalem ürün çeşidinde çalışırlar. Bizi discountlardan ayıran en önemli özellik, biz kategorisindeki en iyi markaları satıyor olmamızdır.

 

Büyüme stratejinizde satın alma seçeneği var mı?

Biz Bursa merkezindeki 5 mağazamız 2014’te devrettik. Aslında Bursa merkezinde olmadığımız halde Bursa’nın ilk 3 markası içindeyiz yerel zincirler anlamında. Bursa’da 5 noktada hizmet verdik ama çok fazla büyüme alanı göremedik. Yerel zincirlerin yoğun olması yeni yer bulmanıza engel teşkil ediyor. Ya yan yana olacaksınız diğer meslektaşlarınızla ya da verimsiz bir noktada olacaksınız. O da çok doğru değil ticari anlamda. İkinci alternatif de satın alma. Bununla ilgili de birkaç girişimimiz oldu aslında ama nihayetine ulaştıramadık. Alsaydık Bursa’da devam edecektik.

 

Uzun bir süre 4 şehirde mi kuvvetlenmeye çalışacaksınız?

İlk etapta bu şehirler gözüküyor ama farklı şehirler de olabilir. İzmit projemiz vardı; onu askıya aldık. Daha sonra Kütahya’da büyümeyi hedefliyorduk; onu da askıya aldık. Yani bunlar hep gündemimizde olan şeyler. Tabii iyi hizmet edemedikten sonra yeni bir mağaza açmanın da mantığı yok. Yeni yılda da en büyük sloganımız verimlilik. Verimliliği arttırabilmek…