RÖPORTAJ — 1 Şubat 2016 at 11:58

İNEGÖL BELEDİYE BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ: YENİ BİR ŞEHİR DOĞUYOR!

BLD_9856

 

Yerel yönetimin vizyonunu ve şehirle alakalı hayalini hayata geçirmesinin önemine vurgu yapan İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, kendilerinin hayalinde yeni İnegöl’ü kurmak olduğunu, buna da başladıklarını dile getirdi.

 

İnegöl son yıllarda özellikle mobilya sektöründe gösterdiği atılımlarla dikkat çeken bir kentimiz. Ekonomisi ile birlikte nüfusu da büyüyen ilçede hizmet ihtiyacı da büyüyor. Bu da ülkemizde geçmiş dönemlerde ilçelerin il yapılmasını akla getiriyor. Bu konuyla beraber, İnegöl Belediyesi’nin vizyonunu ve projelerini İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile konuştuk

 

İnegöl Belediye Başkanı olarak 3. Döneminizdesiniz. Yerel yönetim anlayışınızı ve İnegöl’ün geleceği için oluşturduğunuz vizyonu konuşabilir miyiz öncelikle?

Yerel yönetimler alınan kararlarla, yapılan uygulamalarla etkinliğini her geçen gün daha fazla arttırıyor. Her ne kadar bizde Avrupa’daki gibi her hizmet yerel yönetimlere bağlı olmasa da yerel yönetimler bazı işleri direkt, bazılarını da yönlendirici olarak, kontrol edici olarak yapıyor. Yerel yönetimler altyapı çalışmalarında ciddi bir organizatör görevi üstleniyor. Dolayısıyla yerel yönetimin vizyonunu ve şehirle alakalı kurduğu hayali hayata geçirmesi çok önemli. Ben 2004 senesinde belediye başkanı oldum. Yerel yönetimin Türkiye’de okulu da yok. Belediyecilik insan yönetmek, proje yönetmek ve bütçe yönetmekle ilgilidir. Belediyeleri de bana göre bir işletmeye benzetebiliriz. Makine, ekipmanlar var, personel var, gelirler ve giderler var. Belki burada kazancı hizmete dönüştürüyorsunuz. Elinizdeki bütçeyi şehrin menfaatleri doğrultusunda yönlendiriyorsunuz. Yerel yönetimleri sadece sokakları temizleyen, yeşil alanlara bakan, spor tesisleri yapan, parklar yapan bir kurum olarak görmek hatadır. Bu anlayışla 2004 senesinde özel sektör tecrübemi, 50 civarında ülkede gezdiğim şehirlerde edindiğim tecrübemi burada ekibimizle beraber bir dinamizme dönüştürmeye çalıştık. Önce bir hayal kurduk. Önce “1.000 kilometrekare alanda 136 bin kişinin yaşadığı mevcut İnegöl’ü yenileyeceğiz ve beraberinde de yeni bir şehir kuracağız.” dedik. Dünyanın en zor işi eskiyi yeni hale getirmektir. Bir şeyi sıfırdan yapabilirsiniz ama 50-100 senede oluşan bir şehri bir çırpıda değiştirmeniz mümkün değil. Ayrıca İnegöl bir Osmanlı bakiyesi: Hemen 60 km ötede Söğüt; Osmanlı’nın kuruluşuna şahit etmiş önemli bir coğrafya. Osmanlı’nın izlerini taşıyor. Buna dair olarak restore edilmesi gereken yapılar var. Tabii bunların mutfak çalışmaları, planlamaları, revize edilmesi ve ilgili bakanlıklarda takibi söz konusuydu. Ticaretiyle, ekonomisiyle, nüfusuyla, kültürüyle, sanatıyla, sporuyla İnegöl’ü bir bütün olarak düşündük. İyi bir ekip kurduk ve ekip çalışması yaptık.

 

Pekiyi, hayalinizi gerçekleştirmek için neler yaptınız?

Nihayetinde İnegöl büyüklüğünde yeni bir şehrin kuruluşuna aracılık ettik. İnegöl’ün 6 olan lise sayısı 26’ya yükseldi. İki sağlık ocağı varken, merkezde 13 sağlık ocağına ulaştık. İnegöl’ün 40 senelik hastanesinin yerinde şimdi yeni,300 yataklı, 50 yoğun bakım yatağı bulunan bir hastanesi var. Bursa ilçeleri arasında ilk ağız ve diş sağlığı merkezi İnegöl’e yapıldı. Bazı kamu binalarında yenilemeler oldu. Yine İnegöl’de, tarihinde restore edilmemiş en az 10-12 bina restore edildi. Gençlik merkezi, mahalle konakları yapıldı. Yine Türkiye’de İnegöl, kent müzesi bulunan ilk ilçe oldu. Eğitimle, sağlıkla alakalı çalışmalar olduğu gibi ciddi spor yatırımları da yaptık. İki yıl önce de Bursa’da TÜFAD Bursa Şubesi tarafından en çok spor yatırımı yapan belediye ödülüne layık görüldük. 20’den fazla spor tesisi yaptık. Bu durum bizi nereye götürdü? İnegöl’ün yeni güncellenmiş nüfusu Ocak 2016 itibariyle 258 bin. Ama buraya köyler ve beldeler dahil oldu. Normalde bizim merkez nüfusumuz 190 bin. Yani 136 bin nüfuslu belediyeden 2 katı nüfuslu bir belediyeye dönüştük. Beraberinde ilçe halkı da 3 seferdir aynı görevi bana teslim etti. Hatta şunu da övünerek söylüyorum; 3. kez seçilen bir belediye başkanı olmama rağmen Bursa’nın en yüksek oy oranıyla seçilen belediye başkanıyım. Herkese çok teşekkür ediyoruz.

 

İnegöl denince artık başta mobilya akla geliyor. Belediye olarak mobilya sektörü için yaptığınız çalışmalar var mı?

İnegöl’de mobilya sanayinin önü açık ve dinamizm kazanması gerekiyor. Fuarlara katılmak, dış bağlantılar kurup ihracat yapılması gerekiyor. Bizim de mobilyacının ufkunu, vizyonunu açacak çalışmalara imza atmamız gerekti. İstanbul’dan sonra en büyük mobilya fuarı olan MODEF’i burada icra ediyoruz. Belediyemizin ortağı olduğu şirket aracılığıyla5.5 ay içerisinde 25 bin metrekare fuar alanı yaptık. Yeri geldi, mobilyacıların önüne düştük; iki sene üst üste İtalya’ya uçak kaldırdık. Çin ve Almanya’daki fuarlara gittik. İstanbul’daki fuarlara katılım noktasında öncülük ettik. Mobilya sektörüne verdiğimiz destekten dolayı ödüller aldık. Yine İnegöl Belediyesi, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası ile Bursa Yatırım izleme ve Koordinasyon Başkanlığının  ortaklığında,1 milyon TL sermaye ile İnegöl Mobilya Ağaç İşleri İhtisas OSB’yi kurduk. İlk etapta 4.100 dönüm arazinin kamulaştırması bitti, 22 faal fabrikamız var. Parsellerin tamamı satıldı. Beş yıl vadeyle sattık ve başlamak üzere olan 42 civarında da fabrikamız var. İkinci etabın da kamulaştırması devam ediyor. Orası da 2.650 dönüm. 2004’te 20 milyon dolar mobilya ihracatı yapan İnegöl, geçen sene 360 milyon dolar mobilya ihracatı yaptı. Aynı sürede Türkiye’de 18 kat hiçbir yer büyümedi. İnegöl ekonomisinin ve özellikle de mobilya sektörünün bu yükselişine elimizden geldiği kadar omuz vermeye çalıştık. Bunda da başarılı olduğumuzu düşünüyorum.

 

İnegöl turizm açısından Oylat Kaplıcaları ile dikkat çekiyor. Oradaki yatırımlarınızı da konuşalım biraz…

Oylat Kaplıcaları önemli aktiviteleri olan bir yer. Orada Oylat A.Ş. olarak son 10 yılda 30 milyonluk yatırım yaptık. Bu yatırımlar sonucunda iki yeni otel, hidroelektrik santrali, arıtma tesisi, katlı otopark ve beraberinde organik pazar yeri yaptık. Geçen sene sadece 170 bin gece kalışı oldu. Türkiye’nin en büyük 2. mağarası, 680 metre uzunluğuyla Oylat mağarası yine bu dönem turizme kazandırıldı. Mobilya Müzesi ve Kent Müzesi gerçekten gezilmesi, görülmesi gereken yerler. Bu arada biz bunları sadece belediyenin gücü ile yapmadık. Yap-işlet-devret modelini de bu manada kullandık. Beraberinde BEBKA’dan (Bursa Eskişehir Bilecik kalkınma Ajansı) çok ciddi destekler aldık. Şimdi yine bu destekler kapsamında; Yenice’de Doğa Sporları Turizmi Merkezi’nin (DOSTUM) inşaatı başladı. Beraberinde yine Oylat’ta SUGESAM (Suyla Gelen Sağlık Merkezi) kurulacak. Bunun yanında özellikle kırsalda yaşayan kadınlarımızın çalışma hayatına katılabilmesi için İnegöl Oylat Boğazı Köyleri Kırsal Kalkınma Kooperatifi kuruldu.

 

Türkiye’nin önemli sorunlarından biri de çarpık yapılaşma ve kalitesiz binaların varlığı. İnegöl’de durum nedir? Siz kentsel dönüşüm için neler yapıyorsunuz?

Rahatlıkla şunu söyleyebilirim; kaçak yapının en az olduğu ilçe burası. Tabii kentsel dönüşüm sadece kaçak yapılarla alakalı yapılmaz, aktivitesini yitiren yapılarla alakalı olarak da yapılır. Bizim aslında lokal kentsel dönüşümlerimiz var. Bu 10-15 dönümlük veya birkaç bina yıkmakla alakalı. Ama biz daha büyük metrajlı kentsel dönüşüm projeleri hazırladık. 35 dönümlük ve 60 dönümlük farklı alanlarımız var.

 

TOKİ ve benzeri kuruluşlarla çalışmayı düşünüyor musunuz?

Aslında TOKİ ile çalışıyoruz. TOKİ ile 2 etapta iki bin konut ürettik. 500 adet afet konutu yaptık. Onlar ayrı. Ama kentsel dönüşümde TOKİ ile çalışamadık. Bu noktada özel sektörü devreye sokmak istedik. Önümüzdeki birkaç yılda kentsel dönüşümde atacağımız adımlarla sadece Bursa’da değil, Türkiye’de de ses getireceğimizi düşünüyorum.

 

Merkezi yönetim nezdinde İnegöl’e bakış açısını konuşacak olursak neler söyleyebilirsiniz?

Bize çok sık sorulan bir soru; İnegöl ne zaman il olacak? Ve birçok ilçe ile alakalı konuşulan bir konu. Türkiye’de 20-30 bin nüfuslu ilçeler var, 50 bin nüfuslu ilçeler var. Ben ülkemizdeki herhangi bir ili ve ilçeyi basite almak adına söylemiyorum. Ülkemizin her şehri, kasabası, köyü değerlidir ama burada önemli olan bir şehrin aktivitesidir. Eğer hizmetin gelme ölçüsünün adı il olmaksa o zaman biz il olmayı arzu ediyoruz. Ama şunu da çok iyi biliyorum ki AK Parti Hükümeti, Hükümetimiz bu konuda çok kararlı bir politika güdüyor. Özellikle 80’li yıllardan 2000’li yıllara gelene kadar siyaseten en büyük yatırımlarından bir tanesi köyleri belde, beldeleri ilçe, ilçeleri il yapmaktı. İl sayısının 67’den 81’e kadar çıktığını hep birlikte gördük. İlçe sayıları da çok arttı. Ancak önemli olan nicelikten ziyade niteliktir. Bursa’nın en büyük meslek yüksekokulu bizdedir. İşletme fakültesiyle beraber bunun bir üniversiteye dönüşmesi gerekir. Çünkü İnegöl’de iki organize sanayi bölgesi var. Sadece mobilya sektöründe 30 bin istihdam var. Dolayısıyla bunu hak eden bir yapısı var; nüfusuyla, potansiyeliyle… Şehrin sanayisi için özellikle teknik bir üniversite olmasının, ara eleman yetiştiren bir okulun olmasının İnegöl’e çok ciddi bir faydası olacağını ifade etmiştim. Dolayısıyla biz bu açıdan bakıyoruz. Merkezi hükümette yeni bir il kurulması ile ilgili bir plan yok, ama tüm kurum ve kuruluşlarla bu nüfusa, bu ekonomiye hizmet etmek amacıyla yönetilebilir bir altyapı kurulması önemli. Bunu il örgütüyle kurmuşsunuz, ilçe örgütüyle kurmuşsunuz çok önemli değil. Bu bazen yanlış anlaşıldı şehir halkı tarafından. Ben İnegöl’ün il olmasını çok arzu ediyorum ama aktivitesi yüksek olmayan illerden biri olmaktansa, İnegöl gibi; ihracat yapan şehirler arasında 19. olabilmek daha önemli. Biz şehrimizi böyle görüyoruz ve gösteriyoruz açıkçası.

 

Türkiye’nin 2023 hedefleri var. İnegöl, bu hedefin neresinde?

Tabii 2015 zor bir yıl oldu. Türkiye, iki seçimi konuştu. Her gecenin bir sabahı olduğuna göre 2015’in sonunda da 2016 var. Dünya konjonktürü ve çevremizdeki bazı olaylar da önemli. Bizim normal şartlar altında sanayicimiz ile beraber koyduğumuz bir hedef var: 3 milyar dolar ihracat, bunun 1 milyar doları mobilya ile alakalı. Geçen sene 1 milyar doları geçtik. 300 milyon dolar civarında ithalatımız var. Dış ticaret fazlası veren bir şehiriz. Tabii ki pazar aramamız, özellikli ve katma değerli ürünler geliştirmemiz gerekiyor. Biz koyduğumuz hedeften herhangi bir şekilde vazgeçmeyeceğiz.

 

Başkanlığınızın 3. dönemini nasıl bir proje ile taçlandırmak arzusundasınız?

Başta söylediğim gibi biz bir hayal kurduk. Mevcut İnegöl’ü yenilemek, yeni İnegöl’ü kurmak.. Yeni İnegöl bir hayaldi ama şimdi kurulmaya başlandı. İnegöl büyüklüğünde 700 hektar bir alanı imara açtık. Bunun yaklaşık 3 yılı mutfak çalışması olarak sürdü. Ve bunu adım adım kamuoyu ile paylaştık. Bakanlığın 9 ayrı il müdürlüğünden izin alınarak, prosedürlerden geçirilerek, planlar revize edilerek yapıldı. İnegöl kuzey batıya doğru büyümeye başladı. Orada Eğitim Kampüsü ve TOKİ marifetiyle 2 bin konut yaptık. O bölgede iki mahallemizle birlikte şu anda 30 bin nüfus yaşıyor. Ama orada 200 bin nüfusu barındıracak, İnegöl büyüklüğünde bir alan planlandı. Bütün yeşil alanlar, sağlık alanları, dini alanlar, yani plandaki bütün alanlar İnegöl Belediye’sine ait. Bütün ihtiyaçlar için araziler hazır. Biz her şeyi yaptık, sadece belediye binası yapmadık. Onunla ilgili planlarımız var. Eski hastane arazisini boşalttık. Ayrıca bu dönemde İnegöl’e meydanlar kazandıracağız.

 

2016 yılı içinde hangi projeler hayata geçecek?

İnegöl Belediyesi’nde devamlı bir aktivite var. Biz güçlü bir belediyeyiz. 1994 senesinde 80 bin nüfuslu ilçede belediyenin 645 çalışanı varmış, şimdi taşeron çalışanlar dahil 258 bin nüfusa 722 çalışanla hizmet veriyoruz. Özel sektörden gelmem hasebiyle daha verimli çalışıyoruz. Biz personel giderleri en az olan belediyelerden biriyiz. Güncel projelerimiz olarak; yeni bir huzurevi ve aşevi yapıyoruz. İki milyon TL yatırım isteyen projede 1 milyon TL civarında hayırsever desteğimiz var. Katlı otopark ve pazaryeri inşaatımız sürüyor. Yine bu sene içerisinde başlayacağımız kültür sanat kongre vadisi ihale sürecinde. Köylerin de mahalleye dönüşmesi dolayısıyla şimdi 116 mahalleli bir ilçeyiz. 100 nüfuslu mahallemiz de var, 48 bin nüfuslu mahallemiz de var. Tabii, bunlarla alakalı da çözümler üretiyoruz.